Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompy cyrkulacyjne c.o. - co jest teraz dobre i energooszczędne

Piasek80 07 Maj 2013 15:54 2100 5
  • #1 07 Maj 2013 15:54
    Piasek80
    Poziom 29  

Bo tak sobie popatrzyłem na mój układ c.o. z kominka który napędzają 2 pompy c.o. Jedna była wraz z kominkiem (Makroterm) i ta na 3 biegu "żre" 98W, druga to Cosmo i ta jest mniej-więcej 3x oszczędniejsza na każdym biegu, na 3cim biegu chyba 38W pobiera. Obiema pompami steruje sterownik kominka ale na zasadzie 0-1. Nie ingeruje w prędkość ich pracy zatem standardowo obie załączone są na 3-ci bieg.
    Co byście polecili w ramach wymiany tego "pożeracza" prądu na coś energooszczędnego ? Widziałem z Grundfosa chyba takie automatyczne (sama sobie reguluje szybkość obiegu) z wyświetlaczem ile w danej chwili pobiera prądu pompa ale nie wiem czy zda ona egzamin w takim przypadku ?

0 5
  • #2 08 Maj 2013 06:40
    William Bonawentura
    Poziom 31  

Według mnie trzeba najpierw zastanowić się dlaczego projektant tak a nie inaczej dobrał moc pomp. Podejrzewam, że wymiennik i grzejniki są bardzo małe i dlatego prędkość przepływu musi być duża a temperatura w grzejnikach wysoka. Ja zazwyczaj projektuję układy z wymiennikiem na duży poślizg temperatury (kocioł 80/60, grzejniki 50/30) i wówczas I bieg pompy jest i tak za silny. Masz pewnie cztery termometry na króćcach wymiennika. Jakie były tam temperatury podczas największych mrozów ?

0
  • #3 08 Maj 2013 07:43
    saskia
    Poziom 38  

Najbardziej energooszczedne sa pompy grawitacyjne.

0
  • #4 08 Maj 2013 08:15
    Piasek80
    Poziom 29  

William Bonawentura napisał:
    dlaczego projektant tak a nie inaczej dobrał moc pomp

Ten pożeracz z Makrotermu był w zestawie z kominkiem zatem mogłem od razu zainwestować w nową, energo-oszczędną a tą... wyrzucić albo zamontować skoro już była.
    William Bonawentura napisał:
    Podejrzewam, że wymiennik i grzejniki są bardzo małe i dlatego prędkość przepływu musi być duża a temperatura w grzejnikach wysoka.

Ze względu na faktycznie mały układ grzewczy i problematyczność wynikającą z konieczności okresowego czyszczenia wymiennika płytowego - zrezygnowałem z niego. Kominek i tak pracuje pod sterownikiem którego temp. to 65*C. Ten "pożeracz" ciągnie z niego wodę i pompuje w rozdzielacz C.O. z którego ogrzewanie idzie na 4 pętle podłogówki, grzejnik rurkowy w łazience i 2 małe grzejniki na piętrze. Każda pętla podłogowego zakończona jest zaworem RTL, a każdy grzejnik ma wbudowany zawór termostatyczny do regulacji. Z pętli kominek-rozdzielacz-kominek ciągnie wodę druga pompa (Cosmo) i napędza zasobnik.
    Układ cały jest w sumie bardzo prosty a jednocześnie skuteczny. Błyskawicznie osiąga temp. zadana przez sterownik i utrzymuje ją, kominek zaś został dobrany odpowiednio pod kubaturę jaką ma do ogrzania.
    Tylko tak teraz chodzi mi po głowie pomysł zakupu UPS`a na wypadek przerw w dostawie energii które się tam zdarzają (ale głównie latem powodowane nawałnicami bo to teren nad jeziorem i jak już jest burza - to tam szaleje i siwy dym podczas gdy 4km dalej od jeziora tylko deszczyk pada) i tak oceniając zapotrzebowanie na energię całego układu zauważyłem że jedna pompa pochłania ponad 50% całego zapotrzebowania i można by to było zmienić.

0
  • #5 09 Maj 2013 11:26
    kabee84

Poziom 24  

Zamień pompy miejscami.
    Pompa ładująca zasobnik włącza się raz na jakiś czas, więc może brać więcej prądu. Nie opłaca się inwestować w energooszczędną (np. Wilo Yonos Pico), gdyż wysoki koszt zakupu może się nigdy nie zwrócić.
    Pompa od C.O. pracuje dużo dłużej więc warto aby była energooszczędna.

0
  • #6 09 Maj 2013 17:43
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Pompa pobierająca 98W w przeciągu sezonu grzewczego (180dni/rok) jeśli pracuje 24h/dobę pobiera prąd za kwotę około 250 zł.
    Takie "tanie" (w zakupie) pompy wybierane są głównie przez osoby które nigdy nie umiały liczyć.
    Dawno temu to analizowałem i doszedłem do wniosku, że nawet gdybym za darmo taką dostał od elektrowni lub kogoś innego to musiał bym być idiotą aby u siebie takie gówno zamontować.
    Jest to forum związane z naukami ścisłymi więc każdy raczej zna tu tabliczkę mnożenia , dodawanie i odejmowanie . :D

0