Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kamera szybkoobrotowa - monitoring miasta

spar-takus1 12 Maj 2013 15:04 2817 15
  • #1 12 Maj 2013 15:04
    spar-takus1
    Poziom 2  

Witam

Na początku chciałbym wyjaśnić, że wcześniej pisałem jako spar-takus.

Rok temu pisałem w tym temacie https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2247952.html

Tamtą sprawę udało się w miarę szczęśliwie doprowadzić do końca m.in dzięki pomocy użytkowników, którzy wyrazili swoją opinię. Dziękuję za to.

Dziś mam sprawę która stanowi kontynuację poprzedniej. Trochę starałem się doszkolić w kwestii technicznych ale nie wszystko jeszcze rozumiem.
    Mamy zamiar wymienić kamery funkcjonujące w naszym systemie. Te obecne mają ponad 10 lat i są z nimi problemy. Były to kamery Pelco /spectra.

I tutaj chciałbym zasięgnąć waszej opinii jakie kamery wybrać.
    - musza to być kamery analogowe, ponieważ mamy już wideoserwery
    - 1 z punktów zlokalizowany jest na bloku ok 15-18 m nad ziemią, kamera obserwuje osiedlowe parkingi, oświetlenie dość marne, jakieś tam latarnie są
    - zoom myślę, że co najmniej x25 a najlepiej powyżej x30
    - niestety jest ograniczenie budżetowe max do 5000- 5500 tys. brutto

I teraz mam pytanie:
    1. Jaka kamera, będzie w stanie w miarę wyraźnie pokazać obraz w nocy przy ww. lokalizacji?

2. Myślałem o kamerach Samsunga np: SCP 3370TH lub SCP 3250H albo SCP-3430H (zoom x43) jakieś opinie? wydaje mi się że stosunek jakości do ceny jest rozsądny.

3. Takie pytanie techniczne. czytałem gdzieś że ważniejszym parametrem niż zoom jest ogniskowa?
    a więc jeśli mam napisane np: ogniskowa 3,5-115,5 mm to lepiej żeby ten pierwszy parametr był wyższy czy niższy.

W parametrach podaje się również coś takiego jak min. poziom oświetlenia i tam jest napisane np: 0,2 lux przy F1,6 co to jet to F1,6

Przepraszam, że aż tyle tych pytań.

Ale będę wdzięczny za każdą sugestie.

Pozdrawiam

0 15
  • #2 14 Maj 2013 10:41
    maly_smok
    Poziom 21  

Ogniskowa jest to kąt widzenia obiektywu, im dłuższa ogniskowa tym mniejszy kąt a co za tym idzie większe "przybliżenie". Jasność obiektywu czyli np F1.6 informuje nas jaką ilość światła przepuszcza obiektyw,im niższa wartość tym obiektyw jaśniejszy,tak w skrócie, więcej w wujku google.

Moderowany przez sharp:

Smoku drogi - tak nie pisz. Po drugiej stronie monitora może siedzieć osoba, dla którego wszelkie "skróty" czy "uproszczenia" mogą nie być zrozumiałe.
    Konkret i tylko konkret.
    Wyjaśnienie pojęcia "ogniskowa" - fatalne.

0
  • #3 14 Maj 2013 11:06
    Rysiek2
    Poziom 33  

maly_smok napisał:
    Ogniskowa jest to kąt widzenia obiektywu

Kolego zanim napiszesz coś to sprawdź to w wujku google :)

0
  • #4 14 Maj 2013 11:18
    extremeee
    Poziom 25  

spar-takus1 to że macie videoserwery nic nie znaczy - zależy co jest centrum monitoringu - Jeśli jakiś poważny soft typu milestone lub BVMS to tam możesz podłączyć także bezpośrednio kamerkę IP.
    Mój niepokój budzi tylko fakt że kolega autor za bardzo się chyba na tym nie zna co może powodować problemy przy podłączeniu i konfiguracji. Po drugie kwestia kwalifikacji i uprawnień do takich robót czy kolega takowe posiada ?

Pozdrawiam

0
  • #5 14 Maj 2013 11:23
    maly_smok
    Poziom 21  

Rysiek2 napisał:
    maly_smok napisał:
    Ogniskowa jest to kąt widzenia obiektywu

Kolego zanim napiszesz coś to sprawdź to w wujku google :)

Napisałem że w skrócie...Jeżeli nie potrafisz czytać ze zrozumieniem to :
    " Ogniskowa, czy też – ujmując rzecz prawidłowo – długość ogniskowej to jeden z podstawowych parametrów charakteryzujący każdy obiektyw dowolnego aparatu fotograficznego, niezależnie od tego, czy mamy na myśli profesjonalną, cyfrową lustrzankę, czy aparat wbudowany w telefon komórkowy. W dużym uproszczeniu ogniskowa odpowiada długości obiektywu, im dłuższy obiektyw, tym większa jego wartość ogniskowej. Ogniskowa decyduje jednak nie tyle o wyglądzie obiektywu, co o szerokości pola widzenia obiektywu i powiększeniu rejestrowanego kadru. Im dłuższa ogniskowa, tym większe zbliżenie fotografowanego obiektu można uchwycić danym aparatem."
    lub "Odległość między ogniskiem układu optycznego a głównym punktem układu ogniskowego, czyli odległość soczewki skupiającej światło i punkt skupieni promieni światła padających z tej soczewki. Inaczej jest to odległość pomiędzy środkiem optycznym a matrycą "

0
  • #6 14 Maj 2013 11:39
    spar-takus1
    Poziom 2  

Cytat:
    spar-takus1 to że macie videoserwery nic nie znaczy - zależy co jest centrum monitoringu - Jeśli jakiś poważny soft typu milestone lub BVMS to tam możesz podłączyć także bezpośrednio kamerkę IP.
    Mój niepokój budzi tylko fakt że kolega autor za bardzo się chyba na tym nie zna co może powodować problemy przy podłączeniu i konfiguracji. Po drugie kwestia kwalifikacji i uprawnień do takich robót czy kolega takowe posiada ?

Pozdrawiam

Spokojnie ja tego nie będę instalował, tylko muszę przygotować specyfikację. A zalezy mi by z kamer był jakis pożytek, a nie tylko aby były i coś tam pokazywały.
    W centrum jest komputer/ serwer do podglądu i zapisu wraz oprogramowaniem.

Kamery Ip mimo wszystko sa trochę droższe od analogowych a z racji ograniczonego budżetu wybór pada raczej na analogowe kamery.

Macie Panowie jakieś sugestie co do kamer? Jakieś opinie co do kamer wskazanych przeze mnie w 1 poście?

[/quote]

0
  • #7 14 Maj 2013 15:47
    extremeee
    Poziom 25  

Monitoring miejski (przynajmniej u nas na Śląsku) w dużej części poskładany jest na Bosch`u.
    Mogę z czystym sumieniem polecić Ci kamery szybkoobrotowe Bosch VG5-3xx-xxx (x to symbole oznaczające funkcjonalności (312 - 26x zoom, 314 - 35x zoom) założyłem takich już dość sporo(także poprzednią generacje VG4) i nie mam z nimi żadnych problemów.
    Jeśli poprzednie kamery były PELCO/SPECTRA to nie będziesz miał także problemów z kompatybilnością protokołów sterowania.
    O samsungach też słyszałem dobre opinie ale nie miałem osobiście nigdy w rękach takiej obrotówki więc ciężko porównywać.

0
  • #8 14 Maj 2013 19:04
    SystemDomu.pl
    Poziom 14  

Kamery szyboobrotowe BCS z oświelaczem IR (mają zasięg w granicach 100m ) nocą

0
  • #9 14 Maj 2013 19:59
    treborsz
    specjalista-kamery przemysłowe

spar-takus1 napisał:
    3. Takie pytanie techniczne. czytałem gdzieś że ważniejszym parametrem niż zoom jest ogniskowa?
    a więc jeśli mam napisane np: ogniskowa 3,5-115,5 mm to lepiej żeby ten pierwszy parametr był wyższy czy niższy.
    Zoom - a w zasadzie krotność zoomu, z mojego punktu widzenia ma charakter czysto marketingowy. Jest to wartość mówiąca o tym, ile razy krótsza ogniskowa mieści się w dłuższej.
    Dla dociekliwych: czy lepsze przybliżenie daje obiektyw z zoomem 15x (20-300 mm), czy obiektyw 30x (3-90 mm)? Pozostałe parametry fizyczne identyczne.

Ważniejsza jest wielkość ogniskowej - w powiązaniu z formatem obiektywu podaje jednoznaczną informację o wielkości obiektu w różnych odległościach od kamery. W skrócie: im dłuższa maksymalna ogniskowa (dla tego samego formatu), tym węższy kąt widzenia - a w konsekwencji większe przybliżenie (np. obiektu). Generalnie według mnie krotność zoomu ma charaktery czysto marketingowo/psychologiczny: wspomniana w jednym z wcześniejszych postów kamera z zoomem 43x nie ma porażająco większego przybliżenia niż porównywalna kamera z zoomem 35x...

Ustosunkowując się do pytania o pierwszy parametr (najkrótszą wartość ogniskowej): pozwala on określić pole widzenia na maksymalnym oddaleniu (najszersze pole widzenia). Z punktu widzenia dostępnych na rynku kamer szybkoobrotowych rozbieżności w najszerszym polu widzenia nie są zbyt duże i nie mają kluczowego znaczenia (o ile nie jest to przetarg publiczny ;) ).

spar-takus1 napisał:
    oświetlenie dość marne (...)
    1. Jaka kamera, będzie w stanie w miarę wyraźnie pokazać obraz w nocy przy ww. lokalizacji?
    Kamera posiadająca obiektyw o:
    - jak największej jasności (jak najniższa pierwsza wartość apertury podawanej z reguły na pierwszym miejscu w danych katalogowych podawana dla minimalnej ogniskowej; rzadko bywa podawana dla maksymalnej ogniskowej - gdyby była podana, można by porównać jasność obiektywów także dla maksymalnego zbliżenia); przykład: obiektyw o aperturze F1.0 jest dwa razy jaśniejszy od obiektywu F1.4;
    - możliwie jak najkrótszej maksymalnej ogniskowej (z reguły odpowiada to jak najmniejszej krotności zoomu); empirycznie można sprawdzić w nocy dwie kamery szybkoobrotowe: jedną z zoomem 16x, a drugą z zoomem 43x - lepszy jakościowo w nocy obraz będzie z kamery "16x" (lepszy jakościowo: jaśniejszy, z mniejszą zawartością szumów, być może z mniejszymi rozmazaniami przemieszczających się obiektów, ...).

I jeszcze refleksja na temat kamery Pelco Spectra, a w zasadzie cytat z jednego z forów anglojęzycznych: "swego czasu była to królowa dżungli".

0
  • #10 15 Maj 2013 07:56
    spar-takus1
    Poziom 2  

Cytat:
    Monitoring miejski (przynajmniej u nas na Śląsku) w dużej części poskładany jest na Bosch`u.

Mamy tez jedną kamerke Bosha Enviro Dome, założona w 2006 r. działa do tej chwili. Mieliśmy swego czasu też ofertę na złożenie całego sytemu na Boshu. Wiem że byłby to solidny system, niestety cena...

Cytat:
    Kamery szyboobrotowe BCS z oświelaczem IR (mają zasięg w granicach 100m ) nocą

Generalnie urzadzenia BCS'a mają powalającą cenę. Jedni chwalą inni narzekają że to chińszczyzna. Nie wiem czy urządzenia te mają jakieś referencje w monitoringu miejskim?

Cytat:
    Z punktu widzenia dostępnych na rynku kamer szybkoobrotowych rozbieżności w najszerszym polu widzenia nie są zbyt duże i nie mają kluczowego znaczenia (o ile nie jest to przetarg publiczny ).

Czyli generalnie żeby dostzrzec jakąś różnicę pomiędzy kamerami trzeba byłoby każdą testować w warunkach w jakich miałaby pracować?
    Patrząc na parametry poszczególnych kamer szybkoobrotowych czasem trudno dostrzec różnicę. Oprócz zoom'u.

A co z innymi parametrami, typu redukcja szumu, stabilizacja obrazu itp. czy to tez nie jest chwyt marketingowy.

A swoją drogą dlaczego różnice w cenach pomiędzy producentami są dość spore np kamery Bosh'a czy Axis to górna półka. Ale czy te kamery aż tak bardzo różnią się od innych. Czy placimy faktycznie za świetny produkt czy za markę.

0
  • #11 15 Maj 2013 08:29
    treborsz

spar-takus1 napisał:
    Czyli generalnie żeby dostrzec jakąś różnicę pomiędzy kamerami trzeba byłoby każdą testować w warunkach w jakich miałaby pracować?
    Dlatego warto szczególnie w przypadku inwestycji kluczowych skorzystać z pomocy fachowca.

spar-takus1 napisał:
    Patrząc na parametry poszczególnych kamer szybkoobrotowych czasem trudno dostrzec różnicę. Oprócz zoom'u.
    Parametry to nie wszystko. Ważne jest oprogramowanie takiej kamery, jej wykonanie, ważne są także warunki gwarancji, serwisu, itp.
    Moduły kamerowe (zintegrowany układ kamera + optyka) pochodzą w zasadzie od kilku producentów. Zatem pewne właściwości czy wartości są powtarzalne.

spar-takus1 napisał:
    A co z innymi parametrami, typu redukcja szumu, stabilizacja obrazu itp. Czy to tez nie jest chwyt marketingowy?
    Czasami tak, a czasami nie - zależnie od sposobu implementacji i rzeczywistej konieczności wykorzystania tej funkcji w danej aplikacji.

spar-takus1 napisał:
    A swoją drogą dlaczego różnice w cenach pomiędzy producentami są dość spore np kamery Bosh'a czy Axis to górna półka. Ale czy te kamery aż tak bardzo różnią się od innych. Czy płacimy faktycznie za świetny produkt czy za markę?
    Znaczny udział w cenie ma marka. Jednak producent z dobrą marką jest gwarantem dopracowanego produktu - w odróżnieniu od produktów innych "wiodących marek" ("wiodąca marka" - cytat z większości publikacji marketingowych "wiodących" producentów).

0
  • #12 15 Maj 2013 11:26
    extremeee
    Poziom 25  

kol. treborsz mądrze napisał, chcesz bezawaryjności to wybierz coś markowego (typu Bosch, AXIS, Dallmeier i inni poważni).
    Chcesz chińską podróbkę w/w - BCS i inni "wiodący" ;)

0
  • #13 17 Maj 2013 08:44
    spar-takus1
    Poziom 2  

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi.

Chciałbym pokazać jak wygląda obraz w nocy z obecnych kamer. I mam w związku z tym pytanie. gdzie może tkwic przyczyna takiej jakości obrazu: Oświetlenie, czy kamera

Załącznik 14.jpg i 15.jpg to kamera Bosh EnviroDome LTC 0928/15C. Ogólny obraz, bez zblizania - widać smużenie, jednak przy pełnym zoomie mozna spokojnie rozpoznać osobę, obraz jest "czysty, wygładzony", kamera na bloku na wysokości 15m

Załączniki 7.jpg i 3.jpg to obraz z kamer Optivy Vodn 4435, w dzień obraz ok, w nocy tak jak widać, a właściwie nie widać. Wysokoć montażu jedna kamera 24m , druga 15m

Załącznik 17.jpg przedstawia obraz terenu o którym wspomniałem w pierwszy poście - parking osiedlowy.

Czy mozna w takich warunkach osiągnąc sensowny obraz w nocy, tak jak w przypadku kamery Bosh'a

0
  • #14 17 Maj 2013 10:02
    Korgoth
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

treborsz napisał:
    - jak największej jasności (jak najniższa pierwsza wartość apertury podawanej z reguły na pierwszym miejscu w danych katalogowych podawana dla minimalnej ogniskowej; rzadko bywa podawana dla maksymalnej ogniskowej - gdyby była podana, można by porównać jasność obiektywów także dla maksymalnego zbliżenia); przykład: obiektyw o aperturze F1.0 jest dwa razy jaśniejszy od obiektywu F1.4;

Proszę też nie zapominać, że wartość przysłony (apertury) odpowiada za głębię ostrości. Tak więc trzeba do tego podchodzić z wyczuciem, np. kamery szerokokątne zawsze będą miały "ciemniejsze" obiektywy. Przy zoomowaniu, ważne jest aby można było tą wartością sterować ręcznie lub automatycznie.

0
  • #15 17 Maj 2013 13:28
    treborsz

Korgoth napisał:
    treborsz napisał:
    Proszę też nie zapominać, że wartość przysłony (apertury) odpowiada za głębię ostrości. Tak więc trzeba do tego podchodzić z wyczuciem, np. kamery szerokokątne zawsze będą miały "ciemniejsze" obiektywy.
    Przypomnę, że temat wątku dotyczy kamer szybkoobrotowych.
    Zakres minimalnej ogniskowej wynosi w tych kamerach z reguły od trzech "z groszami" do czterech milimetrów. W większości przypadków ani producent kamery (wykorzystywane są moduły zintegrowane firm trzecich), ani tym bardziej dystrybutor czy instalator nie ma na to wpływu. Dodatkowo w tym przypadku (najszersze pole widzenia) głębia ostrości ma drugoplanowe znaczenie (w tym przypadku głębia jest największa; jest z jednej strony korzystne, a z drugiej nie - bardziej zaawansowane kamery, np. Pelco Spectra, mają możliwość regulacji apertury w menu).

0
  • #16 17 Maj 2013 21:48
    extremeee
    Poziom 25  

spar-takus1 napisał:

Czy mozna w takich warunkach osiągnąc sensowny obraz w nocy, tak jak w przypadku kamery Bosh'a

Tak, instalując kamerę Bosch`a :)
    To najprostsza z metod.

0