Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dodanie do zasilacza kondensatorów 10000uF co sądzicie

JarekDex 27 Feb 2005 11:51 2216 11
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  JarekDex
  Level 14  
  Jak myślicie czy miało by sens "posadzenie" w zasilaczu na napięcia +3,3V +5V i +12V kondensatorów 10000µF. Bo zasilacze te z dolnej pułki słabo sobie radzą z nagłymi wzrostami obciążenia. No i oczywiście czy dla takiego i impulsowego zasilacza takie pojemności nie są szkodliwe?
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  UBL21
  Level 20  
  Z kiepskiego zasilacza nie zrobi sie dobrego zwiększając pojemność kondensatorów. Można w starszych profilaktycznie wymienic na nowe dobrej firmy. Zastanawiam się czy dużo większa pojemność nie zakłóci automatyki zasilacza.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  r06ert
  Level 25  
  ...a czy zasilacz nie padnie podwpływem wstecznego prądu?
 • #4
  JarekDex
  Level 14  
  No właśnie też się zastanawiam czy w ten sposób go nie uwale. W sumie teraz nie nażekam bo mam HUNTKEY 300W i przy maxymalnym obciążeniu programem prime95 napięcia mierzone miernikiem to 5,00V 11,73V przy wykrenconym AMD +2500@2100 (200*10,5)

  Ale przy takich pojemnościach to napewno nie trzeba by się obawiać gwałtownych obciążeń. Tylko czy zasilacz nie padnie?
 • #5
  romoo
  User under supervision
  W zależności od modelu może coś pomuc, ale PRZEWAŻNIE dodanie takiej bateri podczas startu przetwornicy interpretowane jest jako zwarcie wyścia i klapa, zasilacz nie ruszy, ale spróbować warto.
 • #6
  And!
  Admin of Design group
  Myślę że lepiej dołożyć kondensatory za prostownikiem w przetwornicy.
  Zapobiegnie to np. zresetowaniu przy wachaniu napięcia w sieci.
  Pozostaje tylko problem ze sporym prądem jaki popłynie przez mostek przy włączeniu.
  Oczywiście tam należałoby włączyć kondensatory o mniejszej pojemności niż wymieniłeś.
 • #7
  fujitsu
  Level 12  
  W zasilaczach audio stosowane są oporniki 5-10 [W] o rezystancji 4-6.8 Ohm pomiędzy mostkiem prostowniczym o kondensatorami i to powinno pomóc.

  pozdrawiam
 • #8
  m_wojcik
  Level 25  
  Nic to nie da, z kiepskiego zasilacza w ten sposób nie zrobisz Chiefteca niestety.
  Co mogę zaproponować to:
  1) Wywalić wszystkie kiepskie kondensatory i wymienić je na firmowe podobnej pojemności - to co już ktoś proponował,
  2) wywalić kiepskie radiatory i zamontować solidniejsze, zwrócić uwagę na oddzielenie grzejących się rzeczy (np. oporniki) od kondensatorów.
  3) dorobić regulator do wiatraka, albo wręcz zamontować dwa dla zapewnienia porządnego przepływu powietrza i braku hałasu.

  Trochę to sytuację poprawi, ale nie oczekiwałbym cudów. Nawet płytka drukowana potrafi być zrobiona fatalnie w prostym zasilaczu, wszystkie elementy są wyżyłowane, kiepskiej jakości (brzęczą dławiki np).
  Szkoda zachodu jak sądzę, używany zasilacz lepszej jakości będzie pewno wart ze 30 PLN obecnie, szkoda się bawić ze złomem...
 • #9
  /|\Atari
  Level 27  
  Witam

  Generalnie Huntkey nie jest zły. Napewno jest lepszy od megabajtowego i codegenowego padła. Ale tak jak koledzy mówili. Takie pojemności w trakcie ładowania będą działać zwarciowo (będzie szedł spory prąd) i jeśli w pewnym momencie zabezpieczenia OCP nie poradzą sobie to zasilacz padnie. Kolejny fakt, to czy posiadasz te elki w wersji Low ESR czy są to zwykłe elektrolity na 105st bo szczerze mówiąc nigdy nie widziałem na oczy elektrolitów L.ESR takiej pojemności (nie zaprzeczam, że istnieją). Ostatecznie to nie wyobrażam sobie, jak zmieściłbyś je do obudowy:].
 • #10
  nasu
  Level 22  
  Dodanie do zasilacza kondensatorów 10000uF

  To nic nie da lepiej dać grubsze krótkie druty z zasilacza i przylutować bezpośrednio do MOSFETów na płycie na cienkich kablach i badziwejastej wtyczce są spore spadki napięcia i wymiana ewentualnie kiepskich kondensatorów w zasilaczu i na płycie nawet coś takiego nawet widziałem
 • #11
  _666_
  Level 29  
  Witam

  Ogolnie to pomysl PRZYNAJMNIEj "poroniony".Nie ma sensu obudowywac tego fajansu kaondami,lepszymi wentylami bo to nic nie da.

  Jezeli zasilacz nie jest strasznie stary to niech Kolega poprzykreca elementy na radiatorach.Moze Kolega polozyc lepsza pate termoprzewodzaca,powyginac blaszki radiatora,przesmarowac wentyla,tyle.

  Jezeli przetwornica pomocnicza jest na KA7500(tl494) to niech Kolega zmierzy napiecie na 12 nodze wzgledem masy.Powinno byc 20-25V.Jezeli jest sporo wiecej to ma Kolega do wymiany wysychajacy elektrolit.

  Moze poznamy marke zasilacza?

  Pozdro
 • #12
  JarekDex
  Level 14  
  Hehe widze, że temat odżył po wielu miesiącach. To pytanie było teoretyczne, a narodziło się w czasach kiedy byłem posiadaczem "słynnych" codegen'ów. Zgadzam się, że wymiana elektrolitów na te o lepszych parametrach jest bezcelowa. Mi chodziło o to, że te zasilacze pokroju Megabajt i Codegen siadały przy nagłych obciążeniach. I ciekaw byłem czy taki kondensator zmienił by to, a chyba zgodzicie się że dolutowanie takiego kondensatora to moment.