Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] dziwne zachowanie się faz - spadek / wzrost napięcia

08 Maj 2013 10:06 4749 15
  • Poziom 15  
    Witam.
    Mam w garażu (warsztacie) doprowadzoną instalację 3 fazową.
    Od jakiegoś czasu pojawiły się duże spadki jak i wzrosty napięć na jednej fazie.

Sprawa wygląda następująco.
    Podłączam miernik pod listwę i podłączam pod nią odbiornik (opalarka 2kW).
    Stan wyjściowy 230V po włączeniu odbiornika napięcie spada do 196V.

Miernik pozostaje w tej listwie, odbiornik podłączam po inne gniazdko (inna faza)
    Stan wyjściowy 230V po włączeniu odbiornika napięcie na listwie wzrasta do 245-250V

Zero sprawdzałem u mnie jest ok. Kabel od trafo idzie w ziemi.
    Jak sprawdzić czy zero od trafo jest ok?
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 23  
    Gdzieś jest słaby styk, bo spadek o 30V po podłączeniu 2kW to zdecydowanie tak... 10 razy za dużo. Szukaj, albo zleć to elektrykowi.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Słaby styk, no właśnie żadnego słabego styku nie znalazłem, nie zlokalizowałem też aby gdzieś były ślady upalania.

Asymetrtia? Pomiar przy wyłączonych wszystkich odbiornikach? odepnę wszystko heblem i zrobię pomiar na BMach do których idą kable bezpośrednio z trafo stacji.
    Czy zlecić to żeby RWE przyjechało i zbadało?
    Jeśli mam być szczery o nie chce mi się robić kipiszu u siebie w skrzynkach skoro od trafo może iść coś źle.

Co sądzicie?
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 35  
    life27 napisał:

Czy zlecić to żeby RWE przyjechało i zbadało?
    Jeśli mam być szczery o nie chce mi się robić kipiszu u siebie w skrzynkach skoro od trafo może iść coś źle.

RWE też się nie będzie chciało robić kipiszu u siebie w skrzynkach skoro to u ciebie może być coś źle. Jeśli zgłosisz że źle dochodzi od trafo a jednak "coś źle" będzie u ciebie to zapłacisz za ich fatygę. Twoja wola.
  • Poziom 15  
    Bronek22 napisał:
    Dokładnie tak. Mierzyć jednocześnie 3 -fazy.
    Nie musi być wypasiony woltomierz. Mogą być te tanie, tylko sprawdzisz czy pokazują tak samo. Podłączysz najpierw 3 naraz pod jedną fazę. Powinny pokazywać tak samo.

Trzema woltomierzami na raz? jaki jest cel mierzenia 3 faz jednocześnie?
  • Poziom 35  
    Żadnego sensu nie ma. Po prostu podłącz woltomierz W PUNCIE ZASILANIA i zmierz napięcie przed i po włączeniu opalarki. Oczywiście na tej samej fazie.
  • Moderator sekcji Technicznej
    Dajcie spokój, przecież sytuacja jest klasyczna...
  • Poziom 15  
    dlatego pytam na forum, nie siedzę w elektryce zbyt mocno, przyznaję się bez bicia.
  • Poziom 35  
    Kolego, problem polega na tym, że na drodze od trafa do opalarki występuje duży opór w przewodzie "zerowym" (piszę to do osoby co "nie siedzi w elektryce"). Albo są za cienkie przewody, albo gdzieś jest słaby styk. Raczej to drugie. Uszkodzenie może być w sieci RWE albo w twojej instalacji. Aby stwierdzić gdzie jest problem i w czyjej gestii leży naprawa musisz pomierzyć spadki napięcia w puncie zasilania, na granicy własności. Oczywiście w momencie włączania opalarki. W zależności od wyniku albo ścigaj RWE albo będziesz musiał szukać dalej.
  • Poziom 15  
    Ok, żeby nie być gołosłownym zrobiłem pomiary w punkcie zasilania, przy odłączonej instalacji wewnątrz budynku.

Obciążenie było podpięte bezpośrednio do punktu zasilania.
    Zmierzyłem napięcie na każdej fazie bez obciążenia, po obciążeniu, oraz napięcie międzyfazowe prze i po obciążeniu. Poniżej wyniki.

dziwne zachowanie się faz - spadek / wzrost napięcia
  • Poziom 15  
    No generalnie jak podłączam myjkę ciśnieniową, to silnik nie ma mocy żeby napędzić pompę wodną.

Zgłoszone juz do RWE Stoen mają przyjechać.
  • Poziom 15  
    Okazało się że kabel w ziemi ze stacji trafo jest uszkodzony. Przewód N nie miał kontynuacji. Wszystko szło w ochronny. Nowe przyłącze zostało poprowadzone ze słupa.