Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepywowy podgrzewacz wody - Jakiej mocy powinien być pod prysznic ?

karopik 09 Maj 2013 20:41 24321 35
  • #1 09 Maj 2013 20:41
    karopik
    Poziom 11  

Jakiej mocy powinienem kupić elektryczny przepływowy podgrzewacz wody żebym mógł brać prysznic bez obaw że zmarznę .

• #2 09 Maj 2013 21:00
    mauri_b
    Specjalista - systemy grzewcze

Jak największy możliwy do zamontowania w Twojej instalacji elektrycznej.

• #3 09 Maj 2013 21:09
    karopik
    Poziom 11  

Raczej szukam 1-fazowy , nie wiem czy np. 5,5 kw zdąży nagrzać wodę .

Dodano po 1 [minuty]:

Powyżej musiałbym przerabiać instalację na 3-fazową.

• #4 09 Maj 2013 21:19
    vodiczka
    Poziom 42  

5,5 kW wystarczy, nie będzie dużego ciepełka ale nie zmarzniesz.

• #5 09 Maj 2013 21:25
    karopik
    Poziom 11  

Czy Ty masz takiej mocy u siebie?

Dodano po 1 [minuty]:

Szukam sprawdzonego praktycznie podgrzewacza.

• #6 09 Maj 2013 21:28
    vodiczka
    Poziom 42  

Kuzyn miał taki i 3,5 kW do zlewozmywaka. Narzekał że prysznic trochę za chłodny ale można wytrzymać.

• #7 09 Maj 2013 22:32
    William Bonawentura
    Poziom 31  

karopik napisał:
    Jakiej mocy powinienem kupić elektryczny przepływowy podgrzewacz wody żebym mógł brać prysznic bez obaw że zmarznę .

Weź wiaderko 10l i termometr. Puść z obecnie posiadanego prysznica taki strumień wody, który jest dla ciebie potrzebny, żeby się dobrze i komfortowo umyć. Zmierz w ile sek. napełnisz nim wiaderko 10l oraz jaka jest temperatura wody. Mając te dane można wyznaczyć potrzebną moc podgrzewacza przepływowego.

• #8 09 Maj 2013 22:39
    karopik
    Poziom 11  

Dobrze jutro spróbuję , a czy temperatura wody na wlocie ma znaczenie ?

• #9 09 Maj 2013 23:36
    Tornadoo
    Poziom 11  

Ja mam od kilku lat podgrzewacz trójfazowy 18kW i to jest to. Pełny komfort i cieplutka woda. Jest tam na nim przełącznik "economy" i wtedy pobiera mniej prądu, ale kicha bo ciśnienie wody jest marne.

• #10 10 Maj 2013 00:42
    omen600606
    Poziom 15  

Chwilunia Kolego. Skoro chcesz podgrzewacz 5,5kW, a masz 1 fazę to czy chcesz na czas prysznica prawie wszystko dosłownie w domu wyłączać? 1 faza ma max 5,7 kw czyli około 200 Watt zostaje Ci odbiornik. To np w jednym pokoju 60 w żarówka i np w łazience 75W żarówka a to już daje 135W. Dorzućmy do tego lodówkę która cały czas jest na chodzie i odbiorniki TV/AGD w stanie czuwania. To daje na granicy wytrzymałości. A pomyślałeś co się stanie jak wywali Ci zabezpieczenie przedlicznikowe w czasie jak będziesz pod prysznicem? Na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad 3 fazami albo najlepiej bojler elektryczny grzany na nocnej (tańszej) taryfie. Sam musiałem zrezygnować z podgrzewacza na korzyść bojlera 80 litrów, z powodu posiadania 1 fazy. Powiem tylko że ten bojler spokojnie starcza dla dwóch osób i umycia naczyń :D

• #11 10 Maj 2013 07:00
    kwantor
    Poziom 38  

Kąpiel pod prysznicem z takim podgrzewaczem 5,5kW jest naturalnie możliwa, jednak nie będzie to rozkosz, tylko papranie się pod strumieniem o mocy strzykawki lekarskiej.
    18 kW jak najbardziej.
    Dlatego wymyślono bojlery, gdy ktoś nie posiada warunków zasilania.

• #12 10 Maj 2013 19:09
    vodiczka
    Poziom 42  

kwantor napisał:
    Dlatego wymyślono bojlery, gdy ktoś nie posiada warunków zasilania

Bojlery produkowano od lat, gdy jeszcze nikt nie myślał o wynalezieniu podgrzewaczy przepływowych.
    omen600606 napisał:
    Dorzućmy do tego lodówkę która cały czas jest na chodzie
    ,
    Nie jest, chyba że ma uszkodzony termostat.

• #13 10 Maj 2013 20:21
    kwantor
    Poziom 38  

vodiczka napisał:
    Bojlery produkowano od lat, gdy jeszcze nikt nie myślał o wynalezieniu podgrzewaczy przepływowych.

Nie napisałem, że bojlery są alternatywą wymyśloną kontra przepływowym ogrzewaczom- są produkowane, były i będą, nie musze chyba pisać dlaczego.
    Nadmienię, w takim razie, że jedną z niekwestionowanych cech jest możliwość zgromadzenia dużej ilości wody mocno podgrzanej w warunkach małego przydziału mocy elektrycznej.
    Wskazałem autorowi na jedyne sensowne źródło ciepłej wody z nie dławionym wypływem z wykorzystaniem elektryczności w jego sytuacji, jeśli chce brać przyjemny prysznic.
    vodiczka napisał:
    Nie jest, chyba że ma uszkodzony termostat.

Nie prawda, są sytuacje gdy lodówka z zamrażalnikiem pracuje kilka godzin non stop.
    Czepialstwo i złośliwość userów rzadko kiedy wnoszących coś uzasadnionego merytorycznie do tematów, jest przyczyną zwykłego zaśmiecenia forum.
    Wyręczam tu moderatorów.
    Pytanie jest w temacie- znam temat od praktycznej strony, to udzielam pomocnej informacji- takie jest przesłanie.
    Pozdrawiam.

• #14 10 Maj 2013 20:35
    vodiczka
    Poziom 42  

kwantor napisał:
    Nie napisałem, że bojlery są alternatywą wymyśloną kontra przepływowym ogrzewaczom

Napisałeś: "Dlatego wymyślono bojlery, gdy ktoś nie posiada warunków zasilania".
    Jak mam to rozumieć? Wybacz nie czepiam się ale rozumiem to jednoznacznie - wymyślono bojlery dla tych co nie mają warunków zasilania.
    kwantor napisał:
    Nie prawda, są sytuacje gdy lodówka z zamrażalnikiem pracuje kilka godzin non stop.

Kilka godzin, to praca długotrwała ale nie "cały czas na chodzie"

• #15 10 Maj 2013 21:06
    kwantor
    Poziom 38  

Nadal to samo..
    Jaki to ma wpływ czy kilka godzin, 10 min. czy 24 h na dobę w aspekcie kąpieli?
    Dlatego wymyślono bojlery (między inn), gdy ktoś nie posiada warunków zasilania. na instalację podgrzewacza dużej mocy.
    Czyli gdybym tak napisał z dodatkami wytłuszczonymi, nie było by problemu?
    Heh..

• #16 10 Maj 2013 23:12
    vodiczka
    Poziom 42  

kwantor napisał:
    Heh..

A ja myślałem że bojlery (elektryczne) wymyślono aby nie trudzić się i brudzić przy obsłudze bojlerów opalanych węglem lub drewnem. :D I wymyślono je w czasach gdy w gospodarstwach domowych nie istniało (lub istniało w niewielkim stopniu) zasilanie trójfazowe. A dopiero potem gdy rozpowszechniło się zasilanie trójfazowe wymyślono małogabarytowe podgrzewacze przepływowe dużej mocy jako alternatywę bojlerów elektrycznych.
    kwantor napisał:
    Jaki to ma wpływ czy kilka godzin, 10 min. czy 24 h na dobę w aspekcie kąpieli?

Faktycznie, nie ma to żadnego wpływu gdyż branie prysznica raczej nie trwa dłużej niż 10 min a w tym czasie lekkie przekroczenie znamionowego obciążenia sieci (wskutek niewyłączenia się agregatu lodówki) nie spowoduje zadziałania
    bezpiecznika.

• #17 11 Maj 2013 08:04
    kwantor
    Poziom 38  

vodiczka napisał:
    A ja myślałem że bojlery (elektryczne) wymyślono aby nie trudzić się i brudzić przy obsłudze bojlerów opalanych węglem lub drewnem.
    Nie prawda jest to rezrwa wody, która pozwala na uniezależnienie od czasu dostarczania energii, może to być nawet węgiel.. pozwala też na oszczędność różnego rodzaju, w tym wykorzystanie taryfy nocnej.

Co do pkt2 to trzeba siedzieć przy lodówce i czekać aż się wyłączy i wtedy biegiem do łazienki..??

• #18 11 Maj 2013 09:57
    William Bonawentura
    Poziom 31  

karopik napisał:
    Dobrze jutro spróbuję , a czy temperatura wody na wlocie ma znaczenie ?

Ma, ale do obliczeń przyjmuje się wartość najgorszą, czyli 5 stopni zimą.

• #19 11 Maj 2013 12:43
    vodiczka
    Poziom 42  

kwantor napisał:
    Co do pkt2 to trzeba siedzieć przy lodówce i czekać aż się wyłączy i wtedy biegiem do łazienki..??

Nie trzeba, przyznałem Ci rację że czas pracy lodówki nie ma znaczenia gdyż moc pobierana przez agregat nie jest duża i nie wywali bezpieczników ani tym bardziej zabezpieczeń przedlicznikowych, co innego jednoczesne włączenie ogrzewacza i piekarnika czy mikrofali.
    kwantor napisał:
    Nie prawda jest to rezrwa wody, która pozwala na uniezależnienie od czasu dostarczania energii, może to być nawet węgiel

Przypomnij sobie co napisałeś: " "Dlatego wymyślono bojlery, gdy ktoś nie posiada warunków zasilania" a ja napisałem "bojlery (elektryczne) wymyślono aby nie trudzić się i brudzić przy obsłudze bojlerów opalanych węglem lub drewnem" chyba jestem bliższy prawdy bo z Twojego wpisu można domniemywać, że wcześniej produkowano ogrzewacze przepływowe a dla tych co nie mieli warunków zasilania wymyślono bojlery.

• #20 11 Maj 2013 13:06
    kwantor
    Poziom 38  

Tak se będziemy pisać bez końca? To dobra- rozruch lodówki, to nawet 10A.. i ma wpływ na stosowanie ogrzewacza który jest dobrany na granicy dostępnej mocy w mieszkaniu, natomiast nie ma nic do rzeczy jaki jest czas pracy lodówki, co ile się włącza, ile ma przerwy. Co tak strasznie skwapliwie kolega zauważył robiąc wszelkie podchody, aby zbaczać z głównego tematu, manifestować i realizować jakieś swoje dziwne cele- chyba stawiania siebie na wyżynach technicznego wykształcenia :squarewink:
    Nikt nie będzie uzależniał chłodzenia z kąpaniem- chociaż są przekaźniki priorytetowe. Nie o to tutaj idzie.
    A bojlery elektryczne wymyślono z innych powodów niż brudzenie się..
    To że nie wymieniłem wszystkich powodów wynalezienia bojlerów, to nie znaczy, że nie napisałem prawdy, trzeba odrobinę "kumać"
    Myślę, że do wieczora ktoś usunie przynajmniej połowę tego tematu, nie na temat.
    Proszę mnie dalej nie cytować, bo już wystarczy, tak moich wyjaśniej, jak i kolegi "doktoratów" i zwyklego czepiania..

• #21 11 Maj 2013 13:56
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Kilka postów wcześniej napisano, że jedna faza to max. 5,7kW. Ale taka moc wiąże się z koniecznością dostosowania przewodów, licznika i osprzętu do obciążenia prądem 25A (sic!). Musi być odpowiedni przekrój przewodów. Nie można dawać bezpiecznika 25A, gdy przewody są zaledwie na prąd 10A, gdyż się spalą i będzie zwarcie!!! Na ogół instalacje dostosowane są na prąd 16A, czyli moc ok. 3,5kW (odrobinę więcej). Powszechne było (np. w PRL) dawanie zabezpieczń 10A na obwód wszystkich gniazdek wtyczkowych w mieszkaniu (nieraz pralka automatyczna to wywali, tym bardziej, że nie wyłącza się lodówki z gniazdka) i także 10A na światło (to jest nawet więcej niż trzeba). W efekcie nieraz się zmieniało bezpieczniki 10A na 16A (bez zmiany przewodów), ale to musi być w porozumieniu z elektrykiem (wytrzymałość przewodów, bezpieczniki na klatce schodowej i t. p.). Obawiam się, że dla natężenia 25A przekrój przewodów musi mieć conajmniej 2,5mm2 (jeśli nie 4 mm2) i to dla przewodów miedzianych.

• #22 11 Maj 2013 20:16
    karopik
    Poziom 11  

Panowie , od strony elektrycznej to trochę się znam bo jestem elektrykiem . Proszę tylko niech mi ktoś powie czy przepływowy o mocy 5,5 kw nagrzeje mi wodę do tego stopnia abym mógł mało wiele komfortowo umyć się . Bojlery odpadają gdyż grzeją cały zbiornik przez cały dzień - myślę że oszędniej będzie przepływowy [mi wystarczy 2 minuty pod prysznicem]

• #23 11 Maj 2013 20:58
    kwantor
    Poziom 38  

Dostałeś kolego już komentarze.
    Nie odważyłbym się na instalowanie czegoś takiego pod prysznic-bo:
    Znam te o mocach 3,5 kW;5,5kW;i 7,5 kW. z zastosowań praktycznych.
    Aby jako tako umyć szklankę, czy naczynia, to liczy się 7,5 kW, aby woda gorąca jakoś tam płynęła.
    W tym celu w wylewce stosowane sa perlatory, dające złudzenie dużego strumienia.
    Znawcy tematu szybko policzą i wiedzą o co chodzi- ile mocy trzeba dostarczyć aby podgrzać w 1 sek pół szklanki wody do 40 st (przykładowo) będzie to gdzieś ok 24kW z dużym błędem.
    Tak leje się woda w prawdziwym natrysku. W tym twoim jak ze spryskiwacza 4 otworkowego szyb. O czym tu dalej rozprawiać i jako elektryk powinieneś to wiedzieć.
    Naturalnie, że jest to metoda NIBY najekonomiczniejsza, ale trzeba mieć moc i wiedzieć że
    bojler daje możliwość stosowania taryfy i zegara czasowego, więc dyskusyjne jest twierdzenie, że to drogie i straty- notabene 1st. C na dobę..

Ja mam bojler100 l i nie grzeję go cały dzien, tylko 1,5godz do 70 st. Tak na koniec.

• #24 11 Maj 2013 21:04
    Tornadoo
    Poziom 11  

Kolega kwantor ma rację. Mam do umycia rąk w budynku gospodarczym podgrzewacz 5 kW inie wyobrażam sobie prysznica w tej ilości wody. Ustawiłem tak przepływ, aby dało sie umyć w miarę ciepłą wodą , a i tak mnie to denerwuje, że tak słabo cieknie. Jak chcesz to zmierzę ile trzeba czasu aby słoik litrowy napełnić , ale szału nie będzie :)

• #25 11 Maj 2013 21:15
    Zybio
    Poziom 14  

Kolego kwqantor piszesz bzdury, mam 5,5 kW w zlewozmywaku i woda jest gorąca że mogę myć nawet bardzo tłuste gary a pod prysznicem mam 7,5 kw i muszę uważać na temperaturę wody, w boljerze to masz 10 kW że tak szybko się grzeje?

• #26 11 Maj 2013 21:25
    karopik
    Poziom 11  

Zybio 7,5 kw ale 3-fazowy?

Dodano po 3 [minuty]:

Po prostu 1-fazowych nie ma mocniejszych niż 5.5 kw . A do 3-fazwowego muszę przerobić instalację , wówczas czy 5kw czy 10kw dla mnie nie ma znaczenia.

• #27 11 Maj 2013 21:33
    Zybio
    Poziom 14  

nie, dwie fazy

Dodano po 49 [sekundy]:

aby uniknąć kłopotów w kuchni jest 5,5 kW na trzeciej fazie

• #28 11 Maj 2013 21:35
    karopik
    Poziom 11  

Chyba bez przerobienia instalacji na 3-fazową się nie obędzie .

• #29 11 Maj 2013 21:41
    kwantor
    Poziom 38  

Zybio napisał:
    Kolego kwqantor piszesz bzdury, mam 5,5 kW w zlewozmywaku i woda jest gorąca że mogę myć nawet bardzo tłuste gary a pod prysznicem mam 7,5 kw i muszę uważać na temperaturę wody, w boljerze to masz 10 kW że tak szybko się grzeje?

Bzdury to kolego Ty piszesz, może zaproś kolegę i zademonstruj mu, zanim Ci podziękuje za taka poradę.
    Z każdego podgrzewacza popłynie gorąca woda, tylko pytanie z jaką szybkością.
    Napisz też ile czasu zajmuje Ci napełnienie tego zlewozmywaka wodą 40 st.

Tutaj masz co do bojlera: http://www.ekwasek.pl/index.php?products=product&prod_id=2062 ja mam z przełącznikiem 2/4 kW.

I nie kompromituj się-masakra. :crazyeyes:

karopik napisał:
    wówczas czy 5kw czy 10kw dla mnie nie ma znaczenia.
    nie myśl kolego, że nawet te 10 kW będzie rozrzutnością. 12kW to absolutne minimum.
    Przypominasz mi gościa, który zna słowo warsztat i chce go wstawić do krzyżówki, za wszelką cenę, ale nic nie pasuje.
    Wiesz co mam na myśli?
    Wiec pytanie, po co zakładasz temat.
    Kupisz 5,5 kW i będziesz brał prysznic- twoja wola, a że ta kąpiel będzie wyglądać jak wspomniana krzyżówka, ze słowem "warsztat" to już mój ubaw.
    Pozdrawiam.

• #30 11 Maj 2013 21:51
    Zybio
    Poziom 14  

Zobacz w danych DAF o ile stopni podgrzewa wodę, zmierz temperaturę wody zimnej wypływającej z kranu i zobaczysz czy 5,5 kW wystarczy, daje ok 2,5 litra wody ok 40 stopni ciepła

Dodano po 24 [sekundy]:

DAFI

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME