Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie halii - Przekaźniki bistabilne włączają się losowo

wolfeusch 11 Maj 2013 05:59 2883 9
  • #1 11 Maj 2013 05:59
    wolfeusch
    Poziom 8  

Witam!
    Mam taki problem zrobiłem sterowanie oświetleniem hali przy pomocy przekaźników bistabilnych, jest to 36 przekaźników w rozdzielni których sterowanie odbywa się w szafce odległej o około 60m od samych przekaźników, w szafce sterującej znajdują się przyciski z lampkami na oddzielnych obwodach które mają sygnalizować zadziałanie poszczególnych obwodów oświetleniowych.
    Niestety podczas włączania któregoś z obwodów, włączają się losowo inne, przekaźniki sterowane są napięciem 230V a zakres napięć sterujących wynosi od 12 do 230.
    Jak wyeliminować ten problem.
    Pozdrawiam

0 9
  • #2 11 Maj 2013 07:18
    BILGO
    Poziom 38  

Problem pewnie tkwi w tym że napięcie sterujące przekazniow wynosi od 12V... Prawdopodobnie indukują się jakieś napięcia w przewodach sterujących które wyzwalają przekaźnik....

0
  • #3 11 Maj 2013 08:06
    piter244
    Poziom 23  

Jesteś absolutnie pewny że sterowanie przekaźników to 230V? Jaki to model przekaźnika? Nie spotkałem się nigdy z czymś takim. Może mój przedmówca ma rację. Sprawdź i opisz szerzej problem.

0
  • #4 11 Maj 2013 09:00
    tehaceole

Poziom 28  

Zerknij na przekaźniki interfejsowe (tak, wiem - mówisz o bistabilnych - podaję tylko przykład) Relpola - a w szczególności na zapis na dole:

Cytat:
    * Wykonanie do długich linii (max. 300 m), z wbudowanym filtrem przeciwzakłóceniowym

W Twoim przypadku stawiam na problem z różnymi napięcimi sterującymi poszczególnych przekaźników. Im niższe napięcie sterujące tym obwód bardziej podatny na zakłócenia. Do tego jeszcze nie wiemy jakim okablowaniem to wszystko spiąłeś.

Offtop: IMHO lwią część Twojej pracy możnaby zaoszczędzić stosując na drodze skrzynka sterująca - rozdzielnia jakieś sterowanie cyfrowe, choćby coś po ModbusRTU.

0
  • #5 11 Maj 2013 10:13
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

piter244 napisał:
    Nie spotkałem się nigdy z czymś takim

Przekaźnik bistabilny PB400 2Z 16A ;tu przykład
    Podstawowy model to na napięcie 230V większość firm ma je w swojej ofercie .
    Tak jak pisał kolega BILGO tu jest problem ,dodać obciążenie na cewkę przekaźnika albo wymienić na 230V.

0
  • #6 11 Maj 2013 11:34
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Problem wynika z bardzo dużej rezystancji (czy impedancji jak kto woli) wejścia przekaźnika i dotyczy większości przekaźników sterowanych napięciem. Przewód podłączony do wejścia przy rozwartym styku na drugim jego końcu będzie niemal zawsze pod nieokreślonym napięciem, które wynika z pojemności, upływności izolacji czy zakłóceń z zewnątrz.
    Żeby zapobiec skutkom fałszywych wyzwoleń trzeba zamiast styku zwiernego podającego napięcie L zastosować styk przełączający (lub dwa zblokowane styki NC i NO). Zwieramy wejście do N przy braku wysterowania, przełączamy na L przy włączaniu przekaźnika.

0
  • #7 11 Maj 2013 15:26
    BILGO
    Poziom 38  

Nie wiem czy kolega wyżej ma na myśli ten pomysł co ja, ale proponuje do obwodów sterujących przekaźników bistabilnnych podłączyć przekaźniki z cewką 230V... tz odseparować obwody sterujące od bistabilnych przekaźników...

0
  • #8 11 Maj 2013 17:00
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Też oczywiście można Kolego Bilgo, tyle że to podnosi koszty i przekaźniki potrzebują miejsca.

0
  • #9 12 Maj 2013 00:41
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 14 Maj 2013 00:32
    Piotrek piki
    Poziom 12  

Witam.
    Przekaźniki zasilane są prądem zmiennym czy stałym,
    Jeżeli stałym to jaki to jest zasilacz: stabilizowany czy niestabilizowany?

Przekaźnik zasilany prądem o niskim napięciu z zasilacza w postaci transformatora i mostka diodowego (czyli niestabilizowany) potrafi wprowadzić niezłe czary mary.

Ja stosuje dodatkowy kondensator elektrolityczny 200 do 500mikro i "obciążenie" w postaci kontrolki (najlepiej sprawuje się niezgodna z zaleceniami uczonych - żarówka) 1W lub2W i na napięcie około dwa razy wyższe niż napięcie wyjściowe zasilacza (żeby się za bardzo nie grzało :-)

0