Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki ups kupić do zasilania awaryjnego rutera i radia internetowego

06 Maj 2013 11:12 2703 14
  • Poziom 10  
    Nie wiem czy w dobrym dziale piszę więc proszę o zrozumienie

Proszę o pomoc ponieważ się nie znam - jaki ups lub inne awaryjne źródło zasilania zastosować (kupić) do awaryjnego zasilania ,które ma wystarczyć na 4-5 godzin do rutera i radia przesyłającego sygnał internetu
    1-Ruter zasilany normalnie z 230V ale na obudowie jest na wyjściu 5V/2,5A
    2-Radio int. zasilanie 230V na obudowie na wyjściu 24V/0,5A

Proszę o pomoc w doborze niedrogiego sprzętu.
  • Poziom 27  
    Poszukaj na znanym portalu aukcyjnym ups-a APC BACK-UPS 300 , w wersji używanej można kupić w cenie ok 50pln, do niego na zewnątrz podepnij akumulator 17Ah 12V i takie zestawienie spokojnie wystarczy do twojego sprzętu na minimum 5h.
    Zestaw sprawdzony, działa bez zastrzeżeń w kilku egzemplarzach.
  • Poziom 10  
    APC BACK-UPS 300 -znalazłem i cena odpowiednia ale wyjścia zasilające ma typu (komputerowego) a ja potrzebyję gniazd standardowych ale dziękuję za pomoc.
  • Moderator - Sieci, Internet
    MGM01 napisał:
    wyjścia zasilające ma typu (komputerowego) a ja potrzebyję gniazd standardowych

A w czym problem wykonać odpowiedni "przedłużacz-przelotkę" do standardowych gniazdek...
  • Poziom 10  
    Prawda
    i jeszcze jedno pytanie czy do tego mogę podłaczyc aku 12V 60Ah bo mam taki do głebokiego rozładowania czy będzie doładowywany bo może być za duży.
    Cóż, skoro UPS był projektowany do ładowania akumulatora 7Ah to może być problem...:) Przydało by się zmierzyć prąd ładowania przy podpiętym takim aku.
  • Poziom 27  
    salmon napisał:
    Cóż, skoro UPS był projektowany do ładowania akumulatora 7Ah to może być problem...:) Przydało by się zmierzyć prąd ładowania przy podpiętym takim aku.

Pisałem wcześniej, że zestaw APC BACK-UPS 300 + akumulator 17Ah jest sprawdzony i działa bez zastrzeżeń.
    Jedyny minus to dłuższy czas ładowania akumulatora. Cała reszta jest ok. Max napięcie stand-by jest takie samo dla akumulatora 7Ah i 17Ah.
    reaven22 napisał:
    Pisałem wcześniej, że zestaw APC BACK-UPS 300 + akumulator 17Ah jest sprawdzony i działa bez zastrzeżeń.

OK, nie dopisałem tego, że sprawdziłeś 17Ah i daje się jeszcze naładować. Ale jak to się ma do 60Ah ? Nie sądzę, żeby jedyną niedogodnością z tym wypadku był tylko o wiele dłuższy czas ładowania, wg mnie może być w ogóle problem z ładowaniem tak dużego akumulatora (bądź co bądź jego pojemność zwiększa się ponad 8-krotnie).
  • Poziom 27  
    salmon napisał:
    OK, nie dopisałem tego, że sprawdziłeś 17Ah i daje się jeszcze naładować. Ale jak to się ma do 60Ah ?

60Ah również doładuje tylko będzie to trwało ~10x dłużej niż 7Ah.
    UPS tego typu ładuje akumulator mniej-więcej stałym prądem do osiągnięcia napięcia 13,7-13,8V. Po osiągnięciu pełnego napięcia prąd stopniowo maleje do pełnego naładowania akumulatora.

Problem może się pojawić jedynie przy częstych i długich zanikach prądu, wówczas akumulatory nie zdążą się doładować.
  • Poziom 31  
    Zainteresuj sie zasilaczem buforowym bo ma znacznie wieksza wydajnosc. Problem tylko bedzie z routerem bo jest na 5v a nie 12v jak standardowo. Antene mozesz spokojnie z 12v zasilic chyba ze kabel kijowy i jest go ponad 30m
  • Poziom 10  
    Właśnie antena jest na 24V a ruter na 5
    Myślałem o zasilaczu buforowym bo to najlepsze ale 24V i 5V z jednego to dla mnie sporo kombinacji i nie jestem za mocny w tym więc myśle o ups-ie ale buforowy byłby lepszy a może "ktoś" mi podpowie jeszcze coś...
    MGM01 napisał:
    24V i 5V z jednego to dla mnie sporo kombinacj

Podpowiedź - "ładowarka" samochodowa USB gotowa do pracy z instalacji 24V, tylko taka "nie za bardzo chińska" i z odpowiednim maksymalnym prądem wyjściowym, jak nie chcesz za bardzo kombinować z tworzeniem samodzielnie układów.
  • Poziom 10  
    ...też jest rozwiązanie, dziękuję
    ale może jeszcze otrzymam jakąś podpowiedź-z góry dziękuję
  • Poziom 27  
    Buforowy 24V z przetwornicą na 5V będzie miał większą sprawność od UPS ale cena raczej przewyższy znacznie budżet używanego ups-a.

Taniego chińskiego zasilacza buforowego raczej nie polecam.
  • Poziom 10  
    a więc zdobyłem ups-a takiego jak kolega podpowiedział z tym ,że 500 ,niestety okazał się uszkodzony z tąd moja zwłoka w odpowiedzi.Podłączyłem innej firmy ups-a a do tego ten duży akumulator, po 24 godz. ciągłej pracy z baterii przy obciążeniu jakie opisałem na początku taki zestaw ciągle pracował bez zastrzeżeń.Dłużej nie testowałem z braku czasu.
    Teraz tesuje tego samego ups-a ale z baterią 9Ah i jak narazie ciągłej pracy z baterii jest 2,5godz-napiszę ile wytrzymał faktycznie po jego rozładowaniu.

-----
    ...a więc taki zestaw z baterią 9Ah pracuje bez problemu dokładnie 3 godziny i 50 minut.