Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz ATX brak napiec (dr-200atx)

27 Lut 2005 12:34 5673 14
  • Poziom 10  
    Witam. Mam klopot z odpaleniem zasilacza atx (dr-200atx). jest to typowy model czesto opisywany na tutejszym forum.
    usterki to:

wystrzelone elektrolity c25 100uF i c24 4,7uF
    r2 - 4,7Ω 2W spalony
    Q3 2SC3150 spalony wymieniony na BUT11A
    c7 22uF wymieniony profilaktycznie

nie stwierdzilem innych uszkodzen wszystko wydaje sie ok a jednak nie dziala
    brak napiec jedynie STB wynosi ok 0,06v raz nawet mialo 0,4v
    po stronie wtornej wszystko wydaje sie pracowac dobrze bezpiecznika nie wywala tranzystor q3 lekko sie grzeje

zastosowany uklad to DBL 494

jesli ktos wie jaka moze byc przyczyna to prosze o pomoc

pozdrawiam Sebastian
  • Poziom 37  
    sprawdz czy nie przepalilo uzwojen w trafo przetwornicy stby, u mnie przy przetworniy podobnej konstrukcji polecial na przerwe opor 470kom/1w doprowadzajacy +300 w okolice sterowania tego BUT11
    sprawdz na zwarcia obwod za przetwornica
  • Poziom 10  
    u mnie przepalilo r2 to jest 4.7Ω 2W wlasnie doprowadza on +300V. Uzwojenia trafa sa ok sprawdzilem je zaraz po tranzystorkach kluczujacych. Po stronie wtornej sprawdzilem wszystkie elementy i sa ok. Po stronie pierwotnej sprawdzilem wszystkie diody i wiekszosc rezystorkow orasz kilka tranzystorkow i rowniez wszystko jest ok. mam jeszcze jedno pytanko:

czy zasilacz stby bedzie dzialac bez obciazenia. cewka z trafa tego zasilacza ma jeden odczep ktory idzie przez diode do stabilizatora 5v a jej koniec przez diode i rezystor 220ohm do ukladu dbl494 na nozke 12 czyli jest to vcc
    po zmierzeniu:
    napiecie na (12) vcc = 0
    napiecie dochodzace do stabilizatora skoczylo do 0,5v

nie wiem co mam jeszcze napisac o tym zasilaczu
  • Poziom 10  
    wlasnie wymienilem uklad na tl494 i nic dalej brak napiec

chce go naprawic dla wlasnej satysfakcji ale jakos mi nie wychodzi jesli ktos wie jaka moze byc przyczyna braku napiec w stby to byl bym wdzieczny za pomoc

pozdrawiam Sebastian
  • Pomocny post
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Bardzo jesteś oszczędny w opisie typu zasilacza i tego na czym jest wykonany ( strona pierwotna, wtórna, stabilizacja +VSB)
    Powiedzenie "typowy" nic nie mówi, ponieważ typów są dziesiątki, jeśli nie więcej.
    Poza tym opór R2 z pierwszego postu z 4,7 Ω w trzecim poście urósł do 4,7kΩ.
    Jednak..... biorąc pod uwagę to co piszesz znalazłem coś podobnego w postaci zasilacza LC i R2=4,7Ω/2W natomiast C7=22µF a nie 2,2µF jak Ty to opisujesz.
    Zaznaczam, nie trzymaj się tego wiernie. Gdybam, bo i Ty to tak oszczędnie opisałeś.
    Jedno jest pewne nie oczekuj na inne napięcia jeśli nie działa Ci przetwornica ST-BY.
    Obszar poszukiwania masz niewielki. Sprawdź napięcie na głównych kondensatorach, czy równo się rozkładają. W ST-BY jeszcze raz dokładnie sprawdź wszystkie elementy, koniecznie, jeśli nie wylutowując, to podnosząc jedną nogę. Szczególnie zwróć uwagę na diody. Wśród nich powinna być jedna zenerka na 6,2V. Również dokładnie pomierz opory.
    Na wyjściu ze ST-BY zobacz na czym jest stabilizacja. Jeśli na 7805, sprawdź czy nie ma zwarcia.
    To tyle co mogę Ci w tej chwili powiedzieć. Pamiętaj o uruchamianiu wstępnym przez żarówkę, bo polecisz do sklepu po następnego BUT-a.
  • Poziom 10  
    Witam.
    No faktycznie masz racje nie przylozylem sie do moich postow. Zaraz to poprawie. To przez to ze jestem na modemie :( i chce zaoszczedzic. wiec musze sie spieszyc.

Tak to chodzi o ten zasilacz.
    elementy sprawdzam wlasnie wylutowywujac jedna noge a co do zarowki to zasilacz podlaczylem do 200W/230V juz przy pierwszym wlaczeniu do pradu :)

zaczne moze opisywac od nowa :) (tak bedzie najlepiej)
    na laminacie po stronie elementow jest opis: DR-200ATX v2.01 jest to zasilacz 235 wat. Model: LC235ATX.

po stronie pierwotnej sprawdzilem wszystkie elementy znajduja sie tam miedzy innymi:
    dioda 6.2v - sprawna
    C7 - 22 uF wymieniony na 22uF 63v 105°C
    R2 - 4.7kΩ - wymieniony na 4.7Ω 2W
    tranzystor - nie wiem dokladnie jaki byl pierwotnie bo dostalem zasilacz bez tego elementu ale wydaje mi sie ze to 2SC3150 - wstawilem BUT11A
    pozostale elementy sa sprawne

rozklad napiec na kondensatorach glownych jest rownomierny

trafo - dobre

strona wtorna

c25 - 4,7uF 50v - wystrzelony
    c24 - 100uF 16v - wystrzelony

uklad stabilizujacy napiecie STBY 5V to 7805 wydaje sie sprawny ale wymienilem profilaktycznie

DBL 494 - wymieniony profilaktycznie na TL494

reszta elementow wydaje sie sprawna

Trafka występujące w przetwornicy to:
    SH EI-33CAC
    SH-EE-22/19(CN)
    SH-EEL-16 428(ATX N)

przepraszam za zamieszanie
    dziekuje za zainteresowanie

pozdrawiam

Sebastian
  • Moderator
    ... podaj napięcia na TL494 noga nr.12 oraz 13-15
  • Poziom 10  
    Na TL494 brak jest jakichkolwiek napiec nie ma nic jedynie na wejciu do 7805 jest ok 0.05v czasami 0.5v i tyle
  • Moderator
    ... jeśli tak sprawdź czy ? R2=4,7Ω R3=300K R4=100Ω oraz opory w przetwornicy mocy ( 2x 2SC4106 ) R14=47Ω R13,R10=2K7 , R11,12=39Ω oraz wszystkie diody 1N4148 ( czerwone )
    Strona pierwotna : R24=220Ω i obok siebie małe tranzystorki C495? lub C945 nad układem TL494 . Być może być to inna wersja ale sugeruje się tym oporem R2=4,7Ω obok mostka orginalny tranzystor byl 2SC 3150 (standy )
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Jeszcze ja dorzucę swoje 5 groszy, chyba Mistrz TONI_2003 mnie nie skrytykuje ;)

Po pierwsze: żarówka 200W jest deczko za silna. Wprawdzie niespełna 1A szkody tranzystorowi nie powinien zrobić ale 40-60W jest w zupełności wystarczająca a mniejsza i poręczniejsza.

Po drugie: piszesz, że C24 i C25 wystrzelone. Mam nadzieję, że je wymieniłeś :?:

Po trzecie: czy przypadkiem C25 to nie jest 47µF/50V :?: Ty piszesz, że 4,7µF/50V - to mi nie pasuje.

I po czwarte: piszesz, że dostałeś zasilacz bez tranzystora w przetwornicy ST-BY, czyli ktoś paluszki tam swoje wkładał. Ponieważ mam przykre doświadczenia z takimi "grzebanymi" zasilaczami proponuję sprawdzić, czy jeszcze czegoś nie brakuje, ew. jakiś element może mieć inną wartość. W punktach lutowniczych to już sam zrobiłeś "pobojowisko" ;) i ciężko teraz będzie rozpoznać. Mam ten sam zasilacz tylko w wersji V2.02 czyli różnice, pewnie niewielkie, ale będą. Jedną, jaką zauważyłem to jest to, że zamiast oporu 4,7Ω/2W są dwa (w szeregu) 2,2Ω/2W.

W załączniku masz fragment schematu z przetwornicą ST-BY, nie jest zbyt precyzyjny (tylko taki mam), ale da Ci pewne rozeznanie.
  • Poziom 10  
    Dziekuje za Wasze wypowiedzi. Bardzo mi pomogly. Jestem bardzo wdzieczny.
    ankuch: dziekuje za schemacik. Mam go w calej okazalosci :) nie wszstko sie zgadza mianowice zamiast drugiego scalaka sa tranzystkorki.
    co do C25 to moze faktycznie sie znowu pomylilem.
    Ten koles od ktorego mam ten zasilacz probowal go sam naprawiac ale nie potrafil znalezc zamiennika. Przed rozpoczeciem zabawy sprawdzilem co bylo ruszane i stwierdzielem ze nie brakuje zadnego elementu oprocz tego Q3. Kondensatorki oczywiscie wymienilem zaraz przed wlutowaniem BUT-a. Po dokladniejszych pomiarach znalazlem przyczyne. Pani w sklepie sprzdala mi rezystor 4.7k Ω zamiast 4.7Ω chociaz wyraznie miala napisane.

po wymianie rezystora na prawidlowy STBY ozylo.
    Nie potrafie teraz dokladnie podac napiec bo miernik moj ma slaba baterie. Na wyjciu 7805 jest 5v a na wejsciu ok 14v na scalak leci ok 30v
    napiecia na scalaku podam jak zmienie baterie. wiem napewno ze na nodze 1 jest 0v 13,14,15 5v. (TL494 jest nowy)

A teraz kolejna usterka:

gdy probowalem odpalic reszte zasilacza (zwarlem zielony do masy) cos trzasnelo i zarowka 200W sie zaswiecila. okazalo sie ze polecial tranzystor Q2 2SC4106 (i znowu musze leciec do sklepu :( ) po dokladniejszym obejzeniu laminatu spostrzeglem ze miejsca lutowinicze tranzystora Q1 stykaja sie miedzy kolektorem a emiterem. czyzby to byla przyczyna przepalenia Q2 ? przed proba odpalenia byl ok.
    w sklepie dostalem tylko zamiennik 2SC2335 pozostaje tylko wlutowanie go i sprawdzenie innych elementow czy sa jeszcze sprawne.
    a moze jest jeszcze inna przyczyna dlaczego ten tranzystorek padl. moze cos nie tak po stronie wtornej ??

jeszcze raz dziekuje za zainteresowanie i za bezcenne rady :)

serdecznie pozdrawiam

Sebastian

ps. przepraszam za ewentualne pomylki.
  • Pomocny post
    Moderator
    ... dokładnie tak pomyliłeś się na pewno co do C25 ma być 47uF/50V. Jeżeli chodzi o tranzystor to nie koniecznie mogło tak być jak napisałeś nie wiem czy zrobiłeś tak jak pisałem w swym poprzednim poście co do otoczenia tych tranzystorów mocy ( opory ) koniecznie to sprawdź przed następnym odpaleniem zasilacza po wymianie tranzystora.
    Czy było zwarcie tak jak napisałeś to wiesz tylko Ty.
    Podaję Ci kilka zamienników dla tego tranzystora :
    2SC4106=Si-n,pow;500/400V,7A,50W($25°),B>15,20MHz,<500/2800ns
    Zamienniki: 2SC2335,2SC3056,2SC3170,BUT18,BUT46 oraz wiele innych !
    Pamiętaj jednak że najlepiej by oba tranzystory były jednakowe !Następna sprawa to o ile miałeś elektrolit C25 do wymiany to koniecznie radziłbym Ci również wymianę elektrolitu C24 jest on obok stabilizatora . Zwróć również uwagę na element podobny do małego tranzystorka ( też obok stabilizatora ) jest to stabilizowana dioda zenera SD431 ( litery na początku mogą być inne ) zasada dla niej jest jedna na nodze nr. 1 musi być dokładnie +2,5V jest jeszcze jedna po lewej stronie układu TL 494 lekko powyżej niego.
    Pamiętaj Byś też sprawdził opór R24=220Ω.
    Myślę że na dziś wystarczy acha i koniecznie zmień tę żarówkę na 40-60W.
    Pozdrawiam naprawiaczy i brać lutującą i życzę sukcesu w naprawie !
  • Poziom 10  
    zasilacz dziala :)

co do C25 wiem ze ma byc 47uF ale ja mam wlutowany 4.7uF/50V bo innego nie mialem pod reka :(
    C24 tez wymienilem

opory w okolicy tranzystora Q1 i Q2 sa ok. sprawdzilem wszystkie elementy po stronie pierwotniej zaraz przed proba podlaczenia zasilacza do 230v

teraz juz wiem napewno ze tranzystor polecial przez moje przeoczenie zwarcia (cyna sie rozlala nie tak jak miala i zwarla emiter z kolektorem tranzystora Q1)
    Q1 2SC4106 wymienilem na 2SC2335 co do drugiego to nie wymienilem go. mialem nadzieje ze sie dogadaja i udalo sie :)

po podlaczeniu zasilacza zarowka 40W/230v lekko swiecila a gdy zwarlem zielony do masy (obciazenie na 5v to zarowka 12v/25W) to zarowka 40W zaswiecala sie na max przyciemnila sie dopiero po odlaczeniu i ponownym podlaczeniu 230v. zmienilem zarowke na 75W/230v i zasilacz ruszyl. Testowalem go przez 2 godziny i praca jego okazala sie stabilna :)

napiecia na TL494:

1 - 2,46V 9 - 0v
    2 - 2,46V 10 - 0V
    3 - 2,55V 11 - 1,96V
    4 - 0v 12 - 22,0V
    8 - 1,44V 13 - 4,90V
    6 - 3,62V 14 - 4,90V
    7 - 0V 15 - 4,90V
    8 - 1,92V 16 - 0V

napiecia na wyjsciu:

5V - 4,99V
    12V - 11,95V
    -5V - -4,88V
    -12V - -10,62V
    3,3 - 3,31V
    STBY - 5,01V
    PG - 4,94

wyglada calkiem niezle :)

tylko to napiecie -12V cos nie tego ale i tak do kompa tego zasilacza nie podepne :)

Dziekuje wszystkim za pomoc.

pozdrawiam

Sebastian
  • Moderator
    ... co do napięć wyjściowych gdybyś je każde z nich odpowiednio obciążył wynik końcowych pomiarów byłby inny.
    Zaznaczam wszystkie łącznie z ujemnymi napięciami .
    Natomiast co do tego zdania cytuje "co do C25 wiem ze ma być 47uF ale ja mam wlutowany 4.7uF/50V " musisz to koniecznie zmienić tak by tam był 47uF/50V lub na 63V.
    Pozdrawiam i cieszę się że nie poszło to wszystko na marne !
  • Poziom 10  
    Ja rowniesz ciesze sie ze to wszystko nie poszlo na marne. C25 wymienie jak tylko go kupie. A narazie nie bede go wlanczal. Pozostaje jeszcze kwestia obciazenia napiecia 5V tak zeby nie bylo konieczne uzywania zarowki. Chce ten zasilacz przerobic na laboratoryjny :)

pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje za pomoc.

Sebastian