Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kupić piec kondensacyjny /pomoc w wyborze/?

gebelsik871 04 Cze 2013 14:37 29292 177
  • #91 04 Cze 2013 14:37
    gebelsik871
    Poziom 12  

Dzięki za odp. Przewód AZB 605/1 montuje na sztywno czy luzem w ścianie???
    Odkraplacza nie zakładam?? Rurę 605/1 montuje bezpośrednio do pieca????
    Do pogodówki jaki przewód poprowadzić??? ile żyłowy i w jakim miejscu ją umieścić??

• #93 13 Cze 2013 10:16
    dareksin
    Poziom 16  

Witam.
    Co chcesz uzyskać umieszczając termostat przylgowy w takim miejscu ?
    Jaka ma być jego funkcja ?
    Z tego co narysowałeś to rozumiem , że ma sterować włączeniem pompy.

• #94 13 Cze 2013 10:23
    gebelsik871
    Poziom 12  

Ma włączać pompę jeżeli temp. spadnie w c.o myślałem tam umieścic zawór strefowy podłączony do regulatora pokojowego.

• #95 14 Cze 2013 06:54
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Chyba, gdy temperatura wzrośnie? Za temperaturę w obiegu podłogówki odpowiada mieszacz. Ten czujnik umieszcza się na belce zasilania podłogówki by zapobiegać podaniu zbyt wysokiej temperatury. A zamiast zaworu strefowego po prostu włączaj i wyłączaj pompę obiegową podłogówki.

• #96 16 Cze 2013 11:49
    gebelsik871
    Poziom 12  

Jak mam ją wyłączać??? ręcznie??

• #97 17 Cze 2013 21:30
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Nie ręcznie, tylko termostatem pokojowym. Potrzebna praca - grzanie podłogówki pompa się włącza. Niepotrzebna - wyłączona. A tu pompa miałaby pracować niezależnie od zapotrzebowania na ciepło ale w zależności od temperatury zasilania i to już zupełnie nie wiem dlaczego, włączać się gdy ta spadnie.

• #98 18 Cze 2013 11:23
    gebelsik871
    Poziom 12  

Znajomy powiedział żebym nie kombinował tylko żeby zastosować zestaw firmowy i jakis sterownik ipm1. Już sam nie wiem jak to mam zrobić. Jeśli by ktoś narysował schemat dokładny jak to wszystko zrobić był bym wdzięczny i jeszcze linka do sklepu gdzie i co jakie kupić. POZDRAWIAM

• #99 19 Cze 2013 13:29
    saskia
    Poziom 38  

Najlepiej zastosowac zestaw, jak to okresliles "firmowy", ale tez trzeba go dobrac do warunkow twojego CO i czy posiada wszystkie niezbedne elementy w tym zestawie, co jest dosc trudne tak na odleglosc, zwlaszcza ze zaopatrzenia sklepow sa rozne w roznych rejonach.

Ja zawsze staram sie kupic (zamowic) caly kompletny zestaw podlogowki, wszystkie ksztaltki rurki rozdzielacze z pompa i mieszaczem, termostatem pokojowym, zawory odcinajace, zawor strefowy, upinacze do rurek, itp. w jednym sklepie i jednej firmy.
    Zazwyczaj dostaje spora znizke i mam gwarancje ze jesli cos jest nie tak, lub nie pasuje, wymieniaja bez problemow.

• #100 19 Cze 2013 14:20
    piotr_boncza
    Poziom 29  

gebelsik871 napisał:
    Znajomy powiedział żebym nie kombinował tylko żeby zastosować zestaw firmowy i jakis sterownik ipm1. Już sam nie wiem jak to mam zrobić. Jeśli by ktoś narysował schemat dokładny jak to wszystko zrobić był bym wdzięczny i jeszcze linka do sklepu gdzie i co jakie kupić. POZDRAWIAM

Możesz, ale po co?
    IPM + siłownik do zaworu to koszt ok. 1.500zł
    W praktyce, przy nieskomplikowanym układzie, z dużym prawdopodobieństwem podłogówka będzie działała na powiedzmy, 50% temperatury w grzejnikach. Ustawisz sobie na trójdrogowym stopień zmieszania i poczekasz. Jak będzie źle to skorygujesz i po kilku próbach będzie dobrze. Pompę natomiast podłączasz do termostatu pokojowego. Gdy temperatura w pomieszczeniu spadnie pompa się włącza i podłoga grzeje. Gdy rośnie - pompa się wyłącza. Co w tym skomplikowanego? Ale coś mi się zdaje, że miałeś małą powierzchnię podłogówki, to może jednak zrobisz na RTLu?

• #101 19 Cze 2013 15:18
    Tomek_kolor
    Poziom 9  

Sam się na tym kiepsko znam, ale firmę Viessmann to chyba kojarzy każdy na świecie, więc z definicji musi być porządna. Ja zaufałem ich specom z ul.Krzywoustego we Wrocławiu i jestem bardzo zadowolony z ich pomocy. Sam bym sobie nigdy nie poradził, a oni spisali się na medal!

• #102 19 Cze 2013 20:57
    gebelsik871
    Poziom 12  

ok 30 m2 ale wiadomo ze odpadnie pare metrów (schody, meble itp.) wyjdzie ok 150 metrów trzymając sie 7mb na 1m2. To rtl czy pompa????

Dodano po 15 [minuty]:

Niech ktoś opisze ten obrazek jak to podłaczyc co gdzie i po temacie. Robie bez rtl.

Dodano po 9 [sekundy]:

https://obrazki.elektroda.pl/2984033400_1371059883.png

• #104 20 Cze 2013 07:56
    piotr_boncza
    Poziom 29  

To nie jest schemat z zaworem 3 drogowym do ewentualnego sterowania siłownikiem tylko schemat z czterodrogowym zaworem termostatycznym.
    Dla 3 Jaki kupić piec kondensacyjny /pomoc w wyborze/?

• #105 20 Cze 2013 11:59
    gebelsik871
    Poziom 12  

Czyli tak jak saskia narysował bedzie ok??? a te czarne kreski na rurkach z podłogówki świadczą o czymś czy nie? I po obliczeniu zrobię wiecej sekcji
    -1sekcja 4m2
    -2sekcja 12m2
    3sekcja 5m2
    4sekcja 25m2
    bedzie wtedy ok??

• #106 20 Cze 2013 12:21
    saskia
    Poziom 38  

Przerabiajac twoje zdjecie z ukladem nie zwrocilem uwagi na to ze na ruze zasilajacej zaznaczyles termostat przylgowy, a tam powinien byc zawor strefowy.
    Poprawilem to w ponizszym schemacie.
    Jaki kupić piec kondensacyjny /pomoc w wyborze/?

Dodano po 2 [minuty]:

Te czarne kreski na rurkach to pozostalosc po twojej wersji podlaczenia kabli. :-)

• #108 20 Cze 2013 13:50
    saskia
    Poziom 38  

W linkach, zdjecia nie odpowiadaja opisowi, wiec zrob pewnosc ze wezmiesz to co jest w opisie. Poza tym nie potrzebujesz zaworu strefowago 3 drogowego, tylko dwu drogowy
    (wlot-wylot).

Kociol powinien byc podlaczony do sterowania podlogowka, ale to zalezy jak masz podlaczone sterowanie pozostalej czesci CO i CWU.
    Poszukam schematu polaczen na zaworze.

Dodano po 15 [minuty]:

http://www.upperplumbers.co.uk/plumbing/Electrics/electrical_systems.html

www.honeywelluk.com/Documents/Full-Install/pdf/1081.pdf

Dodano po 25 [minuty]:

Z uwagi na angielskie schematy, musze dodac pewne wyjasnienia do angielskich nazw urzadzen, otoz w angielskim CH boiler to kociol CO, a HW (hot water) cylinder to na polski jest boiler do CWU.

• #109 20 Cze 2013 20:02
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Po pierwsze, nie potrzebujesz zaworu strefowego. Skąd Ci się wziął ten pomysł?
    Po drugie zdecyduj jaką chcesz mieć podłogówkę. Stałotemperaturową? Czy zmieniającą temperaturę w ślad za zmianami temperatury zewnętrznej, stosownie do zapotrzebowania na ciepło. Link, z a... to stałotemperaturowa, jak pisałem, kup obrotowy mieszający Honeywella Corona, ustawisz i spokój, a jak weźmie Cię ambicja to po przypływie gotówki założysz siłownik i podłączysz przez IPM.

gebelsik871 napisał:
    ok 30 m2 ale wiadomo ze odpadnie pare metrów (schody, meble itp.) wyjdzie ok 150 metrów trzymając sie 7mb na 1m2.

Nie kombinuj, daj też pod meblami i schodami. Pod meblami możesz rury dać z mniejszą gęstością.

• #110 20 Cze 2013 22:27
    gebelsik871
    Poziom 12  

To piotrze narysuj jak to ma być wszystko podłączone i zamykam temat POZDRAWIAM

• #112 22 Cze 2013 04:26
    saskia
    Poziom 38  

Piotr, prawie wszystko OK. ale jest w tym maly (moze sie okazac duzy) problem.
    Otoz, jesli podlogowka ma byc "precyzyjna" w zuzyciu energii i sterowana oddzielnym termostatem pokojowym, to gdy ona uruchomi kociol, aby dogrzac do odpowiednich parametrow, to grzejniki beda grzaly tez. Jesli zalozysz na nich termostatyczne glowice, to oddzielny termostat (termostaty) pokojowy na pomieszczenia z grzejnikami, bedzie czesto powodowal taktowanie kotla, a uzycie tylko termostatu pokojowego od podlogowki do sterowania kotlem, bedzie powodowalo niedogrzewanie, lub przegrzewanie pomieszczen z grzejnikami.
    Z tego wynika ze koncepcja z zaworem 3 drogowym i pogodowka, nie da zadnego efektu precyzji ogrzewania i oszczednosci.

• #113 22 Cze 2013 06:50
    piotr_boncza
    Poziom 29  

A po co podłogówka o małej powierzchni ma być precyzyjna w zużyciu energii? Pomijając to, że ma własności samoregulujące i już to zwiększa jej atrakcyjność. Nie wydaje mi się, żeby potrzebne było osobne włączanie kotła przez termostat pomieszczeń z op. A jeśli będzie potrzebne to żaden problem założyć tylko oznacza to dodatkowe koszty. Ideą sterowania pogodowego jest dostosowanie temperatury w obiegu do zewnętrznej a termostaty mają tylko zapobiegać przegrzaniom pomieszczenia. Tutaj będziemy mieli włączający się rzadko grzejnik o dużej bezwładności i włączające się częściej grzejniki o małej bezwładności. Wystarczy dobrze dobrać krzywą grzewczą i ustawić ok 20-40% wpływ temperatury pomieszczenia z grzejnikiem na krzywą grzewczą. To tylko kwestia czasu i chęci.

saskia napisał:
    ... to grzejniki beda grzaly tez. Jesli zalozysz na nich termostatyczne glowice, to oddzielny termostat (termostaty) pokojowy na pomieszczenia z grzejnikami, bedzie czesto powodowal taktowanie kotla,

Nie zakłada się głowic termostatycznych na grzejnikach w pomieszczeniach, z których idzie sterowanie termostatem kotła. Jest to częsty i chyba najpoważniejszy błąd w sterowaniu. Spotykam to kilkadziesiąt razy rocznie. Termostat na grzejniku zamyka przepływ, szczególnie często gdy grzejniki są głęboko pod parapetem lub za zasłonami. Termostat kotła chciałby odrobinę więcej. Kocioł jest zmuszany do ciągłej pracy z taktowaniem a temperatura w pomieszczeniu nie wzrośnie.

• #114 22 Cze 2013 20:45
    gebelsik871
    Poziom 12  

Koledzy nie przegadujcie się tylko mi pomóżcie:) Nie jestem za tym żeby podłoga grzała idealnie tylko żeby to był dodatek do grzejników........Więc jak mam ok 200mb tej podłogi to jak to mam zrobić z tym RTL.

• #116 23 Cze 2013 19:16
    gebelsik871
    Poziom 12  

Prosiłbym o schemat jak piotr narysował z zaworem mieszającym ale z belką żeby można było w każdej chwili podłączyć pompe jak by nie grzała podłoga.

• #119 24 Cze 2013 20:51
    piotr_boncza
    Poziom 29  

gebelsik871 napisał:
    A czy tak bedzie prawidłowo?????????

Prawie, pompę daję za zaworem 3 drogowym. Wówczas zapewnia stałe krążenie wody w obiegu podłogówki a dodatkowe porcje ciepłej są dostarczane i mieszane w zaworze trójdrogowym. Daję też na zasilaniu lub powrocie zawór z możliwością regulacji przepływu, czyli najprościej grzejnikowy powrotny zamykany na imbus. Dokręcanie imbusem w razie potrzeby zdławi przepływ.
    Dokopałem się do fotki: Jaki kupić piec kondensacyjny /pomoc w wyborze/? [/img]

• #120 24 Cze 2013 21:10
    gebelsik871
    Poziom 12  

Oki to zrobię tak jeszcze jaką byś mi polecił pompę do tej podłogówki??? i zrobić jedną sekcje czy to podzielic jakoś???? 150m mi wyjdzie rurki.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME