Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrokomputer COBRA 1

coberr 28 Cze 2018 21:29 140289 563
  • Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Mitronik
  • #542 29 Cze 2018 09:10
    3149400
    Użytkownik usunął konto  
  • #543 29 Cze 2018 10:05
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Kilkanaście lat temu, jak programowałem w Turbo Pascalu, to zdarzało mi się pisać proste gry i animacje. Wtedy nie korzystałem z zegara czasu rzeczywistego, tylko była instrukcja opóźniająca, była to pusta pętla trwająca jakiś czas (byłem bardzo początkujący i próbowałem takie pomysły zrealizować mając do dyspozycji oczekiwanie na klawisz, sprawdzenie, czy naciśnięto klawisz i który klawisz oraz instrukcję opóźnienia o określony czas). Jeżeli jest to gra, w której użytkownik naciska klawisze, to iteracja pętli musi być krótka (max kilkaset milisekund) i musi następować odczyt stanu klawiszy, żeby wychwycić fakt naciśnięcia klawisza. Zdarzało się, że przy zbyt długiej iteracji pętli i bardzo krótkim naciśnięciu klawiszy program nie zareagował, bo jak naciśnięcie i puszczenie nastąpi w czasie jednej iteracji pętli, to odczyt przed i poda informację, że klawisz nie jest wciśnięty. Były też przypadki, że program reagował z wyczuwalnym opóźnieniem. Myślę, że w Cobra1 i każdym procesorze bez przerwań robi się podobnie, przy czym czas trwania pustej pętli trzeba zawsze dobierać doświadczalnie, bo odczyt stanu klawiatury, obliczenia i namalowanie obrazu trochę trwa.

Co do mikroprocesorów, to ja mam do dzisiaj DSM-51 i tam jak był potrzebny dokładny pomiar czasu, to zawsze robiłem przerwanie, szczególnie, jak był używany wyświetlacz 7-seg. Bez przerwań ten wyświetlacz też da się obsłużyć, w iteracji pętli byłyby zmiana numeru znaku i obrazu znaku, a także odczyt klawiszy i portów zewnętrznych, w przypadku gdy są używane.

Jak jest potrzebny dokładny pomiar czasu, to trzeba programować w ASM i sprawdzać czas trwania instrukcji, na przykład jak jest instrukcja warunkowa, która musi zawsze trwać tak samo długo, to ścieżki trwające krócej należy wydłużyć instrukcjami NOP w odpowiedniej ilości.

• #544 29 Cze 2018 11:09
    3149400
    Użytkownik usunął konto  
  • #545 15 Lip 2018 22:47
    pgoral
    Poziom 25  

Tak się kiedyś robiło. Zmieniasz fragment kodu jednej z gałęzi na dłuższy to wydłużasz pozostałe.

Pewne porty możesz sprawdzać kilkukrotnie w czasie trwania głównej pętli programu.

Przerwania jednak bardzo ułatwiają programowanie.

• #546 27 Lip 2018 21:54
    zdzis_ek
    Poziom 13  

Dopracowałem wsady do Rom Cobry1.
    Pierwszy wsad do Rom 29F040 jest w dwóch wersjach sterowania dekoderem adresów.
    Są na nim umieszczone w zasadzie tylko moje gry.
    Menu posiada 4 ikonki tematyczne, które pokazują się na chwilę z podświetleniem wybranego programu.
    Mikrokomputer COBRA 1Mikrokomputer COBRA 1Mikrokomputer COBRA 1

Mikrokomputer COBRA 1Mikrokomputer COBRA 1
    Jak to działa przedstawia krótki filmik:

Drugi wsad można zmieścić w mniejszej pamięci (29F020).
    Znajdują się tam pozostałe gry, jest kilka nowych i ciekawych gier o które postarali się koledzy
    rj1307 i united-pl
    Menu jest podobne do pierwszego wsadu, różni się jedynie tym, że posiada dwie strony.

Mikrokomputer COBRA 1
    Mikrokomputer COBRA 1
    W przełączaniu stron jest użyta mała animacja, którą można obejrzeć na krótkim filmiku oraz
    dwie z nowych gier.

Grafikę obsługuje prawidłowo dla wszystkich wersji wsad "Semigrafika 16x do v_6C_Cobra1_07 Zgłoś się.bin"
    Wsady do pobrania w załączniku.

Pozdrawiam.

• #547 10 Paź 2018 13:05
    ArekS
    Poziom 15  

nuszek napisał:
    PAMPKIN napisał:

Też tak sądzę, ale skoro powstało około 100 szt. PCB, to szukamy jeszcze pozostałych 60, minus te które są tutaj.

Doliczając moją Cobre, uruchomiona na oryginalnej płytce PCB, brakuje już tylko 59.
    Pozdrawiam

Ja mam pcb zakupione w zamierzchłej przeszłości w AVT. Czyli jeszcze 58...

• #548 10 Paź 2018 17:33
    wojtaszek07
    Poziom 12  

ArekS napisał:
    nuszek napisał:
    PAMPKIN napisał:

Też tak sądzę, ale skoro powstało około 100 szt. PCB, to szukamy jeszcze pozostałych 60, minus te które są tutaj.

Doliczając moją Cobre, uruchomiona na oryginalnej płytce PCB, brakuje już tylko 59.
    Pozdrawiam

W tym roku udało mi się zdobyć drugą więc już 57...
    Mikrokomputer COBRA 1COBRY-to..l.jpg Download (108.27 kB)

• Mitronik
  • #549 10 Paź 2018 18:33
    PAMPKIN
    Poziom 11  

wojtaszek07 napisał:
    ArekS napisał:
    nuszek napisał:
    PAMPKIN napisał:

Pozdrawiam

W tym roku udało mi się zdobyć drugą więc już 57...

Nie jest to przypadkiem replika?

• #550 10 Paź 2018 19:47
    ArekS
    Poziom 15  

Raczej nie. Wygląda tak samo jak moja płyta, chodzi o ten czerwony nadruk...

• #551 10 Paź 2018 20:06
    mkamzierczak

Poziom 6  

Jakby ktoś chciał się pozbyć oryginalnej płyty, to chętnie odkupię do kolekcji :)

• #552 10 Paź 2018 21:33
    PAMPKIN
    Poziom 11  

mkamzierczak napisał:
    Jakby ktoś chciał się pozbyć oryginalnej płyty, to chętnie odkupię do kolekcji :)

Ja także, replikę już mam. Także z Marcinem potrzebujemy już 2 szt.

Dodano po 1 [minuty]:

ArekS napisał:
    Raczej nie. Wygląda tak samo jak moja płyta, chodzi o ten czerwony nadruk...

Dokładnie - w replice jest taki nadruk, no i są metalizowane przelotki. Oryginały tego nie miały.

• #553 11 Paź 2018 02:38
    nuszek
    Poziom 26  

PAMPKIN napisał:
    Dokładnie - w replice jest taki nadruk, no i są metalizowane przelotki. Oryginały tego nie miały.

Miałem pierwszą z płyt oryginalnych, nadruku czerwonego nie było, ale przelotki były metalizowane.

• #554 11 Paź 2018 07:34
    ArekS
    Poziom 15  

Ja mam oryginał zakupiony jeszcze jak Cobra była prezentowana w starym, dobrym AVT. Płyta ma na pewno przelotki metalizowane. Wydaje mi się że miała też czerwony nadruk, litera "i" ale sprawdzę i postaram się dodać zdjęcie.

• #555 11 Paź 2018 09:58
    united-pl
    Poziom 9  

Potwierdzam, oryginalna płyta ma czerwony nadruk w postaci pionowych liter "i". Nadruk ten łatwo schodzi np. przy myciu alkoholem. Otwory są metalizowane. Ktoś kiedyś zamieścił w tym wątku zdjęcie i skany oryginalnej płyty. Widać tam dokładnie te litery.
    Replika również ma otwory metalizowane i czerwony nadruk - jednak jest on w poziomie.

• #556 11 Paź 2018 19:49
    nuszek
    Poziom 26  

To jest oryginalna płyta i Cobra kolegi z forum, moja poszła do ludzi. /wieki temu/
    Mikrokomputer COBRA 1
    Jak widzimy są otwory metalizowane i naloty czerwone.
    Pozdrawiam

• #557 12 Paź 2018 08:33
    andrzejlisek
    Poziom 28  

Jak wiemy, jedyna istniejąca (przynajmniej znana mi) dokumentacja to są artykuły w AudioVideo. Wiedząc, że tam jest dużo błędów, czy istnieje jakiś opis błędów, coś w rodzaju erraty? Wszystko jedno, czy jest to oficjalna errata, czy błędy dostrzeżone przez kogoś, kto uruchamiał Cobrę i się dziwi, że coś nie działa lub działa inaczej niż jest opisane.

• #558 12 Paź 2018 09:36
    ArekS
    Poziom 15  

Errata była na bieżąco w AVT. Chodzi błędy dostrzeżone podczas druku i podczas uruchamiania przez autorów i grupę zapaleńców. W którymś z numerów następnych była lista ludzi, którzy uruchomili Cobrę. Zatem można uruchomić ten sprzęt. A poza tym, przypomniało mi się że jak kupiłem płytę drukowaną to była mała karteczka z opisem błędów druku, które trzeba poprawić. Jak będę miał trochę czasu to odnajdę numery AVT z Cobrą i zeskanuję a wiem że miałem wszystkie numery z tego okresu. Tylko ciekawe ile wyjdzie MB......

• #559 12 Paź 2018 10:15
    nuszek
    Poziom 26  

andrzejlisek napisał:
    Jak wiemy, jedyna istniejąca (przynajmniej znana mi) dokumentacja to są artykuły w AudioVideo. Wiedząc, że tam jest dużo błędów, czy istnieje jakiś opis błędów, coś w rodzaju erraty? Wszystko jedno, czy jest to oficjalna errata, czy błędy dostrzeżone przez kogoś, kto uruchamiał Cobrę i się dziwi, że coś nie działa lub działa inaczej niż jest opisane.

Swoją Cobrę uruchomiłem wyłącznie z dokumentacji AV /innej nie było, internetu tez nie było/ dokładnie 26 kwietnia 1986, pamiętna data - data katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu. I pomyśleć, że to było 32 lata temu!
    Wszystkie błędy i poprawki były opisane w AV.

• #560 12 Paź 2018 10:29
    wojtaszek07
    Poziom 12  

wojtaszek07 napisał:
    Wielkie uznanie coberr!!
    pamiętam że też chciałem coś takiego zrobić,ale skończyło się na CA80.
    w załączniku macie wszystko co udało mi się znaleźć w archiwalnych numerach AV na temat COBRY1:

Ja już kiedyś skanowałem i wrzuciłem wszystko, jest w tym poście z 13 Maj 2013 20:58 https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=12303923#12303923

Co do Errat to były publikowane na bieżąco, jest np: w pliku AV_4_85_str22.pdf

• #561 06 Sty 2019 12:27
    zdzis_ek
    Poziom 13  

Zbudowałem do Cobry1 dwie przystawki.

Mikrokomputer COBRA 1

Spodziewałem się konfliktu z Katarynką, gdyż do sterowania wykorzystałem
    porty Katarynki i drukarki, Katarynka zagrała (może lekka przesada z tym graniem).

Pozdrawiam.

• #562 06 Sty 2019 15:15
    jackfinch
    Poziom 15  

Faktycznie dźwięk nie powala, ale kostka działa super. Napisz coś więcej na temat tego sterownika.

Pozdrawiam

• #563 06 Sty 2019 16:22
    rj1307
    Poziom 15  

Dźwięk jest efektem ubocznym (niepożądanym) ponieważ wykorzystuje ten sam port co Katarynka.
    Interfejs zbudowany jest na przerzutnikach + logika sterująca, w sumie ma 20 kanałów wyjściowych. Steruje się np. instrukcją OUT z Basica.

• #564 07 Sty 2019 00:21
    zdzis_ek
    Poziom 13  

Cała konstrukcja powstała przy okazji projektowania Cobry1 - modułowej.

Schemat jednego z modułów:

Mikrokomputer COBRA 1

Na panelu tylnym obudowy wstawiłem wyłącznik głośnika.