Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poprawa / Wymiana el. zwrotnicy - MKP

dawids20 09 Maj 2013 16:11 1470 1
  • #1 09 Maj 2013 16:11
    dawids20
    Poziom 17  

Witam. Chcę usprawnić jakość dźwięku moich kolumn Diora Polaris Classic 250, przez wymianę kondensatorów na foliowe, ew. rezystorów.
    Zależy mi na dolnym paśmie - jest "bez jaj" i trochę rozjechany.
    A najważniejsza jest średnica - na normalnym poziomie głośności po pewnym czasie nie mogę słuchać piosenek typu pop, gdzie jest dużo dźwięków/instrumentów/muzykalności w tych zakresach.
    Nie jestem w stanie określić czego do końca potrzebuję, jest taki trochę jazgot, mam wrażenie, że pasmo przenoszenie jest źle podzielone, dla mnie dłuższe słuchanie jest męczące.

Elementy są oryginalne, nie w tym rzecz, kondy już nie pierwszej młodości.
    A więc pytanie co i na co wymieniać, bo słyszałem, że po takich zabiegach można rozjechać parametry i lepiej wymieniać tylko to co trzeba, ew. koryguje się to rezystorem lub montuje inne wartości itd..

Dodaję zdjęcie zwrotnicy. Na niskich jest kond 100uF, średnie 33uF, wysokie 10uF. Chciałbym wstawić:
    http://www.sklep.monster.pl/100uF-400V-DC-MKP-MANT-KONDENSATOR%284,90,5830%29.aspx
    Oraz na średnie również taki, albo porwać się na Jantzen Cross - Cap.
    Ew. jeśli konieczna będzie korekcja wstawić rezystor np. MUNDORFA 7Ohm.
    Poprawa / Wymiana el. zwrotnicy - MKP

Jak to widzicie i co sugerujecie?

0 1
  • #2 24 Maj 2013 22:31
    Tomq
    Poziom 38  

Cytat:
    Nie jestem w stanie określić czego do końca potrzebuję, jest taki trochę jazgot, mam wrażenie, że pasmo przenoszenie jest źle podzielone, dla mnie dłuższe słuchanie jest męczące.

Nie wiem czy ktokolwiek jest w stanie "w ciemno" zaproponować co trzeba wymienić. Należy zrobić pomiary, które pokażą charakterystykę przenoszenia i zgranie fazowe. Wiedząc co jest źle będzie można to poprawić. Ale tylko to - nie poprawisz jakości samych głośników, ich poziomów zniekształceń i charakterystyk kierunkowych. Dlatego przemyśl, czy nie lepiej zainwestować w nowe kolumny.

Link do tematu o pomiarach kolumn - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1974081.html

Wymiana kondensatorów na tym etapie, to jak pastowanie za ciasnych butów. Szkoda pieniędzy na pastę.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo