Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BOSCH GBH 2-24 DSR grzeje sie i śmierdzi

taldeko 08 Maj 2013 21:48 4584 8
  • #1 08 Maj 2013 21:48
    taldeko
    Poziom 9  

Witam.Mam wiertarke BOSCH GBH 2-24 DSR zauważyłem że podczas dłuszej pracy ok 10 min w pozycji podkuwanie wiertarka zaczyna się mocno nagrzewać,zaczyna być czuć spalenizne,spadają jej obroty,natomiast w pozycji wiercenie z udarem jest ten sam objaw czyli nagrzewa sie czuć spalenizne i dodatkowo zaczyna dziwnie tyrkotac jakby załączalo sie jakieś sprzegło przeciążeniowe.Czy ktos wie o co tu chodzi?

0 8
  • #2 08 Maj 2013 22:58
    anet870
    Poziom 25  

Chodzi o to że się psuje a ta wiertarka nie służy do kucia!!!!!!!!!!!!SERWIS-łożyska,stan wirnika,czyszczenie kanału chłodzącego.

0
  • #3 09 Maj 2013 06:41
    taldeko
    Poziom 9  

Zastanawiam się dlaczego nie służy do kucia skoro ma taką opcje, jest koloru niebieskiego-czyli profesional i 10 min podkuwania to przecież nie tak długo no i podczas wiercenia też wystąpił ten sam problem.Rozebrałem narzędzie i lożyska nie mają luzów,nie szumią,nie chodzą ciężko według mnie są ok.Natomiast wirnik wygląda normalnie nie ma fioletowgo uzwojenia (bo tak chyba wygląda przegrzane uzwojenie)

0
  • #4 09 Maj 2013 10:55
    anet870
    Poziom 25  

Wirnik przegrzewa się w środku i nie zawsze widać powierzchownie że jest uszkodzony(dostaje przebicia miedzy zwojami lub na obudowę).Podkuwać można 20 cm pustaka jeśli okno nie pasuje dokładnie a do wykuwania i dłuższych prac wymyślili młoty.Sprawdź mechanizm udarowy czy nie jest przytarty,łożyska ,ewentualnie przesmaruj.

0
  • #5 10 Maj 2013 20:17
    taldeko
    Poziom 9  

Witam rozebralem maszyne i na tuleji oprócz rys nic nie ma nie wiem jak powstaly może u poprzedniego właściciela ale chodzą ok.Czy mogę sam sprawdzic czy wirnik jest sprawny czy ma przebicie?Jeśli tak to jak to zrobić?

1
  • #6 10 Maj 2013 21:41
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Witam.

taldeko napisał:
    Czy mogę sam sprawdzic, czy wirnik jest sprawny, czy ma przebicie? Jeśli tak, to jak to zrobić?

Pierwszym podstawowym objawem uszkodzenia wirnika, jest zwykle nadmierne iskrzenie szczotek na komutatorze. Oczywiście nadmierne iskrzenie może też być wywołane inną przyczyną, niż usterka wirnika.
    Dosyć częstą awarią wirnika jest przerwa w uzwojeniu. W przypadku takiej usterki jest bardzo intensywne iskrzenie na komutatorze.
    W przypadku zwarć po między zwojami (zwłaszcza zwarty pojedynczy zwój), iskrzenie może być nieznaczne, i ciężko na tej podstawie stwierdzić jednoznacznie usterkę wirnika.

Można próbować mierzyć rezystancję po między sąsiednimi lamelkami komutatora (albo co 2 - 3 lamelki, lub na przeciw siebie, oczywiście dookoła tak samo dookoła wirnika). Zwykle zauważa się na obwodzie wirnika dwa razy nieznaczny przyrost i spadek rezystancji, ale po między sąsiednimi pomiarami zmiana rezystancji jest bardzo mała (podobna). Wynika to z tego, że uzwojenia na dnie mają krótszy odcinek drutu (mniejsza średnica uzwojenia, a na wierzchu dłuższy (większa średnica uzwojenia), a wszystkie uzwojenia mają tą samą liczbę zwoi. Jeśli jest przerwa w którymś uzwojeniu, lub zwarte kilka zwoi, to zmiana rezystancji będzie znaczna, co świadczy o usterce wirnika. Jeśli zwarty jest pojedynczy zwój (ewentualnie mała liczba zwoi) tego samego uzwojenia, to tą metodą nie wykryjesz takiej usterki.

Jeśli masz multimetr z pomiarem indukcyjności (lub inny przyrząd do pomiaru indukcyjności), to możesz dokonać pomiary analogicznie, jak opisany powyżej pomiar rezystancji. Tym razem nawet zwarcie pojedynczego zwoju, będzie powodowało znaczną zmianę indukcyjności. Jeśli wirnik jest sprawny, to indukcyjność na wszystkich pomiarach do dookoła wirnika będzie podobna. Przy pomiarze indukcyjności, wirnik musi być wymontowany, i nie może leżeć na metalu (przytknięcie metalowych przedmiotów do wirnika może zafałszować pomiar).
    Pozdrawiam.

0
  • #7 10 Maj 2013 21:58
    taldeko
    Poziom 9  

Jedynym urzadzeniem jakim dysponuje jest miernik.Wydaje mi się jednak że szkoda mojego czasu bo tym urzadzeniem zbyt wiele nie zdziałam i trzeba będzie skorzystac z serwisu.Zastanawiam sie tylko czy to normalne że podczas gdy zaczyna smierdzieć z wiertarki spadaja jej obroty.

0
  • #8 10 Maj 2013 22:21
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Witam.

taldeko napisał:
    Zastanawiam sie tylko, czy to normalne, że podczas gdy zaczyna smierdzieć z wiertarki, spadaja jej obroty.

Takie objawy pasują do zacierających się łożysk, lub innych elementów mechanicznych, po ich zagrzaniu się.
    Usterka elektryczna jest raczej mniej prawdopodobna przy takich objawach.

Czy próbowałeś pokręcić ręcznie wiertarką, jak już problem zaczyna występować - czy wiertarka nie obraca się z większymi oporami?
    Również czy zwracałeś uwagę, czy szczotki na komutatorze zaczynają intensywniej iskrzyć?
    Pozdrawiam.

0
  • #9 10 Maj 2013 23:11
    anet870
    Poziom 25  

Problem wynika z prostej przyczyny a mianowicie jeśli "ktoś"próbuje wytłumaczyć na czym polega usterka i w odpowiedzi nie zauważa odpowiedniego zainteresowania to nasuwają się trzy możliwości - brak zrozumienia,atechniczniość,lenistwo.Zadaj sobie pytanie lub poczytaj :) - już sprawdziłeś nie wiedząc o tym ,jak wpływa temperatura na sprawność urządzenia...

1