Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór kondensatora do coilguna

12 Maj 2013 07:14 1176 2
  • Poziom 12  
    Witam,
    Mam zamiar zrobić prosty coilgun i przy wyborze kondensatora znalazłem dwie możliwości:
    1. Zwykły elektrolit np. 6.8mF/80V energia ok. 21J
    2. Superkondensator 22F/2.5V energia ok. 68J
    Najlepszą energię do ceny ma superkondensator ale czy mogę nim zasilać cewkę?

Drugie pytanie wynika z tego, że kondensatory mają tzw. ripple current który w obu przypadkach wynosi ok. 5-10A. Cewka posiada opór ok. 0.3Ohma, więc prąd przekroczy ten ripple current co w tym przypadku stanie się z kondensatorem i jak się przed tym zabezpieczyć?

Trzecie pytanie: Układ coilguna to układ RLC w którym występują oscylacje jak będą one wpływać na kondensator elektrolityczny. Prąd płynący w przeciwnym kierunku jest bardzo szkodliwy dla tego typu kondensatorów.
  • Poziom 20  
    Raczej poszedłbym w stronę podniesienia napięcia w układzie.Rozglądnij się tez za jkimis kondensatorami LOW-ESR.Ja coilguna złożyłem z baterii kondensatorów z zasilaczy ATX i jakiegoś starego tyrystora i działało to dużo lepiej niz kondensator 2F/12V.Kondensator możesz zabezpieczyć diodą.W jaki sposób będziesz wyzwalał działko ?
  • Poziom 12  
    Mam zamiar sterować tyrystorem, ale z tego co widzę spadek na nim to ok. 1.6V, więc superkondensator raczej odpada.
    Tyrystor również eliminuje mój 3ci problem nie pozwoli on na przepływ prądu o odwrotnej polaryzacji do kondensatora.
    Co do kondensatorów low ESR to ciężko uzyskać dużą pojemność energii. Więc skłaniam się do zakupu kilku kondensatorów elektrolitycznych dzięki czemu prąd będzie podzielony na nie.

Największy problem jest z tym ripple current nie do końca rozumie jego idea. Większość dokumentacji mówi o ripple current przy danej częstotliwości zasilania. Zbyt duży prąd rozładowywania może uszkodzić kondensator?