Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka pompa zanurzona w studni będzie najlepsza do podlewania trawnika?

internick 21 Lip 2013 13:27 99657 48
  • #31 21 Lip 2013 13:27
    Daniel 2004
    Poziom 12  

Andrzej Mazur napisał:
    Daniel 2004 napisał:
    Ja uważam, że z tą "wyższą" wydajnością względem membranowej to gruba przesada
    Pompa membranowa ma ok 1000L /h a wirnikowe ok 7000L/h a są i wydajniejsze moja studnia ma 3 metry i rużnica napewno będzie znacząca.

Teoretycznie tak. Ale każdy metr podnoszenia to spadek wydajności pompy o ileś-naście procent. Gdzieś był nawet wzór jak to wyliczyć. Czytałem dość dużo o pompach szukając odpowiedzi na nurtujące mnie pytania ale niewiele znalazłem.

W twoim przypadku o tyle fajnie, że masz tylko 3 metry. Więc nie będzie aż tak gigantycznego spadku wydajności. W moim wypadku, 6 metrów jest na granicy wysokości podnoszenia większości pomp wirnikowych w cenie od 140-200zł, które mają ten parametr do 5, góra 8m (przy czym te 8 metrów często jest już marketingowa fikcją). Przeciętna pompa membranowa kosztuje 80-100zł.
    Plusem membranowej jest to, że nie generuje w mojej sytuacji zbyt dużego ciśnienia co pozwala podlewać z węża.

Ja dodatkowo mam rozwinięty wąż na działce aż do tunelu z 30 metrów od studni. Sam wąż ma trochę więcej. Wówczas na wirnikowej prawdopodobnie będą duże straty wydajności bo pompa będzie znacznie obciążona.

Weź też pod uwagę to co pisałem, że tanie pompy wirnikowe często mają swoje parametry dość mocno naciągane. Oglądałem kilka modeli w centrum handlowym. Nie wierzę w ich trwałość i wydajność. Pompa wirnikowa za 100-140zł w mojej ocenie może okazać się dość słabym produktem.

Ja do tej pory miałem membranową 225W, słabiutka, woda leciała ale taką prędkością jakbyś kran w domu odkręcił.
    Wiem, że są wersje 400W membranowych ale z racji konstrukcji wiele wydajność się nie zwiększy prawdopodobnie.

też mnie trochę frustruje czas oczekiwania aż napełnię zbiornik.

I dlatego mam dylemat. Miałem ochotę kupić pompę wirnikową licząc na cichsza pracę i większa wydajność, ale nie mogę znaleźć pompy, która poradziłaby sobie sensownie z 6 metrami, wężem ponad 30 metrów, a zarazem nie miała 1000W i nie kosztowała gigantycznych pieniędzy. A pytając w różnych miejscach nie uzyskuje odpowiedzi jaką pompę warto wziąć uwzględniając głębokość studni.

• #32 21 Lip 2013 14:14
    Andrzej Mazur
    Poziom 12  

Ta pompa której podałem link podnosi na 18 m. Ma rzeczywiście dużą moc 1600W ale to nie wada w moim przypadku bo zależy mi na szybkim napompowaniu wody do wiaderka. Chociaż ciśnienie może być zbyt wielkie i nie da się stać blisko wiaderka .

• #33 21 Lip 2013 14:26
    Daniel 2004
    Poziom 12  

Andrzej Mazur napisał:
    Ta pompa kturej podałem link podnośi na 18 m ma żeczywiście durzą moc 1600W ale to nie wada w moim przypadku bo zalerzy mi na szybkim napompowaniu wody do wiaderka. chociaż ciśnienie może być zbyt wielkie i nie da się stać blisko wiaderka .

No tutaj faktycznie ciśnienie możesz mieć spore bo po drodze nie masz żadnych strat w postaci węża rozłożonego na działce. Jedyne co mi się w tej pompie nie podoba to brak pływaka. Oczywiście to zależy jaki masz poziom wody w studni, czyli czy jest ryzyko, że poziom wody w studni szybko opadnie.
    W moim wypadku pływak zabezpieczałby pompę przed spaleniem bo poziom wody mam na poziomie 80cm. Czasami mniej.

Pompa membranowa, którą miałem zasysała wodę od góry, co za tym idzie często w gorące dni potrafiła przy dłuższym podlewaniu obniżyć znacznie poziom wody w studni.

• #34 21 Lip 2013 20:40
    Andrzej Mazur
    Poziom 12  

Daniel 2004 napisał:
    Jedyne co mi się w tej pompie nie podoba to brak pływaka. Oczywiście to zależy jaki masz poziom wody w studni, czyli czy jest ryzyko, że poziom wody w studni szybko opadnie.
    W moim wypadku pływak zabezpieczałby pompę przed spaleniem bo poziom wody mam na poziomie 80cm. Czasami mniej.
    Ja mam dużo wody z 3 metry . U tego samego sprzedawcy są też takie same pompy z pływakiem za 139zł.

• #35 22 Lip 2013 20:54
    amoorek
    Poziom 9  

Ja dodam swoje 3 grosze.

Do lania wody ze studni - teściu ma studnię na kręgach, kupiłem mu kiedyś pompę
    EINHELL do brudnej wody z pływakiem 750W (EINHELL BG-DP 7535).

Pompa ma różne króćce i przy wężu 1/2'' słabo wodę podawała ale po zredukowaniu końcówki do 1'' podaje super.
    Wiadro wody pompuje w mig.
    Zatopiona jest na kilku metrach - nie wiem na ilu ale pewnie ze 3-4.
    I włączona cały czas do prądu a obok gniazdka włącznik prądu i tyle.

Ja natomiast szukam pompy do podlewania ogrodu.
    Taka co by z beczki 1000l pobierała wodę ale jak jej zabraknie żeby się wyłączyła i trafiłem na pompę WZ250 Omnigena + wyłącznik BRIO SK-13, ale do tego muszę jeszcze wąż ssawny a kosztuje około 60zł i pewnie jeszcze jakiś filtr antypiaskowy bo w beczce robią się glony :(

A myślałem wcześniej o membranowej białoruskiej 225W.

I już nie wiem co kupić.

Chcę podlewać z węża bezpośrednio, ale też zrobić linię kroplującą itp.

Tomek

• #36 22 Lip 2013 22:56
    Daniel 2004
    Poziom 12  

amoorek, to co podałeś to już hydrofor czyli pompa powierzchniowa.

Natomiast co do pompy białoruskiej, to właśnie taka uległa u mnie uszkodzeniu po 4 latach, a lekko nie miała bo nikt jej na zimę nie wyciągał, stale była zanurzona. Ogólnie wystarczyła do prostego podlewania choć mogła generować odrobinę większe ciśnienie. Ale zważywszy na długość węża to naprawdę zaskakiwała.
    Mam na działce starą wannę, nalewam do niej wodę na potrzeby podlewania i sobie spokojnie podlewam konewką, lub gdy zachodzi taka potrzeba to leję z węża bezpośrednio.

Myślałem o takiej jak ta Białoruska ale trochę mocniejsza 300-400W.

Z tego co czytałem, to pompy do brudnej wody muszą nadrabiać mocą. A jakoś tak niezbyt mam ochotę by pakować się w pompę 1600W o której pisał Andrzej Mazur.

Woda w studni nie jest jakoś specjalnie brudna, jakieś paprochy owszem ale z zasady przy powierzchni. Zawsze można pompę umieścić w czymś co będzie spełniać rolę filtra :)

Też mam studnię na kręgach, ta EINHELL BG-DP 7535 wygląda ciekawie, choć już takiego samego modelu nie znalazłem, widzę, że jest model EINHELL BG-DP 7835. Nie wiem czym się różnią.

Nie chciałem przekraczać kwoty 150zł zbytnio. A wychodzi na to, tak jak pisałem, że sensowna pompa to koszt ponad 200zł by jej wydajność była jako taka.

amorek, a ta pompa EINHELL BG-DP 7535 to na jakiej głębokości pracuje? Chodzi mi o to jak głęboka jest studnia względem gruntu. Bo z tego co widzę to pompa ta ma 15000l/h i wysokość podnoszenia 8metrów.

Czyli piszesz, że zwiększenie średnicy węża wpłynęło pozytywnie na wydajność? Ale średnica węża została zwiększona na całej długości czy tylko od pompy do wyjścia ze studni a później redukcja na 1/2cala? Bo u mnie dysponuje wężem 1/2cala, nie chciałbym iść w przesadne koszta gdyby trzeba było zmieniać cały wąż.

Ja nadal mam ochotę kupić membranową taką jak ta białoruska tylko coś mocniejszego 300-400W. Nie wiem jednak jaka firma robi solidne klony tej białoruskiej.
    Preferowałbym zakup gdzieś lokalnie, a nie w Internecie z powodu gwarancji, a nie chce mi się później odsyłać i tracić środków na wysyłki i czas.
    W Nomi była POWER UP 300W ale w przesadzonej cenie 119zł, ale już mnie irytuje temat pomp i jak się wkurzę to kupię tą z Nomi mimo, że mam świadomość przepłacenia za nią.

• #37 23 Lip 2013 16:24
    Andrzej Mazur
    Poziom 12  

Mnie tak samo to wkurza. Nikt nie napisze: kup taką, bo inne są złe.

• #38 24 Lip 2013 17:30
    Andrzej Mazur
    Poziom 12  

Dzisiaj kupiłem na jarmarku niewielką pompę firmy Power Pump do wody brudnej obudowa metalowa.Cena 140zł w sklepie spotkałem taką samą za 245. Wysokość podnoszenia 16m wydajność 100l na minute Silnik 2400 wat, chodziarz na taką małą pompę nie wydaje się prawdziwa wartość. Myślę że wystarczy na moje potrzeby na wygląd solidnie wykonana.

• #39 24 Lip 2013 17:58
    Daniel 2004
    Poziom 12  

Ja również dokonałem dzisiaj zakupu.

Kupiłem pompę membranową, Power UP 79942, taka sama jak była w Nomi, 300W.
    Można znaleźć na aukcji albo google images. Poprzednia białoruska miała 225W ale podejrzewam, że trwałość białoruskiej była bezkonkurencyjna.
    Zapłaciłem 119zł ale miałem dość szukania. Pompy powyżej 1000W to w moim wypadku nieporozumienie.

Jedno co zmieniłem, to założyłem 9 metrowego węża o większej średnicy (później zastosowałem redukcję na mniejsza średnicę z planem zmiany węża na grubszy), gdyż się okazuje, że był założony jakiś cienki wąż i siłę wciśnięty do starej pompy, co powodowało niepotrzebne obciążenie i spadek wydajności już na etapie podnoszenia wody ze studni.

Do napełniania wanny/zbiornika, czy prostego podlewania taka membranowa się sprawdza. Przetestowałem.
    Oczywiście do zraszacza już się nie nadaje bo zraszacz wymaga sensownego ciśnienia chyba, że chcemy sobie zraszać stopy... :D

Parametry tej pompy

Obudowa metalowa
    Wydajność maksymalna: 1100 litrów na godzinę
    Maksymalna wysokość tłoczenia: 50 metrów
    Maks. głębokość zanurzenia: 8 metrów
    Średnica przyłącza wężowego: 1/2'
    Stopień ochrony: IP X8
    Klasa izolacji I
    Przewód elektryczny z wtyczką 10m
    Zasilanie sieciowe AC 230 V
    Moc: 300 W
    Waga: 2,6 kg

Dodam, że wiele ofert z tą pompą na aukcjach ma pomyloną głębokość wody z wysokością tłoczenia. Takie skutki gdy jeden bezmyślnie kopiuje od drugiego opisy. Dlatego mam duży dystans do parametrów pomp podawanych w Internecie na aukcjach.
    Tutaj ten parametr jest zapisany poprawnie. Czyli głębokość zanurzenia to 8 metrów a wysokość tłoczenia to 50 metrów oczywiście z uwzględnieniem spadku wydajności.

Jak ktoś ma studnię z kręgów i nie potrzebuje gigantycznego ciśnienia, to taka membranowa nie jest złym wyborem.
    Pracuje znacznie głośniej, ale słychać to tylko przy studni.

W stosunku do tej białoruskiej wydajność jest odrobinę wyższa z racji większej mocy, jak również nowych membran, w białoruskiej już były trochę zużyte.

• #40 24 Lip 2013 18:22
    Andrzej Mazur
    Poziom 12  

Daniel 2004 napisał:
    Pompy powyżej 1000W to w moim wypadku nieporozumienie.
    Mi to wcale nie przeszkadza te 2400w i tak na pewno tyle nie ma tylko ktoś nakleił naklejkę na pompie z 2400w bo pompa jest niewielkich rozmiarów ale pompuje dość szybko według mnie jest idealna dla mnie. Dzisiaj rozmawiałem ze znajomym przy kupnie pompy i jest szczęśliwym posiadaczem pompy membranowej rosyjskiej i namawiał mnie do jej kupna cena tylko 80 zł ale jej nie wybrałem bo zależało mi na większej wydajności. Musze jeszcze zastosować zaworek zwrotny przy pompie bo tak jak przypuszczałem cała woda z węża wraca do studni. Mam pytanie czy na węża 1" jak załże zaworek zwrotny terz 1" to nie będzie mi dławił przepływu wody .Nie wiem czy zaworek zwrotny ma taką samą przepustowość jak wąż tej samej średnicy doradźcie bo jutro jadę po zaworek a nie chciał bym popełnić błędu zaworek znalazłem taki z mosiądzu ze sprężynką w środku???

• #41 24 Lip 2013 18:35
    Daniel 2004
    Poziom 12  

Andrzeju mi w kwestii mocy chodzi głownie o to, że mam taką sobie instalację elektryczną, nie chciałbym jej z dymem puścić gdyż to instalacja bardzo starego domu, która zostanie przerobiona dopiero za jakiś czas, może w przyszłym roku. A dom pójdzie do rozbiórki.
    Mi w sumie też znajomy w sklepie proponował trochę inną pompę, dość solidną, podobna konstrukcyjnie do tego co wcześniej pokazywałeś ale musiałbym zmieniać węża o znacznej długości na inną średnice by to miało sens, a to generuje koszta, których chciałem uniknąć.

W sumie to fajnie gdyby pompa miała regulację wydajności...

A do takiego podlewania jak się podlewa to gdyby pompa była za mocna to na przykład w tunelu ciężko podlewać bo ciśnienie wypłukiwałoby ziemię.
    Ta membranowa to taki kompromis między ceną/wydajnością.

Ta rosyjska czy też białoruska ma raptem 225W, trochę mało, ale do takiego ciurkania wystarczy wielu osobom.
    Ja kupiłem 300W, niewielka różnica ale lekko lepsza wydajność. Pewnie dlatego, że nowa :)

Zawór zwrotny tez muszę zorganizować. Bo za każdym razem pompa musi wodę od nowa wypychać, raz mi wodę ze zbiornika wyssało bo zapomniałem wyjąć węża po odłączeniu pompy.

A jaki zaworek zwrotny masz na oku? Firma, cena, zdjęcie? Plastikowy czy metalowy?

Testowałeś już swoją pompę?
    Jak ogólnie wrażenia, głośna cicha, jaka wydajność?
    U ciebie te 3 metry głębokości studni mają pozytywny wpływ na mały spadek wydajności.

Nie mogę tej twojej pompy znaleźć w Internecie. Ma ona jakiś symbol?

• #42 24 Lip 2013 19:57
    Andrzej Mazur
    Poziom 12  

Tak próbę zrobiłem ale wydajność była mniejsza jak pisali bo 40 L na minute a nie 100 ale myślę że to była wina nowego węża ogrodowego takiego zielonego który był nie wyprostowany i pozaginany w kilku miejscach. Jak zorganizuje zaworek zwrotny i poskładam wszystko na stałe to zrobię test wydajności bo węża już wyprostowałem wlewając ciepłą wodę pod ciśnieniem. Prace pompy oceniam na bardzo cichą bo przy studni prawie jej nie słychać. Zawór zwrotny mam na oku mosiężny. Wpisz na allegro zawór zwrotny mosiężny to wyskoczą takie jakie ja chce zastosować. I ja też nie mogę znaleźć w necie taką pompę jaką ja kupiłem ale jak znajdę to podeśle link. Co ciekawe to waga pompy się nie zgadza bo jest podane 8 kg ale na oko wydawała mi się lżejsza i zważyłem i ma tylko 4 kg.

Dodano po 6 [minuty]:

http://allegro.pl/pompa-do-brudnej-wody-wody-2450w-sitko-fv-gw-i3420045661.html

• #43 25 Lip 2013 11:21
    Andrzej Mazur
    Poziom 12  

Wszystko zamontowane na gotowo pompę ustawiłem 30 cm od dna aby nie ciągnęła mułu.Pompa podnośi wode z 4 metrów. Wody w studni nie mam tak dużo jak myślałem bo tylko 160 cm ale na moje skromne potrzeby wystarczy. Do pompy zamontowałem zaworek zwrotny ten mosiężny za pomocą nypla 1" gwinty pasują do pompy i do zaworka zwrotnego na wyjściu z zaworka pasował króciec od pompy i teraz jest ok woda nie wraca do studni od razu po włączeniu pompy leje się woda. Po wyprostowaniu węża wydajność jest taka sama 40 L na minute liczyłem na trochę większą ale też mi wystarczy wiaderko 10 L leje się 15 sekund teraz jeszcze zostało zamontować włącznik pompy i wszystko będzie cacy . Daniel możesz napisać jaką ty wydajność uzyskałeś na swojej pompie???

• #44 26 Lip 2013 08:36
    vodiczka
    Poziom 43  

Andrzej Mazur napisał:
    Tak próbę zrobiłem ale wydajność była mniejsza jak pisali bo 40 L na minute a nie 100 ale myślę że to była wina nowego węża ogrodowego takiego zielonego który był nie wyprostowany i pozaginany w kilku miejscach
    Andrzej Mazur napisał:
    . Po wyprostowaniu węża wydajność jest taka sama 40 L na minute liczyłem na trochę większą

Załamania węża zwiększało opór przepływu ale jego wyprostowanie nie zredukowało do do zera. Opór jest wprost proporcjonalny do długości węża i odwrotnie proporcjonalny do jego przekroju a napisana wydajność 100l/min odnosi się do zerowych oporów przepływu.

• #45 03 Sie 2013 11:32
    korek97
    Poziom 9  

Witam,jestem zainteresowany tą pompą co kupił Daniel 2004. Czy podlewając ogród można używać na końcu węża pistolet zraszający lub w ogóle oddzielny zraszacz? Czy jest to szkodliwe dla tej pompy?

• #46 03 Sie 2013 15:33
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

korek97 napisał:
    Witam,jestem zainteresowany tą pompą co kupił Daniel 2004. Czy podlewając ogród można używać na końcu węża pistolet zraszający lub w ogóle oddzielny zraszacz? Czy jest to szkodliwe dla tej pompy?

Jestem przekonany, że jeśli przeczytasz instrukcję obsługi i gwarancję do tej pompy sam odpowiesz sobie na pytanie. :D

• #47 07 Sie 2014 21:29
    paaawel5
    Poziom 9  

Panowie a ja może zapytam w inny sposób
    Kuzyn ma zbiornik 2 tyś litrów zbiornik jest w ziemi i zbiera deszczówkę z rynny
    woda raczej czysta ewentualnie to co wpadnie z dachu jakieś liście czy troche śmieci
    i tu pytanie
    Potrzebna jest mu pompa do podlewania ogrodu
    wysokość podnoszenia raczej mało istotna powiedzmy max 4 m odległość od wody - max 40m
    Podlewane będą rabaty i ogródek ze standardowego cienkiego węża i pistoletu jak i podpięty zamiast pistoleta zraszacz do trawnika

Koszta jakie ma w planie to 300 zł

I teraz mam pytania - potrzebna jest taka pompa by nie zepsuła się jak np odłoży pistolet i pójdzie gdzieś na powiedzmy poł h nie wyłączając pompy

Szczerze to nie mamy pojęcia czy pompa taka działa na zasadzie jak myjka ciśnieniowa że jak nie używam pistoletu mimo włączonego zasilania sama się wyłącza?? - szczerze uciążliwe było by chodzenie co chwila wyłączać i włączać pompę podczas podlewania...

do tego czy wyłączy się jak zabraknie wody w zbiorniku ??

wiem że trzeba będzie zastosować ewentualne redukcje bo pompy zazwyczaj mają wyjście na grubszy wąż

Pompa będzie docelowo w zbiorniku wyciągana była by na zimę bo wiadomo ze uciążliwe byłoby wrzucanie co dnia czy 2 dni pompy do zbiornika ...

Wiemy że cudów się nie kupi ale chcemy kupić coś co nie padnie po 1 wakacjach
    dlatego proszę o pomoc w wyborze bo nie mamy zielonego pojęcia co kupić
    pozdrawiam

• #48 08 Sie 2014 04:56
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Wykopaliska!
    Jaka pompa zanurzona w studni będzie najlepsza do podlewania trawnika?

• #49 24 Sie 2017 22:17
    barnio
    Poziom 10  

Przestrzegam przed tymi pseudo rosyjskimi lub białoruskimi pompami membranowymi. Wyglądają tylko podobnie do tych rosyjskich a w rzeczywistości są chińszczyzną, która rozpada się po roku i kilku miesiącach. Pomysleć, że ich pierwowzór działał nieprzerwanie przez 6 lat.
    Teraz kupiłem pompę Tagreda - TA 502, ciśnienie z 10 metrów na jakich jest zanurzona ma takie, że ciężko jest wąż utrzymać. Reklamują je jako polskie ale w opisie jest, że wyprodukowano dla Tagred, więc pewnie też chińszczyzna. Niemniej na razie działa wybornie, dam za jakiś czas znać ile przeżyła :-)