Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ciągnik Ursus C330 - Nie odpala

lukdg666 06 May 2013 09:35 12261 19
 • #1
  lukdg666
  Level 9  
  Witam wszystkich. Mam problem z odpaleniem po zimie. Nie mogłem odpalić z aku więc próbowałem na zaciąg. Przez kilka pierwszych metrów nawet coś go brało(pojawiał się dym z tłumika) ale ostatecznie amen. Po szybkich oględzinach i sprawdzeniu paliwa, doszedłem do wniosku, że prawdopodobnie ktoś w zimie zamiast ropy wlał benzynę(dziwny zapach, mętny kolor). Pozbyłem się tej ''mieszanki'' z całego układu i zalełem ropą. Niestety nadal trup. Nawet dymka. Próbowałem na PLAKA, tylko troche podymiło ale nie załapał. Gdy odkręciłem przewody do wtrysków i kręciłem rozrusznikiem z przewodów nie szło paliwo( na ręczniej pompce paliwo trysnało). Może ktos ma jakieś pomysły?
 • #3
  mtracz
  Level 29  
  Filtry zmieniłeś?
  Z ręcznej pompki tryska paliwo bo jest nieszczelna. Ten typ tak ma, brak o-ringa na tłoczku.
  Odpowietrz dobrze układ niskiego ciśnienia, a potem na odkręconych przewodach do wtrysków kręć rozrusznikiem. Jak nadal paliwa nie będzie to możliwe że pompa wtryskowa kuleje. Gaz ręczny daj na maksa.
  Zmieniałeś w niej olej?
 • #4
  krocze
  Level 25  
  Pytanie z innej beczki, czy na zimę ciągnik był zalany płynem chłodzącym, czy wodą? W Ursusach często spotykałem się z tym, że ludzie zalewali wodą i na zimę nie spuszczali i tak pękały im głowice w silnikach. Jeżeli przed zimą był sprawny, to nie doszukiwałbym się awarii mechanicznej. Zapewne układ zapowietrzony, a zadymił resztkami paliwa, które się nie cofnęły do baku.
 • #5
  lukdg666
  Level 9  
  Dziękuje za odpowiedzi. Odpowietrzenie nic nie dało. Filtry wymienione. Kręcę rozrzusznikiem ale z przewodów tuż przed wtryskami nadal nic. Tylko przy ręcznym pompowaniu tryska z tych przewodów. Oleju nie wymieniałem. Przez zimę w chłodnicy było sucho. Niestety po odkręceniu tej małej pompy( chyba wstępna, ta gdzie można pompowac ręcznie) wylał się jakiś płyn z środka pompy wtryskowej(coś jakby woda z ropą i olejem). Chyba mamy winnego. Czy samodzielna regeneracja tej pompy jest w miare prosta?
 • #6
  jpna100
  Level 25  
  Pompy wtryskowej nie zregenerujesz sam. Potrzebny jest stół pobierczy itd. Po pierwsze sprawdź odstojnik w pompce zasilającej czy jest czysty. Na pompie masz jeszcze śrubę do odpowietrzania jej, poluzuj ją i pompuj ręczną do momentu aż będzie ciekło paliwo bez pęcherzy powietrza. :D
 • #7
  mtracz
  Level 29  
  Regeneracja której pompy?
  Wtryskowej, zasilającej, ręcznej?
  O pierwszej możesz zapomnieć.
  To co się wylało to właśnie ten olej o wymianę którego pytałem.
  Jak pompujesz ręczną pompką to paliwo wraca do baku powrotem?
  Jak kręcisz silnikiem to paliwo także wraca do baku powrotem?
  Podczas kręcenia rozrusznikiem próbowałeś pompować ręczna pompką?
  Poruszaj dźwignią gazu od minimum do maksimum i ustaw później na maksimum.
  Możliwe, że zaciął się tylko regulator obrotów i pompa została w ustawieniu zero dawki paliwa na gaszenie.
  Oczywiście do pompy wtryskowej wlej olej. Czysty silnikowy, taki sam co do miski silnika.
 • #8
  lukdg666
  Level 9  
  Pompowałem ręcznie i kreciłem rozrusznikiem, nie ma powrotu. Nawet odkręciłem całkiem te węzyki od wtrysku bo myslałem że może zatkane. Wtrysk suchy
 • #9
  jpna100
  Level 25  
  Więc tak wytłumacz mi jak odpowietrzyłeś cały układ, skoro nie było powrotu nadmiaru paliwa?? Czy ja czegoś nie rozumiem czy co. Jak bys pompował ręczną pompką to słychac takie charakterystyczne brzęczenie, nawet jak byś do baku przystawił ucho to bd słyszał paliwo jak leci z powrotem. Moim zdaniem masz nadal zapowietrzony, zanieczyszczony układ. :D
 • #10
  lukdg666
  Level 9  
  W całym układzie jest paliwo (odkręcone przewody przed samymi wtryskami). Powrót do baku już jest, tak jakby na wtrysku, czyli wg mnie wychodzi na to, że problem jest we wtrysku.
 • #11
  mtracz
  Level 29  
  Proste pytanie czy paliwo wraca do zbiornika powrotem? Słychać? Czuć opór na pompce ręcznej?
  Do wtrysków przykręcone są przewody wysokiego ciśnienia i niskiego-powrót.
  Możesz mieć problem tylko z pompką zasilającą, a przecież bez niej wtryskową nie da paliwa na wtryski.
 • #12
  ftp.kowal
  Level 36  
  Kolega ściągnie cięgna gazu i ruszyć samą dźwignią powinno być w jedna stronę słychać charakterystyczne cyknięcie jeśli go nie będzie to sekcje stoją. Dodatkowo można to jeszcze łatwiej i prościej sprawdzić. Odkręć pokrywę pompy ta na dwie śrubki jeśli chociaż jedna sprężyna jest ściśnięta a nie powinna być to silnik nie zapali. A najczęściej dzieję się to po zimie. Różnica temperatur robi swoje.
 • #13
  lukdg666
  Level 9  
  Paliwo nie wraca a opór czuc. Pod koniec pompowania juz nie da się wcisnąc tłoczka. Jutro sprawdze te sprężynki i od razu dam znac
 • #14
  13adam13
  Level 29  
  Zapłon może być rozregulowany, ciągnik kręci, czy nawet z tym jest problem ,powinieneś wymienić filtry paliwa, czy w odstojniku przy pompce zasilającej jest paliwo o ile jest przezroczysty , kranik może zapchany przy baku a może wogóle
  zamknięty. :D
  To gdzie dochodzi to paliwo do wtryskiwaczy ?
  No to weź klucz bodajże 12 odkręć śrubkę z wtryskiwacza przepompuj i zobacz czy paliwo się sączy jeśli tak to rozkręcaj dalej ,aż do baku może tam jakiś brud siedzi jak nie ma obiegu paliwa . :D
 • #15
  lukdg666
  Level 9  
  Witam. Mam od dłuższego czasu problem odnośnie mojej 30-stki. Pisałem wcześniej o problemach z odpalaniem i stanęło na tym że oddałem pompę wtryskową i wtryski do regeneracji. Wczoraj pompę odebrałem. Niestety bez zmian poza tym, że z komina wydobywa się niebieski dym. Próbowałem odpalać na knota, nic nawet na chwile nie łapał. Przy zaciągu również bez reakcji(niebieski dym). I oto moje pytanie. Czy pozostało coś jeszcze do sprawdzenia czy już tylko remont silnika? jakie są koszty takiego remontu?
 • #16
  kindlar
  Level 41  
  Napsikaj mu do filtra samostartem. Możliwe, że uszczelniacze zaworów puszczają olej do komory spalania. Jeśli problem nie zniknie po odpaleniu to naprawa będzie konieczna.
 • #17
  mtracz
  Level 29  
  Skoro masz już jeden temat o nie zapalaniu to go kontynuuj. Po co drugi w którym znowu będą pytania o rzeczy z wcześniejszego tematu. To problemu nie rozwiąże.

  Edit:
  Skoro wróciliśmy do właściwego tematu zapytam jak teraz z podawaniem paliwa na wtryski?
  Kąt wtrysku po montażu pompy sprawdzony ustawiony?
 • #18
  lukdg666
  Level 9  
  Sorry za zamieszanie z tematami. Samostart nic nie daje. a jeśli chodzi o układ paliwowy to juz wszystko od baku po wtrysk sprawdzone i zrobione. odkreciłem filtr powietrza i dostawiłem tam knota myśląc że może tak sie mieszanka zapali , ruszy i jakoś to będzie, ale nic. Jeszcze raz na zaciągu zauważyłem że z komina ( miedzy tłumikiem a kolektorem mam pękniecie) wyleciało całkiem sporo cieczy(ciężko stwierdzic czy to ropa czy olej ale bardziej stawiałbym na rope). Ręce już opadają na jesieni wszystko chodziło elegancko a po zimie amen.
 • #19
  jpna100
  Level 25  
  Po pierwsze zawory masz dobrze wyregulowane?? W c-330 nie ma uszczelniaczy zaworów są tylko prowadnice- jak są zużyte to one mogą puszczac olej. Druga sprawa zapłon musi byc dobrze ustawiony!!- sprawdź go! Co do pęknięcia może jakieś foto byś dodał??
 • #20
  ftp.kowal
  Level 36  
  lukdg666 wrote:
  Samostart nic nie daje.
  Jeśli jest tak jak. Nawet jak by pompa nie dawała paliwa. Jeśli jest dobre sprężanie na samostart musi zapalić. U Ciebie nie pali więc brak ciśnienia. Brak luzów na zaworach a jeśli są to głowica w górę i wtedy będzie wszystko wiadomo.