Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczna ładowarka akumulatorów ołowiowych by emailos92

emailos92 11 Gru 2013 15:02 37740 50
    ktf
    Poziom 10  
    Witam,
    czy ktoś doradzi, jak należałoby zmodyfikować ten układ, aby prąd na wyjściu mógł osiągać do 10A (minimum 5A)?

Pozdrawiam
  • IGE-XAO
    Jaremka
    Poziom 14  
    Czemu na początku programu włącza się przekaźnik .
    Na początku po uruchomieniu nie ma napięcia ok 2,5 V tylko ok 17 V
    U mnie nie pokazuje napięcia na wyświetlaczu zgodnego ze wskazaniem miernika.

Gdzie autor projektu ma na schemacie rezystory 1 M wspomniane na początku.
  • IGE-XAO
    MARIUSZ R
    Poziom 28  
    Dołączam się do pytania powyżej. Co zmienić aby prąd ładowania wzrósł dwukrotnie? Czy wystarczy dodać równolegle drugi LM338, zmienić ograniczenie w programie z 4 do np.10A, i wymienić bocznik na 0,2ohm/50W ? Może ktoś już to zrobił? Wiem że można sterować PWM bezpośrednio z atmegi z pominięciem filtra i wysterować IRF ale nie chciałbym za dużo zmieniać. Znalazłem jeszcze taki stabilizator LT1038. Wydajność prądowa do 10A.
    Jaremka, dużą masz rozbieżność napięcia? Żeby wskazania nie pływały rezystor R6 i R7 powinien być 1%.
    marek-1963
    Poziom 10  
    Bardzo ciekawy prostownik i postanowiłem go zbudować. Płytkę już mam prawie całą poskładaną i mam pytanie jak powinny być ustawione fuse bity w mikroprocesorze?
    MARIUSZ R
    Poziom 28  
    W Bascom ustawiłem 111111. Problemów nie ma.
    mdm150
    Poziom 26  
    Mam pytanie do osób które już zbudowały tą ładowarkę-jak ona się sprawuje? Bo sam przymierzam się do zrobienia jakiegoś prostownika a to wygląda dość ciekawie. Czy brak diody na wyjściu tej ładowarki bedzie miało wpływ na napięcie wyjściowe?
    marasneo
    Poziom 15  
    Witam,
    dołączam się do pytania poprzedniego kolegi - czy u kogoś ten sprzęt funkcjonuje w praktyce?
    Jak działa?
    Jaremka
    Poziom 14  
    Ja miałem problemy z działaniem i uruchomieniem , napięcie na wyjściu nie osiągało ok. 13 V tylko miałem ok 2,5 V .
    Jaremka
    Poziom 14  
    Nie udało mi się . myślę z nie prawidłowe jest sterownie z procesora . Też projekt jest nie dokładnie oznaczony , rysunek i elementy .
    kisoft
    Poziom 13  
    Oceniając ten projekt to powiem tak , po co w prostowniku regulacja napięcia, czemu to ma służyć?.

Nie od dziś wiadomo że najlepiej aku ładuje alternator, dlatego że podaje cały czas takie samo w miarę stabilne napięcie a prąd ładowania ustala sobie sam akumulator ( im bardziej naładowany tym mniejszy prąd).

Gdy napięcie na aku osiągnie 14,4v uznaje się że akumulator jest w pełni naładowany, w tym momencie prostownik powinien przerwać proces ładowania i przejść w tryb podtrzymania.

Analizując twój kod ( co prawda bardzo pobieżnie ) nie zauważyłem aby napięcie było mierzone na samym aku , powinieneś ustawić przerwania na drugim timerze i co określony czas przerwać proces ładowania, dokonać pomiaru napięcie z samego aku i na podstawie jego wyniku podejmować dalsze procedury.

Transformator ma 10A a Ty wykorzystujesz tylko 3,5 A, przecież właśnie tu należało wykorzystać PWM do regulacji max. prądu ładowania za pomocą mosfeta, po to aby można było uczynić konstrukcję bardziej uniwersalną i móc ładować akumulatory o różnych pojemnościach i bardzo rozładowane ( które mają niski opór wewnętrzny i w początkowej fazie ładowania zbyt mocno obciążają prostownik albo nawet robią zwarcie).

Potraktuj moją krytykę nie jako atak na Twoją osobę ale dobre rady starszego Kolegi .
    Mark II
    Poziom 21  
    Wszystkie współczesne prostowniki stacyjne, pracujące z bateriami akumulatorów dla zasilania gwarantowanego w elektroenergetyce, które widziałem, zazwyczaj pracowały w trybie cc/cv.
    To znaczy ładowały baterie akumulatorów do 2,4V na ogniwo stałym prądem, a po osiągnięciu tego napięcia przechodziły w tryb stałego napięcia, śledząc przy tym prąd płynący do baterii. Po spadku tego prądu poniżej pewnej, charakterystycznej już dla danej baterii wartości, przełączały się na napięcie konserwujące, ok. 2,25÷2,3V/ogn, czasem z kompensacją temperaturową, oczywiście dalej pozostając w trybie stałego napięcia.
    Myślę, że nie ma co wyważać otwartych drzwi i warto, mając urządzenie w pewnym stopniu inteligentne, skorzystać właśnie z tej metody.
    kisoft
    Poziom 13  
    Śledząc podobne wątki trafiłem na taki w którym ktoś zadał proste pytanie:

Dlaczego po 10 godzinach ładowania prostownikiem inteligentnym aku trzyma dwa dni a po 10 godzinach ładowania zwykłym ( starym ) prostownikiem aku trzyma dwa miesiące?

Moim zdaniem po osiągnięciu tego 14,4V na aku, proces ładowania powinien zostać przerwany całkowicie a prostownik powinien przejść w tryb monitorowania napięcia aku i przy spadku napięcia ( poprzez samo-rozładowanie) uruchomić ponownie ładowanie i tak w kółko.

Trochę inne kryteria ładowania stosuje się np. w ups-ach, alarmach itp. ale tam są też inne akumulatory.

Od ponad 20 lat z powodzeniem stosowałem ruski prostownik który mi właśnie padł i nigdy nie miałem problemów z aku ( a na początku jeździłem maluchem z prądnicą ).
    MARIUSZ R
    Poziom 28  
    14,4V i akumulator naładowany? Niekoniecznie. Wszystko zależy od wartości prądu. Co z tego że uzyskał 14,4V a prąd ładowania dalej jest na poziomie kilku amperów. Ładnie to widać gdy mamy podgląd na napięcie i amperaż. Po obserwacji prądu mogę stwierdzić czy akumulator mam naładowany.
    Prostownik mikroprocesorowy jest fajny ale dla ludzi cierpliwych. Ze względu na charakterystykę ładowania (pomiary spadku napięcia w czasie) proces ładowania trwa o wiele dłużej niż zwykłym typu transformator i mostek prostowniczy.
    eurotips
    Poziom 36  
    MARIUSZ R napisał:
    14,4V i akumulator naładowany? Niekoniecznie. Wszystko zależy od wartości prądu. Co z tego że uzyskał 14,4V a prąd ładowania dalej jest na poziomie kilku amperów. Ładnie to widać gdy mamy podgląd na napięcie i amperaż. Po obserwacji prądu mogę stwierdzić czy akumulator mam naładowany.
    Prostownik mikroprocesorowy jest fajny ale dla ludzi cierpliwych. Ze względu na charakterystykę ładowania (pomiary spadku napięcia w czasie) proces ładowania trwa o wiele dłużej niż zwykłym typu transformator i mostek prostowniczy.

No masz rację. W czasie ładowania nie należy przekraczać napięcia 14,4V ale decydujący jest prąd, to odcięcie ładowania przy 14,4 jest dobre dla nowych akumulatorów o małej rezystancji wewnętrznej, starszy aku może bardzo szybko osiągnąć to napięcie szczególnie przy większym prądzie ładowania ale aby naładować go w pełni musimy odczekać aż prąd ładowania spadnie. Nie widziałem w dziale DIY takiego projektu jeszcze, jak jest w ogóle odcięcie to właśnie przy napięciu 14,4V no ale to wyższa szkoła jazdy i nie każdy będzie zainteresowany takimi rozważaniami.
    Dobrym rozwiązaniem byłoby również liczenie "wpakowanych" amperogodzin ale to wymagałoby wklepania pojemności aku .
    kisoft
    Poziom 13  
    Każdy z nas trochę racji ma.
    Akumulator rozładowany który po godzinie czy dwóch ładowania osiągnie te 14,4V to raczej nadaje się do wymiany.

To właśnie jest dobry sposób na ocenę kondycji akumulatora.
    grzegorz.d3
    Poziom 14  
    Zrobił ktoś ten prostownik i czy działa.
    Jaremka
    Poziom 14  
    Ja zrobiłem, nie działa prawidłowo, napięcie ładowania nie osiąga odpowiedniej wartości.
    grzegorz.d3
    Poziom 14  
    Problem pewnie jest w napisanym programie.
    grzegorz.d3
    Poziom 14  
    Witam, a mnie właśnie przyszły płytki, nie wiem, czy zamawiać podzespoły, bo nie działa.
    Może ktoś przejrzy, co jest nie tak?
    Jaremka
    Poziom 14  
    grzegorz.d3 napisał:
    Problem pewnie jest w napisanym programie.

Też tak myślę że są błędy w programie z sygnałem PWM