Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ubiquiti, mikrotik - 4xWAN przesłanie jednym mostem.

bogdan318 07 Maj 2013 18:38 3093 19
  • #1 07 Maj 2013 18:38
    bogdan318
    Poziom 10  

Witam.
    Mam taki problem, jak sensownie przesłać cztery niezależne łącza jednym mostem.
    Na rysunku narysowałem o co mi dokładnie chodzi, nie mam możliwości przesłania tego innym sposobem a montaż 4 niezależnych anten to była by ostateczność.
    Będę wdzięczny za każdą sensowną pomoc.

0 19
  • #2 07 Maj 2013 19:17
    smario11
    Poziom 31  

Tak jak masz na schemacie do switcha pozniej most radiowy i znow switch. Chyba ze chcesz to bardziej odizolowac to vlanami mozesz to pchnac

0
  • #3 07 Maj 2013 19:46
    bogdan318
    Poziom 10  

Tak właśnie mam ale zauważyłem pewnego rodzaju "zapychanie", chwilami prędkość przesyłu wynosi odpowiednio DL50Mbps UP 5Mbps i wszystko śmiga ładnie a chwilami spada do 9/5Mbps. Dlatego właśnie zależało by mi na odizolowaniu wszystkich łącz.
    Smario11 czy mógł byś mi w skrócie łopatologicznie napisać jak "pchnąć to vlanami"?

0
  • #4 07 Maj 2013 19:57
    piterus99
    Poziom 43  

Musiałbyś mieć switch z obsługą vlanów.
    Ja podejrzewam, że masz raczej problem z mostem radiowym. W chwili "zamuły" zerknij na ping, CCQ i sygnał.

Jaki masz sygnał w tej chwili? NB na 500m to lekka przesada - zrozumiałbym jakby miały wąskie kąty, ale to sieje jak dookólna.

0
  • #5 07 Maj 2013 20:26
    bogdan318
    Poziom 10  

Tak wiem że przesada z tymi NB ale zmniejszyłem moce do kilku dBm.
    Przy zamuleniu pingi są podobne do tych bez zamulenia.
    Czy do zrobienia tych vlanow wystarczą dwa takie urządzenia?
    http://korpol.pl/index.php?p12,rb-250gs-route...50gs-5-x-lan-gigabit-0-x-minipci-96k-sram-poe
    Sygnał na NS jak na screenie CCQ nie spada poniżej 95%.
    Ale co zauważyłem, przy wpiętych 3WAN z 4WAN do serwera na czwartym wanie wpiętym bezpośrednio do komputera zamiast 20Mbps da sie przepchnąć góra 4Mbps.
    Mam wrażenie że występują jakieś kolizje albo ten sprzęt nie jest w stanie tego po przełączać i przepchnąć. Ubiquiti, mikrotik - 4xWAN przesłanie jednym mostem.

0
  • #6 08 Maj 2013 06:28
    piterus99
    Poziom 43  

250GS nie stosowałem i w gruncie rzeczy nie wiem, czy umiałbym to użyć :) Z prostymi vlanami poradzą sobie 750.

PS Maski po prawej stronie mostu to pomyłka czy faktycznie tak masz poustawiane?

Wszystkie 4 WANy mają po 20Mbit? Chcesz tym przepychać 80/4? Czemu zestawia Ci się na 180/180? Obcięte rate'y?

0
  • #7 08 Maj 2013 08:28
    bogdan318
    Poziom 10  

Tak w maskach jest pomyłka już poprawiłem, docelowo chcę przepchnąć 80Mbps ale na chwile obecną mam wpięte 1xDSL który chodzi 18/2 i 2x NEO 20/1 czyli max nie całe 60Mbps i już sie robią takie "krzaki".
    Tak mam na sztywno ustawioną prędkość na NB.
    Czyli np. na tym sprzęcie jak by wyglądała konfiguracja vlanów?
    http://korpol.pl/index.php?p1241,rb-750gl-rou...x-lan-gigabiti-level-4-64mb-sd-ram-64mb-flash

0
  • #8 08 Maj 2013 20:53
    smario11
    Poziom 31  

Bardziej bym obstawial za duza moc. Ustaw na 1dBm albo nawet ujemna.
    Posprawdzaj kanaly, zalinkuj na 300Mbit i wlacz airmaxa.

Inna sprawa to pchanie 80Mbit to raczej max tego sprzetu. Pomysl o radiolinii i laczu symetrycznym a nie zabawa w ADSL ktory pakietowo radzi sobie bardzo kiepsko.

Sam teraz bede kupowac airfibera bo potrzeba przepchac sporo a jest juz plan ciagniecia 6km swiatlowodu bo airfibera pewnie braknie za 2 lata

Na 500m to zainwestuj w swiatlo. Kabel 12j z linka wyjdzie okolo 1000zl brutto
    Dzierzawa slupa z energetyki 7.3zl netto miesiecznie jesli mniej niz 100 slupow.

Wkladki po 1Gbit okolo 60zl brutto. Spawy wyjda drogo bo nie wiele.
    Uchwyt na slup 10zl i odciag 8zl.

Miesiecznie dzierzawa wyjdzie do 100zl miesiecznie

0
  • #9 09 Maj 2013 10:00
    bogdan318
    Poziom 10  

Domyslam sie ze 80Mbit to graniczna prędkość na tym sprzęcie ale więcej na chwile obecną nie będe miał, w mojej miejscowości nie mam innych dostawców po za orange, centrala nie jest wyposażona w karty vdsl więc pozostaje mi zabawa z tym co mam dostępne.

0
  • #10 09 Maj 2013 17:41
    smario11
    Poziom 31  

Dostawcy sa tylko trzeba poszukac. Napisz do operatorow i oni stwierdza ile bedzie kosztowac. Podlaczyc kazdy podlaczy tylko najwazniejszy jest koszt inwestycji

0
  • Pomocny post
    #11 09 Maj 2013 20:16
    piterus99
    Poziom 43  

Nic Ci te vlany nie dadzą, 80Mega nie przerzucisz tymi zabawkami...

Wewnętrzny speedtest pewnie nie pokazuje Ci tyle, a jak pokazuje to i tak jest to niemiarodajny test UDP...

Podbij rate'y trochę wyżej, może coś jeszcze uzyskasz - powinno spiąć się na więcej.
    Poskacz po kanałach. Airmax ładnie wygładza pingi, stąd nie widzisz, że pasmo się kończy.

Co do konfiguracji RB750 - tworzysz 4VLANy na jednym interfejsie, 4 interfejsy bridge i wrzucasz do bridge'a po jednym ethernecie i jednym vlanie. Z drugiej strony robisz to samo i uzyskujesz odseparowane linki.
    Ale tak jak mówię - to nie tu leży Twój problem.

0
  • #12 11 Maj 2013 11:58
    bogdan318
    Poziom 10  

Aktualnie mam problem z przepchnięciem 50Mbps/4Mbps a ten sprzęt chyba powinien tyle "urobić" no chyba że nie daje ze względu na zapychanie się dużą ilością małych pakietów, ale tego to nie wiem. Na chwilę obecna muszę wyrównoważyć cenę sprzętu i jego jakość, nie kupie radiolinii za kilka tysięcy złotych bo mnie po prostu jeszcze na to nie stać i czy mikrotiki jakieś były by lepsze na taki most?

Z kanałami zszedłem na compilance test prawie na 6Ghz więc raczej nie powinno być zaszumienia. Airmax mam wyłączony na tym moście gdyż tak zaleca producent.

Dziekuję za prostą i konkretną odpowiedz co do tych vlanów.

0
  • #13 11 Maj 2013 15:04
    smario11
    Poziom 31  

Jesli jest duza liczba pakietow to mozesz ip packing robic na mikrotiku. Bedzie pakowac w wieksze ping sie troszke zwiekszy ale moze o 20 do 30 % wiecej pakietow przepchac.

Jak moze Cie nie stac jak 80mbit chcesz przerzucic. Przeciez to masz kolo 200 klientow i przychod rzedu 10k. Koszty na takim laczu to 500zl + 1000zl zus

0
  • #14 11 Maj 2013 15:25
    bogdan318
    Poziom 10  

Z tym ip packing to może być jakieś rozwiązanie, ale najpierw spróbuje z tymi vlanami.

Nie podepnę 200 klientów póki to kuleje, aktualnie mam 110 użytkowników i są krzaki. 110x35zł=3850zł, łącza 500+zus 1000zł + kredyt na infrastrukturę 1100zł + opłaty za prąd 200zł + kilka innych kosztów. Więc miodu nie ma. Gdyby ekonomicznie było to możliwe nie rzeźbiłbym w tym z takim kombinowaniem. Kredyt się spłaci, wezmę następny i zrobię z tym porządek.

0
  • #15 11 Maj 2013 21:38
    smario11
    Poziom 31  

Tez zaczynalem kiedys i latwo nie bylo i doskonale zdaje sobie sprawe w jakiej sytuacji jestes.

Ja poszedlem w strone leasingowania sprzetu na bazy i dla klientow. Koszt miesieczny spadl znaczaco (wczesniej za gotowke bralem)

Pierwszy leasing poszedl w strone baz z sektorami i 50 nanostacji i czas leasingowania 4 lata. Rata wyszla 550zl. Poszla reklama z ulotkami ze miesiac gratis pierwszy. Wystarczylo 10 klientow i mi rate placilo a reszta zysk.
    Kolejne co zrobilem to pakiet za 50zl zrobilem duzo lepszy niz za 40zl. Jesli nie bedziesz mial sredniej z abonamentu 50zl braknie Ci pieniedzy na rozwoj
    Mialem symetryka za ktorego placilem sporo i tez doppacalem do interesu ale majac 100mbi to przy 200 klientach moglem opychac 6mbit za 50zl i lacza zostawalo

0
  • #16 15 Maj 2013 13:35
    bogdan318
    Poziom 10  

Mieszkam troszkę na końcu świata, 35zł w moim terenie to max co mogę uzyskać od przeciętnego klienta, centrala telefoniczna jest na tyle zacofana że aktualnie max łącze dostępne to neo 20Mbps i "extra dsl 40Mbps" ale do czasu wymiany kart na vdsl-owe działa to na adsl2+ w nanexie M z prędkościa 14/2Mbps. Ciężko mi z tego ukręcić coś za co można by brać 50zł i mieć czyste sumienie.

0
  • #17 15 Maj 2013 17:44
    piterus99
    Poziom 43  

35zł - vat - dochodowy - zus - miejscówki - prąd..ile Ci z tego zostaje? Podejrzewam, że w porywach dokładasz do tej zabawy.

I jak możesz mówić o czystym sumieniu kupując 3xNeo i sprzedając je dalej z overbookingiem, gdzie normalny operator płaci za 2-3Mbity tyle, ile Ty za 20, to łącze się nie nadaje.

Wracając - W tej chwili poleciało mi na ~5km moście 75/6, a kanał mam wolny i sygnał idealny, ip packing niewiele tu pomoże, bo prędzej pakietami zachłyśnie się biedna neostrada niż nanobridge.

110 klientów na 4 neostradach..

0
  • #18 15 Maj 2013 18:47
    bogdan318
    Poziom 10  

Pisałem że miodu nie mam ale od czegoś trzeba zacząć, to co powinienem teraz kupić mając jako jedynego dostawcę internetu Orange? Ja rozumiem ze tam gdzie Ty działasz mógł bym sobie przebierać w dostawcach oraz łączach jak w przysłowiowych ulęgałkach ale ja najbliższą konkurencję Orange mam jakieś 20km od mojej miejscowości i jest nim Telekomunikacja Kolejowa. Jeśli masz jakiekolwiek sugestie będę szczerze wdzięczny. Nie oceniaj proszę moich działań na podstawie swojego terenu gdyż są znaczące różnice między Bolesławcem który posiada ~40tyś mieszkańców a gminą przy wschodniej granicy liczącą 5200 mieszkańców łącznie z ościennymi wsiami.

Ale wracając do tematu to do czasu zainwestowania w radiolinie najlepszym rozwiązaniem wydaje się montaż dodatkowego mostu i zrobienie vlanów.

0
  • #19 15 Maj 2013 19:01
    piterus99
    Poziom 43  

Jak zamontujesz obok drugi Nanobridge i będzie on kierował w tym samym kierunku, możesz mieć problemy z zakłóceniami - NB sieją jak głupie, do kilkuset metrów to wręcz dookólne;)

Co prawda, szumy masz zdecydowanie niziutkie, ale możesz na chwilę wyskoczyć na compilance test i jakieś obce pasmo - będziemy wiedzieć, czy to na pewno nie szumy.

Jak będziesz jednak wieszał drugą parkę - zadbaj o to, by były odsunięte co najmniej o metr.

0
  • #20 16 Maj 2013 10:35
    bogdan318
    Poziom 10  

Dziękuję za te wskazówki, z lokalizacją anten w odległości 1m od siebie nie będzie większego problemu, wskoczyłem na compilance test i przetestowałem troszkę wyszło mi coś takiego:

Czy to nie przepchnie ~50Mbps/4Mbps?

0