Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Konfiguracja routera Belkin F5D9630-4

12 Maj 2013 13:38 3210 16
  • Poziom 9  
    Witam. Mam Neostradę 10 Mbps i livebox'a. Kończy się właśnie umowa z TP, chciałbym podpisać nową, ale już bez livebox'a za którego trzeba miesięcznie płacić za używanie. Tym bardziej że mam stary router przywieziony z UK: Belkin model F5D9630-4. Niestety nie mam już dołączonego CD.

http://cache-www.belkin.com/support/dl/f5d9630v5000.pdf

Chciałbym podłączyć laptop na wi-fi i komputer stacjonarny na ethernet. Z tym drugim nie było problemu, bo jest internet, ale z wi-fi jest większy problem. Nigdy nie konfigurowałem routera, coś tam czytałem na ten temat, ale i tak ciężko coś z tym zrobić. Proszę, czy mógłby ktoś łopatologicznie poinstruować jak to zrobić?

P.s. Takie jeszcze pytanie. Czy w ogóle ten ruter będzie spełniał wymagania jeżeli chodzi o powyższą szybkość łącza?

Z góry bardzo dziękuję z ewentualną pomoc.
  • Poziom 39  
    Do 10Mbps - prkatycznie każdy.
    A jaki masz problem z WiFi?
  • Poziom 9  
    Przed chwilą odłączyłem kabel, zresetowałem komp, odłączyłem na chwile listwę zasilającą i po uruchomieniu mam internet na wi-fi. W sumie nic nie robiłem i nie wiem co się stało. Dioda odpowiedzialna za wi-fi nie świeci światłem stałym a szybko miga.
    Kiedy najeżdżam na pasek dostępu, pokazuje mi, że sieć nie jest zabezpieczona. W jaki sposób mogę ją zabezpieczyć i gdzie mógłbym wpisać hasło dostępu, bo o ile pamiętam chyba czegoś takiego nie ma.
  • Poziom 39  
    Musisz zalogować się do routera.
    W podłączonym kompie wpisujesz w cmd: IPconfig/all. Na podłączonej karcie dostaniesz informację o Gateway/brama. Ten adres wpisujesz do przeglądarki i tam konfigurujesz WiFi. potrzebne będzie pewnie login i hasło do routera - zakładam, że to znasz, lub masz na pudełku lub obudowie routera.
    Po wprowadzonych zmianach SAVE i restart prądowy routera jak i kompa.
  • Poziom 9  
    Dzięki za pomoc.

Czy chodzi Ci o to jeżeli chodzi o tę bramkę?

A jak konfigurować wi-fi? Loginu i hasła nie znam. Pudełka po routerze także nie ma. Jeżeli to było na opakowaniu, to czy nie można zresetować i wprowadzić nowe?
    Na odwrocie routera mam takie adresy:
    -WLAN MAC address
    -LAN MAC address
    -WAN MAC address
  • Poziom 39  
    voitek1 napisał:
    W podłączonym kompie wpisujesz w cmd: IPconfig/all...
    przeczytaj jeszcze raz mój post.
    Nie wiem skąd ten zrzut ekranu - z Twojego routera?
    Możesz zresetować router (reset wciśnięty przez ok 15sek przy wyłączaniu i właczniu), a login i hasło znajdziesz w instrukcji
  • Poziom 9  
    Wszedłem w cmd, wpisałem IPconfig/all tak jak pisałeś i znalazłem bramę domyślną (zaznaczona na żółto) a tam obok był nr który wpisałem jako adres. No i pojawiła mi się taka stronka jak w tym zrzucie z ekranu. Nie wiem, ale strona jest chyba z routera.
    Wydaje mi się, że właśnie na tej stronce trzeba się zalogować i wpisać hasło. Ale gdzie?

• Pomocny post
    Poziom 39  
    Jak jesteś już na stronie routera to nie potrzebujesz loginu i hasła.
    Teraz musisz ustawić WAN i tam wpisujesz dane z Neostrady (wybierając PPoA/PPoE i VC/LLC) wpisując również login i hasło do Neostrady.
    Załączniki do postu wstawiasz w ten sposób: Instrukcja zamieszczania i edycji obrazków
  • Poziom 9  
    Oprócz PPoA/PPoE inne pozycje zostawiam w spokoju? Np. Dynamic IP, Static IP...
    Wchodzę np. w PPoA to co wpisuje?
    Username to nazwa neostrady?
    Password to ten zestaw liter i cyfr neostrady kiedy wpisuje np. podczas instalacji systemu?
    Serwis name? Nic nie wpisuję?
    VPI/VCI. Co tu wpisuję?
    ENCAPSALUTION? Co z tym?
    MTU? I z tym?
    Dalej zostawiam puste?

Dodano po 2 [godziny] 4 [minuty]:

Hmmm... Wcześniej miałem net. Po zmianie username i hasła w PPoA/PPoE (jakieś było) w tej chwili w ogóle nie mam netu. Czy jest możliwość powrotu do wcześniejszych ustawień?
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    morfeusz1805 napisał:
    Oprócz PPoA/PPoE inne pozycje zostawiam w spokoju? Np. Dynamic IP, Static IP...
    Wchodzę np. w PPoA to co wpisuje?
    Username to nazwa neostrady?
    Password to ten zestaw liter i cyfr neostrady kiedy wpisuje np. podczas instalacji systemu?
    Serwis name? Nic nie wpisuję?
    VPI/VCI. Co tu wpisuję?
    ENCAPSALUTION? Co z tym?
    MTU? I z tym?
    Dalej zostawiam puste?

Jak wybierzesz PPPoA to resztą się nie martw bo nie pozwoli ci na wstawienie innych "kropek".
    VPI - 0, VCI - 35.
    Encapsulation - VC.
    MTU - 1492.
    I nic więcej oprócz loginu i hasła.
    Username to login - inaczej nazwa użytkownika (powinna być na umowie). Password to hasło, które było nadane jednorazowo przy rejestracji usługi. Jeżeli jesteś zarejestrowany na stronie www operatora to tam możesz to hasło nadać nowe. Jeśli nie to pozostaje telefon na infolinię - nowe hasło od ręki przyślą SMS-em.
  • Poziom 9  
    Dzięki andk1eltd. Zrobiłem jak pisałeś i jest internet. Dzwoniłem na infolinię i otrzymałem hasło.
    Jeszcze takie pytanko. Livebox miał takie hasło (zbiór liczb i liter dla zabezpieczenia) kiedy np. podczas instalacji nowego systemu należało wpisać. A jak jest z tym routerem? Jak go zabezpieczyć odpowiednio aby nikt niepożądany nie mógł tak łatwo sobie wejść. Uruchomić jakieś dodatkowe funkcję szyfrowania, dodać hasła, itd? Bo pokazuje, że system nie jest zabezpieczony.
  • Poziom 35  
    Niejasno piszesz.
    Jeśli chodzi ci o logowanie do menu routera to trzeba szukać w zakładce 'utilities/system settings'.
    Jeśli to co piszesz dotyczy sieci bezprzewodowej to ustawienia klucza są w zakładce 'wireless/security', masz pewnie ustawione 'open'. Wybierasz najlepiej WPA-PSK, wpisujesz sobie hasło i gotowe. Przy pierwszym połączeniu jakiegoś urządzenia z tą siecią bezprzewodową zapyta cię o to hasło.
  • Poziom 9  
    Chodziło mi właśnie o sieć bezprzewodową.
    Są tam także różne ustawienia i nie wiem dokładnie jak je pozaznaczać. Więc:

W security mode można rozwinąć pasek z:
    -Diasabled
    -64bit WEB
    -128bit WEB
    -WPA/WPA2-Enterprise (RADIUS)
    -WPA/WPA2-Personal(PSK)

W Authentication:
    -WPA-PSK
    -WPA2-PSK
    -WPA-PSK+WPA2-PSK

W Encryption Technique
    -TKIP
    -AES
    -TKIP+AES

Jak na dzień dzisiejszy zaznaczyłem: WPA/WPA2-Personal(PSK) / WPA-PSK+WPA2-PSK / TKIP+AES.

Czy dobrze wybrałem?

Ps. Hasło do wi-fi już funkcjonuje :-) Wielkie Dzięki
  • Poziom 9  
    Chciałbym się jeszcze dowiedzieć (poprzedni post) czy dobrze pozaznaczałem przy szyfrowaniu podczas wpisywaniu hasła. Chodzi mi o jak najlepsze bezpieczeństwo z opcji które wcześniej wymieniłem.
  • Poziom 9  
    W takim razie jak piszesz że dobrze zaznaczyłem to temat zamykam.
    Dzięki jeszcze raz za pomoc i pozdrawiam