Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stihl 026 - Po remoncie gaśnie nie odpala

GiovanniGruby 08 May 2013 19:01 9963 13
 • #1
  GiovanniGruby
  Level 9  
  Witam wszystkich jako że jest to mój pierwszy post :D

  Dostałem pilarkę Sthil 026 od teścia. Pilarka miała być do remontu, ale jak się okazało odpalała i pocięła jeszcze 14m brzozy (ratalnie przez 3 dni). Przy dosłownie ostatnim kawałku zaczęła gasnąć po dodaniu gazu, na biegu jałowym było ok. Dokończyłem pilarką chińskiej myśli technicznej i postanowiłem wyremontować 026.

  Wymieniłem. Łożyska wału, uszczelniacze, uszczelki (wszystkie), obie membrany w gaźniku, uszczelkę łączącą gaźnik z cylindrem, pierścienie na tłoku. Wszystko kupiłem w serwisie Stihl.

  Po złożeniu całości chciałem odpalić ale niestety nie mogłem. Dopiero po wstrzyknięciu paliwa do gaźnika pilarka ruszyła. Chodziła tylko na ssaniu, gdy przepustnica była zamknięta. Po wyłączenie ssania zaczynała nie równo pracować, a po dodaniu gazu wkręcała się na obroty po czym natychmiast gasła.  Odpowiedziom na mój problem jest najprawdopodobniej tłok. Z dwóch stron był delikatnie przytarty. Przejechałem go papierami 400, 600, 1200, 1500. Myślałem że nowe pierścienie załatwią sprawę.

  Wczoraj zmierzyłem cylinder i tłok. Cylinder ma równe 44mm, natomiast tłok 43,6 mm.

  Moje pytanie jest takie czy na pewno tłok jest winny nie prawidłowej pracy, bo nie chciał bym go kupić i pozostać dalej z problemem.

  Opłaca się kupować oryginalny w Stihlu? Max 20m drzewa rocznie się przewinie przez pilarkę. Może ktoś zna dobry zamiennik.

  Pozdrawiam i gratuluje tym którzy doczytali do końca.
  Krzysztof
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • #3
  KdF
  Level 16  
  Z całym szacunkiem ale luz 0,4 mm to jednak jakby nieco za dużo.
 • #4
  GiovanniGruby
  Level 9  
  Rycho próbowałem według zaleceni producenta, oraz troszkę dodać i odjąć obrotu. Niestety nie pomogło.

  Wymiana tłoka raczej jest nieunikniona :(

  Zna ktoś może jakiś dobry zamiennik? Mieliście może styczność z tłokami AIP produkcji indyjskiej. Jakość ta sama co chińska czy może troszkę lepsza. Cena ok 75 Pln'ów.
 • #5
  Schizma.
  Level 12  
  luz z pewnością za duży , jaki kolor ma iskra i czy zalewa świecę ?
 • #6
  GiovanniGruby
  Level 9  
  Schizma z tego co pamiętam iskra miała kolor złoty. Paliwo zawsze na świecy było przy próbach odpalania, ale jakiegoś strasznego zalewania nie zauważyłem.

  Orientuje się ktoś ile kosztuje oryginalny tłok, niestety nie zdążyłem dzisiaj z telefonem do Stihla.
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  KdF
  Level 16  
  Jutro Ci napiszę ile kosztuje oryginał. A tak przy okazji-czy sprawdziłeś po zamontowaniu nowych uszczelniaczy szczelność skrzyni korbowej? Wiem że w domowych może być to trudne ale jest jeszcze kilka miejsc gdzie maszyna może się rozszczelnić.
 • #9
  GiovanniGruby
  Level 9  
  Kdf szczerze mówiąc to nie, nawet nie wiem jak to zrobić :(

  Rycho polecałbyś jakiś zamiennik. Bo przeglądając pewien popularny portal aukcyjny, można w każdej ofercie doczytać "najlepsza jakość", czyli po mojemu "będzie pan zadowolony" :) Tymi poniżej 50zł chyba nie warto sobie głowy zawracać ? Zastanawiam się miedzy AIP i Golf (Das zamiennik ;] )
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  KdF
  Level 16  
  Oryginalny tłok z pierścieniami to wydatek 210PLN, a w komplecie z cylindrem (bez łożyska igiełkowego) to 700. Przy starszej maszynie raczej mija się z celem-chyba że reszta jest w stanie co najmniej dobrym.
 • #12
  GiovanniGruby
  Level 9  
  Dzięki Kdf, reszta nie jest w taki złym stanie. Pierścienie mam nowe oryginalne, tak że chyba zaryzykuje, kupię tłok AIP i poskładam go z biżuterią od Stihl.
  Jeżeli sprawdzenie ceny samego tłoka nie było by problemem byłbym bardzo wdzięczny :)
 • #13
  KdF
  Level 16  
  W poniedziałek sprawdzę.
  No niestety nie ma możliwości kupna gołego tłoka.
 • #14
  GiovanniGruby
  Level 9  
  Dzięki Kdf. Ostatnio byłem zawalony pracą tak że nie mogłem odpisać. Kupię zmienik, poskładam pilarkę w całość i zobaczymy co wyjdzie.