Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczna ładowarka akumulatorów ołowiowych by emailos92

emailos92 08 Maj 2013 19:08 36840 50
  • Automatyczna ładowarka akumulatorów ołowiowych by emailos92

Witam.
    Dzisiaj chciałbym zaprezentować moją pracę zaliczeniową na Uniwersytecie Zielonogórskim z laboratorium "Przyrządy Półprzewodnikowe".
    Nie musiałem chodzić na zajęcia natomiast robiłem swój projekt.

1. Założenia do projektu:

Ładowanie akumulatorów 6/12 woltowych,
     Sterowanie ładowarki oparte o mikrokontroler Atmega8,
     Trójetapowy przebieg ładowania zgodnie z charakterystyką (RYS.1),
     Zabezpieczenie zwarciowe,
     Zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem,
     Sterowanie napięciem na zaciskach poprzez PWM,
     Obsługa ładowarki dwoma przyciskami,
     „Stand by” – odłączone napięcie od klem przed ładowaniem

2. Parametry ładowarki:

Prąd maksymalny liczony wg wzoru: Imax=Pojemność akumulatora10, Imax≤3,5A
     Prąd zredukowany liczony wg wzoru: Ired=Imax3
     Napięcie maksymalne liczone wg wzoru: Vmax=Napięcie akumulatora2*2,4
     Napięcie pływające liczone wg wzoru: Vflt=Napięcie akumulatora2*2,25

3. Elementy użyte do budowy ładowarki:

Transformator 100VA 12V
     Wyświetlacz LCD 16x2
     Mikrokontroler Atmega8 + podstawka
     Regulowany stabilizator napięcia LM338
     Stabilizatory napięcia: 7805, 7815
     Wzmacniacz operacyjny TL071
     Diody schotky’ego 10A/45V 5xMBR1045
     Tranzystor NPN BC547B
     Przekaźnik 5V/10A
     Obudowa + radiatory + klemy + przewody
     Kondensatory elektrolityczne: 2x4700uF/35V ; 2x100uF/25V ; 1X2200uF/25V
     Kondensatory ceramiczne: 5x100nF ; 3x47nF ; 2x22nF
     Cewka 10uH
     Rezystory: 2x1M ; 120k ; 40k ; 20k ; 13k ; 2x10k ; 4,7k ; 3,6k ; 100R ; 2x0,1R/5W
     Złącze Canda do programowania

4. Schemat blokowy ładowarki (RYS.2)

5. Schemat ideowy ładowarki

6. Schemat działania programu.

7. Zdjęcia realizacji.

W załączniku opis projektu w docu + niebawem wsad do mikrokontrolera + schamat i płytka w eagle.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • CControls
  • #2 08 Maj 2013 20:13
    MORT
    Poziom 24  

Takiego czegoś szukałem. Kiedy można spodziewać się reszty plików? Czy można też poprosić o jakiś filmik z pracy tego urządzenia?

• #3 08 Maj 2013 22:05
    eurotips
    Poziom 35  

Czy kolega ładował już tym akumulator w praktyce i sprawdzał czy ładowarka jest stabilna? Zastanawia mnie ten bocznik prądowy, zarówno sposób wykonania ze względu na traconą moc jak i bezpośredni pomiar prądu prosto z bocznika z pominięciem wzmacniacza napięciowego spotykanego w typowych rozwiązaniach.

• #4 08 Maj 2013 23:22
    tatanka
    Poziom 20  

Co się stanie jak jeden z rezystorów bocznika będzie mieć zimny lut, przerwę?

• #5 09 Maj 2013 01:52
    doktorpyta
    Poziom 9  

Gratulacje! Widać, że przyłożyłeś się do projektu i wykonałeś go starannie.
    PS. Czy przewidziałeś sytuację, gdy ktoś podłączy akumulator odwrotnie ?

• #6 09 Maj 2013 02:06
    KGS
    Poziom 23  

Witam!

Wysoce przydatna konstrukcja. Szczególnie dla osób posiadających więcej niż jeden samochód i "mini-warsztat w garażu". Rzekłbym prostownik-ładowarka profesjonalna. Dodałbym bym jedynie bargraf -linilję LED na jakimś LM 3914, umozliwiający obserwację ładowania z większej odległości - np. schodów do piwnicy, czy wejścia do garażu.
    Serdecznie gratuluję konstrukcji i będę kibicował tej konstrukcji bacznie obserwując ew. zmniany. Jednym słowem bardzo udany projekt, i podobnie jak przedmówcy nie mogę doczekać się szczegółów technicznych i dokumentacji. Nie ukrywam, że wykonanie klona konstrukcji Kol. emailos92 jest moim marzeniem, i to spowodowanym nie tylko potrzebą chwili, ale też niewątpliwą inteligencja tego rozwiązania, Pozdrawiam i gratuluję dalszych sukcesów.
    Z nieukrywaną niecierpliwością oczekuję dalszych części obiecanej dokumentacji.

• #7 09 Maj 2013 10:15
    novak512
    Poziom 11  

Witam,

Do czego potrzebny jest aktywny filtr dolnoprzepustowy za wyjściem PWM?

pozdrawiam,

• CControls
  • #8 09 Maj 2013 10:23
    tomiok
    Poziom 33  

doktorpyta napisał:
    Gratulacje! ...
    Kolega napisał w pierwszym poście ... "Zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem, "

• #9 09 Maj 2013 11:44
    DJOstry
    Poziom 25  

Cytat:
    Witam,

pozdrawiam,

No zmienia sygnał PWM na napięcie do sterowania LM'a.

Tak się zastanawiam czy odrazu nie można ładować akumulatora sygnałem PWM.
    Napięcie wyjściowe np 14.5 V na wyjściu prąd max np 10A i np. wypełnienie 50 % to będzie średni prąd 5 A. I kontrolować stan naładowania akumulatora poprzez napięcie na nim.

Projekt fajny, skorzystam z informacji tu zamieszczonych przy budowie mojej ładowarki.

pozdr.

• #10 09 Maj 2013 11:52
    eurotips
    Poziom 35  

DJOstry napisał:
    [...
    ...

W takim układzie to nawet i 50A można uzyskać zwłaszcza gdy użyje się NMOS i kluczować będziemy do masy. Tutaj autor zakłada max 5A stąd ten LM w końcówce.

• #11 09 Maj 2013 12:34
    cefaloid
    Poziom 30  

eurotips napisał:
    DJOstry napisał:
    [...
    ...

W takim układzie to nawet i 50A można uzyskać zwłaszcza gdy użyje się NMOS i kluczować będziemy do masy. Tutaj autor zakłada max 5A stąd ten LM w końcówce.

No własnie chyba tak byłoby nawet prościej wykonać 'hardware' a i NMOS nie robiłby tu za "grzałkę" jak obecnie dzieje się z LM338. Z układu wyleciałby stabilizator +15V oraz TL071. Ale kod sterujący by się skomplikował bo musielibysmy pracować na napieciach niestabilizowanych.

A inne rzeczy do których bym się doczepił:
    - po co takie ogromne kondensatory 2x 10000uF (takie są na schemacie)? Toż to nie ma zasilać wzmacniacza audio, tylko ładować akumulator. Na dobrą sprawę mozna by w ogóle nie dać żadnego kondensatora.

- tak jak koledzy piszą, sygnały z dzielników (obu) do procesora nalezało by dać przez resytor zabezpieczający.

- jak działa wspomniane zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem akumulatora?

- jakie napięcie daje transformator? W opisie jest 12V~, czy to nie za mało by wymusić zalozone napięcie i prądy w końcowej fazie ładowania? Bo to daje jakieś 16,9V wartości szczytowej. Jeśli od tego odejmiemy 1-1,4V na mostek i 3V na LM338 (wg datasheet Uin-Uout > 3V), to zrobi się 12,5-13V napięcia szczytowego, a jak wiadomo do pełnego naładowania potrzeba nam 14,5V.

Poza tym że nie samym napięciem szczytowym chcemy ładować, plus jeszcze chcemy mieć jakiś zapas regulacji, więc oczekiwałbym transformatora o napięciu tak minimum 15-16V~.

Więcej grzechów nie pamniętam. Poza powyższymi konstrukcja elegancko wykonana i sporo ciekawsza jak chodzenie na zajęcia typu 'badanie tranzystora npn'. Jako coś wykonane zamiast takich zajęć - bardzo fajny projekt.

• #12 09 Maj 2013 14:32
    Mark II
    Poziom 20  

Na schemacie nie zaznaczono przekaźnika. Ponadto na płytce jest jeszcze jeden element z małym radiatorem, którego nie można odnaleźć w dokumentacji. Jaką rolę pełnią te elementy?

• #13 09 Maj 2013 14:46
    doktorpyta
    Poziom 9  

tomiok napisał:
    doktorpyta napisał:
    Gratulacje! ...
    Kolega napisał w pierwszym poście ... "Zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem, "

Czy mogę prosić kolegę Tomiok o wyjaśnienie , jak to zabezpieczenie działa (jak zostało zrealizowane)?

• #14 09 Maj 2013 21:14
    djoy
    Poziom 15  

A tak na marginesie, to zbędny jest ten filtr zasilający przetwornik A/C, ponieważ w "ATmedze8" nóżka AVCC jest zwarta z VCC. Także warto pomyśleć o innym mikrokontrolerze do tego typu projektów ;)

• #15 09 Maj 2013 21:43
    cefaloid
    Poziom 30  

djoy napisał:
    A tak na marginesie, to zbędny jest ten filtr zasilający przetwornik A/C, ponieważ w "ATmedze8" nóżka AVCC jest zwarta z VCC.

Dokumentacja do Atmega8 opisuje coś zupełnie innego:
    Atmel napisał:
    AVcc is the supply voltage pin for the A/D Converter, Port C (3..0), and ADC (7..6). It should be externally connected to Vcc, even if the ADC is not used. If the ADC is used, it should be connected to Vcc through a low-pass filter

• #16 10 Maj 2013 01:25
    SQ9MEM
    Poziom 28  

Projekt ciekawy, ale mam kilka uwag. Pierwsze jest taka - mieszanie angielskiego z polskim wygląda bardzo nieprofesjonalnie. Bo co to jest "Akumulator charger" ? Albo "AKU Type" ? Druga sprawa - przejrzałem schemat blokowy i jest w nim sporo niedociągnięć - zaznaczono uziemienie transformatora, czego nie widać w rzeczywistości, poza tym nie ma sensu, bo urządzenie może spokojnie pracować w II klasie izolacji. Poza tym należy się uczepić układu zasilania - skoro transformator jest 12-woltowy i występuje po nim mostek to jakim cudem można otrzymać stabilne 15V na wyjściu ładowania i odpowiednie napięcie na wejście stabilizatora 15V ? Z tego co pamiętam (doświadczalnie) stabilizatory liniowe serii 78XX wymagają napięcia wejściowego wyższego o około 2V od napięcia wyjściowego żeby móc w ogóle pracować. Oczywistym jest, że transformator bez obciążenia daje napięcie wyjściowe wyższe od znamionowego oraz że kondensatory w filtrze podwyższają napięcie od pierwiastek z 2, ale nijak nie gwarantuje to poprawnego działania układu pod obciążeniem. Nie znam typu transformatora, ale bezpiecznik 0.375A wydaje mi się zdecydowanie zbyt mały - prawdopodobnie nie wzięto pod uwagę prądu magnesowania rdzenia. A teraz przejdźmy do strony praktycznej - mogę się mylić, ale z dostępnych danych wynika że MBR1045 to diody Schotky'ego - kompletnie zbędne przy takim zastosowaniu. Dodatkowo obudowy TO220 są dość nietypowym rozwiązaniem przy konstrukcji mostka prostowniczego. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest mostek scalony lub na diodach np. z seri 1N54XX. Kolejna uwaga - rezystory ceramiczne nie nadają się na boczniki pomiarowe. Przedstawiony schemat nie jest schematem działania programu lecz schematem menu ładowarki. Schemat ideowy jest niekompletny. Żaden fragment schematów nie wskazuje na to w jaki sposób miałoby działać zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem akumulatora; widać co prawda przekaźnik na płytce (więc mogę się domyślać jak to działa, widziałem takie rozwiązanie w prymitywnych prostownikach), ale jeśli działa to tak jak myślę to LM338 wystrzeli zanim przekaźnik załączy się. 10 bitowy przetwornik w przypadku akumulatorów ołowiowych jest zbędny, wystarczy spokojnie 8 bitowy. I jeszcze co do opisu zastosowanych elementów - w ofertach handlowych nie ma czegoś takiego jak złącze KANDA (a tym bardziej Canda) - jest to wtyk IDC 10 pin.

Powyższe opinie formułuje z punktu widzenia serwisanta, nigdy nie byłem konstruktorem sprzętu elektronicznego ale widziałem już sporo błędnie zaprojektowanych urządzeń. Uwag proszę nie traktować jako złośliwość, bo nią nie jest.

• #17 10 Maj 2013 09:41
    sas49
    Poziom 11  

Witam,

Czy kolega mógłby udostepnić kod dla celów edukacyjnych ?

• #18 10 Maj 2013 15:08
    emailos92
    Poziom 11  

eurotips napisał:
    Czy kolega ładował już tym akumulator w praktyce i sprawdzał czy ładowarka jest stabilna? zastanawia mnie ten bocznik prądowy, zarówno sposób wykonania ze względu na traconą moc jak i bezpośredni pomiar prądu prosto z bocznika z pominięciem wzmacniacza napięciowego spotykanego w typowych rozwiązaniach.

Prąd jest mierzony z dokładnością około 10%. W każdym razie wynik jest zbliżony do prawdziwego a to tylko ładowarka do akumulatora.

Moc tracona na boczniku:
    napięcie 0,2ohm * 4A(max prad) = 0,8V
    prad = 4a
    moc = 3,2W

A bocznik jest na 10W więc daje rade.

doktorpyta napisał:
    Gratulacje! Widać, że przyłożyłeś się do projektu i wykonałeś go starannie.

Tak, jest dioda schothy'ego na wyjsciu podłączona zaporowo. Prąd może płynąc tylko w jedną stronę.

novak512 napisał:
    Witam,

pozdrawiam,

Uśrednia on napięcie generowane z PWM.
    Zajrzyj do dokumentacji udostępniona jest.

Dodano po 11 [minuty]:

Mark II napisał:
    Na schemacie nie zaznaczono przekaźnika. Ponadto na płytce jest jeszcze jeden element z małym radiatorem, którego nie można odnaleźć w dokumentacji. Jaką rolę pełnią te elementy?

Fakt przekaźnik dołożyłem później. Jest on w linii gorącej. A ten element to dioda MBR1045. Nie potrzebny za bardzo ten radiator ale miało wyglądać na zaliczenie laborek.

Dodano po 18 [minuty]:

SQ9MEM napisał:
    Projekt ciekawy, ale mam kilka uwag. Pierwsze jest taka - mieszanie angielskiego z polskim wygląda bardzo nieprofesjonalnie. Bo co to jest "Akumulator charger" ? Albo "AKU Type" ? Druga sprawa - przejrzałem schemat blokowy i jest w nim sporo niedociągnięć - zaznaczono uziemienie transformatora, czego nie widać w rzeczywistości, poza tym nie ma sensu, bo urządzenie może spokojnie pracować w II klasie izolacji. Poza tym należy się uczepić układu zasilania - skoro transformator jest 12-woltowy i występuje po nim mostek to jakim cudem można otrzymać stabilne 15V na wyjściu ładowania i odpowiednie napięcie na wejście stabilizatora 15V ? Z tego co pamiętam (doświadczalnie) stabilizatory liniowe serii 78XX wymagają napięcia wejściowego wyższego o około 2V od napięcia wyjściowego żeby móc w ogóle pracować. Oczywistym jest, że transformator bez obciążenia daje napięcie wyjściowe wyższe od znamionowego oraz że kondensatory w filtrze podwyższają napięcie od pierwiastek z 2, ale nijak nie gwarantuje to poprawnego działania układu pod obciążeniem. Nie znam typu transformatora, ale bezpiecznik 0.375A wydaje mi się zdecydowanie zbyt mały - prawdopodobnie nie wzięto pod uwagę prądu magnesowania rdzenia. A teraz przejdźmy do strony praktycznej - mogę się mylić, ale z dostępnych danych wynika że MBR1045 to diody Schotky'ego - kompletnie zbędne przy takim zastosowaniu. Dodatkowo obudowy TO220 są dość nietypowym rozwiązaniem przy konstrukcji mostka prostowniczego. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest mostek scalony lub na diodach np. z seri 1N54XX. Kolejna uwaga - rezystory ceramiczne nie nadają się na boczniki pomiarowe. Przedstawiony schemat nie jest schematem działania programu lecz schematem menu ładowarki. Schemat ideowy jest niekompletny. Żaden fragment schematów nie wskazuje na to w jaki sposób miałoby działać zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem akumulatora; widać co prawda przekaźnik na płytce (więc mogę się domyślać jak to działa, widziałem takie rozwiązanie w prymitywnych prostownikach), ale jeśli działa to tak jak myślę to LM338 wystrzeli zanim przekaźnik załączy się. 10 bitowy przetwornik w przypadku akumulatorów ołowiowych jest zbędny, wystarczy spokojnie 8 bitowy. I jeszcze co do opisu zastosowanych elementów - w ofertach handlowych nie ma czegoś takiego jak złącze KANDA (a tym bardziej Canda) - jest to wtyk IDC 10 pin.

Powyższe opinie formułuje z punktu widzenia serwisanta, nigdy nie byłem konstruktorem sprzętu elektronicznego ale widziałem już sporo błędnie zaprojektowanych urządzeń. Uwag proszę nie traktować jako złośliwość, bo nią nie jest.

Odpowiedzi:
    Trafo ma około 12,5V na wyjściu za mostkiem i po filtracji jest ok 17V
    Co do kondensatorów to dałem mniejsze jak na schemacie 4700uF bo takie miałem. LM338 ma swoje zabezpieczenie na ~5A a dodatkowo w programie jest na 4A ustawione. Mostek na tych diodach ma mniejsze straty wiec chyba się mylisz co do zastosowania. Co do rezystorów, nie rozmawiamy o zasilaczu o prądzie z dokładnością do 1% mój drogi. 10 bitowy? Po co bo tak mi było lepiej po prostu.
    KANDA o my boy.
    Wg mnie poprostu czepiasz się ;)

Co do schematu wrzucę niedługo schemat w eaglu poprawiony już taki którego użyłem tutaj wkradł się błąd niestety. Faktycznie dioda MBR1045 nie jest zaznaczona na schemacie a na plytce jest. Zaaktualizuje schemat bo starty chyba wrzucilem do sprawozdania.

Dodano po 3 [minuty]:

jerry1960 napisał:
    Podaj koszt wykonania.

Stary prostownik Einhell 30zl na giełdzie w Lubiniu. Trafo z niego i obudowa.
    Atmega8 + inne elementy około 50 zł
    LM338 (kapelusz) 30 zł
    Radiatory miałem.
    Laminat płytka 10 zł

W 150 zł się zamknąłem.

• #19 10 Maj 2013 16:10
    eurotips
    Poziom 35  

emailos92 napisał:
    eurotips napisał:
    Czy kolega ładował już tym akumulator w praktyce i sprawdzał czy ładowarka jest stabilna? zastanawia mnie ten bocznik prądowy, zarówno sposób wykonania ze względu na traconą moc jak i bezpośredni pomiar prądu prosto z bocznika z pominięciem wzmacniacza napięciowego spotykanego w typowych rozwiązaniach.

Prąd jest mierzony z dokładnością około 10%. W każdym razie wynik jest zbliżony do prawdziwego a to tylko ładowarka do akumulatora.Moc tracona na boczniku:
    napięcie 0,2ohm * 4A(max prad) = 0,8V prad = 4 a moc = 3,2W A bocznik jest na 10W więc daje rade.

Zgoda. Przy założeniu że Imax=4A takie rozwiązanie jest do przyjęcia.

emailos92 napisał:
    doktorpyta napisał:
    Gratulacje! Widać, że przyłożyłeś się do projektu i wykonałeś go starannie. PS. Czy przewidziałeś sytuację, gdy ktoś podłączy akumulator odwrotnie ?

Tak, jest dioda schothy'ego na wyjsciu podłączona zaporowo. Prąd może płynąc tylko w jedną stronę.

Jesteś w błędzie. Wrysuj tą diodę w schemat i się przyjrzyj temu układowi. Sam będziesz się z tego zabezpieczenia śmiał.

• #20 10 Maj 2013 16:17
    emailos92
    Poziom 11  

eurotips napisał:
    A inne rzeczy do których bym się doczepił:
    - po co takie ogromne kondensatory 2x 10000uF (takie są na schemacie)? Toż to nie ma zasilać wzmacniacza audio, tylko ładować akumulator. Na dobrą sprawę mozna by w ogóle nie dać żadnego kondensatora.

- tak jak koledzy piszą, sygnały z dzielników (obu) do procesora nalezało by dać przez resytor zabezpieczający.

- jak działa wspomniane zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem akumulatora?

- jakie napięcie daje transformator? W opisie jest 12V~, czy to nie za mało by wymusić zalozone napięcie i prądy w końcowej fazie ładowania? Bo to daje jakieś 16,9V wartości szczytowej. Jeśli od tego odejmiemy 1-1,4V na mostek i 3V na LM338 (wg datasheet Uin-Uout > 3V), to zrobi się 12,5-13V napięcia szczytowego, a jak wiadomo do pełnego naładowania potrzeba nam 14,5V

W skrócie:
    -Ostatecznie 2x4700uF dałem bo takie miałem.
    -Zabezpieczenie tylko programowe przed dużym poborem prądu. Ten cel do końca nie zrealizowany.
    -Trafo daje ok 12,5V ~ całość działa sprawnie.
    Przed budowa MultiSim i symulacja. Nie zawiódł.

-Rezystory zabezpieczające powiny byc na wszelki.. Trafna uwaga. Dzięki.

PS już się śmiałem ;). To po to żeby przy niskim napięciu na klemach prąd się nie cofał. A nad odwrotnym podłączeniem tylko program czuwa i przekaźnik.

• #21 10 Maj 2013 16:33
    eurotips
    Poziom 35  

emailos92 napisał:
    PS już się śmiałem ;). To po to żeby przy niskim napięciu na klemach prąd się nie cofał. A nad odwrotnym podłączeniem tylko program czuwa i przekaźnik.

Ja bym nie pchał przekaźnika, skoro dajesz ATMega to daj transoptor. W szereg do diody nadawczej transoptora nawet LED możesz wrzucić który będzie sygnalizował poprawne podłączenie.
    Wtedy wystarczy wejście proca poinformować że podłączenie jest poprawne, będzie to tożsame z zastosowaniem przekaźnika a niezawodność znacznie wzrośnie bo tak i tak nie zabezpiecza ci ten przekaźnik mostka prostowniczego w wypadku odwrotnego podłączenia, dlatego zamiast tej diody daj może bezpiecznik.

• #22 10 Maj 2013 20:01
    tatanka
    Poziom 20  

Nie dostałem odpowiedzi, co się stanie jak spali się rezystor pomiarowy.
    Przy 5A masz spadek na opornikach 1V.

• #24 12 Maj 2013 11:48
    pan_kotek
    Poziom 20  

cefaloid napisał:
    djoy napisał:
    A tak na marginesie, to zbędny jest ten filtr zasilający przetwornik A/C, ponieważ w "ATmedze8" nóżka AVCC jest zwarta z VCC.

Dokumentacja do Atmega8 opisuje coś zupełnie innego:
    Atmel napisał:
    AVcc is the supply voltage pin for the A/D Converter, Port C (3..0), and ADC (7..6). It should be externally connected to Vcc, even if the ADC is not used. If the ADC is used, it should be connected to Vcc through a low-pass filter

Dokumentacja dokumentacją....a życie życiem, potwierdzam że są egzemplarze procesora ATmega8 ze zwartym wewnętrznie VCC z AVCC, obok mnie taki leży i ma pomiędzy tymi pinami 6,7 oma oporności. Mam też 2 szt ATmega16 wersja L i zwykła które pomiędzy VCC i AVCC mają nieskończoną oporność (w granicy możliwości mojego miernika)

• #25 15 Maj 2013 13:27
    Jaremka
    Poziom 14  

Schemat w zamieszczony na początku jest inny niż w załączniku inny jest schemat montażowy nie zgodny z projektem w Eagle.
    Który jest prawidłowy :?: .

• #26 19 Maj 2013 22:40
    emailos92
    Poziom 11  

Schemat w eaglu w załączniku on jest prawidlowy

• #27 20 Maj 2013 00:14
    cefaloid
    Poziom 30  

emailos92 napisał:
    -Trafo daje ok 12,5V ~ całość działa sprawnie.
    Przed budowa MultiSim i symulacja. Nie zawiódł.

Działa 'jakoś', a czy sprawnie to już inna kwestia.

Sam napisałeś że "Trafo ma około 12,5V na wyjściu za mostkiem i po filtracji jest ok 17V" odejmij od tego 3V na stabilizator i masz 14V podczas gdy naładowany akumulator to napięcie 14,5V.

Napięcie sieciowe wg norm może się zmieniać w zakresie +6% -10%. Trafisz na -10% i z 17V zrobi się 15,3V a wtedy ładowarka nie będzie w stanie doładować Twojego akumulatora.

To że _jakoś_ działa nie zwalnia Cię z obowiązku pamiętania o 2 faktach:

1. Zignorowałeś wymagania producenta układu LM338 i w końcowej fazie ładowania NIE pracuje on w warunkach wymaganych przez producenta a co za tym idzie jego praca jest kompletnie nie przewidywalna i nigdzie nie opisana. W sprzęcie do domu przejdzie, ale kiedyś w pracy zawodowej możesz na takim podejściu do tematu popłynąć.

2. Średni prąd ładowania 3A powstaje u Ciebie przez doładowywanie kondensatorów i akumulatora bardzo krótkimi impulsami prądu o sporej wartości. Bo tylko stosunkowo malutki szczyt sinusoidy jest w stanie przekroczyć napięcie akumulatora. Co nie jest dobre ani dla diod ani dla transformatora ani dla poziomu generowanych zakłóceń. Oczywiście w projekcie dla siebie, zwłaszcza o prądzie ładowania 3A możesz to olać. Ale gdy przyjdzie Ci zaprojektować układ o prądzie 30A to zobaczysz o czym mówię...

• #28 21 Maj 2013 17:26
    Jaremka
    Poziom 14  

Schemat w Eaglu , ma braki zaznaczyłem na rysunku

• #30 08 Lip 2013 20:02
    Hopen
    Poziom 12  

Witam,

Fajna ładowarka, którą obecnie wykonuje :)
    Tylko czy możecie podrzucić plik eagle bo ten w załączniku nie chce mi się otworzyć.
    Mam eagle 5.9.0 i wyskakuje błąd INVALID data in file . . .

Będę bardzo wdzięczny :)