Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega 8 -> błędy przy programowaniu

kimi9 10 Maj 2013 17:21 2577 20
  • #1 10 Maj 2013 17:21
    kimi9
    Poziom 10  

Witam, potrzebuje zaprogramować Atmega 8. Niestety programator nie "widzi" mikrokontrolera. W BASCOM AVR występują błędy: Difference at 0000 oraz Access violation at address 005CFC3E in module 'bascavr.exe'. Read of address 00133000

Zainstalowałem również eXtrema Burner AVR; przy odczycie wyskakuje coś takiego:

Układ wg którego były tworzone połączenia:

Dodatkowo jeszcze PCB:

Oczywiście te 2 miejsca bez ścieżki są odpowiednio połączone przewodem.

Programator jakiego używam, http://electropark.pl/2813-thickbox/programator-dla-avr-na-usb-usbasp.jpg (gdyby robiło to różnice)

0 20
  • #2 10 Maj 2013 17:33
    Juffre
    Poziom 12  

Ustaw zworkę wolnego programowania. Fabrycznie Atmegi sa taktowane wewnętrznym oscylatorem RC 1MHz, wiec musi być ta zworka ustawiona

0
  • #3 10 Maj 2013 17:34
    kimi9
    Poziom 10  

Próbowałem już, nic to nie daje ;/
    Albo i jednak tak.. po wyłączeniu i włączeniu zasilania ruszyło.

0
  • #5 10 Maj 2013 17:42
    kimi9
    Poziom 10  

Tzn próbuję to zaprogramować, a co mi z tego wyjdzie to za chwileczke dam znać.

0
  • #7 10 Maj 2013 19:10
    kimi9
    Poziom 10  

Już niby mam wszystko, tylko że nie wiem dlaczego wyświetlacz nie działa po wgraniu programu..

Kod: basic4gl
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Czy oprócz wgrywania programu trzeba jeszcze coś zrobić?

0
  • #8 10 Maj 2013 20:07
    Juffre
    Poziom 12  

Zacznij może od najłatwiejszego programu z migającą diodą. Potem spróbuj z LCD

0
  • #9 10 Maj 2013 23:58
    kimi9
    Poziom 10  

Tylko że z tego co mi się wydaje to kod jest dobrze napisany, lecz nie wiem dlaczego na wyświetlaczu nic nie ma . Starałem się szukać różnych informacji lecz nie bardzo umiałem coś znaleźć. Może ktoś powie mi co jeszcze trzeba ustawić (bo pewnie tak może być), gdyż przy innych (testowych) programach również nic nie wyświetlało.

0
  • #12 11 Maj 2013 10:56
    kimi9
    Poziom 10  

Jeżeli kręcę potencjometrem są na ekranie prostokąty.

Tutaj jest schemat podłączenia:

0
  • #14 11 Maj 2013 11:10
    kimi9
    Poziom 10  

Tak, wiszą w powietrzu. Tylko akurat w tym schemacie były jeszcze podpięte.

0
  • #16 11 Maj 2013 14:41
    kimi9
    Poziom 10  

Poza tym raczej jest wszystko jak na schemacie. Posprawdzam jeszcze raz czy wszystkie te połączenia są prawidłowe.

Co do uszkodzonego procka to chyba nie bardzo skoro po wgraniu programu diody migały, a LCD jednak wyświetla "tło".

Próbowałem już wgrywać program który ma wyświetlić tylko kilka znaków i efekt był taki sam ;/

Dodano po 2 [godziny] 14 [minuty]:

Więc tak, posprawdzałem wszystkie połączenia i są ok. Ustawiłem FUSE bity zgodnie z http://mirley.firlej.org/fuse_bity_w_mikrokontrolerach_avr dla rezonatora kwarcowego o częstotliwości 16 MHz (taki jak mam w układzie). Na ekranie zaczęły się pojawiać takie dziwne "chińskie" znaczki oraz tekst który miał być wyświetlany (to tylko czasami).

Jak rozwiązać ten problem?

0
  • #17 11 Maj 2013 21:33
    kimi9
    Poziom 10  

Ok. Dziękuję wszystkim za pomoc. Wymiana taśmy i przelutowanie wyświetlacza pomogło ;)

0
  • #18 11 Maj 2013 21:49
    piotrva
    Moderator Mikrokontrolery

:D
    Pierwsza zasada kontroli układów:

Cytat:
    Jeśli coś nie działa, zanim poświęcisz 2 dni na szukanie błędu w programie, sprawdź 10 razy wszystkie połączenia.

Wiem to z doświadczenia, bo zaczynając nie raz miałem podobne problemy pt. wszystko wariuje i po przekopywaniu kodu i niemalże powrocie do migania diodą okazywało się a to że kabelek się wypiął, a to że zapomniałem po lutowaniu (jeszcze wtedy elementy przewlekane) odciąć druciku od jednego z rezystorów i zrobił zwarcie, a to miałem 2 uszkodzone taśmy połączeniowe i dopiero 3-cia z kolei nie miała uszkodzonych styków... I tak można by dniami sprawdzać soft i nic nie znaleźć.

Także to taka moja rada na przyszłość dla Kolegi i fajnie, że już działa ;)

0
  • #19 11 Maj 2013 22:37
    kimi9
    Poziom 10  

U mnie zaskakująco przy drugim odpaleniu było ok ;)

Tylko jeszcze jeden problem.. Po 3 wgraniu poprawek do programu zaczęły się pojawiać znowu dziwne krzaczki, na chwile czasami "wskakiwał" odpowiedni tekst. Co może być powodem i jak to wyeliminować?

Może to być wina zakłóceń? LCD jest podłączony na taśmie IDC ok. 28cm

0
  • #21 13 Maj 2013 17:28
    kimi9
    Poziom 10  

Skrócenie kabla do ok 10 cm pomogło ;)

0