Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Płyta indukcyjna Mastercook - Jaka pasta termoprzewodząca pod tranzystory mocy

d51 10 May 2013 14:43 7143 7
    d51
    Level 11  
    Witam.Po naprawie muszę złożyć moduł mocy od modelu IDE64LS.Tranzystory IRGP 4068D ( nie izolowane),po dwa obok siebie.Jaką pastę zastosować i jakie podkładki,stare przebite z dziurami ?.Chodzi mi o pastę termo-przewodzącą tak,żeby zbyt szybko nie stwardniała-z jakiego typu podkładki,oryginalne nie osiągalne ?
  • Helpful post
    fuse
    Level 15  
    Pod obudowę TO247 używam takich podkładek:
    http://www.tme.eu/pl/details/smica-sot93-2/radiatory-osprzet/ninigi/smica-sot93-2/#

albo bez tulejki

http://www.tme.eu/pl/details/smica-sot93/radiatory-osprzet/ninigi/smica-sot93/#

Można kupić też ceramiczne, jak wolisz (nie wiem jakie są oryginalnie).

Nie zakładałbym starych uszkodzonych podkładek.

Silikonowych nie musisz chyba "ciaprać", ewentualnie bardzo cienką warstwą zwykłej pasty silikonowej z tlenkiem magnezu.
    d51
    Level 11  
    Dziękuję.Oryginalne były obustronnie powlekane silikonem zielonym-w środku cienka,żółta folia o grubości ok.0,05 mm -podkładka na dwa tranzystory.Co myślisz o mikowej 0,05 mm i pasta biała H lub lepsza ?.To mam w swoich zapasach.
  • Helpful post
    fuse
    Level 15  
    d51 wrote:
    Dziękuję.Oryginalne były obustronnie powlekane silikonem zielonym-w środku cienka,żółta folia o grubości ok.0,05 mm -podkładka na dwa tranzystory.Co myślisz o mikowej 0,05 mm i pasta biała H lub lepsza ?.To mam w swoich zapasach.

Pasta do miki raczej z tych lepszych, mika ma dosyć dużą rezystancję termiczną.
    d51
    Level 11  
    Czy możesz mi polecić dobrą pastę do miki ?
    Pawel1812
    Level 26  
    A nie lepiej nie odrywać tranzystorów od oryginalnych podkładek do naprawy (są dość mocno i solidnie przyklejone) tylko wylutować je z laminatu prowadząc naprawę bez wlutowanych tranzystorów? Wylutowanie ich przy pomocy SC7000 i dyszy 1.5mm przebiega naprawdę sprawnie, nawet w I3D4R, gdzie laminat jest dwustronny z metalizacją.

Oczywiście sytuacja jest inna gdy same tranzystory ulegną awarii, ale nie potrzeba przecież odklejać tranzystorów aby to stwierdzić. Poza awarią samych tranzystorów naprawdę nie widzę potrzeby odrywania tranzystorów od radiatora w celu przeprowadzenia naprawy.

Warto zwrócić uwagę na grubość oryginalnych podkładek oraz obliczyć lub zmierzyć ilość ciepła wydzielaną podczas kluczowania. Następnie policzyć, czy ta ilość ciepła będzie w stanie przeniknąć przez taką podkładkę. Okazuje się, że żadna podkładka grubsza niż 0.1mm nie będzie w stanie odprowadzić odpowiedniej ilości ciepła od tranzystora.
    Eksperymenty praktyczne dowiodły że podkładki z linków powyżej nie spełniają swojej funkcji w tej aplikacji, co potwierdzają obliczenia i pomiary.
    Wniosek wynika z tego prosty - najlepiej nie zrywać tranzystorów, a jak już to nie uszkadzając oryginalnych podkładek. Jeśli już do uszkodzenia dojdzie, należy przed zamówieniem podkładek sprawdzić obliczeniowo, czy spełnią one swoją funkcję.
    d51
    Level 11  
    Dziękuję.Zastosowałem mikę o grubości 0,05 i pastę termo przewodzącą z oby stron.Do tej pory działa sprawnie.