Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pic32mx - Jednoczesne użycie pinu jako cyfrowego wyjścia i analogowego wejścia.

08 Maj 2013 18:46 2379 8
  • Poziom 9  
    Czy da się skonfigurować tak działanie pinu na porcie w PIC32mx5../6../7.. aby działał on jako wyjście cyfrowe a jednocześnie wejście dla przetwornika ADC? Chodzi o zasilanie pewnego podzespołu z pinu z jednoczesnym pomiarem podawanego napięcia.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Jednocześnie nie, gdyż włączenie przetwornika A/C i wybranie w jego konfiguracji jednego z pinów jako wejścia analogowego, automatycznie wyłącza funkcję cyfrowego wejscia/wyjścia dla tego pinu.
    Like this:
    Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod
  • Poziom 9  
    A wiesz może jak to jest z pull-up'ami w tej rodzinie? Z tego co do tej pory czytałem o I/O to tylko niektóre mają rezystory podciągające. Podciągnąć można do zasilania piny CNx ale, jak się mi zdaje, nie ma wewnętrznych pull-upów dla zewnętrznych przerwań. Trochę byłoby to dziwne zwłaszcza, że dużo prostsze uC mają na każdym pinie niezależne pull-upy.
  • Poziom 22  
    Jest dokładnie tak jak piszesz - tylko CNy mają pull-up'y, pozostałe piny nie.
    No, ale chyba możesz użyć CN'ow jako detekcji zdarzeń zewnętrznych?
    Albo dodać rezystor - ja szczerze mówiąc zawsze lubię dodawać zewnętrzne, po co grzać procesor ;-)
  • Poziom 9  
    Można użyć CN'ów ale obsługiwane są przez jeden wektor ptrzerwania i reagują na obydwa zbocza. Może to być zaletą np. przy obsłudze klawiatury (prosta architektura kodu) ale w innych przypadkach wadą.

Pull-up'y czasami trzeba wyłączać a przy zewnętrznym oznacza to wykorzystanie również dodatkowego klucza i wyjścia cyfrowego.

Jeśli chodzi o moje pierwotne pytanie to skonfigurowałem w pic32mx795F512L przetwornik i port w następujący sposób:

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Wbrew wszelkiej dokumentacji przetwornik mierzy poprawnie napięcie na cyfrowym wyjściu. Myślisz, że można się spodziewać jakichś komplikacji długoterminowych w działaniu takiego czegoś?
  • Poziom 22  
    A to ciekawe zatem :-) Czyli wyglądałoby, że wybranie wejścia Analog w konfiguracji A/D nie wyłącza automatycznie cyfrowych właściwości portu - zdają się zatem na użytkownika, że sam odłączy (lub nie).
    No to chyba powinno to działać - warto jednak przetestować.

Swoją drogą nasuwa się pytanie - po co mierzyć napięcie na wyjściu cyfrowym? Nie dowierzasz procesorowi, że wystawi tam odp. stan logiczny? ;-)
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    albertb napisał:

Ustawienie pinu jako cyfrowy odłącza bufor wejściowy, nie wyjściowy.

Chyba jako analogowy ;-)
  • Użytkownik usunął konto