Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer do grafiki i video do 1500 zł

wrzesientomek 11 Maj 2013 07:32 2118 21
  • #1 11 Maj 2013 07:32
    wrzesientomek
    Poziom 7  

Witam. Od dłuższego czasu przymierzam się do zakupu nowego kompa, a wszystkie testy i porównania w internecie przytłaczają mnie ilością informacji, więc postanowiłem zapytać tutaj. Jest kilka podobnych tematów, ale już z przed ponad pół roku, więc wydaje mi się, że ceny się nieco zdążyły pozmieniać. Zestaw tak jak w temacie. Programy to głównie Adobe z naciskiem na PS i LR, choć przymierzam się do video, więc dochodzi do tego premiere pro. Do tej pory zdjęcia obrabiałem na netbooku ASUSa 1005 HA, albo na stacjonarce, którą złożyłem za grosze dziewczynie (jakaś stara płyta fujitsu z athlonem 64 3200+ bodajrze) i jakoś dawałem radę, choć nerwów i czekania już mam dosyć :). Do zestawu dokupię jakiś monitor 24 cale (myślę, że w 500 zł się zmieszczę, w porównaniu z LCD w netbooku i tak będzie ogromna różnica odnośnie odwzorowania kolorów, bo o rozmiarze chyba nie trzeba wspominać:). Przydałoby się, żeby w coś dało się pograć, ale to nie jest priorytet (dziewczyna chciała by zagrać w nową Alicję Madness returns :). Myślałem nad AMD ze względu na cenę, choć nie wiem czy to dobre rozwiązanie. Na koniec jeszcze dodam, że rozważałem zakup dwóch dysków, SSD na system, żeby wszystko szybciej chodziło i coś dużego na resztę. Co zaproponujecie?

0 21
  • #2 11 Maj 2013 07:57
    mariuszbury
    Poziom 7  

Obawiam się że cudów za 1000zł (z dwoma dyskami) nie złożysz, do grafiki i video przyda się dobra karta graf, dużo ramu, procesor nie musi być super świeży.

0
  • #3 11 Maj 2013 09:19
    MrDoimer
    Poziom 38  

Sam SSD to koszt 500 zł.
    HDD to 250 zł.
    Monitor to 500 zł.
    Wiec za co Ty chcesz kupić resztę rzeczy ? Uzbieraj chociaż 1300 zł + kasa na monitor.
    Ta grafika to nie będzie żadna profesjonalna grafika 3D itp. ?

Dodano po 5 [minuty]:

Za 1300 zł masz zestaw który do zwykłej takiej grafiki wystarczy.

Pentium G2020 - 220
    MSI B75MA E33 - 185
    4GB DDR3 1333 - 100
    Radeon HD7750 - 350
    Seagate Barracuda 500GB - 199
    CHIEFTEC 400W - 130
    Brutus 410 - 135

W razie czego jak dołożysz parę groszy, to weź dysk 1TB za 250 zł i weź 8GB ram.

0
  • #4 11 Maj 2013 12:17
    wrzesientomek
    Poziom 7  

Źle mnie zrozumieliście :) 1500 na samą jednostkę centralną. Zajmuję się fotografią, więc żadną grafiką 3D zajmować się nie będę. Do tego jeszcze obróbka filmów, ale za to dopiero się zabieram.

Z tego co słyszałem to karta graficzna przy programach nie jest zbyt istotna, a raczej procek, ram i szybki dysk. Z SSD czuć będzie dużą różnicę? Na allegro za nieco poniżej 400 zł można kupić dyski kingstona 120 GB SATA 3 i nad takim właśnie myślałem. Drugi dysk jak największy, ale już nie koniecznie szybki. W trakcie obróbki jakichś "cięższych" fotografii (np 10 warstw z maskami w panoramie złożonej z 6 fotografii) photoshop potrafi mi pożreć ze 2-3 GB z dysku, więc 120 GB na system chyba wystarczy (teraz mam 40 i czasami tylko mu brakuje).

Myślałem nad phenomem x4 965, ale nie wiem jaką płytę do niego najlepiej. Taki zestaw będzie dobry?

LINK

0
  • #5 11 Maj 2013 12:33
    MrDoimer
    Poziom 38  

Nie, taki zestaw nie będzie dobry.

No to jeżeli masz 1500 zł to bierz :

I5 3350p - 650
    MSI B75MA E33 - 185
    4GB DDR3 1333 - 100
    Seagate Barracuda 1TB - 250
    CHIEFTEC 400W - 130
    Brutus 410 - 135

+ Karta graficzna np. HD4770.
    Chyba ze będziesz korzystał z programów korzystających z CUDA to wtedy weź np. GT210.

Dodano po 1 [minuty]:

Możesz też zamiast i5 wziąć G2020 i wziąć dysk SSD. Również będzie wydajnie ;)

0
  • #6 11 Maj 2013 15:36
    wrzesientomek
    Poziom 7  

Nie wykluczone, że zakup rozłożę sobie na dłuższy czas i np na początek zrezygnuje z dysku SSD. Najbardziej zależy mi na dobrej płycie i procku. Ten i5 wygląda ciekawie i wypada znacznie lepiej od phenoma x4 965, a płyta ma SATA III, więc szybki dysk można dokupić.

Karta graficzna przyda się raczej do okazyjnego grania. HD 4770 pociągnie z tym zestawem jakieś nowości na średnich detalach?

Dodano po 2 [godziny] 36 [minuty]:

Zapomniałem podziękować za odpowiedzi i pomoc więc dziękuję teraz :)

Jeszcze jedno pytanie, zasilacz 400 W wystarczy na pociągnięcie zestawu zaproponowanego przez MrDoimer'a z dwoma dyskami? Nie ukrywam że prądożerność też jest dla mnie istotna :) Pomyślałem że na początek mógłbym przełożyć kartę graf. ze starego kompa (7600GT), a później dokupić np HD 7750, która jest chyba dość oszczędna i wydajna zarazem. Pomysł dobry?

0
  • #7 11 Maj 2013 18:23
    MrDoimer
    Poziom 38  

400W wystarczy ;)

No to jeżeli chcesz czasami odpalić jakaś nowszą gierkę, to kup HD7750.

Dodano po 44 [sekundy]:

I wtedy zasilacz zmień na XFX core 450W.

0
  • #8 15 Maj 2013 18:48
    wrzesientomek
    Poziom 7  

MrDoimer, jeszcze raz dziękuję za pomoc :) Jak pojawią się fundusze to łykam wszystko poza kartą, SSD i monitorem, w 1,5 tys powinienem się zmieścić. Potem nieco ponad tys. i w końcu obróbka zdjęć będzie sprawiała mi przyjemność zamiast wywoływać same frustracje :)

0
  • #9 15 Maj 2013 18:59
    luki56
    Poziom 39  

MrDoimer napisał:
    400W wystarczy ;)

No to jeżeli chcesz czasami odpalić jakaś nowszą gierkę, to kup HD7770.

Dodano po 44 [sekundy]:

I wtedy zasilacz zmień na XFX core 450W.

0
  • #10 15 Maj 2013 20:24
    wrzesientomek
    Poziom 7  

Myślę, że HD 7750 w zupełności wystarczy, bo na prawdę mało gram. Karierę gracza skończyłem na PS2, więc klatek liczył nie będę jak już jakimś cudem coś zainstaluję :) a za 7750 przemawia energooszczędność. W każdym razie dzięki za sugestię :)

0
  • #11 15 Maj 2013 20:44
    luki56
    Poziom 39  

Ale HD7750 jest nieopłacalna, HD7770 jest 30% wydajniejszy, a raptem 60-70zł droższy.

0
  • #13 16 Maj 2013 06:30
    wrzesientomek
    Poziom 7  

Z tą HD 7770 to się jeszcze zobaczy. Wszystko zależy od kasy, a na początku zostanie stary GF 7600GT. Tak jak wspominałem najbardziej zależy mi na procku i płycie żeby komp jak najszybciej "myślał" :)

Myślicie że warto kupić używkę? Nie będzie z nią problemów? Na co, poza spuchniętymi kondensatorami zwrócić uwagę przy zakupie? No i jaką brać, asus, vertex, gigabyte, msi?

0
  • #14 16 Maj 2013 10:16
    luki56
    Poziom 39  

Może być używana, byle nie Vertex, PowerColor, Club3D, nowych też to się tyczy.

0
  • #15 23 Kwi 2014 11:01
    wrzesientomek
    Poziom 7  

Witam ponownie. Jak można wywnioskować z tego wpisu, zakup kompa został odłożony na później. Na szczęście "później" nie koniecznie znaczy nigdy i jeszcze na dodatek zbliża się wielkimi krokami :).

A teraz konkrety. Przez ten rok miałem dziesiątki koncepcji, a skończyło się na czymś takim:

-i5 4670k
    -Asrock z87 pro4
    -2x4GB RAMu 1600 MHz
    -SSD Samsung 840 EVO 120 GB
    -HDD Seagate 1TB
    -HD7770
    -Silentium PC Brutus M23
    -XFX Core 450W

Teraz kolej na pytania:

1. Czy brać ssd samsunga, czy lepiej coś innego w podobnej cenie? (plextor, vector itp.)
    2. Czy to prawda że pakowanie się w szybszy RAM na intelu nie ma sensu? Na prawdę nie będzie widać różnicy?
    3.Czy taki zasilacz wystarczy? Polecaliście mi go do i5 3350p i hd7750, więc niekoniecznie da radę.
    4. Myślałem, żeby na razie odpuścić sobie monitor, którego w spisie nie umieściłem i kartę, zamiast której mogę używać zintegrowanej albo starego GF 7600 GT. Stary GF będzie działał bez żadnych problemów?

Na koniec dodam, że procka będę podkręcał, ale nie od razu.

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

0
  • #16 23 Kwi 2014 11:44
    wariato
    Poziom 43  

1. Może być Samsung może być Plextor.
    2. Prawda, szybszy ram jest przydatny tam gdzie używa się iGPU, wtedy widać różnicę.
    3. Wystarczy do dwóch takich PC.
    4. Możesz korzystać z integry.

0
  • #17 24 Kwi 2014 01:12
    wrzesientomek
    Poziom 7  

Dzięki za odpowiedź. A wracając jeszcze do pytania pierwszego nie warto dopłacać np. do samsunga 840 pro 128 GB? Taki plextor m5s ma dużo wolniejszy zapis. Chodzi mi głównie o różnicę przy takim Adobe Premiere.

I jeszcze jedno (wiem że jestem niezdecydowany), jakbym chciał kupić później jednak coś mocniejszego niż hd7770 to jaką najmocniejszą kartę mógłbym wstawić przy tym zasilaczu (oczywiście stosunkowo tanią:) ).

0
  • #18 24 Kwi 2014 15:57
    aliatic
    Poziom 2  

Ja również jestem na etapie wyboru części do komputera, więc podzielę się z Tobą swoimi informacjami jakie zdobyłem. Może się Tobie do czegość przydadzą. U mnie komputer wykorzystywany będzie w 90% do pracy. Do grania raczej nie za bardzo no chyba, że się z czasem zdecyduję coś zainstalować i pograć. Jednak priorytetem będą programy Adobe Ps, Ae, Ai czy AutoCAD. U Ciebie również bardziej do pracy z grafiką i video czyli Ps, Lr i Pr, sporadycznie gry.

Procesor:
    Podobnie jak u Ciebie jestem przy Intel CORE I5-4670K 3.4GHz (cena: 838,00 zł). Przez moment zastanawiałem się nawet nad Intel CORE I7-4770K 3.5GHz (4 rydzenie, ale 8 wątków co przy renderingach dałoby większego kopa). Jednak trzeba dołożyć kolejne +400,00 zł, więc ostatecznie zrezygnowałem z tego rozwiązania.

Coller:
    Z tego co napisałeś, to planujesz podkręcać. Jednak do tego potrzebujesz lepszego collera, niż boxowego. Może masz w planach dopiero za jakiś czas dokupić collera i wymienić. Jednak to nie jest jakiś duży wydatek, a myślę, że lepiej mieć go od razu i od razu podkręcić na te 4.3-4.5GHz. Ja się jeszcze nie zdecydowałem na konkretny coller, ale wybór padnie na CPU Raijintek Themis (103,00 zł), CPU Thermalright HR-02 - Macho 120 (165,00 zł) lub CPU Thermalright HR-02 - Macho - Black White (185,00 zł).

Płyta główna:
    Twoja to chyba mATX? Ja chciałem mieć ATX, no i raczej zdecyduję się na ASRock Fatal1ty H87 Performance, H87 (cena: 345,00 zł). Martwi mnie jedynie ta czerowona kolorystyka, bo ni jak nie będzie mi pasowała do reszty. Najważniejsze jednak, że jest dobra pod OC. Twoja chyba również.

Ram:
    Początkowo też myślałem o 8GB. Jednak ostatecznie zdecydowałem się wziąć na starcie od razu 16GB. Do grafiki i video przyda się idealnie. Natomiast z czasem planuje po prostu dokupić jeszcze 2 kości 8GB, aby było łącznie 32GB (max jaki mogę wsadzić do płyty głównej). U mnie wybór padł na: Crucial Ballistix 16GB (2x8GB) DDR3 1600MHz (cena: 465,00 zł)

SSD:
    Podobnie jak u Ciebie, zastanawiam się nad Samsung SSD840 EVO 120GB SATAIII (cena: 299,00 zł) lub SSD Plextor 2,5' 128GB, SATA III (309,00 zł). Generalnie jeszcze się nie zdecydowałem, no i pewnie rzucę monetą przed samym zakupem.

Obudowa:
    Ja zdecydowałem się na Zalmana Z3-Plus Midi-Tower white (cena: 149,00 zł). Wersja black jest 10 zł droższa. Raz, że mi się podoba, a dwa, że ma aż 4 wiatraki. Więc będzie dobra wentylacja.

PSU:
    Początkowo byłem za XFX Core 450W, jednak zmieniłem go na Corsair VS 450W ATX 120mm wentylator, EU version (cena: 145,00 zł). Ma lepsze okablowanie (tzn. więcej), dużo pozytywnych opinii i spokojnie da radę pociągnąć mój zestaw nawet jak dokupię grafikę z czasem. Na innym forum powiedziano, że pociągnie grafikę Radeon R9 270X (cena: +700,00 zł). Ile w tym prawdy, to nie wiem bo nie sprawdzałem.

GPU:
    Ja olewam teraz grafikę i będę jechał na zintegrowanej. Jeśli masz zamiar kupować słabszą grafikę za 300-400 zł, to lepiej moim zdaniem abyś zrobił podobnie jak ja. No a z czasem jak będziesz chciał/potrzebował i uzbierasz sobie cash, to kupisz sobie od razu lepszą. Natomiast tą kasę co byś teraz zaoszczędził na grafice, jak bym dorzucił do zwiększenia ramu.

HDD i DVD:
    U mnie odpada, gdyż ma już 1TB Seagatea. Dojdzie za to najtańsza nagrywarka DVD za jakięs 60-70 zł.

Mam nadzieję, że moja kompozycja sprzętowa się Tobie przyda i ułatwi Tobie jakiś wybór. Wiem, że pisałeś o mniejszym budżecie. Ja też początkowo chciałem się zmieścić w 2 tys., a nawet wybierałem jeszcze tańsze rozwiązania (słabszy procesor, mniej ramu, itp.). Jednak stwierdziłem, że lepiej kupić raz a dobrze. Później co najwyżej dokupić już najwyżej dodatki w postaci większej ilości ramu, lepszą grafikę od zintegrowanej czy dodatkowy SSD/HDD. Ja poczekam jeszcze może tydzień/dwa i zobaczę czy ceny poszczególnych części zlecą. Wtedy może uda mi się to kupić troszkę taniej.

0
  • #19 24 Kwi 2014 16:13
    wariato
    Poziom 43  

wrzesientomek napisał:
    A wracając jeszcze do pytania pierwszego nie warto dopłacać np. do samsunga 840 pro 128 GB? Taki plextor m5s ma dużo wolniejszy zapis.

840 Pro jest lepszy ale i droższy. Ja bym się zastanowił nad Intelem 530.
    wrzesientomek napisał:
    I jeszcze jedno (wiem że jestem niezdecydowany), jakbym chciał kupić później jednak coś mocniejszego niż hd7770 to jaką najmocniejszą kartę mógłbym wstawić przy tym zasilaczu (oczywiście stosunkowo tanią:) )

Możesz dowolną kartę tam zamontować.

0
  • #20 24 Kwi 2014 22:00
    wrzesientomek
    Poziom 7  

wariato napisał:
    wrzesientomek napisał:
    A wracając jeszcze do pytania pierwszego nie warto dopłacać np. do samsunga 840 pro 128 GB? Taki plextor m5s ma dużo wolniejszy zapis.

840 Pro jest lepszy ale i droższy. Ja bym się zastanowił nad Intelem 530.

To wiem, ale czy różnica będzie zauważalna?:) Myślałem, że na ssd-ku nie będę oszczędzał tej stówki, ale z kolei intel to już niemal 500 zł.

wariato napisał:
    wrzesientomek napisał:
    I jeszcze jedno (wiem że jestem niezdecydowany), jakbym chciał kupić później jednak coś mocniejszego niż hd7770 to jaką najmocniejszą kartę mógłbym wstawić przy tym zasilaczu (oczywiście stosunkowo tanią:) )

Możesz dowolną kartę tam zamontować.

To dobrze wiedzieć, że wystarczy watów:)

aliatic, zestaw ciekawy i bardzo podobny do mojego, ale ja niestety muszę się ograniczyć. Ten ASROCK Fatal1ty H87 wygląda ciekawie, ale zniechęca mnie brak szybszego ramu, może będę później coś z nim kombinował. HDD też już mam, nawet w połowie zapełniony (same zdjęcia :) ), wymieniłem tylko informacyjnie.

0
  • #22 25 Kwi 2014 00:22
    wrzesientomek
    Poziom 7  

wariato napisał:
    wrzesientomek napisał:

To wiem, ale czy różnica będzie zauważalna?

Zależy w czym. W benchmarkach tak, w użytkowaniu nie.

To w takim razie biorę chyba samsunga 840 evo, zawsze to stówka taniej. Dzięki :)

0