Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik spalinowy = przeniesienie napędu?

T.J.Storm 09 May 2013 11:27 7755 10
    T.J.Storm
    Level 10  
    Witam

pytanie dla znawców.

Chcę zbudować młynek do torfu z napędem spalinowym.

Silnik z znanego wszystkim portalu aukcyjnego typu 6.5km lub 9 lub nawet 13km.

Moje pytanie brzmi: Czy dane silniki po pierwsze nie będą za słabe (mowa o 6.5km)?

Jakie przeniesienie napędu zastosować? pasek klinowy czy pasek zębaty HDT?

Obawiam sie czy silnik może takie siły przenieśc (promieniowe/osiowe)?

Pozdrawiam
    saskia
    Level 39  
    Wszystko zalezy od konstrukcji mlynka, ale jesli zastosujesz walek posredni napedzajacy poprzez paski wirnik mlynka, a naped walka zrobisz poprzez sprzeglo elastyczne, to silnik wytrzyma spokojnie.
    Musisz pamietac o sprzegle rozlaczajacym naped, najlepiej odsrodkowym, bo beda klopoty z uruchomieniem silnika.
    T.J.Storm
    Level 10  
    o dzieks za odpowiedź

ta przewidywałem że silnik nie ruszy bez odciążenia go na początku.

popatrze na sprzęgła odśrodkowe i coś może wybiorę

co do przełozenia to właśnie myślę nad konstrukcją wałek silnika napędza paskiem wałek pośredni a on napedza przez sprzęgło odśrodkowe wirnik młynka (trochje więcej roboty ale dłużej silnik wytrzyma)

a jak z mocą który byłby optymalny (wirnik młynka coś ala noże od glebogryzarki max długość 80cm)

ps konstrukcja z grubej rury fi 400-500 ścianka z 6-8mm w środku wirnik z góry wsyp torfu z siatka metalowa przeciw wielkim kamieniom i z boku zsyp materiału wirnik napędzany z od boku (czoło rury)

pzdr
    saskia
    Level 39  
    Jesli kola pasowe beda bezposrednio na osi-wale silnika, to paski beda dodatkowo obciazaly lozyskowanie walu silnika, co spowoduje ich szybsze zuzycie i rozszczelnienie komory silnika.
    T.J.Storm
    Level 10  
    nie będe zakładać nowego tematu bo to omco chcę zapytać ma sie poniekąd do tego tematu.

Piło-przecinarka:

silnik spaliniwy tzn mam na mysli sinik golfa II najlepiej diesel lub o ostateczności benzyna.

Moje pytanie.
    Naped pompy do siłownika bezpośredni na kole zamachowym czy poprzez skrzynie(wiadomo pompy maja swoja wydajnośc przy określinych obrotach jak i nominalne zalecane obroty pompy przez producenta
    sile T chcialbym uzyskać ze 12-16T max ale szybkosc dobra

i pytanie czy naped piły silnik hydrauliczny czy z silnika golfa wyciagnac na pasku kkinowym hdt czy innym? pozdrawiam i zapraszam do dyskusji
    saskia
    Level 39  
    Naped pompy musisz dobrac sprawdzajac wykresy mocy i spalania silnika przy roznych obrotach i na podstawie tego ustalic na jakich obrotaqch silnik ma odpowiednia moc, aby zasilac pompe i wtedy dobrac odpowiednie przelozenie, aby pompa miala odpowiednie obroty.

Naped hydrauliczny jest mniej ekonomiczny energetycznie, ale przy tym jest duzo wygodniejszy w wykozystaniu, bo zamiast walkow przekladni itp. mechanizmow, mozna latwo podpiac silnik hydrauliczny, a role walkow, przekladni przejmuja weze cisnieniowe, ktore latwo wpasowac w maszyne. Do tego dochodzi tez latwa regulacja obrotow.
    User removed account
    User removed account  
    T.J.Storm
    Level 10  
    @giepetto,
    nigdy nie oczekuje gotowego rozwiazania ba szukam własnego ale akurat z hydrauliką siłową nie miałem styczności pracować dlatego pytam

wiadomo nacisk wychodzi od zastosowanego siłownika+cisnienia pompy

no to co bym chciał uzyskać
    posów łupania 15-20cm/spowrotny szybszy (jeżeli da się szybciej to dobrze by było) oczywiscie z naciskiem12-16t ale wiadomo jak bedzie wiecej nie przeszkadza

@saskia,
    tak wiem bo cały dzień w pracy myślałem o tym że przy odpowiednicj obrotach trzeba bedzie patrzeć z doborem parametrow na przełożenie
    wychodzi z tego że przy 3-4k obr/min ma silnik 1.6d okolo 30-40kw

co do tego napędu piły to myśle ze hydraulika będzie dobra ze wzgledu sterowalności ale droga chyba że się mylę?
    saskia
    Level 39  
    Hydraulika daje troche wieksze bezpieczenstwo, bo nie ma wtedy w maszynie zbyt wielu walkow, paskow itp. ktore to stanowia zagrozenie. Masz ruchome tylko elementy robocze, zadnych posrednich. Poza tym silnik hydrauliczny dziala jak hamulec, odetniesz przeplyw i maszyna staje natychmiast. Przy silnikach np. el. to moze potrwac troche czasu zanim maszyna zatrzyma sie kompletnie.
    Pamietaj ze w hydraulice zawsze musisz zainstalowac zawor bezpieczenstwa-przelewowy, aby ci pompa wezy nie porozrywala.
    Co do ceny, czy drozsze, to trudno powiedziec, ale jak wezmiesz pod uwage mniejsza ilosc pracujacych czesci i przez to mniejsza awaryjnosc, mniej czesci zuzywajacych sie i potrzebujacych konserwacji i zuzywajacych czesc energii, zwiekszone bezpieczenstwo, mniej przeszkadzajacych oslon, prostsza budowa, to nawet nieco wyzsza cena moze sie okazac niska w calosciowym rozrachunku.

Dodano po 1 [godziny] 18 [minuty]:

Pasek zebaty noze ci narobic wiecej problemow niz pozytku.
    Musisz miec w ktoryms punkcie napedu pompy tzw. slabszy element pozwalajacy na poslizg, np .paski klinowe, lub sprzeglo przeciazeniowe, bo w przypadku przeciazenia i nieprzewidzianej awarii zaworu bezpieczenstwa, beda problemy, lub nawet powazne awarie.

Dodano po 21 [minuty]:

T.J.Storm wrote:

co do przełozenia to właśnie myślę nad konstrukcją wałek silnika napędza paskiem wałek pośredni a on napedza przez sprzęgło odśrodkowe wirnik młynka (trochje więcej roboty ale dłużej silnik wytrzyma)

Tu masz klasyczny blad.
    Otoz musisz pamietac ze sprzeglo odsrodkowe wymaga odpowiednich obrotow, aby zalaczylo i moze przenosic ustalone konstrukcja moce, wiec jesli zamontujesz je po przelozeniu (zmianie obrotow) to, albo nie bedzie zalaczalo prawidlowo, albo bedzie sie slizgalo przy zbyt duzym obciazeniu, za przekladnia.
    User removed account
    User removed account  
    T.J.Storm
    Level 10  
    dziekuję Panowie za wyklad i chęci.

Trzeba szukać coś lepszego.

Swoja droga będę miał C4011 on ma max 42km ciekawe jakbym pod niego zrobił piło-łuparkę? wystarczająco czy za duże spalanie będzie?

to tylko tak na szybko przemyślenia