Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

automatyczny włącznik wentylatora i przepustnicy

11 May 2013 11:39 2250 3
  • Level 2  
    Witam

Jestem tu nowy i to mój pierwszy temat.
    Z zawodu jestem stolarzem i potrzebuję waszej fachowej wiedzy.
    Zbudowałem prototyp przepustnicy do wyciągu i teraz zastanawiam się jak to "spiąć" aby otwierała się w momencie uruchomienia maszyny a po jej wyłączeniu żeby się zamykało. Dodatkowo fajnie by było gdyby po włączeniu maszyny po kilku sekundach włączał się wentylator gwiazda trójkąt i otwierały się odpowiednie przepustnice, a po wyłączeniu maszyny przepustnice i wentylator wyłączały się po około 1-2min. Dodatkowym i myślę że największym problemem jest to że nie mogę się dostać do skrzynek i włączników kilku maszyn bo stracę gwarancję.
    Oto moja przepustnica : ( silniczek od wycieraczek :D )

Dodano po 1 [minuty]:

http://www.fotosik.pl/video/fd63e35f7dbab2a8.html

Dodano po 6 [minuty]:

Dodano po 11 [minuty]:

Właśnie zorientowałem się że temat jest w złym dziale więc proszę moderatora o przeniesienie tematu.
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Level 32  
    Jak nie masz dostępu do włączników maszyn, ani do żadnej części instalacji która umożliwi zautomatyzowanie całości, to jest problem. Może po prostu włączanie ręczne dodatkowym włącznikiem? Do silnika potrzebny automatyczny włącznik gwiazda / trójkąt, przykładowo: http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=789 Można zrobić coś takiego samemu, ale bez doświadczenia nie polecam. Przepustnice sterowane w zależności od ich ilości i potrzeb. Trudno coś powiedzieć nie mając konkretów, tzn. ilości przepustnic i zależności pomiędzy nimi. Jeśli jedna ma się otwierać, a reszta zamykać, to sprawa prosta - wciskasz włącznik, uruchamia się przepustnica i włącza automat rozruchu silnika. Jak wyłączysz, to przepustnica się zamknie. Czyli przepustnice będą sterowane niezależnie każda swoim włącznikiem. Silnik natomiast musi uruchamiać każdy włącznik. To tak ogólnie mówiąc. Jak pomiędzy przepustnicami jest więcej zależności, sprawa się skomplikuje. Ale to jak mówiłem bez konkretów wiele nie da się zrobić.

Tak na marginesie, to ta przepustnica na sucho działa dobrze. Co będzie jak się tam dostanie trochę trocin czy czego tam innego?
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
  • Level 28  
    Może tak?
    T1 - układ czasowy załączający stycznik S1 kilka sekund po otrzymaniu sygnału ze styku P1
    i wyłączający S1 kilkadziesiąt sekund po zaniku sygnału z P1.
    T2 - układ czasowy przełącznika gwiazda-trójkąt silnika wentylatora, załączający przekaźnik P2
    kilka sekund po otrzymaniu zasilania.
    P3 - przekaźnik otwierania / zamykania przepustnicy.
    Układy czasowe T1 i T2 - realizacja dowolna. Jak zdecydujesz o ogólnym kształcie układu, coś się dobierze.
    Zamiast P2 być może trzeba będzie użyć stycznika z dodatkowymi stykami - zależy od mocy wentylatora.
    Może istnieć konieczność budowy większej liczby układów przekładnikowych - zależy od sposobu zasilania poszczególnych maszyn - ze wspólnego punktu rozdzielczego, czy z różnych. Także, jeśli maszyny są jednofazowe i zasilane z różnych faz.
    Przełożenie przekładnika zależeć będzie od mocy pobieranej przez poszczególne maszyny, a także od typu przekaźnika P1.

PS.: Nie do końca jasne - ma być jedna przepustnica, czy na każdą maszynę osobna? Jeżeli druga wersja - każda z maszyn będzie wymagała P3, zaś każda, do której "wnętrzności" nie masz dostępu, także układu z przekładnikiem.
    Przekaźniki P1 wówczas dwustykowe: jeden styk do wykorzystania, jak w układzie na rysunku (styki wszystkich połączone równolegle), drugi natomiast szeregowo w zasilaniu P3 każdej przepustnicy.
  • Level 2  
    Witam
    Przepustnic jest 12 i tylko przy dwóch nie mogę się dostać do skrzynek elektrycznych ze względu na utratę gwarancji. Po włączeniu którejkolwiek maszyny ma się otworzyć odpowiednia przepustnica i wentylator główny; Czy jeśli układ zadziała i wentylator będzie już pracował a pracownik włączy drugą maszynę to otworzy tylko kolejną przepustnicę czy również przełączy silnik na rozruch?. Nie chcę kupować gotowego automatu gwiazda-trójkąt bo do silnika 5,5Kw kosztuje około 1200,- a ja mam ograniczony budżet.
    Mam jeszcze pytanie odnośnie przemienników: jak dobrać przemiennik, do mocy silników?

Co do samych przepustnic to nie boję się awaryjności bo silniczki te mają bardzo dużą moc, na razie linka jeszcze się ślizga ale jeśli owinę ją jeszcze raz na rolce to prędzej coś urwie niż się zatrzyma więc czy nie trzeba tam zainstalować krańcówek? . A przepływ powietrza powyżej 30m/s nie pozostawia niczego w rurach.
pcbway logo