Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podpięcie i ladowanie akumulatorów w samochodzie dla dziecka.

07 Maj 2013 17:30 7152 9
 • Poziom 9  
  Witam,

  Dostałem z USA fajny samochodzik akumulatorowy dla dziecka ale zabawka nie jest nowa i trzeba koło niej zrobić :(
  Sam samochód to POWER WHEELS model: jeep safari, nr model 86250

  Coś takiego:
  http://www.ereplacementparts.com/power-wheels...jeep-safari-parts-c-115632_115638_115809.html

  http://tigerimports.net/parts.php?ride=jeep-safari-76229-9993&show=part-diagram

  a wygląda tak:
  https://www.google.pl/search?q=power+wheels+j...m%252Fco3%252Fcandc%252Fsold.html%3B640%3B480

  Akumulatorów nie było wcale więc je już kupiłem - takie:
  http://www.dobreakumulatory.pl/ssb/265-ssb-6v-12ah.html

  http://dobreakumulatory.pl/themes/prestashop/img/karty_katalogowe/SSB_SB_12-6.pdf

  To ponoć dobre akumulatory ale nie wiem czy są to akumulatory żelowe czy nie, a gdzieś słyszałem że żelowe trzeba ładować jakimiś specjalnymi ładowarkami.
  Ładowarki również nie mam i nie wiem jaką potrzebuję :(

  Akumulatory mam dwa bo tak ponoć było w oryginale : 2 akumulatory po 6V 12Ah.

  Na Allegro są różne ładowarki "uniwersalne" w cenie około 30 zł (do przeżycia) ale nie wiem czy będą pasowały. Mam w domu jakieś ładowarki -może, któraś by podpasowała ? Mam np. taką ładowarkę: Triasun model TA-10

  Pisze na niej:
  Universal AC/DC ADAPTOR
  INPUT:220V AC 50Hz
  OUTPUT: 3 4,5 6 7,5 9 12V
  DC 1000mA

  Posiada ona regulację napięcia od 3 V do 12 V i różne końcówki. Co dziwne zmierzyłem sobie napięcie na wyjściu i jest ono zawsze sporo wyższe niż to które ustawię. Np przy 3 V jest okolo 5,5 V a przy ustawienia na 12V jest 18,5 V - czy to normalne czy jest ona zepsuta ? No i przede wszystkim czy by się nadała do ładowania moich akumulatorów ? A jak nie to jakie musi mieć parametry bo mam też w domu inne stare ładowarki.

  Jeszcze kwestia ładowania:
  Jeżeli już dobiorę odpowiednią ładowarkę to jak mam ładować te dwa akumulatory - czy mam je spiąć jakoś szeregowo i do jednego plusa podpiąć plus z ładowarki a minus do minusa z jednego akumulatora? A może muszę ładować osobno każdy akumulator. A może jakoś jeszcze inaczej ?

  Jest jeszcze kwestia samego podpięcia tych akumulatorów bo ktoś tam już coś kombinował i nie jest to takie logiczne :( Muszę porobić fotki tej instalacji i wkleję je później - narazie muszę naładować moje akumulatory a nie mam czym i nie wiem jak :( Więc proszę o pomoc .....
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Poziom 27  
  Na potrzeby prób możesz naładować każdy z osobna. Do regularnego ładowania warto użyć jednak czegoś bardziej dedykowanego. Zasilacz który posiadasz nie posiada stabilizacji napięcia wyjściowego, utrzymuje jedynie zadaną wartość napięcia, przy poborze znamionowego prądu. Od biedy nadaje się do ładowania tych akumulatorów, ale musisz pamiętać o wyłączaniu zasilania po naładowaniu baterii. Jakie napięcie ustawić? Najpierw ustal czy baterie pracują szeregowo, czy równolegle (stawiam na to pierwsze). Według mnie nie ma sensu ustawienie na zasilaczu wartości wyższej niż 9V. Dlaczego? Gdyż przy tym napięciu zasilacz będzie wymuszał przepływ prądu 1A. Przy 12V prąd będzie posiadać mniejszą wartość, co dla nas jest korzystne, gdyż zapobiega przeładowaniu akumulatora. Oczywiście lepszym byłoby zastosowanie prostownika z kontrolą napięcia wyjściowego, ale widzę, że eksperyment jest budżetowy.
 • Poziom 9  
  Tak chciałbym żeby to był projekt budżetowy - już dałem za akumulatory 130 zł a jeszcze nie wiem co mnie czeka - nowe chińskie pojazdy na akumulator można już kupić za około 200-300 zł więc bez sensu ładować w tego dużo.....

  Akumulatory podpiąłem szeregowo i wczoraj zacząłem ładować ładowarką o której pisałem. Ustawiłem wartość na 12 V bo gdzieś przeczytałem że ładowarka powinna podawać większe napięcie niż jest ładowanego akumulatora. Więc u mnie przy ustawionych 12V ładuję napięciem około 18,5V. Wczoraj moje akumulatory ładowały się około 5 godzin i po odłączeniu razem miały napięcie 10,5V. Niestety rano już tylko 3,5V. Może to dlatego, że ładowarkę odłączyłem tylko z gniazdka, a nie odpiąłem przewodów od akumulatorów ? A może akumulatory już zdążyły paść (kupiłem je półtora roku temu i dopiero teraz się zabrałem za problem).

  Co znaczy przeładować akumulatory ? Czy mam je naładować do około 12V i odłączyć od ładowarki? Czy może mają się jeszcze jakiś czas ładować?
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • Poziom 27  
  Stare akumulatory reanimujesz? Co z tego, że będziesz mieć na nich napięcie, skoro nie dadzą żadnego sensownego prądu? Akumulatory nawet stojące na półce wymagają konserwacji. Od czasu do czasu trzeba je doładować. Następuje w nich efekt samorozładowywania, który bezlitośnie obniża przechowywany ładunek. Spadek napięcia poniżej pewnego progu szkodzi takim bateriom, doładowywanie ma na celu temu zapobiec.
  Przeładowanie następuje po osiągnięciu stanu pełnego naładowania, kiedy nadal próbujesz ładować. Akumulator nie przyjmuje energii, a jej nadwyżkę zamienia w ciepło, tj. odparowuje elektrolit. Stąd już szybka droga do uszkodzenia.
  Przy posiadanej ładowarce powinieneś naładować do ok. 13,8V i odłączyć. Dalsze ładowanie to niszczenie baterii.
 • Poziom 9  
  No akumulatory nie są stare - są nowe ale leżały u mnie około 1,5 roku :(
  Może coś z nich jeszcze będzie.
  Naładuje jak mówisz do 13,8V i zobaczymy ile wytrzymają.
  A jak sprawdzić czy są padnięte czy nie - mogę jakoś miernikiem to zrobić ?
 • Poziom 20  
  W dokumentacji którą załączył Kajfasz w pierwszym poście (link piąty) napisano: napięcie ładowania przy 25°C
  praca buforowa 6,75÷6,90V
  praca cykliczna 7,20÷7,50V
  Jeśli po naładowaniu odłączamy ładowarkę mamy pracę cykliczną. Dla dwu szeregowo połączonych akumulatorów końcowe napięcie ładowania powinno zawierać się od 2x7,20=14,4V do 2x7,50V=15V po osiągnięci tego napięcia na akumulatorach należy odłączyć ładowarkę.
 • Poziom 9  
  Ok - nie wiedziałem że to takie proste :)
  Jak zmienię ładowanie z 12V na 9V to akurat będę miał około 15V na wyjściu ....
 • Poziom 27  
  sq9cwd napisał:
  Według mnie nie ma sensu ustawienie na zasilaczu wartości wyższej niż 9V.

  Ktoś już tu o tym pisał ;)

  Jeśli ustawisz na 12 też będzie ok, jedynie musisz baczniej kontrolować napięcie na baterii.
 • Poziom 20  
  ...a po podpięciu do akumulatora ile będzie? Są to akumulatory żelowe. Najlepiej ładować je stałym prądem 1,2A do osiągnięcia 14,4V÷15V Na Twoim zasilaczu napisano 1000mA tj. 1A. Nie wiem czy masz zasilacz czy ładowarkę. Przypuszczam że to zasilacz z regulacją na odczepach transformatora. Jeśli tak to ustaw max. napięcie zasilacza. W szereg pomiędzy zasilacz a akumulatory włącz opornik tak dobrany, aby prąd w obwodzie: akumulator, opornik, zasilacz, był ok. 700mA (może zasilacz to wytrzyma). Do zacisków akumulatora podłącz woltomierz i ładuj akumulatory aż osiągną 7,2÷7,5V każdy. Akumulatory mogą być w różnym stanie dlatego kontroluj każdy osobno. Zmniejszony prąd ładowania wydłuży czas ładowania ale zasilacz może to wytrzyma. Kontroluj temperaturę zasilacza czy nie gorący, jeśli tak to zmniejsz prąd ładowania.
 • Poziom 9  
  Dziękuję wszystkim za pomoc.
  Stosowałem się do waszych porad ale ostatecznie okazało się, że moje nowe - stare akumulatory są do niczego i musiałem kupić nowe :(
  Było trochę problemów z ich podpięciem ale też już sobie poradziłem.
  I ładowarkę kupiłem :)

  Jutro testy autka na drodze :)

  Pozdrawiam wszystkich i dziękuję jeszcze raz !