Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrokomputer COBRA 1

coberr 09 Maj 2013 00:17 146574 586
    andrzejlisek
    Poziom 28  
    Bardzo ciekawa i udana konstrukcja, fajnie, że udało się to uruchomić mimo błędów w dokumentacji.

Do autora:
    Domyślam się, że w ferworze walki z problemami z działaniem poznałeś szczegóły działania tej maszynki. W takim razie mam pytanie: Czy myślałeś o tym, żeby napisać emulator tej maszyny działający na PC? Wiadomo, że to nie to samo, co rzeczywista maszyna ale będzie można zobaczyć, jak działa, jak się obsługiwało. Wydaje mi się, że wiedza zgromadzona podczas konstrukcji i prób uruchamiania komputerka pozwoli napisać taki emulator, pozostaje jeszcze poczytać na temat szczegółów technicznych procesora Z80.
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • Sklep ECSYSTEM
    coberr
    Poziom 19  
    andrzejlisek napisał:
    Czy myślałeś o tym, żeby napisać emulator tej maszyny działający na PC?

No niestety - tego już nie jestem w stanie się podjąć...
    Zresztą chyba nie bardzo byłby sens :)
    zaxoniec
    Poziom 13  
    niezłe cacko :) Chyba sobie zrobię do kolekcji :)
    Co do Spectrum, Harlequina składałem jakis rok temu, działa praktycznie codziennie bez zarzutu. Istnieją jeszcze minimum 3 wersje spectrum w fpga. Speccy 2010, ZX EVO i komputerek v6Z80P który oprócz własnych możliwości może udawać zx spectrum.
  • Sklep ECSYSTEM
    tplewa
    Poziom 38  
    zaxoniec napisał:
    niezłe cacko :) Chyba sobie zrobię do kolekcji :)
    Co do Spectrum, Harlequina składałem jakis rok temu, działa praktycznie codziennie bez zarzutu. Istnieją jeszcze minimum 3 wersje spectrum w fpga. Speccy 2010, ZX EVO i komputerek v6Z80P który oprócz własnych możliwości może udawać zx spectrum.

v6Z80P jest fajny :) tylko ten Spartan II, nie dosc ze bedzie to niedlugo trudno kupic - to juz teraz jak sie gdzies znajdzie to za cene jakiegos xc2s200 mozna kupic Spartana 6 czy nawet Altere Cyclone III. W sumie osobiscie mialem przetestowac Speccy 2010 (a konkretnie uzyc vhdl-a z repozytorium) z tym ze wlasnie na plytce prototypowej z Cyclone IV + stm32... ale ciagle czasu brakuje by ZX-a odpalic w FPGA.

Natomiast moze ktos widzial gdzies w PL lub ma na zbyciu Z80 w SMD , w sumie wlanie jak juz to chce zrobic sobie jeszcze mniejsza wersje Harlequina z ULA w CPLD.
    carrot
    Moderator Samochody
    Masz ode mnie owacje na stojąco za samozaparcie przy budowaniu tego komputera.
    Cobrę składałem jak ukazały się artykuły w AV(miałem wtedy 13 lat :D ), niestety nigdy nie skończyłem projektu ze względu na brak części (m.in zaprogramowany eprom), później czasu.
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  
    @tplewa
    Jak rozumiem zbudowałeś ALU ale zbudowałeś go do swojego ZX-a czy zbudowałeś całego ZX-a od podstaw ?

@autora
    Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi. Ale co miałeś na myśli zbudować coś nowszego ?

@ zaxoniec
    Rozumiem że zbudowałeś klony ?
    Masz linki do w miare kompletnej dokumentacji ?
    Może zrobić fotki swojej maszynki ?

Sorki za składnie, ale napaliłem się jak kark na BM-ke.
    lombard1
    Poziom 12  
    Witam,

nuszek napisał:

Jak znajdę zdjęcie to dołączę. Niestety moich nie mogę znaleźć, dołączam zdjęcia Cobry mojego kolegi /oczywiście za jego zgodą, moja była podobna, ale bez napisów - gorzej wykończona/.

Jest do zdobycia Basic do Cobry /działający/ oraz kilka gierek napisanych przeze mnie i mojego kolegę, który do dzisiaj ma sentyment do Cobry i ma zamiar ją reanimować.

Mam te same zdjecia Cobry1, które tutaj zostały opublikowane, bowiem przez pewien czas ten komputer był u mnie w domu do przetestowania, oglądnięcia a pożyczony był od aktualnego posiadacza Cobry1. Ten komputer istnieje, działa może zaistnieje w muzeum. To zawiniątko w lewej górnej cześci komputera, to był tranzystor i pare oporów w pajączku . Dałem to na płytke uniwersalną i juz tak nie jest. Obudowa ze starego adaptera czyli odtwarzacza płyt winylowych :).

Widzę. że kolega kolegi po sprzedaniu na znanym portalu aukcyjnym tej Cobry1 ze zdjęcia na powrót zapałał sympatią do swojej konstrukcji.
    W swoich zbiorach w plikach WAV posiadam:
    - asembler, basic, disasembler
    i zapewne te gry o których było wspomniane, czyli:
    - Basic_Cobra_nalot
    - Gra_Nalot_semigrafika
    - Gra_Nalot_bez_semi
    Z innego źródla jeszcze mam basic tdl, basic trs, fanty, lapaniejajek miniriders, odwracanka, tenis, wilkiowce, tez w postaci WAV.
    pozdrawiam,
    J.S.
    zaxoniec
    Poziom 13  
    @Dariusz Goliński
    Sam skladalem tylko Harlequina no i teraz Speccy2010, ZX EVo sprzedaja Rosjanie , nedopc a V6z80p Anglik, bardzo sympatyczny czlowiek.
    Dokumentacja jest ogolnie dostepna no i polecam zajrzec na polskie forum o ZX Spectrum, speccy.pl
    lis6502
    Poziom 16  
    Witaj. Autorze- to co zrobiłeś to właśnie jest hakerstwo najwyższego skilla. Bo softwarowe (kak to dieła że nie dieła :D) i hardwarowe (co za oscylogram?!); porżnięcie klawiatury i zaadaptowanie do tego projektu 11/10 :). Do tego wykorzstanie przydasiów i ten głęboko 80's pobór prądu- coś pięknego. Popieram przedmówców- tylko przezroczysta pleksa jako obudowa mówiąca widzom ile pracy włożyłeś w konstrukcje urządzenia. Do tego amperomierz w układzie zasilania (koniecznie analogowy!) mówiący o tym jak radosne rzeki elektronów rozbijają się falami o krzemowe brzegi. Rly, łezka się w oku kręci, choć jestem rocznik '87 ;)
    Dzisiejsza elektronika to sterownik przekaźnika na Atmedze- wszystko poszło w złm kierunku moim zdaniem, po najmniejszej linii oporu; 'ma działać', nie ważne jak. Twoja Cobra to zupełne przeciwieństwo- nawet zdjęcia pachną potem, do tego wykorzystanie wszystkiego co miałeś a nie kupywanie współczesnych zamienników zasługuje na owacje na stojąco- to panowie zieloni jest ekologia! :)
    tplewa
    Poziom 38  
    @Dariusz Goliński

W sumie zbudowalem Harlequin-a (to caly ZX), prawde mowiac pod katem odpalenia gumiaka z uwalonym ULA... tzn. aby przeniesc calosc do CPLD... a testowac mozna na Harlequin jak i sprawdzac sobie ewnetualne roznice w przebiegach (jak sie zrobi babola i w obliczaniu czasu propagacji bramek itp.). Do tego bezpieczniej. Nie mowiac ze po drodze doszedl pomysl wersji SMD + CPLD aby na niewielkiej plytce upchac ZX-a z AY-kiem, i innymi bajerami :)

Choc to raczej taki projekt bardzo poboczny bo jak to zwykle bywa nigdy czasu nie ma.

W sumie mozna kupic ksiazke odnosnie ULA na wczesniej podanej stronie, ale jakos wiecej frajdy chyba sprawia jak czlowiek sam do czegos dochodzi i cos buduje. Bo niestety skladanie Harlequin-a to jak skladanie z kitu (prawie zero inwencji tworczej) ;) Jest jeszcze fajny projekt o ktorym wspomnial zaxoniec tzn. Speccy2010 z tym ze tutaj mamy wszystko implementowane w FPGA, w sumie tez mnie troche korci ale raczej budowa swojej wersji z pewnymi zmianami w oparciu o to co jest dostepne (ot moze kiedys). Generalnie jak cos to zerknij na te projekty co wymienil zaxoniec, warte zainteresowania jak ktos lubi zx spectrum :)

@zaxoniec
    aaa dzieki za link do forum, he he nawet widze tam kumpla z dawnych lat PC Sceny z ktorym chyba "100 lat" nie mialem kontaktu :) aaaa ;)
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  
    Dzięki za info chłopaki.
    Nie wiedziałem że tylu luda poruszają ten produkt. Czyli Sinclar żyje .
    Bardziej mnie interesuje to na TTL-ach.
    Gdzie kupowaliście PCB do Harlequina ?
    tplewa
    Poziom 38  
    Dariusz Goliński napisał:
    Dzięki za info chłopaki.
    Nie wiedziałem że tylu luda poruszają ten produkt. Czyli Sinclar żyje .
    Bardziej mnie interesuje to na TTL-ach.
    Gdzie kupowaliście PCB do Harlequina ?

He he jak ma nie ruszac ;) Co prawda ZX w moim zyciu to krotki epizod wiekszosc to bylo Atati (heh Pewex zrobil swoje ;) ) i potem PC... ale patrzac obecnie na ta "brzydka" grafike jakos Z80 bardziej mnie rusza niz 6502 ;)
    Co do PCB to ja zamaiwalem w http://www.prototypy.com/ wyszlo cos w okolicach 100zl :) Prawde mowiac chcial bym miec wiecej wolnego czadu ktory by pozwolil na zrealizowanie takich projektow jak COBRA rozne wersje GAMBOY-a czy ZX-a :) Chyba sie jakos znudzilem mozliwoscia gnerowania ogromej ilosci verexow na pc bo jakos w pewnym momencie stracilo to sens - ot co tylko kase wpakowac i ma sie moc obiliczeniowa o jakiej kiesys mozna bylo tylko marzyc
    michalk2
    Poziom 18  
    Jarek,

Jutro wpadam do Ciebie z Ryśkiem i Tomkiem i kaseciakiem z C64 i będziemy grali w grę :)

No no. Pamiętam jak przed świętami BN 2012 wspominałeś że budujesz takie cudo. Efekt przerósł moje wyobrażenia :)
    lombard1
    Poziom 12  
    Witam,

Dariusz Goliński napisał:
    Siemka
    ......o ZX Spectrum 48+ z gumową klawiaturą )) jak ja go lubiłem, lecz pewnego dnia ALU powiedział do widzenia. Układ oczywiście nie do zdobycia więc gumka powędrowała do śmietnika ...
    Od kilku lat szukam projektu który pozwolił by mi zbudować spektrusia. Oczywiście za każdym razem projekt pada przez ALU.

Katowicach-Szopienicach jest Muzeum starych komputerów
    zorganizowane przez "Stowarzyszenie Miłośników Zabytków Informatyki"
    Link
    Będąc tam zainteresował mnie m.innymi klon ZX Spectrum (hand made)
    wykonany przez młodego człowieka (dzisiaj zapewne już nie młody),
    i z dostępnych mi informacji uzyskanych od oprowadzającego mnie po muzeum,
    ze osoba ta postarała się o zastąpienie ULA układami TTL i epromami.
    Załączam fotkę tego komputera.
    Mikrokomputer COBRA 1

pozdrawiam,
    J.S.
    coberr
    Poziom 19  
    update:
    Dodałem dwa filmiki (w sumie jeden, podzielony na dwa) na których widac COBRĘ w "akcji"

@tplewa

Nie jestem do końca pewien ale chyba widziałem Z80 SMD ostatnio jakoś a Allegroszu albo na łebaju :)

@carrot

Dziękuję bardzo - jednak bardzo czesto z tego samozaparcia wychodziło jedynie samo zaparcie :)
    Jednak wziąłem się przez ostatnich kilka dni i wykończyłem w końcu dziada (a on mnie :) )

@sq6fmy

Juz chyba gdzies pisałem - przydałoby się, aby ktoś zrobił zrzut ze swojej wersji EPROM -jedynie do porównania z moją.
    Ja mogę ten plik zamieścić- jednak to, że COBRA u mnie działa - nie oznacza że gdzieś nie pojawił się błąd np. w rzadko uzywanych procedurach...
    Plik był wklepywany ręcznie - zatem pomimo sprawdzenia - błedy mogą być..

@nuszek

Tam jest tylko ostatni artykuł niestety. najgorsze, ze nie widac kontaktów do autorów strony...

@Dariusz Goliński

Usmiałem się z tego karku i jego niedoszłej Beemki :D
    W razie czego - prosze smiało uderzać na priv :)

Co do "czego innego" - chodziło mi o to - czy nie będzie lepiej zabrać sie za jakieś bardziej przyjazne środowisko np. tak jak sugeruje kolega zaxoniec - ze strony SPECCY.PL. Może jakiś własnie klon spectrumny? na TTLach tez to przeciez wykonac się da :)
    Jak ruskie dali rade - to my nie damy?:)

@michalk2

dawajcie z tym sprzętem śmiało :)
    Co do oczekiwan - moje też bo obawiałem sie , ze nie ruszy...
    No fakt fizyczną dłubaninę przy tym zacząłem w połowie grudnia 2012r :)

@lombard1

No i znowu - dlaczego takie projekty nie widzą nigdy swiatła dziennego???
    coś piękneg- robione w czasach gdy nic nie było.
    Ula nie została zastąpiona EPROMAMI- to ROM został - z tego co widzę zastąpiony przez 8x2716 :)

Podana strona działa i jest bardzo fajna- niestety zawiera całe stado trojanów :(

@lis6502
    Nieee - jakie tam znowu hakerstwo najwyższego skilla... Bez przesady.. :)
    no chyba że "hakierstwo" :) to tak :)

To zaledwie trochę scalaczków poskładanych w jedną logiczną całość :)
    Taką przyjąłem sobie politykę - wykorzystuję teraz co się da a nie łaze za byle czym do sklepu...
    Tyle że przez takich gagatków jak ja - dzisiejszy, sztucznie napędzany rynek z pewnością szybko by padł na pysk :)

Pod hakerstwo byc może od biedy mozna było by podciągnąc takie działania:

Przykład 1.
    MAmy do naprawy X sztuk płytek pochodzących z automatów...
    jedna taka płytka zawiera kompletny system mikroprocesorowy (jakiś mikrokontroler INTELa - juz nie pamietam oznaczenia) wraz z zegarem pamięciami FLASH.RAM (chyba ok. 1MB albo cos powyżej)
    Serwis się wyparł - nie chciał naprawiać tylko wymieniać na nowe... Oczywiscie o jakichkolwiek informacjach mozna było zapomnieć.
    Trzeba było jakos temu zaradzić - więc wpadłem na pomysł dorobienia takiej "protezy", dzięki której uzyskam dostęp do wszystkiego -czym na danej płytce ów mikrokontroler sterował.
    Był to znów kolejny system - oparty tym razem na poczciwym 8051.Zaprojektowane urzadzenie "diagnostyczne" uzyskiwało dostęp do wszystkiego co mozliwe na badanej płycie. Ta podstawka na osobnej płytce - to "profesionalny" klips diagnostyczny :) zakładany od góry na mikrokontroler sterujący.
    Sam procesor wprowadzany był w stan wysokiej impedancji i tyle. resztę robił juz mój program wraz z dołączaną protezą - która miała juz dostep do wszystkich szyn tego kontrolera, ktory musiałem napisac w assemblerze (innych języków jakos nie bardzo trawię). Podstawka została wykonana bardzo "profesjonalnie" - czyli wyrżnąłem podstawkę PLCC od góry tak aby dało się ja bez problemu wcisnąć na mikrokontroler sterujący badanym układem :).
    Mozna było badac układy, testować je , kopiowac całą pamięc w te i we wte NAwet mozna było zaprogramować systemową pamięc FLASH itd itp.

"Protezka" poniżej:
    Mikrokomputer COBRA 1

Przykład 2.
    Mamy sobie przykładowo starter kit (F243DSK) z procesorem sygnałowym
    TMS320F243 produkowany przez firmę SPECTRUM DIGITAL .

Mikrokomputer COBRA 1

Ceny były wtedy jeszcze powalające... WIęc co tu zrobić - aby mieć jakiś własny?
    No nic - tylko wykonać drugi - podobny.
    Problem w tym - że nie chciałem robic tego na tym samym procesorze a na nieco innym - z tej samej rodziny (TMS320F241, TMS320LF2401)
    Dodatkowo - starter kit współpracował z oprogramowaniem sterującym na PC przez złącze RS232. (umozliwiało debugowanie, prace krokową i takie tam)
    Zatem w samym procesorze zamontowanym na płytce siedział zaszyty program MONITOR.
    Wykonałem więc sobie dwa starter kity - z dwoma roznymi procesorami. (zresztą sampli z TI)
    Starter kit z TMS320F241
    Mikrokomputer COBRA 1
    STarter kit z TMS320LF2401
    Mikrokomputer COBRA 1
    Jednak te procesory NIE SĄ ZGODNE DO KOŃCA z tym pierwszym - zwłaszcza sprzętowo.
    W rejestrach całej rodziny panuje potworny bajzel (dziwie sie za inzynierowie TEXAS INSTRUMENTS wprowadzili taki zamęt w rejestrach jednej rodziny procesorów). Są takie niezgodności , że momentami mózg staje dęba :)
    Np. wersja prototypowa TMS320F241 nie jest zgodna z wersją finalną TMS320C242 programowaną maską - i weż tu człowieku badź mądry :)
    Kolejne cyrki z rejestrami - przy przejsciu z rodziny TMS320F24x do LF240x :)

No i cos tu trzeba było zdziałac z tymi prockami - zeby zaczęły mendy społeczne jedne gadać posłusznie z PeCetem :) (a konkretniej z GO DSP Code Explorer)

Nie pozostało nic tylko sciągnięcie zawartości wewnętrznej pamięci FLASH fabrycznego starter kitu oraz ręczna niestety desasemblacja tego wszystkiego.. (jakieś ok. 2ksłowa - "ksłowa" bo procesory są 16 bitowe)
    Po rozpisaniu wszystkich procedur w assemblerze - przeanalizowaniu ich (przy okazji dowiedziałem sie - jak to wszystko sie tam komunikuje, z jakimi parametrami itd itp).Zmodyfikowałem oprogramowanie do pracy na jednym procesorku - nawet ruszyło - pozniej na drugim - też ruszyło...
    W tej chwili juz nie ma tego problemu - podłączam emulator JTAG do nich i wiooo... jednak wtedy to była masakra :). Aaah te "uwalone" bootloadery :).
    Jedna próba nie tak i po procesorze... Bez emulatora JTAG nie podchodź :)

Napisałem nawet do supportu Spectrum DIgital kiedyś i poinformowałem ich o tym co zbroiłem - aby być w porzadku wobec nich :)
    Uzyskałem od nich wtedy zgodę na używanie i modyfikację tego ichnego oprogramowania - jedynie na własne potrzeby :)

Na końcu zacząłem dłubać sobie kolejny układ na TMS320F243 - jednak nie ukończyłem go.
    Mikrokomputer COBRA 1
    Mikrokomputer COBRA 1

Mimo wszystko to , co było na nim zmontowane - juz działało - procesor komunikował sie z pecetem i mozna było wczytywac programy do jego wewnętrznej pamięci RAM. niewielkiej bo niewielkiej ale mozna było.
    No i oczywiscie również działał z CODE EXPLOREREM.(jak ten fabryczny)
    Brakowało tylko zewn. RAMu.

Istnieje nawet wątek - tu na Elektrodzie - utworzony kiedys przez kol. Morph13.
    Warto tam zajrzeć i poczytać o zmaganiach z TMSami. Projekty kol. fenixxx powalają na kolana :) zaś szczena sama szoruje po podłodze :)

I takie przykładowe działania mozna by było od biedy może i podciągnąc pod hakierstwo (zaledwie) ale absolutnie nie COBRĘ :)
    lombard1
    Poziom 12  
    Dzień dobry,

coberr napisał:

@lombard1

Podana strona działa i jest bardzo fajna- niestety zawiera całe stado trojanów :(

Jeśli chodzi o podana stronę www muzeum,
    to do wiadomości dla innych tam wchodzących, informuję że u mnie w pracy mam "Check Pointa" i dodatkowo na komputerze "Symantec Endpoint Protection".
    Po wejściu na tę stronę nie mam żadnych komunikatów.
    W przypadku trojanów, powinienem mieć jakiś komunikat ze coś nie jest w porządku lub całkowity brak wyświetlania strony...

pozdrawiam,
    J.S.
    coberr
    Poziom 19  
    lombard1 napisał:
    u mnie w pracy mam "Check Pointa" i dodatkowo na komputerze "Symantec Endpoint Protection".

u mnie zas niestety NOD32 wywala odrazu czerwone okno z ostrzeżeniem i blokuje dostęp do strony.

Wykryty zostaje JS/kryptik.AJZ koń trojański
    mosfet
    Poziom 25  
    Gratuluję pomysłu i pokazania młodym co kiedyś znaczyło hasło "złożyć komputer".

Co do monitora, to szkoda, że AV nie opublikowało sumy kontrolnej. Wystarczy napisać program, który zliczy sumę kontrolną wszystkich komórę ROMu a następnie wydrukować ją w gazecie pod listingiem do przepisania. Dziwi mnie, że inżynierowie '70 i '80 (którzy IMHO sprytem i pomyślunkiem bili na głowę tych współczesnych) na to nie wpadli.

Błędy... oj :) Światek DIY '80 i wczesnych '90 był bardzo zawistny. Urządzonka do C64 i Amigi kupowane na giełdach miały zatarte oznaczenia na kościach a artykuły w gazetach roiły się od sztucznie dodanych błędów.
    coberr
    Poziom 19  
    @ mosfet

Co do sumy kontrolnej - faktycznie wtedy królowała we wszelkich bajtkach itp...
    Jednak i ona miała wielki minus w postaci tego, ze jesli w kodzie trafiłyby się dwa błedy - których suma przypadkowo równa byłaby sumie prawidłowych bajtów - wtedy SK nic nie daje.
    LEpszy byłby CRC - choć i tak jest on czasem zawodny.
    ALe kto wtedy myslał o CRC :)

Co do zawiści w ówczesnym swiatku DIY - no miało by to sens.
    Chociaż taki swoisty rodzaj "zawiści" obserwuję i dzisiaj - nawet niestety tu na elektrodzie.

Ponizej link do wspomnanego przeze mnie wątku tworzonego przez MORPH13.
    Wątek istniał przez kilka lat - niestety coś padł smiercia tragiczną :(

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...t=tms320&sid=082050eb23d6944f98ae9c74d8283af9

Trzeba będzie w koncu coś znowu zbudować na TMSie. Może znowu jakiś falowniczek cy cuś :)

W planach miałem wasztatowy generator PWM do testowania przetwornic i falowników - jednak coś sie nie mogę zmotywować :)
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  
    @coberr

Od dzisiaj jesteś moim idolem.
    Jakiś czas temu odpuściłem starocie i stwierdziłem a po co mi to. Od 1,5 roku pracuję w nowej firmie jako automatyk-elektronik i znów zaleciało nostalgią i chęcią złożenia czegoś.
    Na codzień pracuję naprawiając sterowniki PLC np: PB-80. To jest wypas. 8051 , ram kilka rejestrów. A nad nim jako niewykorzystywana płyta komunikacji Z80 z kilkoma scalaczkami ( kiedyś się dobiorę do tego protokołu ) Do testowania i programowania tych sterowników był specjalny terminal ( Jest we francji w segre ,będę chciał go ściągnąć )
    Albo prasy REP generacji 6 i 7 z komputerem w postaci kart w racku. To jest bajeczka.

Naprawdę nakręciłem się na spectrusia, jak mi nie minie to się na pewno zgłoszę do ciebie.

P.S.
    Przypomnij mi proszę czy MC1488 i MC1489 można było podłączyć bezpośrednio do RS czy trzeba dać konwerter.
    coberr
    Poziom 19  
    No i własnie w takich starociach lubie sie grzebać - gdzie juz reszta odpuściła sobie dawno :P

CO do MC1488/1489 - te dwa układy stanowią własnie konwertery poziomów tudziez bufory magistrali RS232.

Aby je wykorzystać będzie potrzebny jeszcze jakikolwiek UART (np 8251 czy Z80 SIO czy tez jakikolwiek inny) oraz niestety potwornica - ktora dostarczy niezbędnych napięć zasilających (+/-12V) dla tych własnie konwerterów.

Dzisiaj robi sie to wszystko na MAX232 (lub podobnych) i po sprawie. UART mikrokontroler zawiera juz z reguły w sobie ...
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  
    Dzięki za info. Pytam bo mam na tym PB80 tą dziwną kartę komunikacyjną z tymi transmiterami, teraz chce to podpiąć pod PC i zobaczyć co to przesyła.
    A nóż zbuduje narzędzie do diagnostyki tego sterownika.
    Jak będziesz chciał to ci mogę podesłać fotki tego cuda.

Ostatnio z 88/89 walczyłem w kasach fiskalnych gdzie prułem te układy i wstawiałem MAX-a bo gadać nie chciało.
    coberr
    Poziom 19  
    to jeszcze się francuzy nie zdecydowały na wymianę na cos nowszego? :)

Pewnie nie obejdzie się bez tego modułu testowego+ terminal pecetowy.

Co do buforów 1488/1489 - jeszcze niedawno - jakieś 10 lat temu :D - były nagminnie wykorzystywane w pecetach.
    W tej chwili chyba juz calkowicie wyparte... MAXy ze względu na wbudowane pompy ładunkowe stały się wygodniejsze...

A zdjęcia jak najbardziej - chętnie obejrzę.
    sq6fmy
    Poziom 22  
    Cobre mam i ja ;) tyle, że pod emulatorem Z80, po RS232 emulacja klawiatury Cobry plus pare pierdoł do kontroli emulatora (reset, zrzut pamięci, praca krokowa). Czcionka różni się od tej z MCY7304 ale innej na szybko nie miałem.

Mikrokomputer COBRA 1
    bieganj
    Poziom 11  
    Witam wszystkich
    I ja zbudowałem ten komputer aż nie kupiłem gumowca. Świetna zabawa a i doskonała szkoła. Nauczył mnie zasad działania systemów procesorowych, asemblera i wielu, wielu innych podstaw dzisiejszej komputeryzacji.
    Jeszcze mam ten komputer bo to był mój pierwszy.
    Dzięki za wskrzeszenie COBRY.
    Pozdrawiam wszystkich fanów COBRY.
    P.S. Mam A-V z opisami COBRY jeśli kogoś interesuje mogę przesłać skan.
    Ramos
    Poziom 8  
    Oto inna Cobra, która jest znacznie rozbudowana. Obecnie jest w posiadaniu Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach (zapraszam 18 maja na NOC MUZEUM do Katowic tam będzie można ją zobaczyć).
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto