Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompy cyrkulacyjne c.o. - co jest teraz dobre i energooszczędne

07 May 2013 15:54 2349 5
  • Level 30  
    Bo tak sobie popatrzyłem na mój układ c.o. z kominka który napędzają 2 pompy c.o. Jedna była wraz z kominkiem (Makroterm) i ta na 3 biegu "żre" 98W, druga to Cosmo i ta jest mniej-więcej 3x oszczędniejsza na każdym biegu, na 3cim biegu chyba 38W pobiera. Obiema pompami steruje sterownik kominka ale na zasadzie 0-1. Nie ingeruje w prędkość ich pracy zatem standardowo obie załączone są na 3-ci bieg.
    Co byście polecili w ramach wymiany tego "pożeracza" prądu na coś energooszczędnego ? Widziałem z Grundfosa chyba takie automatyczne (sama sobie reguluje szybkość obiegu) z wyświetlaczem ile w danej chwili pobiera prądu pompa ale nie wiem czy zda ona egzamin w takim przypadku ?
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 32  
    Według mnie trzeba najpierw zastanowić się dlaczego projektant tak a nie inaczej dobrał moc pomp. Podejrzewam, że wymiennik i grzejniki są bardzo małe i dlatego prędkość przepływu musi być duża a temperatura w grzejnikach wysoka. Ja zazwyczaj projektuję układy z wymiennikiem na duży poślizg temperatury (kocioł 80/60, grzejniki 50/30) i wówczas I bieg pompy jest i tak za silny. Masz pewnie cztery termometry na króćcach wymiennika. Jakie były tam temperatury podczas największych mrozów ?
  • Level 38  
    Najbardziej energooszczedne sa pompy grawitacyjne.
  • Level 30  
    William Bonawentura wrote:
    dlaczego projektant tak a nie inaczej dobrał moc pomp

Ten pożeracz z Makrotermu był w zestawie z kominkiem zatem mogłem od razu zainwestować w nową, energo-oszczędną a tą... wyrzucić albo zamontować skoro już była.
    William Bonawentura wrote:
    Podejrzewam, że wymiennik i grzejniki są bardzo małe i dlatego prędkość przepływu musi być duża a temperatura w grzejnikach wysoka.

Ze względu na faktycznie mały układ grzewczy i problematyczność wynikającą z konieczności okresowego czyszczenia wymiennika płytowego - zrezygnowałem z niego. Kominek i tak pracuje pod sterownikiem którego temp. to 65*C. Ten "pożeracz" ciągnie z niego wodę i pompuje w rozdzielacz C.O. z którego ogrzewanie idzie na 4 pętle podłogówki, grzejnik rurkowy w łazience i 2 małe grzejniki na piętrze. Każda pętla podłogowego zakończona jest zaworem RTL, a każdy grzejnik ma wbudowany zawór termostatyczny do regulacji. Z pętli kominek-rozdzielacz-kominek ciągnie wodę druga pompa (Cosmo) i napędza zasobnik.
    Układ cały jest w sumie bardzo prosty a jednocześnie skuteczny. Błyskawicznie osiąga temp. zadana przez sterownik i utrzymuje ją, kominek zaś został dobrany odpowiednio pod kubaturę jaką ma do ogrzania.
    Tylko tak teraz chodzi mi po głowie pomysł zakupu UPS`a na wypadek przerw w dostawie energii które się tam zdarzają (ale głównie latem powodowane nawałnicami bo to teren nad jeziorem i jak już jest burza - to tam szaleje i siwy dym podczas gdy 4km dalej od jeziora tylko deszczyk pada) i tak oceniając zapotrzebowanie na energię całego układu zauważyłem że jedna pompa pochłania ponad 50% całego zapotrzebowania i można by to było zmienić.

• Level 24  
    Zamień pompy miejscami.
    Pompa ładująca zasobnik włącza się raz na jakiś czas, więc może brać więcej prądu. Nie opłaca się inwestować w energooszczędną (np. Wilo Yonos Pico), gdyż wysoki koszt zakupu może się nigdy nie zwrócić.
    Pompa od C.O. pracuje dużo dłużej więc warto aby była energooszczędna.
  • Level 36  
    Pompa pobierająca 98W w przeciągu sezonu grzewczego (180dni/rok) jeśli pracuje 24h/dobę pobiera prąd za kwotę około 250 zł.
    Takie "tanie" (w zakupie) pompy wybierane są głównie przez osoby które nigdy nie umiały liczyć.
    Dawno temu to analizowałem i doszedłem do wniosku, że nawet gdybym za darmo taką dostał od elektrowni lub kogoś innego to musiał bym być idiotą aby u siebie takie gówno zamontować.
    Jest to forum związane z naukami ścisłymi więc każdy raczej zna tu tabliczkę mnożenia , dodawanie i odejmowanie . :D