Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

elektrownia fotowoltaiczna on grid

HERMES56 09 Maj 2013 22:13 16131 32
  • #1 09 Maj 2013 22:13
    HERMES56
    Poziom 6  

Witam!Planuję budowę instalacji fotowoltaicznej on grid z przyłączem do sieci publicznej(sprzedaż energii el.) o mocy ok.9kw.Oczywiście czekam na "mały trójpak" ustawy OZE.Moje pytanie dotyczy sytuacji, w której zanika napięcie w sieci publicznej (wyłączenia lub klęska żywiołowa).Inwerter sieciowy wyłącza się.
    W jaki sposób przełączyć instalację w tryb pracy wyspowej w celu zasilania urządzeń domowych? Oczywiście można zainstalować inwerter hybrydowy ale te o większych mocach są piekielnie drogie.Czy można "oszukać" inwerter sieciowy podłączając przetwornicę sinus w funkcji ups?Czy inwerter zsynchronizuje się z przetwornicą i czy coś się nie "usmaży"?Czy sieciowy dostosuje się do obciążenia domowego(nadwyżka mocy)?
    Jestem na etapie przemyśleń projektowych i każda pomoc jest cenna.[/img]

0 29
  • #2 10 Maj 2013 02:06
    Zygaqra
    Poziom 34  

Moja wątpliwość od razu pojawia się w momencie podania przez Ciebie ,,mocy" tej ,, elektrowni", czy jest sens inwestowania niewątpliwie sporych pieniędzy na maksymalnie kilka złotych dziennie zarobku?

0
  • #3 10 Maj 2013 08:42
    HERMES56
    Poziom 6  

Przy dotacji do 50% inwestycji okres zwrotu około 3lata.
    Ceny paneli i inwerterów spadają a prądu rosną.
    Poza tym ochrona środowiska i niezależność-to jest najważniejsze.
    Kropla drąży skałę-zostawmy naszym wnukom jakąś szansę.
    [/i]

0
  • #4 10 Maj 2013 09:19
    cirrostrato
    Poziom 36  

HERMES56 napisał:
    Przy dotacji do 50% inwestycji okres zwrotu około 3lata.
    I to wszystko z 9kW mocy zainstalowanej a nie wytwarzanej non stop, na dziś nawet nie wiadomo za ile będzie można sprzedać 1kW mocy do sieci państwowej z takich minielektrowni, nie pisz takich bajek bo jeszcze ktoś uwierzy, przemyśl temat bardziej dogłębnie i wyciągnij właściwe wnioski.

0
  • #5 10 Maj 2013 11:17
    Zygaqra
    Poziom 34  

Tak,to prawda. Żyjesz kolego w w kosmosie, a może masz dojście do takiego zestawu za grosze. Z grubsza licząc zaokrąglając w górę i w dół dziennie jak zarobisz 5 złotóweczek, sprzedając wszystko, to będzie dobrze.

0
  • #6 10 Maj 2013 11:45
    HERMES56
    Poziom 6  

Lobby energokrwiopijców robi wszystko aby zablokować małe inwestycje bo korytko się im opróżni.
    Ja potrzebuję porad technicznych a nie ideologicznych.
    Trochę ekonomii:
    -średni uzysk z 1kW mocy zainstalowanej dla tej szerokości geogr.-950kWh/rok
    -9kW*950=8550 kWh
    -gwarantowana cena odkupu OZE 1,1zł/kWh
    -daje nam to ponad dziewięć tysiecy rocznie
    Koszty instalacji
    -inwerter 10kW -znalazłem Simensa za 6tys
    -panele 250W-36szt po 800zł, razem28.800
    -montaże plus kable i złączki 6-7tys.
    Razem:42 tys złotówek
    -dotacja FOŚ DO 50%

0
  • #7 10 Maj 2013 13:52
    cirrostrato
    Poziom 36  

,,dotacja do 50%'' więc jak się zabierzesz za temat praktycznie to zobaczysz realia, to się nie ma prawa zwrócić niestety, gdyby twoje wyliczenia były choć trochę realne, wszedł bym w to z naprawdę większą gotówką, mogę na swoim terenie postawić nawet kilka ha farmy foto. Ale powodzenia.....

0
  • #8 10 Maj 2013 19:15
    HERMES56
    Poziom 6  

Dotyczy instalacji do 40 kW. Max dotacji 100 tys,wsparcie dla małych firm.

Czy ktoś mi odpowie na moje pytanie w sprawie przełączenia instalacji on grid na of grid w razie klęski żywiołowej?

0
  • #9 10 Maj 2013 22:31
    krzysiek-66
    Poziom 10  

Witam
    Wrazie klęski ratuje cię sterownik do zrzutu nadwyżki energii ale wtedy nie zarabiasz a gromadzisz energię w akumulatorach z której w razie "W" czerpiesz energię

pozdrawiam

0
  • #10 11 Maj 2013 09:11
    tomleszno
    Poziom 20  

HERMES56

Cytat:
    W jaki sposób przełączyć instalację w tryb pracy wyspowej w celu zasilania urządzeń domowych?

Kup generator 3-6 kW który dobrze trzyma częstotliwość i synchronizuj się z tą przetwornicą

0
  • Pomocny post
    #11 11 Maj 2013 09:47
    pv1
    Poziom 15  

Witam,
    Nie wiem jak Siemens ale inwerter firmy SMA np: smc 9000TL może współpracować z Sunny Island(kontroler ładowania akumulatorów).Standardowo inwerter ustawiony jest jako on grid ale można go przełączyć na off grid. Potrzebny do tego jest program np. sunny data control i hasło instalatora.Programem tym można zmienić wiele parametrów i dla bezpieczeństwa w tym przypadku trzeba zastosować dodatkową automatykę tj. przekaznik monitorujący parametry sieci połączony ze stycznikiem a nawet dwoma stycznikami które zabezpieczą sieć odbiorczą.
    A w razie klęski żywiołowej ręcznie odłączasz się od sieci zewnętrznej podpinasz się laptopem do inwertera i przełączasz go na off grid ,zasilasz swój dom i przy okazji możesz zwykłym prostownikiem naładować akumulatory.

Przy cenie 5tys. netto za 1kWh z montażem to nie jest żaden kosmos a barierą do budowy instalacji jest nie tylko brak stawki za kWh ale głównie brak jasnych przepisów co do instalacji tego typu elektrowni(zniesienie wymogu posiadania działalności gospodarczej przy sprzedaży tylko nadwyżki z mikroinstalacji).

0
  • #12 11 Maj 2013 12:19
    HERMES56
    Poziom 6  

Serdecznie dziękuję.Ta informacja to odpowiedź na moje rozważania.
    Mam jeszcze jedno pytanie:w jaki sposób podać napięcie z naładowanych aku
    (np.12v) na inwerter przełączony na off grid w nocy gdy panele PV nie dają napięcia?

0
  • Pomocny post
    #13 11 Maj 2013 13:07
    pv1
    Poziom 15  

HERMES56 napisał:
    Mam jeszcze jedno pytanie:w jaki sposób podać napięcie z naładowanych aku
    (np.12v) na inwerter przełączony na off grid w nocy gdy panele PV nie dają napięcia?

Coś pomieszałeś bo na inwerter fotowoltaiczny podajemy napięcie z paneli.
    A naładowane akumulator w dzień można wykorzystać w nocy do zasilenia np.przetwornicy 12/230v.

0
  • #14 14 Maj 2013 15:33
    m4tix
    Poziom 9  

HERMES56 napisał:
    Lobby energokrwiopijców robi wszystko aby zablokować małe inwestycje bo korytko się im opróżni.
    Ja potrzebuję porad technicznych a nie ideologicznych.
    Trochę ekonomii:
    -średni uzysk z 1kW mocy zainstalowanej dla tej szerokości geogr.-950kWh/rok
    -9kW*950=8550 kWh
    -gwarantowana cena odkupu OZE 1,1zł/kWh
    -daje nam to ponad dziewięć tysiecy rocznie
    Koszty instalacji
    -inwerter 10kW -znalazłem Simensa za 6tys
    -panele 250W-36szt po 800zł, razem28.800
    -montaże plus kable i złączki 6-7tys.
    Razem:42 tys złotówek
    -dotacja FOŚ DO 50%

Jeśli ustawa o OZE będzie choć trochę podobna do tego co planowali to cena skupu dla instalacji do 40 kW będzie 1,3 a nie 1,1 więc tym bardziej warto postawić sobie parę paneli na dachu.

Co do inwertera to tak jak kolega wyżej polecam SMA oraz Fronius.
    Do tej instalacji pasował by Fronius IG PLUS 120 V i przy średnim nasłonecznieniu dla rejonu południowo-wschodniej Polski to wyprodukuje:
    - 8 963,9 kWh roczna produkcja
    - efektywność systemu: około 13%

Co nam daje co roku 11 653 zł zysku, czyli nieźle;]

0
  • #15 17 Maj 2013 22:31
    marian7k
    Poziom 14  

Jeśli ustawa o OZE będzie choć trochę podobna do tego co planowali to cena skupu dla instalacji do 40 kW będzie 1,3 a nie 1,1 więc tym bardziej warto postawić sobie parę paneli na dachu tyle cytat z poprzednich postów kolegów.
    Cena 1,3 zł/kwh jest dla instalacji na dachu a instalacja na polu to przymierzają 1,1.Interesuje mnie ta dotacja do 50%,z tego co udało mi się dowiedzieć to jest dotacja dla mikroprzedsiębiorstw 100tys.zł za utworzenie 1 stanowiska pracy i około 50tys zł zwrotu Vatu co w sumie daje ok 50% kosztu instalacji 40kwp.Dodatkowy warunek założyć działalność,ubezpieczyć się w ZUS i zatrudnić siebie na tym utworzonym stanowisku pracy.Ale czy dodatkowo można w takiej sytuacji podjąć pracę na pełnym etacie poza działalnością gospodarczą?A może coś zle zrozumiałem?Jak to jest?

0
  • #16 22 Maj 2013 15:10
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

A ja Wam powiem tak, w temacie opłacalności.
    Mam 3kW, planuję dobić do 6kW.
    Do zwrotu inwestycji podchodzę chyba nietypowo. Nie przeliczam po ilu miesiącach/latach mi się to zwróci.
    Kombinuję tak - jak mi wpadła jakaś wolna kasa to kupiłem pierwsze 1,5kW. Potem wpadła znowu dodatkowa kas - to kupiłem 1,5kW.
    Jakbym nie kupił paneli to kasa i tak niezauważalnie rozeszła by się - a tak są panele i produkują.
    Teraz codziennie mam ciepłą wodę i cały dom zasilam z paneli (cały poza kuchnią, łazienką i pralnią). Na rachunku za prąd już widzę znaczną różnicę - jakieś 100-150PLN. Może nie wszystko to prąd z paneli, ale też zmiana podejścia do używania prądu w domu. Bo kupno paneli czy wiatraka to początek zmian w życiu. Zmienia się trochę filozofia życia. I ja sobie chwalę te zmiany. Ale nie o tym w tym miejscu.

0
  • #17 23 Maj 2013 11:05
    m4tix
    Poziom 9  

marian7k napisał:
    Jeśli ustawa o OZE będzie choć trochę podobna do tego co planowali to cena skupu dla instalacji do 40 kW będzie 1,3 a nie 1,1 więc tym bardziej warto postawić sobie parę paneli na dachu tyle cytat z poprzednich postów kolegów.
    Cena 1,3 zł/kwh jest dla instalacji na dachu a instalacja na polu to przymierzają 1,1.Interesuje mnie ta dotacja do 50%,z tego co udało mi się dowiedzieć to jest dotacja dla mikroprzedsiębiorstw 100tys.zł za utworzenie 1 stanowiska pracy i około 50tys zł zwrotu Vatu co w sumie daje ok 50% kosztu instalacji 40kwp.Dodatkowy warunek założyć działalność,ubezpieczyć się w ZUS i zatrudnić siebie na tym utworzonym stanowisku pracy.Ale czy dodatkowo można w takiej sytuacji podjąć pracę na pełnym etacie poza działalnością gospodarczą?A może coś zle zrozumiałem?Jak to jest?

Jak będzie ta ustawa to dla takiej małej instalacji nie trzeba będzie zakładać działalności. Czyli ZUSy odpadną. Dotacje nie są do końca zdefiniowane ale BOŚ coś tam przygotowuje dla ludzi. U nas w firmie prawie każda inwestycja ma przyznaną dotację ale to na razie jest zbyt skomplikowane aby to ktoś mógł w 100% ogarnąć.
    Aha i jeszcze dojdzie kasa z zielonych certyfikatów a aktualnie jest to 181 zł za 1MWh czyli z 40 KW trochę tej kasy bedzie;]

0
  • #18 24 Maj 2013 19:35
    marian7k
    Poziom 14  

Na jakiej podstawie twierdzisz że działalności gospodarczej nie trzeba zakładać,coś wiesz konkretnie...

0
  • #19 25 Maj 2013 12:13
    photonlab.pl

Poziom 12  

Kolega m4tix bazuje na projekcie ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, której ostatnia obietnica wprowadzenia mówi o pierwszym kwartale 2014 r. Ruch Palikota próbuje wprowadzić tę poprawkę do obecnie procedowanej nowelizacji Prawa Energetycznego.

Jednocześnie samo wprowadzenie braku obowiązku prowadzenia Działalności Gospodarczej nie gwarantuje ekonomiki instalacji.

Poprawka: mała (precyzyjnie Mikro) instalacja czyli instalacja do 40 kW mocy elektrycznej nie będzie generować przychodu w oparciu o Zielone Certyfikaty tylko Taryfę Gwarantowaną.

W załączeniu plik przedstawiający najważniejsze założenia projektu ustawy o OZE z punktu widzenia systemów fotowoltaicznych.

--
    www.fotowoltaika-szkolenia.pl

0
  • #20 17 Cze 2013 09:45
    HERMES56
    Poziom 6  

Znowu szykuje się "skok na kasę". Ktoś DUŻY planuje budowę w Polsce "samospłacających się" domów z panelami PV. Obiecuje 50 tys.nowych miejsc pracy. Trzeba patrzeć na ręce rządzących bo "kupi" ustawę OZE i szary Polak zostanie "na lodzie".

0
  • #21 18 Cze 2013 11:58
    _jta_
    Specjalista elektronik

Mam pytanie co do tych wyliczeń, ile się uzyska energii - dla jakiego ustawienia paneli zostały zrobione?
    W innym temacie 11 Cze 2013 20:40 Rzuuf podał, że np. w 2011 roku było tylko 758 godzin słonecznych.

0
  • #22 18 Cze 2013 13:28
    photonlab.pl

Poziom 12  

_jta_ napisał:

W innym temacie 11 Cze 2013 20:40 Rzuuf podał, że np. w 2011 roku było tylko 758 godzin słonecznych.

Tak, tylko, że godziny słoneczne nie mają nic wspólnego z fotowoltaiką. Z mojej oceny wynika, że kolega Rzuuf nie ma zielonego pojęcia o fotowoltaice a jedynie zajmuje się dezinformacją w tej dziedzinie.

Godziny słoneczne jest to miara bezchmurnego nieba. Tymczasem z punktu widzenia PV istotne jest ile energii dociera do płaszczyzny modułów.

Zobacz sobie tutaj :
    http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php

Odnośnie wypowiedzi entuzjasty też nie jest prawdziwa gdyż dotyczy projektu ustawy o OZE, który się wlecze już od 1,5 roku i obecne prognozy wejścia ustawy w życie mówią o pierwszym kwartale 2014 roku.

--

0
  • #23 18 Cze 2013 13:41
    putas

Ile uzyska się energii z naszych paneli zależy od naszego słoneczka, a w zasadzie od wrednych, wstrętnych i niechcianych przez nas chmur. Bo słoneczko zawsze daje tak samo. To wredne chmury mniej lub więcej zatrzymują. Ale zawsze coś tam przepuszczą.
    A tak na serio jakbyśmy nie liczyli to i tak jest to tylko jak wróżenie z fusów u wróżki. Są teoretyczne mapy nasłonecznienia opracowane prez lata obserwacji, ale ostatnio sami meteorolodzy mówią, że zachodzą bardzo dziwne i nieprzewidywalne zmiany w pogodzie. Nawet krótkoterminowe prognozy (na kilka dni) nie sprawdzają się. Więc moim zdaniem wyliczanki na podstawie mądrych wzorów i tabel tracą sens trochę. Co prawda w naszych okolicach (ta część Europy) jeśli się nie mylę to teoretycznie przyjmuje się blisko 1MWh/m2/rok - zobacz linki do wielu takich map na googlach

0
  • #24 20 Cze 2013 20:00
    voytalo
    Poziom 25  

putas napisał:
    jeśli się nie mylę to teoretycznie przyjmuje się blisko 1MWh/m2/rok -

Oj myli się kolega. Aż tak dobrze to nie jest. Z 1 mkw. przeciętnego panelu polikrystalicznego o mocy znamionowej 240Wp, w naszej cześci europy można wyciągnąć ok. 160kWh/rok. Wiem to nie tylko z własnego doświadczenia, ale i innych instalatorów.

0
  • #25 20 Cze 2013 20:44
    putas

Fakt, niestety chyba masz rację. Zapomniałem o sprawności panela. To co podałem to ilość energii docierającej do panela, ale sprawność paneli to tylko max 14-16%. Czyli masz rację.

0
  • #26 20 Cze 2013 23:55
    _jta_
    Specjalista elektronik

Czyli zamiast spłacenia przez 2.5 roku, jak to by wynikało z danych w #6 (przy założeniu dotacji FOŚ 50%), wyjdzie 16 lat (z tą dotacją), plus będą odsetki do płacenia, i to większe od zysku ze sprzedaży energii. Nawet jeśli mamy kapitał i możemy go ulokować w banku na 5%, albo zainwestować, to lokata podobnie się opłaci, przy założeniu, że ceny się nie zmienią, a panel posłuży przez kilkadziesiąt lat (jak krócej, to poniesiemy straty).

0
  • #27 21 Cze 2013 10:14
    voytalo
    Poziom 25  

Nie ma co się oszukiwać - bez nowej ustawy OZE instalacje PV są nieopłacalne. Na dzień dzisiejszy inwestują w nie tylko przedsiębiorstwa, które uzyskyskają na nie dopłaty unijne lub osoby prywatne, które nie mają co robić z pieniędzmi:)

0
  • #28 21 Cze 2013 10:43
    _jta_
    Specjalista elektronik

Wygląda na to, że i z ustawą, jak ktoś dostanie za energię dwa razy tyle, za ile może ją kupić (sprzeda energię po 1.1zł/kWh), i jeszcze zwrot połowy kosztów instalacji (dotacja FOŚ), to i tak do tego dużo dopłaci, jeśli na instalację weźmie kredyt z banku, a będzie miał małe szanse zysku, jeśli zrobi taką instalację zamiast lokaty w banku - uzyskanie zysku jest możliwe, jeśli instalacja przetrwa kilkadziesiąt lat, a może się zdarzyć huragan, czy grad, który ją zniszczy - można się ubezpieczyć, ale wtedy opłaty za ubezpieczenie przekroczą zysk, więc i tak się będzie dokładać.

Od jakiegoś czasu widzę PV przy szosach do zasilania podświetlenia znaków drogowych. Może to miałoby sens, żeby tak robić, choć wymaga to magazynowania energii w akumulatorach, co dodatkowo podnosi koszty, gdyby nie fakt, że wszystkie takie instalacje są blisko zabudowań - i pewnie taniej by wypadło pociągnąć stamtąd zasilanie. Ale ktoś chce się popisać nowoczesnością, więc robi się nieekonomiczne zasilanie z PV.

0
  • #29 23 Cze 2013 13:32
    photonlab.pl

Poziom 12  

voytalo napisał:
    Z 1 mkw. przeciętnego panelu polikrystalicznego o mocy znamionowej 240Wp, w naszej cześci europy można wyciągnąć ok. 160kWh/rok. Wiem to nie tylko z własnego doświadczenia, ale i innych instalatorów.

Panowie, pomieszaliście.

Voyalto, w powyższym przykładzie mówisz o uzysku z metra kwadratowego jednocześnie liczysz to z modułu (nie panela), który ma ok. 1,6 m2 powierzchni.

Licząc opłacalność raczej nie liczy się uzysku z m2 bo nie kupujemy instalacji na metry kwadratowe tylko na Wat-peak. (pomijając kwestię różnych powierzchni w zależności od zastosowanej technologii).

Kupując instalację płacimy za jej moc nominalną a nie za m2.

Naprawdę polecam używać dedykowanych narzędzi a nie "mój kolega mówił.. itp. itd."

http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php

Wystarczy kliknąć gdzieś na mapie i już liczymy uzyski dla instalacji 1 kWp. Wychodzi tak około 1000 kWh/kWp rocznie. Teraz bazując na obecnie proponowanych stawkach daje to przychód netto 1300 zł (zakładając wprowadzenie całej wyprodukowanej energii do sieci). Ta stawka przysługuje przez 15 lat. Koszt takiej małej instalacji wyjdzie ok 8000 zł. Zwrot po 6-7 latach.

Pozdrawiam
    Jakub Wiśniewski

--

0
  • #30 23 Cze 2013 19:10
    _jta_
    Specjalista elektronik

Racja. Jest jeszcze kwestia: czy moc nominalną tak samo określa producent/dystrybutor i ta strona internetowa, bo atmosfera nawet całkowitym przy braku chmur pochłania część światła (i to wcale niemałą) - dlatego podając moc nominalną należy określać, czy to jest moc ogniwa umieszczonego powyżej atmosfery, czy np. na poziomie morza. No i czy ceny ogniw i energii są netto, czy brutto (różnica o 23% VAT) - to wszystko może znacznie zmienić czas amortyzacji instalacji, zwłaszcza jak do podanej ceny ogniw dojdzie VAT do zapłacenia, a od podanej ceny sprzedaży energii też zapłacimy VAT - wyjdzie ponad 1.5X gorzej z powodu samych cen.

0