Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RTL-SDR - czyli nasłuch częstotliwosci przez komputer dzięki tunerowi TV

nikoloz.glonti 06 Maj 2013 20:12 62163 28
  • Tak , da się nadsłuchiwać częstotliwości z komputera.
    I to nie trzeba kupować urządzeń za kosmiczne ceny.
    Wystarczy tuner telewizyjny Not Only TV DVB-T USB DELUXE LV5T.
    Tutaj wstawiam filmik youtube przedstawiający całą procedurę.

Link
    [/youtube]

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    nikoloz.glonti
    Poziom 12  
    nikoloz.glonti napisał 84 postów o ocenie 16, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Tbilisi. Jest z nami od 2013 roku.
    M. S.
    Poziom 34  
    Chmm. Dałem się na to nabrać. Kupiłem taki sam sprzęt, zainstalowałem i stwierdziłem, że jest głuchy jak pień. Odbiera jedynie silniejsze sygnały np. lotnictwo. Można to traktować jedynie jako ciekawostkę.
    Odbiornik jest sprawny bo odbiera DVB-T oraz mocne sygnały. W moim przypadku lotnictwo.
    karolgg
    Poziom 2  
    Z tego co pamiętam to bez przeróbek ten odbiornik działa od 60MHz do trochę ponad 2000MHz.
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda
    M. S. napisał:
    Chmm. Dałem się na to nabrać. Kupiłem taki sam sprzęt, zainstalowałem i stwierdziłem, że jest głuchy jak pień. Odbiera jedynie silniejsze sygnały np. lotnictwo. Można to traktować jedynie jako ciekawostkę.
    Odbiornik jest sprawny bo odbiera DVB-T oraz mocne sygnały. W moim przypadku lotnictwo.

Jakiej anteny/anten używałeś? Chyba nie stwierdziłeś, że jest głuchy jak pień, podłączając kawałek drutu?
    Neorecormon
    Poziom 10  
    Działa bez problemów z podłączoną anteną na dane pasmo. Częstotliwości poniżej 60MHz można posłuchać dodając transwerter + odpowiednia antena np. delta dla pasma 80 m albo LW ze skrzynką antenowa :)
    M. S.
    Poziom 34  
    Cytat:
    Jakiej anteny/anten używałeś? Chyba nie stwierdziłeś, że jest głuchy jak pień, podłączając kawałek drutu?

J-ka na pasmo 2m. ze wzmacniaczem antenowym. Na tej antenie nasłuchuję sobie samoloty, pasmo 2m, aż po częstotliwości klejowe na odbiorniku własnej konstrukcji. Jeden z przemienników słyszę z ok 130km na 75% sygnału. Samoloty antenę mi urywają. Na tejże antenie odbieram też telewizję. Widzę, że chyba wymagania za duże mam. Miałem też skaner na głowicy TV i w porównaniu z odbiornikami na konkretne pasma słaby był.
    tymek95
    Poziom 15  
    Opłaca sie kupować taki wynalazek do nasłuchu?
    Czy lepiej kupić jakiegoś baofenga na przykład?
    zweinstein
    Poziom 17  
    Kupiłem inny tuner niż przytoczony tutaj Not Only. Ma napisane na obudowie DVB-T+DAB+FM. Koszt 10zł droższy od tego Not Only, jednak jestem w stanie odbierać od około 25MHz. Przetestowałem na paśmie CB i stwierdzam, że działa i odbiera prawidłowo to pasmo.
    PIOTOM0
    Poziom 20  
    Potwierdzam, pokrywa pasmo CB bez problemu - oczywiście ze stacjonarną anteną zewnętrzną. Poza tym bardzo ładnie pracuje w FM-ie.
    Tylko nie wiem dlaczego rozjeżdżają się częstotliwości po jakimś czasie nasłuchu.
    Może to wina softu ??

Jest jakiś inny soft na tą kartę?

Do zabawy i testów polecam.

Piotom0
    _siekier
    Poziom 22  
    Witam, a mógłby kolega pokazać zdjęcie tego tunera? Bo chętnie bym też sobie kupił, ale jest tego multum, a tu coś sprawdzonego już:)
    pustan
    Poziom 19  
    Potwierdzam prawidłowe działanie tego tunera. Mam NOT ONLY od około roku. Kupiony w sklepie V..IS. Bardzo ładnie odbiera UKF. Częstotliwości "inne" też można posłuchać. Używam programu SDRSharp. Poniżej zdjęcie. Obecna cena około 50zł.

RTL-SDR - czyli nasłuch częstotliwosci przez komputer dzięki tunerowi TV
    zweinstein
    Poziom 17  
    Cytat:
    Tylko nie wiem dlaczego rozjeżdżają się częstotliwości po jakimś czasie nasłuchu.
    Może to wina softu ??

Borykałem się na początku z problemem całkowitego niepokrywania się częstotliwości ustawionych z faktycznymi. Próbowałem to skompensować w zakładce"Configure" ale nigdy nie mogłem tego ustawić. Po jakimś czasie doszedłem, że mam włączoną opcję Swap I&Q. Nie rozjeżdża mi się częstotliwość podczas nasłuchu przez kilka godzin. Jedno co mnie irytuje to dość mocne nagrzewanie się tunera.

Sam słucham na razie na kawałku druta ale podłączałem pod anteny na pasma amatorskie i naprawdę dzień do nocy. Łączności amatorskie i bikony było słychać bez problemu.

Dodatkowa wada jaka daje mi się we znaki to charakterystyka tunera. Gdzie bym nie słuchał (CB, 2m, 70cm) ciągle w tle nadaje jakaś rozgłośnia FM. Tuner ma chyba podniesioną czułość na zakres 88-108MHz. Ma ktoś jakiś prosty pomysł na filtr dla tego zakresu?

P.S. Model jakiego używam:
    RTL-SDR - czyli nasłuch częstotliwosci przez komputer dzięki tunerowi TV [/img]
    gregor_1980
    Poziom 14  
    Sam właśnie czekam właśnie na tuner z w/w zdjęcia, zamówiłem go ebayu z chin za równowartść 35zł, jest on oparty na chipsecie RTL2832u oraz tunerze R820t, chodź podobno starsze wersje są na innym tunerze. Tuner na R820T pracuje chyba w zakresie 24-1700MHz, i ma większą czułość niż np E4000. Tutaj filmik z porównania tak samo wyglądających donglów z dwoma różnymi tunerami.

Link
    .

Kolego zweinstein, może mieszkasz w pobliżu nadajnika stacji nadającej na FM i to powoduje opisywane przez ciebie zjawisko?
    zweinstein
    Poziom 17  
    Tak są w pobliżu nadajniki z każdej strony. Nawet bez anteny odbieram większość stacji. Tak wygląda to w mieście. Na wsi mam dookólną i szerokopasmową antenę Discone i zbiera mi też wszystkie stacje CCIR. Mam dwie opcje - selektywna antena albo ten filtr. Przy skanerze jakim jest ten SWR raczej filtr jest lepszy. Z tematami radiówki zapoznaje się dopiero od kilku tygodni. Do tej pory nie miałem możliwości i finansów aby zdobyć jakiś odbiornik nasłuchowy. Te tunery to dla mnie przełom.

Dzięki wielkie nikoloz.glonti autorowi tego tematu, bo to dopiero jego film skłonił mnie do zapoznania się z tym ciekawym tematem :)
    gregor_1980
    Poziom 14  
    Ja też zawsze chciałem mieć taki skaner, ale nigdy nie śniło mi się nawet że mogę taki mieć za tam małe pieniądze, w ogóle sama technologia SDR to dla mnie coś niesamowitego bowiem technika radiowa zawsze kojarzyła mi się z obwodami LC, strojeniem i innym paskudztwem dla amatora bez odpowiedniego sprzętu, a tu proszę, jeden scalaczek, obwodów wejściowych prawie brak, a takie możliwości, zobacz również https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2353101, ktoś już temat poruszył rok temu. Stosując konwerter np na LA1185 można rozszerzyć zakres o fale długie średnie i krótkie. Pozdrawiam i życzę udanych nasłuchów.
    Tomek L
    Poziom 11  
    Witam
    Mam pewien problem. Zakupiłem ten tuner i okazało się, że gdy tylko chcę włączyć odtwarzanie w programie SDR pokazuje się okno z błędem "Cannot access RTL device" próbowałem zmieniać parametry ale nic to nie dało. Może ktoś zna rozwiązanie tego problemu? Dodam tylko, że telewizja działa bez problemu.
    gregor_1980
    Poziom 14  
    Tomek L napisał:
    Witam
    Mam pewien problem. Zakupiłem ten tuner i okazało się, że gdy tylko chcę włączyć odtwarzanie w programie SDR pokazuje się okno z błędem "Cannot access RTL device" próbowałem zmieniać parametry ale nic to nie dało. Może ktoś zna rozwiązanie tego problemu? Dodam tylko, że telewizja działa bez problemu.

Prawdopodobnie musisz odinstalować sterowniki producenta i zainstalować zalecane do nasłuchu SDR. Z tego co wiem to masz wybór, albo korzystasz ze sterowników oryginalnych i oglądasz TV lub instalujesz specjalne sterowniki ZADIG i korzystasz z dongielka jak ze skanera, tu masz opis jak to zrobić, stety/niestety po angielsku http://rtlsdr.org/softwarewindows . Głowy nie dam że to właściwa metoda, ale tak zalecają na forach. Pozdrawiam.
    zweinstein
    Poziom 17  
    Jak bawiłem się sterownikami (przywróciłem oryginalne stery, aby zobaczyć jak TV działa) to również po przywróceniu sterowników ZADIG miałem ten problem. Kilka razy przeinstalowywałem te sterowniki. Udało się chyba za 3 jak najpierw wszystko usunąłem, restart, wgrałem stery oryginalne, restart, ZADIG, restart, działa :) Ale za pierwszym razem ruszyło bez żadnego restartu. Prawdopodobnie system ma humory.
    Tomek L
    Poziom 11  
    Dzięki. Już wszystko śmiga. Zainstalowałem sterowniki ZADIG i od razu ruszyło. Pozdrawiam
    NBA79
    Poziom 10  
    Czy na tym ustrojstwie da się posłuchać coś na UHF/VHF??
    gregor_1980
    Poziom 14  
    NBA79 napisał:

Tak, da się. Wszystko zależy od anteny. Można nawet podłączyc szerokopasmową telewizyjną na początek.
    zweinstein
    Poziom 17  
    Minimum jakie da się wyciągnąć osiągnąć to 25MHz. Po podłączeniu anteny parabolicznej nawet można było słuchać bikony około1,3GHz więc zakres jest bardzo szeroki.

Z telewizyjną anteną ze wzmacniaczem próbowałem już. Miałem większe zakłócenia niż użytecznego sygnału. Odłączona antena z włączonym wzmacniaczem siała tak mocno, ze zakłócała mi nawet odbiór z innej anteny. Tak się ma sprawa z chińskimi antenami pokojowymi DVB-T - nie warto. Lepiej podłączyć samą antenę bez żadnego dodatkowego wzmacniacza.

Taki jeszcze bym aspekt poruszył. Jaką impedancję wejściową ma ten tuner? Z tego co producent podaje na stronie to 75Ohm. Gniazdo MCX tam zastosowane ma 50Ohm. Jak to w końcu jest?
    NBA79
    Poziom 10  
    gregor_1980 napisał:
    NBA79 napisał:

Tak, da się. Wszystko zależy od anteny. Można nawet podłączyc szerokopasmową telewizyjną na początek.

Czyli dipolek półfalowy i też powinno śmigać?
    gregor_1980
    Poziom 14  
    Na dipolu otwartym (75 om) ze wzmacniaczem z anteny szerokopasmowej odbierałem sygnały ADS-B 1090MHz!!!, antena była na zewnątrz zaraz za oknem, sygnały odbierałem z samolotów w promieniu ok. 80km. Udało mi się też odebrać sygnał z satelity NOAA na 137MHz, sygnał był słaby ale udało się co nieco zdekodować. Dipola można zrobić z dwóch anten teleskopowych, a ich długość dobierać do wybranego przez siebie pasma. Na początek zabawy polecam szerokopasmową antene telewizyjną ze wzmacniaczem, antena im wyżej tym lepiej.
    NBA79
    Poziom 10  
    gregor_1980 napisał:
    Na dipolu otwartym (75 om) ze wzmacniaczem z anteny szerokopasmowej odbierałem sygnały ADS-B 1090MHz!!!, antena była na zewnątrz zaraz za oknem, sygnały odbierałem z samolotów w promieniu ok. 80km. Udało mi się też odebrać sygnał z satelity NOAA na 137MHz, sygnał był słaby ale udało się co nieco zdekodować. Dipola można zrobić z dwóch anten teleskopowych, a ich długość dobierać do wybranego przez siebie pasma. Na początek zabawy polecam szerokopasmową antene telewizyjną ze wzmacniaczem, antena im wyżej tym lepiej.

Witam. Już przetestowałem mój dipolek. Śmiga aż miło. Słyszę samoloty podchodzące na Okęcie i Balice...
    polak.polak
    Poziom 2  
    (Mój nauczyciel Fizyki w szkole podstawowej) mówił że mieszczę się w częstotliwości o którą pytam,tutaj znalazłem trochę informacji https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1975577.html
    Natomiast problem mam z konstrukcją.
    Chce mi się wykorzystać to do obsługi serwomechanizmów przez wi-fi.
    http://www.dipol.com.pl/pdf/anteny_wlan.pdf
    Jak rozszerzyć pasmo DAB+ o 100mhz ?
    174.9-239.2 Mhz
    Mich43l
    Poziom 20  
    Witam posiadam coś takiego , próbowałem z listy wybrać coś w programie SDR ale mogę tylko wybrać other sound car oraz softrock , i mi coś nie działa co robię źle ? Urządzenie mam podłączone sterowniki zainstalowane i widnieje jako kontrolery dźwięku i gier , natomiast nazywa się AF9035 BDA device sterowniki pobrane ze strony producenta.
    sb8gapi
    Poziom 13  
    Niestety ten Tuner URZ00185 nie działa jako odbiornik SDR, bo posiada procesor Afatech AF9035, a nie wymagany RTL2832. Podobny tuner z AF9035 to AverTV/Avermedia (A835).
    Aby tuner DV-T nat USB działał jako SDR, musi posiadać RTL2832 i najlepiej R820T (zakres od ok. 24 MHz do 1970 MHz). Wiele było pisane na ten temat na elektrodzie, wiec nie będę się powtarzał. Dużo informacji jest w tym temacie oraz tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2353101-0.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2463965.html