Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagłośnienie 5.1 + stereo + mono + regulacja głośności w pomieszczeniach

09 Maj 2013 14:15 1452 4
  • Poziom 9  
    Witam,

Potrzebuje pomocy w skonstruowaniu nagłośnienia w moim mieszkaniu.
    Nie oczekuję nazw konkretnych urządzeń tylko podpowiedzi jakie rozwiązanie jest najkorzystniejsze do moich potrzeb.

W salonie domyślnie będzie system 5.1.
    W dwóch pokojach po dwa głośniki stereo.
    W dwóch innych pomieszczeniach po jednym głośniku - konwersja stereo do mono.

Łącznie mamy 12 głośników - 5 pomieszczeń.

Chciałbym, żeby była możliwość regulacji głośności w każdym z pomieszczeń - regulacja ta może odbywać się w jednym centralnym miejscu - tam gdzie będzie stał amplituner kina domowego.

Do kina domowego będzie podłączony komputer, telewizor itp.
    Pytanie tylko jak umożliwić regulację głośności we wszystkich pomieszczeniach z osobna.
    Regulacja nie musi odbywać się w pomieszczeniu, może być dokonywana w jednym miejscu (zakładam, że do tego celu będzie potrzebne dodatkowe urządzenie).

W mieszkaniu mam poprowadzone już przewody głośnikowe do każdego z głośników (2x2,5mm2).
    Głośników jeszcze nie mam, doborem zajmę się w momencie kiedy będę już wiedział z jakich urządzeń przyjdzie mi skorzystać.

Długość przewodów nie będzie przekraczała 10m więc myśle, że nie ma potrzeby stosować instalacji 100V.

Jak najlepiej konwertować sygnał stereo na mono w takiej instalacji? Czy sumator rezystancyjny jest do tego celu odpowiedni?

Nie jestem audiofilem tak więc nie myślimy tu o sprzęcie za 10 tys PLN i więcej (nie oczekuję również, że zmieszczę się w 2 tys PLN)

Nie znalazłem na elektrodzie problemu 5.1 w jednym pomieszczeniu, stereo w drugim i mono w jeszcze innym, dlatego założyłem temat.

Pozdrawiam
    Karol
  • Poziom 40  
    awrak napisał:
    Pytanie tylko jak umożliwić regulację głośności we wszystkich pomieszczeniach z osobna.

W kazdym pomieszczeniu musi byc osobny wzmacniacz.

awrak napisał:
    W mieszkaniu mam poprowadzone już przewody głośnikowe do każdego z głośników (2x2,5mm2).

W tym przypadku nie tylko grubosc ma znaczenie ale szczegolnie z jakiego materialu kabel jest wykonany
    awrak napisał:
    Nie jestem audiofilem tak więc nie myślimy tu o sprzęcie za 10 tys PLN i więcej (nie oczekuję również, że zmieszczę się w 2 tys PLN)

Z rozwiazaniem problema mozna zmiescic sie w 500zl z glosnikami wlacznie. Oczywiscie poza kinem i osprzetem.
    awrak napisał:
    Nie znalazłem na elektrodzie problemu 5.1 w jednym pomieszczeniu, stereo w drugim i mono w jeszcze innym, dlatego założyłem temat.

Bo zle szukales. Taki temat byl juz omawiany z o wiele bardziej skomplikowana instalacja.

Po przeczytaniu tego tematu bedziesz mial o wiele jasniej co do wygladu takiej sieci, a dodatkowo zobaczysz ze rozwiazanie Twoje jest daleko przestarzale i nie efektywne.
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedź.

Przeczytałem przytoczony temat, ale z tego co widzę proponowane rozwiązanie jest nie dla mnie.
    U mnie będzie tylko 1 TV, dwa źródła dźwięku, dwa źródła video i jedyną "sprytną" funkcją jakiej ja oczekuje jest sterowanie głośnością w każdym z pomieszczeń z osobna.

Widziałem wzmacniacze radiowęzłowe z taką funkcją, jednak w tym przypadku martwię się o jakość dźwięku.

Zastanawiam się również jak taki wzmacniacz radiowęzłowy połączyć z systemem kina domowego.
    Kino miało by być dla systemy źródłem dźwięku, ale co w sytuacji, gdy chciałbym wyciszyć salon (pomieszczenie w którym będzie stało kino) i puścić dźwięk w innym pomieszczeniu.

Przewody jakie mam to zwykłe TLgYp 2x2,5mm2 poprowadzone do miejsca w którym będzie stał sprzęt audio.

Pozdrawiam
    Karol
  • Poziom 40  
    awrak napisał:
    jednak w tym przypadku martwię się o jakość dźwięku

Chh, a tu piszesz ...
    awrak napisał:
    Nie jestem audiofilem

awrak napisał:
    Zastanawiam się również jak taki wzmacniacz radiowęzłowy połączyć z systemem kina domowego

Wzmacniacz musi posiadac specjalne wyjscie na dodatkowy wzmacniacz, w najgorszym wypadku wyprowadzenie REC.
    awrak napisał:
    Przewody jakie mam to zwykłe TLgYp 2x2,5mm2

Czyli zwykla sieciowka ... i ty sie martwisz o dzwiek :)
  • Poziom 9  
    Heja,

przypomniałem sobie, że będę miał do dyspozycji starsze już, ale całkiem znośne kino domowe z wyjściem LINE OUT.
    Jeżeli podłączyłbym je do wzmacniacza z 3 wyjściami stereo i niezależnym sterowaniem głośności każdego z tych wyjść to uzyskałbym pożądany efekt.

Z kolei, gdyby ten "nowy" wzmacniacz miał funkcji mp3 i ethernet to jego wyjściem LINE OUT mógłbym "wrócić" do kina domowego.

Dobrze kombinuję?

Czy znasz może jakiś model wzmacniacza z 3 wyjściami stereo?
    Próbuję wyszukać w googlach, ale większość co wyskakuje to ma 3 wejścia, 1 wyjście.
    Wzmacniacze radiowęzłowe mają mnóstwo niepotrzebnych mi funkcji.
    Być może potrzebuje innego (nie wzmacniacz) urządzenia, którego nazwy nie znam.
    Audio to nie jest moja mocna strona jak widać :)

Pisząc wcześniej o jakości miałem na myśli to, żeby nie charczało, a nie brzmiało jak w filharmonii :)

Pozdrawiam
    Karol