Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dynamo w piaście DH-3N30-NT przepala żarówki w tylnej lampie.

12 Maj 2013 11:23 7956 15
 • Poziom 18  
  Witam, posiadam rower firmy Kross z dynamem jak w temacie. Oświetlenie do tej pory spisywało się bez problemów. Wymieniłem w tamtym tygodniu, przednią lampę na mocniejszą firmy BUSCH & MULLER Lumotec lyt N plus. Po wymianie zauważyłem, iż tylna lampa z żarówką 6v 0.6w świeci jakby 2 razy mocniej. Podczas powrotu z pracy z 2 zm. przy włączonym oświetleniu, w ciągu 2 dni 2 razy przepaliła się żarówka w tylnej lampie. W drodze do i z pracy droga jest gładka, jadę z prędkością max.30km/h. Okablowanie do lampy przedniej podłączyłem zgodnie z instrukcją. Z powyższym mam pytanko, co może być przyczyną przepalania się żarówek w tylnej lampie? Z zagadnień elektryki jestem zielony, więc proszę o nie proponowanie montażu różnych oporników itp. ponieważ się na tym totalnie nie znam. Serdecznie pozdrawiam i proszę o pomoc z moim problemem, ( od jutra pracuję na 3 zm. więc oświetlenie, zwłąszcza tylne na pewno się przyda hi hi).
 • Poziom 31  
  Podłącz sobie żarówkę 12V
 • Poziom 18  
  Witaj, dynamo jest o mocy 6v 3w więc jeśli zamontuję żarówkę z tyłu np. 12v ( zapewne będzie świecić dużo ciemniej, ile powinna mieć watt ) oraz czy nie zaburzy to pracy lampy przedniej?
 • Poziom 31  
  Oczywiście, będzie świecić ciemniej, ale nadal będziesz widoczny. Włóż nawet dla zwykłej ciekawości. Moim zdaniem dynamo musi dawać więcej jak 6V skoro żarówka się przepala, albo jakiś skok albo wyższa prędkość powoduje podwyższenie napięcia. Nie wiem jak te nowe dynama pracują, ale te stare tak miały, jak jeździłem wigry 3 to żarówka była na 24V, dynamo na 12 ale przy szybszej jeździe był taki sam efekt jak u Ciebie. Moc możesz wziąć około 1W
 • Poziom 30  
  Przednia lampa mnie obciąża dynamo niż poprzednia, wymień tylną żarówkę na mocniejszą (6V/1,2W).
 • Poziom 33  
  Jak wyżej przednia mniej obciąża dynamo i jest wyższe napiecie w instalacji
  Żarówka na 12 V ledwo by się żarzyła.Podłączenie mocniejszej żarówki powinno pomóc.
 • Poziom 39  
  Wszystko wskazuje na to, że Twoja nowa lampka pobiera mniej prądu jak stara wskutek czego napięcie w instalacji oświetleniowej jest wyższe i żarówka tylnej lampy tego nie wytrzymuje.
  Recepta jest prosta - rozetnij kabelek zasilający tylną lampkę i wlutuj w niego dwie zwykłe diody prostownicze typu np. 1N4001 lub 4002, 3, itd. - końcowa cyfra nie ma znaczenia - w kierunku przeciwnym (patrz rysunek). Jeżeli po tym zabiegu jasność tylnej lampki będzie jeszcze zbyt duża to wlutuj jeszcze drugi taki zestaw diod (musisz tak dobrać ilość zestawów diod, aby jasność tylnej lampki wróciła do pierwotnego stanu). Idea tego rozwiązania opiera się na fakcie, że jeden zestaw diod powoduje spadek napięcia o 0,6 - 0,7 V.

  Dynamo w piaście DH-3N30-NT przepala żarówki w tylnej lampie.  Edytuj
 • Poziom 30  
  kybernetes napisał:
  Recepta jest prosta - rozetnij kabelek zasilający tylną lampkę i wlutuj w niego dwie zwykłe diody prostownicze typu np. 1N4001 lub 4002, 3, itd. - końcowa cyfra nie ma znaczenia - w kierunku przeciwnym (patrz rysunek).

  Przecież autor wyraźnie napisał, że:
  kry1972 napisał:
  Z zagadnień elektryki jestem zielony, więc proszę o nie proponowanie montażu różnych oporników itp. ponieważ się na tym totalnie nie znam.
 • Poziom 18  
  Wszystko fajnie, ale jak zamontuję z tyłu żarówkę 1W 12V to jak będzie się sprawować oświetlenie przednie? Poza tym gdybym kupił tylną lampę diodową, to jaka jest szansa na jej przepalenie?
 • Poziom 30  
  kry1972 napisał:
  Wszystko fajnie, ale jak zamontuję z tyłu żarówkę 1w 12v to jak będzie się sprawować oświetlenie przednie? Poza tym gdybym kupił tylną lampę diodową, to jaka jest szansa na jej przepalenie?


  Żarówka ma być na 6V, nie na 12V. Lampa LEDowa się nie przepali, ponieważ ma wbudowany stabilizator, nadwyżka energii wytraci się na nim w postaci ciepła.
 • Poziom 18  
  Witaj, jeżeli zamontował bym tylną lampę diodową np. z podtrzymaniem, to nie ma szans na przepalenie jej, ponieważ ma wbudowany stabilizator?
 • Poziom 30  
  kry1972 napisał:
  Witaj, jeżeli zamontował bym tylną lampę diodową np. z podtrzymaniem, to nie ma szans na przepalenie jej, ponieważ ma wbudowany stabilizator?

  Jeśli lampa będzie dobrze zaprojektowana, to wytrzyma skoki napięcia. W razie czego masz 2 lata gwarancji :)
 • Poziom 18  
  Dzięki, zamiast inwestować w żarówki, wolę kupić tylną lampę diodową, a tak od siebie jaką proponujesz?
 • Poziom 30  
  U siebie mam lampkę firmy SMART z pięcioma diodami, ale ona pracuje na baterie, nie na dynamo.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 18  
  Witam, zakupiłem lampę AXA - RAY STEADY i na razie świeci ( zobaczymy jak długo hi hi ). Dziękuję wszystkim osobom, które zainteresowały się moim tematem i odpowiedziały na mój problem. Pozdrawiam. Temat do zamknięcia.