Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulator napięcia prądnicy prądu stałego

działa 27 Lut 2005 12:27 5441 7
  • #1 27 Lut 2005 12:27
    działa
    Poziom 10  

Witam kolegów na forum!
    Jestem w trakcie realizowania budowy elektrowni wiatrowej. Udało mi sie kupić z demobilu prądnicę prądu stałego (prawdopodobnie od czołgu), ale niestety bez regulatora napięcia. Poszukuje więc jakiejś prostej aplikacji, aby ją zostosować do regulacji napięcia wyjściowego tej prądnicy.
    Dane prądnicy: U=28V, P=1,5kW, Iwzb=3A. Prądnica posiada dwusekcyjne uzwojenie wzbudzenia.Oczywiście jest to prądnica bocznikowa. Bardzo prosze o sugestie.
    Pozdrawiam.
    Ps. Myślę, że temat umieściłem w odpowiednim dziale.

0 7
  • #2 27 Lut 2005 12:40
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda

Najprosciej i najpewniej - gotowy regulator prądnicy 24V , od ciężarówki albo autobusu...

0
  • #3 27 Lut 2005 13:10
    działa
    Poziom 10  

Witam!
    Myślałem o takim rozwiazaniu, ale z tego co sie dowiedziałem to w takich autach montowane sa alternatory i nie wiem czy taki regulator współpracowałby z prądnicą.

0
  • #4 27 Lut 2005 13:16
    jozefg

W starych pojazdach były prądnice , nie było alternatorów.

0
  • #5 27 Lut 2005 13:32
    oldking
    Poziom 28  

Witam

Onegdaj były publikowane schematy regulatorów elektronicznych do prądnicy z PF 126P, oczywiście w zamian seryjnego elektromechanicznego.
    Wystarczy dokonać potrzebnych zmian co do mocy i napięcia, powinno działać.

0
  • #6 27 Lut 2005 13:37
    działa
    Poziom 10  

Witam!
    Zapewne @jozefg masz rację. Regulatory napięcia w starszych pojazdach były elektromechaniczne. Poszukam może gdzieś taki upoluję. Osobiście wolałbym żeby było to nowocześniejsze rozwiązanie na półrzewodnikach i z łatwą i szeroką regulacją poziomu napiecia wyjściowego oraz ogranicznika prądu. Dzięki za zainteresowanie. Pozdrawiam.

0
  • #7 27 Lut 2005 18:40
    Zbysław
    Poziom 24  

Sądzę, że nie uzyskasz tak wysokich obrotów (2000...3000 /min) aby konieczne było ograniczanie prądu wzbudzenia.

Musisz sprawdzić, czy jest to prądnica samowzbudna, czy obcowzbudna.

Konieczne są próby - połaczyć uzwojenie wzbudzenia równolegle do szczotek i zwiększać obroty mierząc napięcie wzbudzenia oraz prędkość obrotową i dalszy wzrost napięcia w funkcji obrotów. Pomiary warto powtórzyć przy obciążeniu prądnicy odbiornikiem.

Przed próbą warto namagnesować prądnicę przez pracę silnikową, w ten sposób uzyska magnetyzm szczątkowy konieczny do samowzbudzenia.

Dopiero po takich próbach można myśleć o sposobie regulacji napięcia.

Pozdrawiam

0
  • #8 27 Lut 2005 20:33
    jozefg

O ile pamiętam to podpasuje regulator prądnicy od Stara-200...

0