Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nadajnik i odbiornik - Jak najprostszy, duży zasięg

walki7 06 May 2013 10:58 3453 7
 • #1
  walki7
  Level 1  
  Witam! Chciałem zbudować nadajnik i odbiornik o dużym zasięgu (ok.2-3km) który będzie przesyłał sygnał włączy/wyłącz. Dokładniej ma to wyglądać tak: dwa układy z diodą LED i guziczkiem, gdy naciskamy włącznik w jednym to na drugim zapala się dioda i na odwrót, jakieś pomysły? :)

  Pozdrawiam

  PS. Jestem początkujący, zielony w tych sprawach ale się uczę (I kl. mechatronik ) i proszę o wyrozumiałość :)
 • #2
  anonimex
  Level 9  
  Witam!
  Zasięg 2-3km powiadasz? jeśli nie chcesz nalotu CBŚ to nie radziłbym :P
  Po pierwsze w naszym kraju zabronione jest posiadanie bez zezwolenia nadajników o takiej mocy.
  Po drugie przy tylu watach wysłanych w eter nie zdziwiłbym się gdyby nagle telewizory i radia zaczynały szaleć (chodzi mi o dość spore zakłócenia)
  Aż w końcu po trzecie w domowych warunkach ciężko by było zbudować taki nadajnik (jest to skomplikowane i dość kosztowne chyba że wszystkie części będziesz miał z odzysku,wtedy będzie za free :P )
  Nie mówię że jest to nie możliwe do wykonania w domowych warunkach ale na pewno jest to wyzwanie nawet dla doświadczonego elektronika,początkujący raczej nie da rady :(
  Na początek proponowałbym pobawić się z mniejszym zasięgiem,w internecie można znaleźć co nie co o jednokanałowej aparaturze nadawczej i odbiorczej (w sam raz do Twoich celów),są to układu na tranzystorkach i paru elementach biernych (często też są to konstrukcje oparte na kwarcu) a co najważniejsze układy takie są wykonalne dla początkującego ;)
  Pozdrawiam!
 • #3
  leonsocio
  Level 28  
  Nie jestem przekonany, że taki nadajnik zakłóciłby porządek pracy m.in. TV, piloty z nadawaniem radiowym używane w autach w takim wypadku powinny powodować zakłócenia a nie pamiętam aby np wciśnięcie przycisku od pilota w bliskiej odległości od telewizora powodowało problemy.
 • #4
  anonimex
  Level 9  
  Witam.
  Piloty do aut powiadasz? Jeśli chodzi Ci o zdalnie sterowane zabawki to nie ma co się dziwić że nie było zakłóceń.. moc takiego nadajnika mierzona jest w mW więc ciężko by było cokolwiek tym zakłócić ;) Poza tym nadajnik z zasięgiem około 3km musiałby "wyemitować" z siebie całe waty a nie tylko jego ułamki tak jak to jest w przypadku zabawek.
  A jeśli chodziło Ci o zdalne zamykanie i otwieranie (zablokowanie i odblokowanie) drzwi prawdziwego samochodu to też muszę Cię zmartwić bo w tych nadajnikach również "emitowane" są mW.
  Pozdrawiam!
 • #5
  Anonymous
  Level 1  
 • #6
  _jta_
  Electronics specialist
  Niestety prosty układ i duży zasięg oznacza konieczność użycia sporej mocy, a to wymaga uzyskania zezwolenia - na nie trzeba mieć sporą wiedzę i zdać odpowiednie egzaminy (do tego trzeba umieć zrobić bardziej złożony układ) - poza tym są jakieś wymagania co do tego, jak taki sprzęt będzie używany, raczej nie do zabawy.

  Można uzyskać zasięg kilka km używając małej mocy (nawet ułamek mW), ale to wymaga dobrego odbiornika - może to jest sposób? Odbiornik superreakcyjny, albo homodynowy - z tego, co pamiętam, homodynowy łapie sygnał od około 1uV (do uzyskania takiego sygnału w odległości 3km od nadajnika wystarczy ułamek mW) i był prosty.
 • #7
  xamrex
  Level 28  
  walki7 wrote:
  Witam! Chciałem zbudować nadajnik i odbiornik o dużym zasięgu (ok.2-3km) który będzie przesyłał sygnał włączy/wyłącz.

  A może sterowanie przez internet?
  Nie trzeba zezwoleń. Odległość może i być 10000km.
  Jakiś AVR i jazda
 • #8
  _jta_
  Electronics specialist
  ... z wykorzystaniem uIP - tylko potrzebne jest połączenie przewodami (nie tylko swoimi, ale nie wiem, czy w uIP jest łączność z Internetem przez modem bezprzewodowy, czy WiFi, trzeba sprawdzić) - tylko że modemy trochę kosztują, opłaty za Internet na ogół też (choć gdzieniegdzie można się łączyć za darmo). Sprawdź, czy w uIP jest PPP, bo są modemy do radiowego łączenia się z Internetem z interfejsem PPP. No i niestety AVR+modem to takie zbyt proste nie jest...