Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transformator - uzwojenie wt. -

rybazmarsa 07 May 2013 16:27 1374 6
 • #1
  rybazmarsa
  Level 10  
  Witam. Proszę kogoś o pomoc. Potrzebuje odpowiedzi na pytanie: W jaki sposób zwiększenie/zmniejszenie prądu po stronie wtórnej transformatora spowoduje zmianę prądu po stronie pierwotnej?

  Wiem, że kłania się tu prawo Faradaya i że na skutek przepływu prądu przez uzwojenie wtórne wytwarzany jest w rdzeniu strumień, który powoduje powstanie siły elektromotorycznej w uzwojeniu pierwotnym, która przeciwdziała temu strumieniowi, a tym samym wymuszany jest prąd w uzwojeniu pierwotnym. Ale czy ktoś może coś dodać od siebie? Byłbym wdzięczny za własne 3 grosze:)


  Zabronione jest publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum. Tytuł wpisu powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki- popraw tytuł!
  [Akrzy]
 • #2
  MACIEK_M
  Level 29  
  Zwiększenie prądu po stronie wtórnej spowoduje zwiększenie prądu po stronie pierwotnej, do nasycenia rdzenia później już nie rośnie. Krotnością jest wartość przekładni transformatora - to tak w uproszczeniu, zaniedbując straty.
 • #3
  bodom
  Level 30  
  Jeżeli do zacisków uzwojenia wtórnego przyłączymy jakikolwiek odbiornik, to w zamkniętym obwodzie tego uzwojenia popłynie prąd przemienny (sinusoidalny) generując powstanie strumienia magnetycznego. Jednocześnie zmieni się wartość prądu w uzwojeniu pierwotnym i wartość strumienia wytwarzanego przez przepływ pierwotny. Prąd wtórny wytworzy swój strumień, przeciwnie skierowany do tego 'pierwotnego'. Od chwili , gdy płyną prądy w obu uzwojeniach, strumień magnetyczny zamykający się przez rdzeń jest strumieniem wypadkowym powstałym w wyniku działania dwóch przepływów - pierwotnego i wtórnego.
 • #4
  sq9cwd
  Level 27  
  MACIEK_M wrote:
  Zwiększenie prądu po stronie wtórnej spowoduje zwiększenie prądu po stronie pierwotnej, do nasycenia rdzenia później już nie rośnie.

  Maćku, jeżeli nie doszło do nasycenia rdzenia od strony pierwotnej, to w jaki sposób miałaby je wywołać strona wtórna, odpowiadająca na wymuszenie tej pierwszej?
 • #5
  MACIEK_M
  Level 29  
  sq9cwd napisał:

  Quote:
  Maćku, jeżeli nie doszło do nasycenia rdzenia od strony pierwotnej, to w jaki sposób miałaby je wywołać strona wtórna, odpowiadająca na wymuszenie tej pierwszej?


  W taki sam sposób jak strona wtórna ( wzrost obciążenia ) wymusza wzrost prądu po stronie pierwotnej. Nasycenie rdzenia jest granicą możliwości przenoszenia mocy przez transformator.

  Mówimy tu w uproszczeniu, dla zrozumienia działania transformatora, bo tak zrozumiałem pierwszy post w tym wątku. " Całki w przestrzeni koherentnie-kowariantnej, rozpiętej na siedemnastu wektorach" zostawmy naukowcom.
 • #6
  sq9cwd
  Level 27  
  Pytam, ponieważ wydaje mi się, że zwarcie po stronie wtórnej nie może wywołać silniejszego efektu niż wymuszenie po stronie pierwotnej, choćby dzięki stratom własnym transformatora. Zatem jeśli wymuszenie nie wywołało nasycenia to odpowiedź układu tym bardziej nie jest w stanie tego zrobić, gdyż transformator ma sprawność <1. Nie chodzi o to, że chcę się czepiać, tylko próbuję dojść co masz na myśli.
 • #7
  rybazmarsa
  Level 10  
  dziękuję Wam bardzo:)