Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór anteny do DVB-T na balkon do odbioru MUX1, MUX2

tomek_199415 08 May 2013 21:34 8613 30
    tomek_199415
    Level 9  
    Witam, bardzo proszę o radę o zakup anteny dvb-t, mieszkam w województwie podkarpackim i w chwili obecnej mam antene siatkową zamontowaną na balkonie (7m wysokość) pod dachem i obraz czasami przerywa. Nie ma możliwości by antena była nad dachem. Odbieram MUX1 i MUX2 z Leżajska.

Oto lista nadajników z jakich moge odbierać kanały i ich moce:

Leżajsk - moc 10 kW, mux 1 odległość od nadajnika: 20km
    Leżajsk - moc 40kW mux 2 odległość od nadajnika: 20 km

Bardzo proszę o pomoc w doborze anteny.
  • Helpful post
    anet870
    Level 26  
    tri digit dipol platinum
  • Helpful post
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    elektryk_siedlce
    User under supervision
    tomek_199415 wrote:
    w chwili obecnej mam antene siatkową zamontowaną na balkonie (7m wysokość) pod dachem i obraz czasami przerywa.

Witam.

Mam pytanie a mianowicie czy antena jest z zamontowanym WZMACNIACZEM czy tak zwanym symetryzatorem?? ;)
    W wielu przypadkach wzmacniacz antenowy może tylko pogorszyć odbiór odbieranych kanałów dlatego też proszę o wymontowanie wzmacniacza i zamontowanie na czas testów symetryzatora antenowego na pasmo IV-V ;) Koszt około 6zł :)

tomek_199415 wrote:
    Leżajsk - moc 10 kW, mux 1 odległość od nadajnika: 20km

Z tego co pan napisał to można wywnioskować,że na tej pana "siatce" powinno być wszystko OK ponieważ odległość do nadajnika jest dostatecznie mała a więc prosiłbym również o sprawdzenie swojej instalacji antenowej pod względem uszkodzeń kabla,poprawności montażu itp. :)
  • Helpful post
    mczapski
    Level 39  
    Ano z oceny wynika, że dość krytyczna jest w twoim przypadku wysokość położenia anteny odbiorczej. Coś jak na obrazku.
    Wybór anteny do DVB-T na balkon do odbioru MUX1, MUX2
    tomek_199415
    Level 9  
    Moja antena siatkowa posiada turbo wzmacniacz. Próbowałem z innymi wzmacniaczami SWA ale było tylko gorzej. Myśle że symetryzator coś pomoże. Mam rozdzielacz na 2telewizory z tej anteny.
    terrade
    Level 36  
    tomek_199415 wrote:
    moja antena siatkowa ma turbo wzmacniacz.
    Marny pomysł tak blisko nadajnika. Sygnał ma być w normie, a nie zbyt mocny, tylko przesteruje wzmacniacz i będą kłopoty.

tomek_199415 wrote:
    wątpie że symetryzator coś pomoże.
    Trzeba spróbować, bo kosztuje grosze i powinien pomóc.

tomek_199415 wrote:
    która z nich sobie poradzi z odbiorem na balkonie pod dachem z odległości 20km od nadajnika?
    Rodzina ma taką jak ta Opticum z samym symetryzatorem, "na balkonie pod dachem z odległości" 45 km od nadajnika, też dzielone na 2 TV. Tyle, że moce w Łazach są większe, ale odległość też dużo większa, bez miernika ciężko ocenić jak będzie, 40 kW mux-2 w sam raz, zaś 10 kW mux-1 na dużo niższym kanale (też raczej OK, ale nadaje kierunkowo, nie wiem czy w twoim kierunku).
    anet870
    Level 26  
    Do mihal 2002-Konkretnie 7 km od nadajnika i w garażu cały asortyment-nawet odsprzedam:) sprawdza się tylko tri digit a z podziałem na więcej niż jeden to tylko wersja platinum ewentualnie eco dla mniej wymagających...Nadajnik luboń 60 km od Zakopanego,50 km od Krakowa.Antena posadzona na LNA 177
    mczapski
    Level 39  
    Brzuch może rozboleć od takich dyskusji. Czy nie ma opcji aby dokonać prób na instalacji dla jednego odbiornika o dokonać oceny? Czy nie łatwiej jednak spróbować z symetryzatorem? Czy nie warto podjąć próbę podniesienia anteny? Najkorzystniej byłoby mierzyć sygnał, ale rozumiem, że to trudne. Tymczasem kombinujesz kolejne super turbo co do którego wiadomo, że jest napisane. I wreszcie co się dzieje z odbiorem w okolicy, czyli u sąsiadów?
    tomek_199415
    Level 9  
    Pytałem o symetryzator w sklepach ale nikt nie ma.
    anet870
    Level 26  
    Symetryzator to podstawowy element anteny sprzedawany na dzień dzisiejszy.W media markt tego nie dostaniesz bo koszt gospodarowania za wysoki, trzeba przejść się do sklepu lub hurtowni bardziej wyspecjalizowanej niż "chińskie coś zawarte w marce sprzedawane za 800% ceny" lub spojrzeć na dystrybutora jak podałem wcześniej ewentualnie napiszę więcej tylko to auto reklama...
    tomek_199415
    Level 9  
    Kupiłem zasilacz z regulowanym wzmocnieniem, ustawiłem na wzmocnienie 7dB i w chwili obecnej tak się to ma:

MUX1 : siła 94% jakość: 100%
    MUX2: siła 85% jakość: 92-100%

Z obrazem troche lepiej jest, ale przerywa jak przejedzie jakiś skuter.
    Czy to wina anteny czy wzmacniacza zamontowanego w antenie?
    I jeszcze jedno: wzmacniacz w antenie jest troche pobrudzony, a śruby trzymające wzmacniacz są zardzewiałe.
    tomek_199415
    Level 9  
    Puszka jest w bardzo dobrym stanie, a co do wzmacniaczy to kilka montowałem w siatce i tylko wzmacniacz swa turbo okazał sie najlepszy.
    Ale chyba spróbuje z tym wzmacniaczem lna-177.
    Czy to zacinanie obrazu może być spowodowane tym że śruby są zardzewiałe a płytka brudna? Jeśli tak to czym czyścić płytke w antenie?
    AxelNext
    Level 38  
    Niczym nie czyść tylko wymień.
    Kupiłeś zasilacz to teraz kolej na wzmacniacz.
    Puszka może i w dobrym stanie ale jeśli śruby mocujące są zardzewiałe to znaczy że jest do wymiany.
    tomek_199415
    Level 9  
    Ok, to zamawiam LNA-177 na allegro. Jak to nie pomoże to będzie znaczyło że trzeba będzie antene wymienić na coś porządniejszego.

Dodano po 2 [minuty]:

A jaka antena najlepsza by była w moim przypadku: 20 km od nadajnika, na balkonie (6-7 m).
    Moce nadajników:
    MUX1 - 10kW
    MUX2 - 40kW
    AxelNext
    Level 38  
    Zamów od razu puszkę, koszt 4 - 5 zł. Może nawet u tego samego sprzedawcy.
    Dostaniesz wszystko na dipol.com.pl
    tomek_199415
    Level 9  
    Na razie wymienię wzmacniacz na lna-177 a jeśli to nie pomoże to zmienię antenę.
    tomek_199415
    Level 9  
    Dzisiaj kupiłem symetryzator i wzmacniacz LNA-177 i oba sprzęty się nie sprawdziły. Czyli pozostaje mi tylko wymiana anteny na coś lepszego. Jaka antena nadaje się na 20km od nadajnika?
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Witam.
    tomek_199415 wrote:
    Jaka antena nadaje się na 20km od nadajnika?

Prawie każda i to bez wzmacniacza.

Pozdrawiam.
    anet870
    Level 26  
    SP5ANJ wrote:
    Witam.
    tomek_199415 wrote:
    Jaka antena nadaje się na 20km od nadajnika?

Prawie każda i to bez wzmacniacza.

Pozdrawiam.

Naprawdę nie chcę być nie uprzejmy ale zapraszam w dowolnym momencie np. przy wyjeździe na wakacje lub urlop w góry ewentualnie służbowo Moderatora SP5ANJ do Stróży woj małopolskie powiat Myślenice 7 km od nadajnika Luboń aby się przekonać że naprawdę nie tak łatwo na odbiór dobrej jakości tv dawniej analoga a teraz dvb-t.Wysokie pagóry,lasy,sady,generalnie wąwóz z rzeką ,zakopianka,ogrom blachy na dachach naprawdę daje się we znaki,a 7km od nadajnika w linii prostej gdzie sygnał siłuje się z dwiema górami pod rząd (i cała reszta...)Wymaga czasami więcej czasu i poświęcenia a na pewno więcej niż wzmocnienie 8db bez wzmacniacza bo na tym to nawet rmf nie bardzo choć też blisko i na górce bo to przecież kopiec Kościuszki.

Będę nachalny a więc tri digit platinum.
    tomek_199415
    Level 9  
    Właśnie niedawno zastanawiałem się nad UHF 19-elementowa Dipol 19/21-69 ale ostatecznie jej nie kupiłem. Zauważyłem też że kilka mieszkańców w miejscowości ma taką właśnie antene.
    mczapski
    Level 39  
    Jeśli nie odbierasz sygnału odbitego to antena kierunkowa z pewnością będzie korzystniejsza. Ale kiedy czytam o takich problemach w odległości 10 km od nadajnika to wątpię aby instalacja był poprawna. Oczywiście zakładam odbiór bezpośredni, czyli, że anteny teoretycznie widzą się. Kolega nic nam nie napisał do tej pory jaka jest u niego sytuacja pod tym względem a mój obrazek sugeruje iż nie musi być dobrze. Jakoś nic nie słychać o wynikach prób z symetryzatorem i bez dzielnika sygnału, który znów nie wiadomo jak wygląda.
    tomek_199415
    Level 9  
    Dodaje zdjęcia mojej anteny i rozgałęźnika:

Wybór anteny do DVB-T na balkon do odbioru MUX1, MUX2 Wybór anteny do DVB-T na balkon do odbioru MUX1, MUX2

Dodano po 4 [minuty]:

Jak widać antena jest pod dachem, zardzewiała i troszkę zniekształcona
    AxelNext
    Level 38  
    Co to za plątanina kabli w górnej części anteny :?:

To jest antena siatkowa z zamontowanym pionowym dipolem :?:

Weź kolego kup tą Dipol 19/21-69 z symetryzatorem i musi działać.

Do testów połącz na krótko bez rozdzielacza.
    mczapski
    Level 39  
    Ja czytam, że ta plątanina kabli u góry to jest przyłącze energetyczne budynku a antena osadzona na tzw sztycy tego przyłącza. Można by założyć, że nie wpływa na odbiór sygnału telewizyjnego. Z pionowym dipolem coś mi nie pasuje bowiem wyraźnie widzę cztery poziome. A z sygnałem może być gorzej niż myślałem, ponieważ założyłem wysokość masztu nadawczego w okolicy 100 m a po sprawdzeniu ponoć 55 m dla masztu przy ul Mickiewicza. Trzeba wyciąć lasy w okolicy Sarzyny. Powodzenia
    tomek_199415
    Level 9  
    Dzisiaj z czystej ciekawości podłączyłem do tunera kabel bez zasilacza z samą wtyką i ku mojemu zdziwieniu odbieram MUX1 i MUX2. Obraz idealny. Siła sygnału 92%, jakość sygnału 70% - 93%