Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dekoder NC+ / Polsat - Czym różnią się te dekodery ?

07 Maj 2013 18:44 5784 4
  • Poziom 23  
    Witam,
    Przez kilka miesięcy korzystałem z TV "n" oraz dekodera nbox HDTV recorder. Byłem zadowolony z tego sprzętu jeśli chodzi o jakość i brak awaryjności. Oglądam programy na TV SHARP AQUOS 46LE 730E.
    Z uwagi na zmiany jakie zaszły w TV "n" chcę przejść do Polsatu. Wszyscy jednak przestrzegają mnie, że mimo to iż Polsat ma ( ciekawszą dla mnie ofertę cenową i programową) stracę bardzo na jakości obrazu. Podobno nie da się nawet porównać dekoderów tych platform. Jeden jest super, drugi to śmieć.
    Bardzo proszę o opinie kogoś kto ma możliwość porównania jakości odbioru na tych dwóch dekoderach. Sprawa dla mnie bardzo ważna, ponieważ umowa jest na 29 miesięcy i nie chcę popełnić błędu.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 9  
    Posiadałem dekoder telewizji n taki jaki ty masz, a potem przesiadłem się na cyfrowy polsat ze względu na tańszy pakiet i multiroom w cenie. Nie zauważyłem zmiany w obrazie, jednak dekodery dość często się zawieszają.
  • Moderator
    Korzystam z obu platform.

Z tąż super jakością NC+/C+ bym polemizował, ale faktycznie jakość przekazu w C+/NC+ jest o klasę wyższa niż Posatu. Powód jest prozaiczny: Polsat pakuje znacznie więcej na transponder programów niż robi to Cyfra/NC+.

Na wszystkie "swoje" przekazy Polsat na 13E zajmuje obecnie 6 transponderów (3 w DVB-S i 3 w DVB-S2), NC+ zajmuje 11 (5 w DVB-S i 6 w DVB-S2).
    Polsat nadaje w sumie więcej programów przez własne transpondery niż robi to NC+ czyli przekazy są bardziej skompresowane, o mniejszej przepustowości. A obraz z "przyciętym bitratem" jest nieprzyjemny w oglądaniu, obraz ma tendencje do pływania, przemieszczania planów czy rozmywania.

Pamiętaj, że platformy "odsprzedają" sobie wzajemnie klucze do przekazów, zapewne na zasadzie wzajemności. Przykładowo TVP1 i TVP2 w SD są nadawane przez Cyfrę, TVP1 HD także przez Cyfre ale TVP2 HD jest nadawany przez Polsat. Wystarczy porównać to TVP2 HD w "wykonaniu" Polsatu oraz w "wykonaniu" naziemnym EMITEL-a a wnioski są oczywiste.

Mam w domu profesjonalny odbiornik Tandberga, (do normalnego oglądania się on nie nadaje zbytnio, bo poszczególne parametry trzeba wpisać "z palca"), który w opcjach menu ma możliwość podglądu parametrów transmisji, tak całego multipleksu jak i pojedynczych przekazów. Różnice są bardzo wyraźne.

A co to za oferta na 29 miesięcy...? 12 lub 18 miesięcy to mogę się zgodzić ale 29..? Przesada...
    Zawsze w takich wyborach trzeba policzyć ile nas to będzie kosztowało w czasie całej umowy. Potem wszystko liczymy, dzielimy przez ilość interesujących nas programów i rachunek jest do analizy....

Tak naprawdę to oferty Polsatu są adresowane dla innej grupy widzów, mniej wymagających. NC+ to nieco wyższa półka ale będzie kosztować trochę więcej....
  • Poziom 23  
    Bardzo dziękuję za Wasze uwagi i spostrzeżenia. Pokrywają się one z tym co słyszałem ale chciałem poparcia kogoś kto się na tym zna. Jeszcze raz dziękuję.
    Tak mówią, że NC+ to wyższa półka i adresowana do innych odbiorców.
    Ja na przykład nie jestem kompletnie zainteresowany sportem dlatego podstawowy pakiet Polsatu bardziej mi odpowiada. Jest też tam Travel, który mnie bardzo interesuje a nie ma go z kolei w NC+ (chyba że w pakietach rozszerzonych).
    Ale tak jak pisałem głównie zależy mi na kosztach (nauczyciel emeryt). Polsat proponuje mi pakiet Familijny, z multiroomem, dyskiem zewnętrznym w cenie 49,90 miesięcznie. Jednorazowa aktywacja dekoderów to 29 zł, a HD 49 zł. Umowa na 29 miesięcy ponieważ przechodzę z NC+. Ale mam za to 6 miesięcy gratis bez abonamentu, 3 miesiące na próbę Film (no i Sport).Ipla też jest gratis.
    Pisaliście o jakości odbieranego obrazu (Polsat jednak gorszy) a co jeśli chodzi o same dekodery ? Czy te Polsatowskie to faktycznie taki ostatni sort ?O zawieszaniu się wiem. Jeżeli jednak już zdecyduję się na Polsat (bo chyba tak będzie) to jaki dekoder brać. Myślałem o HD 5000 ewentualnie HD 6000.
  • Pomocny post
    Moderator
    Z dekoderami jest tak, ze Polsat "przypisuje' kartę do dekodera.
    Nie robi tego - przynajmniej nie robiła - Cyfra. Ale N-ka przypisywała, ciekaw jestem jak będzie z abonentami migrującymi za kilka miesięcy. Przypuszczam ze pazerność francuzów jest nieokiełznana i zapewne coś wykombinują by mieć czym spłacić kare jaka nałożył UOKiK.
    A multiroom..
    Cóż, istnieje takie pojecie jak multiroom sprzętowy, np w dekoderach Ariva.

Jakość samych dekoderów pozostawia sporo do życzenia, nie znam nikogo w moim otoczeniu, kto by nie miał problemów z zawieszaniem się dekoderów polsatowych. Częściej, albo rzadziej, ale są z nimi problemy. Nie oszukujmy się, jak coś jest tanie to nie może być dobrej jakości, elementy stosowane w dekoderach polsatowych to typowy chiński szmelc, nie należy się specjalnie tym przejmować. W końcu taki dekoder będzie działa max 5 lat, w tym czasie technologia się zmieni.
    HD6000 jest jednak nowszy i niewątpliwie lepiej wygląda. I też się zawiesza...

Sam stosuje do NC+ wyłącznie dekodery "nieplatformowe", ma to swoje wady i zalety. Wymaga także "ręcznej" aktualizacji listy programów. Dla kogoś kto się na tym zna nie jest to problemem, dla laika może być.