Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Benq MW512 DLP - uszkodzona lampa, jaki zamiennik ewentualnie przeróbka.

nursiak 10 May 2013 18:11 4125 6
    nursiak
    Level 9  
    Witam,
    Posiadam ok 1,5 roku projektor Benq MW 512 (DLP). Przepracowane ok 3000h w trybie econo (lampa niby miała dzialac w tym trybie 6000h). Podczas normalnej pracy na projektorze w pewnym momencie zarnik po prostu zgasł (czarny ekran projektor pracowal nadal). Przerestartowalem projektor, zalaczaja sie coolery jednak po chwili zaswieca sie czerwona dioda LAMP i projektor po jakims czasie sie wylacza.

Dodam ze do tej pory nie wyswietlaly sie zadne ostrzezenia dotyczace lampy (wg. instrukcji projektor sugeruje na podstawie licznika wymiane lampy).

Czy to normalne zachowanie? Moim zdaniem lampa powinna troche dluzej popracowac i tracic na mocy a nie po prostu zgasnac. Pytam dlatego ze boje sie ze to nie wina lampy a jeszcze czegos innego. Jaka procedure sprawdzenia polecicie?

Projektor wisi pod sufitem, jestem pierwszym wlascicielem (zawsze prawidlowo wylaczany), znajduje sie w pomieszczeniu klimatyzowanym.

Czytalem na forum ze duzo osob stosuje lampy xenonowe zamiast oryginalnych zamiennikow. Przejrzalem forum i nie ma znalazlem informacji dot. przerobki mw512.

Do mojego projektora przewidziany jest zarnik model: 5J.J3S05.001. o mocy 190W.

Czy wystarczy podmienic zarnik na jakis inny (jaki?)

Czy w tym modelu raczej moge zapomniec i musze go najpierw oczukac zeby pracował bez lampy a nastepnie przerobke balastu?

Prosze o wskazówki, ewentualnie chetnie zapłacę komuś z okolic Katowic za przerobkę w/w by działał z tanimi lampami.

Z góry dziekuje za odpowiedz
    Pozdrawiam
    nursiak
    Level 9  
    Dziękuje za link do service manuala, tamten watek juz czytałem.
    Oto czego udało mi sie dowiedzieć:

-Boczny wentylator sie kreci
    -Wentylator dmuchajacy na lampe tez sie kreci
    -Kolo barwne również

Po zalaczeniu projektora widac ze "probuje wystartowac" lampe (lampa zaswieca sie - migocze przez ok 1 sek wydajac siebie charakterystyczne "cykcykcykcyk"), nastepnie jest ciemno jakies 10 sek i znow probuje wystartowac lampe. Tak ok 3-4 razy po czym sie wyłącza i zaświeca sie czerwona kontrolka LAMP.

Pytanie do znawcow - czy to charakterystyczne dla padnietej lampy czy moze ma napiecie ze male zeby wystartowac (walniety balast?) Co ewentualnie sprawdzic jeszcze?
    Arczizioom
    Level 23  
    nursiak wrote:
    (lampa zaswieca sie - migocze przez ok 1 sek wydajac siebie charakterystyczne "cykcykcykcyk")

Tak mi się zachowywał xenon zasilany za słabym zasilaczem.
    nursiak
    Level 9  
    Problem rozwiązano. Padnięta była lampa. Pytanie do znawców. Uszkodził mi się przewód od termistora, po naprawie projektor dziwne momentami się zachowuje (jakby miał błędne odczyty temp). Czy można tam włożyć byle jaki termistor czy musi być konkretny pod ten model, jaki? Na płycie głównej znajduje się układ TMP75
    MULTITECHAM
    Level 13  
    Witam
    Termistor nie musi być identyczny , ważne jednak żeby miał zgodne parametry , dla TMP75 temperatura max wynosi +125 stopni poszukaj termistora spełniającego ten zakres temperatury , ważne żeby nie miał parametrów niezgodnych ponieważ od tego pomiaru temperatury zależy prędkość wentylatorów , a jeśli prędkość wentylatorów będzie nie adekwatna do temperatury to uszkodzą się inne elementy w projektorze które są czułe na temperaturę jak np polaryzatory .

Z tego co można wyczytać to jest to cyfrowy czujnik temperatury (pewnie na plycie jako uklad smd) więc ciężko będzie coś innego podmienić , pytanie tylko czy to chodzi o ten czujnik a nie np ten przy lampie lub przy wyjściu powietrza , bo w projektorze napewno masz kilka czujników.
    nursiak
    Level 9  
    MULTITECHAM wrote:
    Witam
    Z tego co można wyczytać to jest to cyfrowy czujnik temperatury (pewnie na plycie jako uklad smd) więc ciężko będzie coś innego podmienić , pytanie tylko czy to chodzi o ten czujnik a nie np ten przy lampie lub przy wyjściu powietrza , bo w projektorze napewno masz kilka czujników.

Chodzi o czujke która jest przy samej lampie (obok wentylatora wdmuchujacego powietrze bezposrednio tunelem na zarowke, zaraz obok tego tunelu jest umieszony i mierzy temp zarowki)
    Tutaj umiescilem wiecej szczegółów:
    Link