Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PHP - Logowanie dla kilku użytkowników

kecajs 06 Maj 2013 00:04 1422 4
 • #1 06 Maj 2013 00:04
  kecajs
  Poziom 17  

  Witam,
  potrzebuję zrobić logowanie do strony dla dwóch grup użytkowników, tj. grupa "ADMIN" ma wszystkie przywileje i ma widoczne wszystkie opcje, druga grupa - "USER" ma widoczne wszystko poza linkiem do wprowadzania meczy i wyników meczy zakończonych. Wprowadzanie meczy i dodawanie wyników są na osobnych stronach i prowadzą do nich linki.
  Użytkowników dodaję ręcznie i będzie ich trzech, zaś Admin też jest stały - tylko jeden.
  Będę wdzięczny za podpowiedź, jak się za to zabrać. Ślęczę nad książkami, przeszukuję neta, googlam co się daje i nie mogę rozkminić, jak to ugryźć.
  Pozdrawiam,
  Jacek

  0 4
 • Pomocny post
  #2 06 Maj 2013 13:14
  wiesniak
  Poziom 31  

  Z czym dokładnie masz problem? Z realizacją tego na bazie? Z kodem bezpośrednio na stronie?

  Na bazie potrzebujesz trzech tabelek:
  - Użytkownicy
  - Grupy
  - Uprawnienia
  Pierwsze dwie, to chyba wiadomo. W trzeciej masz kolumny UzytkownikID oraz GrupaID - dla jednego użytkownika może być wiele wpisów z GrupaID. W ten sposób stworzysz siatkę uprawnień uzależnioną od grup.
  Teraz w kodzie każdej strony, przy ładowaniu pobierasz informację o grupach danego użytkownika i na tej podstawie albo ładujesz stronę albo wyświetlasz komunikat o braku uprawnień (lub nieistnieniu strony, co jest odrobinę bardziej bezpieczne). Możesz też na bazie stworzyć jeszcze dwie dodatkowe tabele:
  - Strony
  - UprawnieniaStron
  Strony będzie zawierała listę stron, natomiast UprawnieniaStron będzie łączyć grupy z konkretnymi stronami. W ten sposób na bazie będziesz miał dokładną konfigurację uprawnień. Przy ładowaniu strony będziesz przesyłał jej nazwę czy jakiś identyfikator, a baza będzie odpowiadać informacją, czy można ładować, czy nie.

  0
 • #3 06 Maj 2013 22:33
  kecajs
  Poziom 17  

  OK, z bazą sobie poradziłem (mam nadzieję :) ), natomiast nie ogarniam, jak przebrnąć tę część z kodem php. Jako laik pogrzebałem w googlach i znalazłem coś takiego:

  - jako formularz logowania:

  Kod: html4strict
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  - jako weryfikacja i uwierzytelnianie

  Kod: php
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  - oraz jako wylogowywanie

  Kod: php
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Da radę to wykorzystać?
  Dodam jeszcze, że całość (strony i baza) będą wykorzystane tylko i wyłącznie lokalnie, w sieci trzech komputerów, gdzie dostępu nie ma nikt z zewnątrz, zaś logowanie służy tylko i wyłącznie rozróżnieniu, które informacje są od którego użytkownika. Może więc można to zrobić w inny sposób? Na przykład wykorzystując adresy IP komputerów - adres 192.168.1.101 - user A i to się zapisuje przy wejściu do bazy z tego komputera; adres 192.168.1.102 - user B itd. Chodzi mi naprawdę o prościutkie rozwiązanie, a nie o gwarancję bezpieczeństwa.

  0
 • Pomocny post
  #4 07 Maj 2013 15:42
  kradam
  Poziom 14  

  O ile wystarczy Ci logowanie IP, to nie ma sensu brnąć w loginy i hasła.

  Temat logowania użytkowników w PHP jest maksymalnie oklepany. Na pierwszej stronie Gugla jest full poradników po polsku. Jeśli nie umiesz z nich skorzystać, to chyba najprościej będzie zlecić komuś te zadanie.

  0
 • #5 07 Maj 2013 18:20
  kecajs
  Poziom 17  

  Tak, w zupełności wystarczy. Dzięki za pomoc. Temat zamykam.
  Pozdrawiam,
  Jacek

  0