Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompy cyrkulacyjne c.o. - co jest teraz dobre i energooszczędne

Piasek80 07 Maj 2013 15:54 2100 5
 • #1 07 Maj 2013 15:54
  Piasek80
  Poziom 29  

  Bo tak sobie popatrzyłem na mój układ c.o. z kominka który napędzają 2 pompy c.o. Jedna była wraz z kominkiem (Makroterm) i ta na 3 biegu "żre" 98W, druga to Cosmo i ta jest mniej-więcej 3x oszczędniejsza na każdym biegu, na 3cim biegu chyba 38W pobiera. Obiema pompami steruje sterownik kominka ale na zasadzie 0-1. Nie ingeruje w prędkość ich pracy zatem standardowo obie załączone są na 3-ci bieg.
  Co byście polecili w ramach wymiany tego "pożeracza" prądu na coś energooszczędnego ? Widziałem z Grundfosa chyba takie automatyczne (sama sobie reguluje szybkość obiegu) z wyświetlaczem ile w danej chwili pobiera prądu pompa ale nie wiem czy zda ona egzamin w takim przypadku ?

  0 5
 • #2 08 Maj 2013 06:40
  William Bonawentura
  Poziom 31  

  Według mnie trzeba najpierw zastanowić się dlaczego projektant tak a nie inaczej dobrał moc pomp. Podejrzewam, że wymiennik i grzejniki są bardzo małe i dlatego prędkość przepływu musi być duża a temperatura w grzejnikach wysoka. Ja zazwyczaj projektuję układy z wymiennikiem na duży poślizg temperatury (kocioł 80/60, grzejniki 50/30) i wówczas I bieg pompy jest i tak za silny. Masz pewnie cztery termometry na króćcach wymiennika. Jakie były tam temperatury podczas największych mrozów ?

  0
 • #3 08 Maj 2013 07:43
  saskia
  Poziom 38  

  Najbardziej energooszczedne sa pompy grawitacyjne.

  0
 • #4 08 Maj 2013 08:15
  Piasek80
  Poziom 29  

  William Bonawentura napisał:
  dlaczego projektant tak a nie inaczej dobrał moc pomp

  Ten pożeracz z Makrotermu był w zestawie z kominkiem zatem mogłem od razu zainwestować w nową, energo-oszczędną a tą... wyrzucić albo zamontować skoro już była.
  William Bonawentura napisał:
  Podejrzewam, że wymiennik i grzejniki są bardzo małe i dlatego prędkość przepływu musi być duża a temperatura w grzejnikach wysoka.

  Ze względu na faktycznie mały układ grzewczy i problematyczność wynikającą z konieczności okresowego czyszczenia wymiennika płytowego - zrezygnowałem z niego. Kominek i tak pracuje pod sterownikiem którego temp. to 65*C. Ten "pożeracz" ciągnie z niego wodę i pompuje w rozdzielacz C.O. z którego ogrzewanie idzie na 4 pętle podłogówki, grzejnik rurkowy w łazience i 2 małe grzejniki na piętrze. Każda pętla podłogowego zakończona jest zaworem RTL, a każdy grzejnik ma wbudowany zawór termostatyczny do regulacji. Z pętli kominek-rozdzielacz-kominek ciągnie wodę druga pompa (Cosmo) i napędza zasobnik.
  Układ cały jest w sumie bardzo prosty a jednocześnie skuteczny. Błyskawicznie osiąga temp. zadana przez sterownik i utrzymuje ją, kominek zaś został dobrany odpowiednio pod kubaturę jaką ma do ogrzania.
  Tylko tak teraz chodzi mi po głowie pomysł zakupu UPS`a na wypadek przerw w dostawie energii które się tam zdarzają (ale głównie latem powodowane nawałnicami bo to teren nad jeziorem i jak już jest burza - to tam szaleje i siwy dym podczas gdy 4km dalej od jeziora tylko deszczyk pada) i tak oceniając zapotrzebowanie na energię całego układu zauważyłem że jedna pompa pochłania ponad 50% całego zapotrzebowania i można by to było zmienić.

  0
 • #5 09 Maj 2013 11:26
  kabee84

  Poziom 24  

  Zamień pompy miejscami.
  Pompa ładująca zasobnik włącza się raz na jakiś czas, więc może brać więcej prądu. Nie opłaca się inwestować w energooszczędną (np. Wilo Yonos Pico), gdyż wysoki koszt zakupu może się nigdy nie zwrócić.
  Pompa od C.O. pracuje dużo dłużej więc warto aby była energooszczędna.

  0
 • #6 09 Maj 2013 17:43
  Grzegorz Siemienowicz
  Poziom 36  

  Pompa pobierająca 98W w przeciągu sezonu grzewczego (180dni/rok) jeśli pracuje 24h/dobę pobiera prąd za kwotę około 250 zł.
  Takie "tanie" (w zakupie) pompy wybierane są głównie przez osoby które nigdy nie umiały liczyć.
  Dawno temu to analizowałem i doszedłem do wniosku, że nawet gdybym za darmo taką dostał od elektrowni lub kogoś innego to musiał bym być idiotą aby u siebie takie gówno zamontować.
  Jest to forum związane z naukami ścisłymi więc każdy raczej zna tu tabliczkę mnożenia , dodawanie i odejmowanie . :D

  0