Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo T500 - Nie startuje. Wymagany każdorazowy reset CMOS przed uruchomieniem.

08 Maj 2013 17:08 8841 32
  • Poziom 8  
    Witam,

od kilku dni mam problem z laptopem Lenovo T500.

Procesor T9400
    Ram: 2x2GB
    Grafika: Radeon HD 3650

Laptop pracował przez ponad rok bez żadnych problemów, ostatnimi czasy laptop potrafił się nagle całkowicie wyłączyć, czasem pojawiały się artefakty na wyświetlaczu, zamrożenie ekranu (laptop dalej pracuje programy tj winamp, skype itp. działają jeszcze przez pewien czas po czym następuje całkowite zawieszenie - zacięcie dźwięku i stop).

Z takim stanem rzeczy dało się jeszcze w miarę pracować, bo zdarzało się to sporadycznie. Kilka dni temu laptop po wyłączeniu nie włącza się.

Po wciśnięciu przycisku Power zapalają się ledy "Z" "bateria" oraz "zasilacz" zależnie od tego czy jest podłączona bateria i zasilacz. Kilkukrotnie mrugnie dioda od HDD, dalej już tylko czarny ekran. Słychać, że dysk się kręci radiator też robi się letni, jednak nie włącza się nawet na chwilę ekran "Thinkpad", ani ładowanie systemu.

Laptop startuje dopiero po resecie CMOS, woła o datę, 3x "restartuje się i miga diodami", a następnie jakby nigdy nic przechodzi do ładowania systemu. Wszystko działa poprawnie, bez błędów, aż do wyłączenia komputera. Wtedy na nowo trzeba resetować CMOS w celu włączenia sprzętu. Tak samo dzieje się przy wybraniu polecenia "Restart" jak i "Zamknij".

Jeśli ma to jakieś znaczenie, to laptop był około pół roku temu zalany "małą czarną". Po wyczyszczeniu całej płyty głównej w alkoholu i wysuszeniu wszystko było w porządku, więc raczej mało prawdopodobne, że to zalanie jest powodem tych problemów.

Zamiana pamięci ram miejscami nie przynosi żadnego efektu, laptop nie włącza się na żadnej kombinacji pamięci włożonych w sloty. Zaczyna działać dopiero po resecie CMOS.

Jeśli ktoś miał kiedyś podobny problem i go rozwiązał, proszę o porady.

Pozdrawiam
    Łukasz

// Jeśli wybrałem zły dział, proszę moderatora o przeniesienie.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Spec od komputerów
    Napięcie baterii CMOS prawidłowe?
    Co do zawieszania się - kiedy ostatni raz czyszczony był układ chłodzenia?
    Podaj oznaczenie kodowe płyty.
  • Poziom 8  
    Napięcie na baterii zmierzę wieczorem, teraz nie mam dostępu do laptopa. Oznaczenie kodowe można odczytać tylko z płyty, czy np everestem?

Co do chłodzenia, to jest regularnie czyszczone, w jak najlepszym porządku, przesmarowana ośka wentylatora. Założona świeża pasta. Temperatury wg tpfancontrol na poziomie 30-50*C, więc raczej w normie.
  • Spec od komputerów
    Cytat:
    Oznaczenie kodowe można odczytać tylko z płyty, czy np everestem?

Z płyty.
    Objawy wskazują na problem z grafiką lub mostkiem, ale to tylko przypuszczenia.
  • Spec od komputerów
    [quote="DILelektronika"] Oznaczenie kodowe można odczytać tylko z płyty, czy np everestem?
    Cytat:

Z laminatu.
  • Poziom 8  
    Bateria podtrzymująca ma 3,181V, po podpięciu obciążenia w postaci rezystor 4k7 spada do 3,15, więc bateria wygląda na sprawną, zaraz sprawdzę oznaczenie kodowe mboarda.

//EDIT// W którym miejscu znajduje się oznaczenie kodowe? Która strona pcb i w jakich okolicach?
  • Poziom 43  
    Wyjmij dysk twardy włącz i wyłącz bez dysku kilka razy laptop.
    Sprawdź czy będą komunikaty bios.
  • Poziom 8  
    Niestety start bez dysku nic nie daje, dalej ten sam efekt. Nawet po 15 krotnym włączeniu/wyłączeniu.
  • Poziom 43  
    Grafika uszkodzona, mostek lub usterka po zalaniu się ujawniła.
  • Poziom 8  
    Jeśli dobrze odczytałem, to oznaczenie płyty to: COR5D-9.

Zastanawiające jest to, że po resecie CMOS każdorazowo, bez wyjątku laptop startuje i można na nim pracować długimi godzinami pod sporym obciążeniem (renderowanie, modelowanie 3D itp) bez żadnych problemów. Wszystko działa jak należy, temperatury w normie.
  • Spec od komputerów
    DILelektronika napisał:
    Jeśli dobrze odczytałem, to oznaczenie płyty to: COR5D-9.

Co do oznaczenia płyty niekompletne.
    COR5D-9
    Rev.....?

Czy prawidłowo pracuje generator przy moście?
    Czy są prawidłowe oscylacje na samej bateryjce, wskazany pomiar oscyloskopem.
  • Poziom 31  
    w następnej kolejności diagnostyczne podgrzanie mostka/grafiki do odpowiedniej temp. i w określonym czasie o ile dysponujesz odpowiednim sprzętem bez niego zniszczysz płytę główną wygląda to mi poprostu na zimne luty pod układami BGA
  • Poziom 8  
    Nie jestem pewien, czy chodzi o to, ale na płycie od spodu jest naklejka z kodem paskowym oraz kodem FRU: 42w8131. Albo słabo szukałem, albo na płycie nie ma żadnego oznaczenia w formacie rev. xxx.

Co powinno się dziać na stykach baterii (nie powinno być tam dokładnie prostej "kreski") po podpięciu oscyloskopu? Kiedy dokładnie obserwować przebieg (podczas włączania/pracy, nadmienię, że mam prosty oscyloskop analogowy 1 kanałowy do 20MHz? Ew mogę mieć też dostęp do 2kanałowego 50mhz.

Można prosić o dokładniejsze dane jak sprawdzić generator? Wprawdzie elektroniką zajmuję się już dobrych kilka lat, jednak nie mam zbyt wielkiego doświadczenia w naprawie stricte laptopów.

Posiadam hotaira z różnymi dyszami. Trochę kaptonu do osłony też się powinno znaleźć, jednak wolałbym na razie wywiedzieć się co, jak i gdzie oraz zdiagnozować to co się da, bez grzania.

Pozdrawiam
    Łukasz
  • Spec od komputerów
    DILelektronika napisał:

Co powinno się dziać na stykach baterii (nie powinno być tam dokładnie prostej "kreski") po podpięciu oscyloskopu?

Na kwarcu przy moście pomiar.
    Wrzuć zdjęcie płyty.
  • Poziom 31  
    masz na tej płycie mostek północny zintegrowany w grafice czy osobny układ BGA?, miałem podobny przypadek Lenovo G565, winna okazała sie grafika przelutowanie załatwiło sprawę działa już 13 miesięcy
  • Poziom 8  
    Załączam zdjęcia płyty od góry, przepraszam za podłą jakość, ale ciężko zrobić sensowne zdjęcie w nocy przy użyciu lampy błyskowej tak, żeby było cokolwiek widać.

Co do pomiaru taktowania, chodzi o przebieg między 2 punktami zaznaczonymi strzałkami, czy gdzieś indziej? Nie dopatrzyłem się tam więcej rezonatorów w najbliższym sąsiedztwie mostka, choć ten zaznaczony wygląda na rezonator taktujący grafikę, aczkolwiek rozpiski rozmieszczenia części nie posiadam.

Jutro postaram się dodać zdjęcia lepszej jakości.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Masz sprawdzić na kwarcu przy moście południowym jak na poniższym obrazku.

Lenovo T500 - Nie startuje. Wymagany każdorazowy reset CMOS przed uruchomieniem.
  • Poziom 8  
    Witam ponownie,

po pomiarach na rezonatorze wszystko wygląda w porządku, przebieg jest dokładnie taki sam podczas uruchamiania laptopa po resecie jak i w momencie, kiedy zamiera po włączeniu.

Jedynym dziwnym zachowaniem, jakie zaobserwowałem to to, że oscylacje nie ustają po wyłączeniu komputera. System wyłącza się, poprawnie, diody poza "zasilaczem" gasną, a na kwarcu dalej taki sam przebieg.

Przebieg trochę spłaszczony od dołu, ale nie jestem pewien, czy to przypadkiem nie wina sondy pomiarowej.

W załączniku zdjęcie przebiegu.

Wszystko jest w porządku, czy coś odbiega od normy?

Proszę o dalsze porady.

//EDIT// Nie wiem czy to normalne, ale po odłączeniu napięcia (baterii zew. i zasilacza) i podłączeniu baterii podtrzymania pojawia się sinus na kwarcu mimo braku zasilania laptopa.
  • Spec od komputerów
    DILelektronika napisał:

//EDIT// Nie wiem czy to normalne, ale po odłączeniu napięcia (baterii zew. i zasilacza) i podłączeniu baterii podtrzymania pojawia się sinus na kwarcu mimo braku zasilania laptopa.

To właśnie jak najbardziej normalne, pracuje generator RCT.
    W/w bateria zasila generator RTC oraz pamięć CMOS.
    DILelektronika napisał:
    Jedynym dziwnym zachowaniem, jakie zaobserwowałem to to, że oscylacje nie ustają po wyłączeniu komputera

Generator pracuje cały czas, również po wyłączeniu.
  • Poziom 8  
    W takim razie co można sprawdzić dalej?
  • Spec od komputerów
    Przeprogramowanie biosu, podmiana mostu.
  • Poziom 8  
    Najnowszy bios w wersji 3.23 z Lenovo niestety nic nie dał, wszystko po staremu, bios poprawnie wgrany.

Pozostaje tylko przelutowanie układów na nowe, czy wystarczy reballing? Przeprowadzić najpierw przygrzewanie hotem, czy nie ma sensu się w to bawić?
  • Poziom 31  
    sens jest zawsze dopóki nie wyczerpałeś wszystkich możliwości, ale było już napisane co ewentualnie można zrobić, zrobiłeś kopię zapasową starego biosu?
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    DILelektronika napisał:
    Najnowszy bios w wersji 3.23 z Lenovo niestety nic nie dał, wszystko po staremu, bios poprawnie wgrany.

Pozostaje tylko przelutowanie układów na nowe, czy wystarczy reballing? Przeprowadzić najpierw przygrzewanie hotem, czy nie ma sensu się w to bawić?

Trudno się diagnozuje na odległość, usterka jest z kategorii trudnych, zawiłych.
    Powracam do tego faktu że płyta była zalana więc prawdopodobieństwo że usterka ma z tym związek jest bardzo duże.
    Na początek podniósł bym most i zobaczył jak wygląda sytuacja pod układem.
    Jeśli chodzi o wymianę to proponuję podstawić pewny układ.
    Wrzuć wsad jaki wgrałeś.
    Czym był wgrany?
  • Poziom 8  
    Starego biosu nie zgrywałem, nowy wrzucony bootowalnym CD ze strony producenta w wersji 3.23.

Po kilku uruchomieniach laptop zaczął reagować, podświetliła się ikona Bluetoothe'a, laptop przestał 3 krotnie restartować się przy każdym włączeniu.

Po resecie CMOS i uruchomieniu system odpalił i wyłączył się poprawnie. Kilka kolejny włączeń wyrzucało komunikat o problemie z plikiem configu, ale po wrzuceniu cd w windowsem i jednokrotnym bootowaniu z cd następne włączenia odbywały się już bez resetów, jednak przy ładowaniu systemu w końcowej fazie zaraz przed pokazaniem pulpitu tracił się obraz. Mimo braku obrazu komputer pracował ok. Wifi i BT reagowały na przełączenie włącznika, można było poprawnie wyłączyć komputer przez ALT+F4 --> W.

Po ponownym uruchomieniu sprzętu tym razem w trybie awaryjnym wszystko było już w porządku, przeinstalowałem sterowniki grafiki i kolejne uruchomienia już bez problemów, temperatury w normie.

Wychodzi na to, że był to jakiś problem z wysypanym biosem, ew po akrobacjach z płytą, jakieś połączenie pod układem się naprawiło, zobaczymy na jak długo.
  • Spec od komputerów
    Proponował bym dla świętego spokoju wgrać wsad programatorem.
  • Poziom 8  
    W takim razie pytanie, jakim programatorem i w której kości zaszyty jest wsad.

Jest opcja programowania na PCB, czy trzeba wylutować pamięć?
  • Poziom 31  
    Niby jest, potrzebny specjalistyczny klips ale to teoria może w tej sprawie powiedzą coś koledzy którzy to robili
  • Spec od komputerów
    DILelektronika napisał:
    W takim razie pytanie, jakim programatorem i w której kości zaszyty jest wsad.

Jest opcja programowania na PCB, czy trzeba wylutować pamięć?

Wrzuć foto okolic KBC bo nie pamiętam jaka kość biosu tam siedzi.
  • Poziom 8  
    Sprawa troszeczkę się skomplikowała albo i rozjaśniła, sam nie wiem. Mianowicie, po zażegnaniu problemu z uruchamianiem, cały czas miałem problem z zainstalowaniem sterowników grafiki, które zawsze bezproblemowo się instalowały. Profilaktycznie postawiłem nowy system, a ze sterownikami bez zmian, ciągle nie umiał rozpoznać sprzętu.
    Coś mnie naszło, żeby sprawdzić jakie są ustawienia grafiki i okazał się, że grafika po resecie CMOS domyślnie ustawiona jest w trybie "Integrated", który nie używa pełnej mocy obliczeniowej karty. W tym trybie wszystko działa bezproblemowo, jednak system nie widzi grafiki jako pełnoprawne HD3650, stąd problemy z instalacja driverów.
    Po przełączeniu w tryb "Switchable" lub "Discrete" grafika pokazuje si epod systemem jak HD 3650, można zainstalować sterowniki, system pracuje prawidłowo, jednak pojawiają się pionowe pasy, przebarwienia, czasem obraz zanika całkowicie. Momentami jest przez chwilę dobrze.
    Przy wciskaniu grafiki podczas pracy do płyty głównej widać chwilową poprawę lub pogorszenie obrazu.
    Wnioskuje z tego, że najprawdopodobniej odkleił się jakiś lut pod grafiką, ewentualnie pod mostkiem, bo są połączone jednym radiatorem, więc możliwe, że siła przenosi się przez radiator. Tyle z moich obserwacji metodą "macajewa".

Jest to możliwe, że jakieś jedno lub 2 pola lutownicze są ubite i grafika nie działa w trybie "szybkim", czy będzie się to raczej wiązało z problemami z "szybkim przesyłem" danych przez mostek? Bo po włączeniu grafiki w tryb "Switchable lub discrete" w systemie pokazywał się dymek instalacji mostka PCI. Jest to możliwe, że w trybie "Integrated" dane lecą z pominięciem mostu?

Jeśli napisałem jakieś komputerowe herezje, to przepraszam i proszę sprowadzić mnie na właściwą, słuszną drogę, bo ekspertem w dziedzinie architektury PC nie jestem ;)

Pozdr
    Łukasz