Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konfiguracja Access Pointa - prośba o pomoc

10 Maj 2013 22:50 2688 15
  • Poziom 9  
    Witam, potrzebuję pomocy jak skonfigurować acces point. Miałem wcześniej modem, który pracował na innej masce podsieci, nie było żadnego problemu. Po zmianie, po podłączeniu drugiego urządzenia do sieci pojawia się już problem, nie może się połączyć. (zwiazek z maską podsieci)

Oto widok okna konfiguracyjnego acces pointa:

Adres IP modemu: 192.168.1.1
    maska podsieci modemu: 255.255.255.252

Jakie wartości mam podać w oknie konfiguracyjnym, aby pracowało to jak należy? Z góry dziękuję!
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 43  
    Będziesz musiał podnieść sobie drugi IP na interfejsie, bo maska 255.255.255.252 (czyli 30 bitów) to popularna połączeniówka, która pozwala na komunikację tylko dwóch hostów - w domyśle routera i urządzenia klienckiego.
  • Poziom 9  
    W jaki sposób mogę to zrobić? Mogę wysłać screeny okien konfiguracyjnych acces pointa, sam się w tym pogubię od razu.
  • Poziom 39  
    1. Clone MAC (z pierwotnie podłączonego kompa).
    2. W Gateway kopiujesz adres IP 192.168.100.252
    3. SAVE i restart prądowy routera.
    4. Karty w kompach ustawione w zakładce TCP/IP na auto-config
  • Poziom 9  
    Podana przez konfiguracja tworzy sieć lokalną w której działa serwer DHCP. Oznacza to, że jak na komputerach ustawisz, automatyczne uzyskiwanie adresu IP oraz DNS, to komputery będą dostawały automatycznie unikalne adresy pomiędzy .100 a .200. Każdy z tych komputerów będzie mógł się komunikować z twoim routerem .252 a również między sobą. Przydatne polecenia pod windowsem w wierszu poleceń (cmd):

ipconfig

wyświetli konfigurację IP, jeśli masz adres IP 192.168.100.X gdzie X jest od 100 do 200

ping 192.168.100.252

sprawdzi czy twój acces point odpowiada.

Aby komputery miały dostęp do Internetu pewnie konieczna jest prawidłowa konfiguracja WAN a także trybu pracy acces pinta.

Aby powiedzieć coś więcej na temat połączenia po WiFi potrzebne są informacje z Wirless Basic.
  • Poziom 39  
    @_pkw_ brama niestety musi być wpisana.
    Reszta uwag, mimo że prawidłowa, to jednak "off-topic".

_pkw_ napisał:
    Przydatne polecenia pod windowsem w wierszu poleceń (cmd):
    ipconfig.
    Zgoda, ale po co na tym etapie?

_pkw_ napisał:
    wyświetli konfigurację IP, jeśli masz adres IP 192.168.100.X gdzie X jest od 100 do 200
    no i... (?)

_pkw_ napisał:
    ping 192.168.100.252
    sprawdzi czy twój acces point odpowiada.
    Przecież już się połączył...

_pkw_ napisał:
    Aby komputery miały dostęp do Internetu pewnie konieczna jest prawidłowa konfiguracja WAN a także trybu pracy acces pinta.
    Przecież ma połączenie z 1go - tu chodzi o filtrację MACów lub ograniczenia ilości klientów na podsieci....
    sebasw22 napisał:
    ...po podłączeniu drugiego urządzenia do sieci pojawia się już problem, nie może się połączyć...
    piterus99 napisał:
    ...maska 255.255.255.252 (czyli 30 bitów) to popularna połączeniówka, która pozwala na komunikację tylko dwóch hostów - w domyśle routera i urządzenia klienckiego.

_pkw_ napisał:
    Aby powiedzieć coś więcej na temat połączenia po WiFi potrzebne są informacje z Wirless Basic.
    Ale co WiFi...

Dlatego należy wykonać czynności, o których napisałem w poście wyżej
  • Poziom 9  
    [quote="voitek1"]1. Clone MAC (z pierwotnie podłączonego kompa).

Czyli on ma byś sam dla siebie bramą? - Ciekawy pomysł.

Co ów acces point zrobi z pakietami kierowanymi do innych sieci niż 192.168.100.0/24 a w szczególności do 192.168.1.1 który jest podobno wg ciebie modemem? Moim zdaniem nic, bo nie będzie miał takiej sieci w żadnej z tablic: routingu, bridge czy NAT.
  • Poziom 39  
    Oczywiście, że tak! - Po stronie LAN - adres IP APeka będzie oczywiście dla niego (jego klientów) bramą.

Po stronie WAN APeka adres 192.168.1.1 jest adresem LAN modemu i z tym adresem APek się łączy - tak, jak napisał to autor postu (NIE JA!):
    sebasw22 napisał:

PS
    Kłania się czytanie ze zrozumieniem i brak rozeznania w NAT
  • Poziom 9  
    [quote="voitek1"]Oczywiście, że tak! - Po stronie LAN - adres IP APeka będzie oczywiście dla niego (jego klientów) bramą.

Po stronie WAN APeka adres 192.168.1.1 jest adresem LAN modemu i z tym adresem APek się łączy - tak, jak napisał to autor postu (NIE JA!):
    sebasw22 napisał:

Jeśli konfiguracja WAN jest taka jak w powyższym przypuszczeniu to się zgodzą. Niestety nie widzimy jak wygląda karta WAN.

Dodano po 2 [minuty]:

voitek1 napisał:
    brak rozeznania w NAT

Nie znasz mnie, ani mojej wiedzy, więc ta ocena jest nie na miejscu
  • Poziom 39  
    Na razie czekamy na autora wątku.

PS
    _pkw_ napisał:
    ....Nie znasz mnie, ani mojej wiedzy, więc ta ocena jest nie na miejscu
    Oto Twoja wiedza:
    _pkw_ napisał:
    voitek1 napisał:
    Czyli on ma byś sam dla siebie bramą? - Ciekawy pomysł.
    Masz lepszy dla domowego routera??? Jeśli tak, to czekamy na konkrety...

_pkw_ napisał:
    ....Co ów acces point zrobi z pakietami kierowanymi do innych sieci niż 192.168.100.0/24 a w szczególności do 192.168.1.1 który jest podobno wg ciebie modemem?...
    Nie według mnie - patrz post autora
    voitek1 napisał:
    ...Kłania się czytanie ze zrozumieniem...

Pozdrawiam :D
  • Poziom 9  
    voitek1 napisał:
    3. SAVE i restart prądowy routera.
    4. Karty w kompach ustawione w zakładce TCP/IP na auto-config

Zrobiłem tak jak tutaj zostało podane. Jeżeli się uda przydzielić IP takie jak DHCP podano, to nie ma wtedy internetu. Jednak na trybie automatycznym, sam często bezpośrednio wyszukuje modem (192.168.1.1). Modem jest podłączony przez kabel ethernet do acces point, nie wspomniałem o tym.
  • Poziom 43  
    Troszkę by pomogło, jakbyś jednak podał model tego AP.
  • Poziom 9  
    Model AP: Air Live WL-5450AP

Tak to u mnie wygląda teraz:

• Poziom 39  
    1. Karty w kompie ustaw w TCP/IP na auto-config
    2. Zwiększ zakres IP LAN na routerze: 192.168.100.2 - 192.168.100.199
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Więc jest to model bez funkcji routera.
    Rozumiem, że chcesz osiągnąć możliwość podłączenia kilku komputerów, tak?

Co to za modem i dostawca? Sprawia wrażenie multimedii ADSLowej, bo oni mieli takie dziwne ustawienia - i tylko tam możesz zwiększyć maskę podsieci, ale zapewne nie masz dostępu. Zostaje Ci tylko zamienić urządzenie na takie, które posiada router.
  • Poziom 9  
    piterus99 napisał:

Co to za modem i dostawca? Sprawia wrażenie multimedii ADSLowej, bo oni mieli takie dziwne ustawienia - i tylko tam możesz zwiększyć maskę podsieci, ale zapewne nie masz dostępu. Zostaje Ci tylko zamienić urządzenie na takie, które posiada router.

Jest dokładnie tak jak mówisz. Dostawca - Multimedia Polska. Spróbuję może jeszcze skontaktować się z multimedią czy jest możliwość zmiany modemu od nich. Jeśli nie - kupię nowy router. Dziękuję za zainteresowanie!!