Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

jak wysterować diody rgb w wersji mini?

Qszysiek 12 Maj 2013 16:53 813 2
 • #1 12 Maj 2013 16:53
  Qszysiek
  Poziom 2  

  Witam, chciałbym prosić o poradę, a raczej pomysł.

  Otóż: chcę zrobić układ który losowo oświecałby diody LED RGB (losowo w czasie i losowe kolory (1 lub więcej) lub przynajmniej losowe kolory przy stałym czasie zmian). Jako element wykonawczy wybrałem 2x diody 5mm RGB o wspólnej anodzie lub katodzie. Chciałbym umieścić układ sterujący (wraz z bateriami) w niewielkiej przestrzeni: 26mm x 21mm x 22mm, diody i jakiś pstryczek będzie na zewnątrz. Niezależy mi na estetyce wykonania, nie musi to być nic na płytce, wystarczy odpowiedni pajączek, tylko układ musiałby być na prawdę miniaturowy i tu pojawia się pytanie czy będzie to wykonalne? Szukałem rozwiązania w internecie ale nie potrafię znaleźć odpowiedniego schematu. Diody chcę połączyć równolegle.


  Jeżeli będzie to wykonalne, to po głowie chodzi mi jeszcze bardziej zaawanowana wersja, żeby pstryczek był 3 pozycyjny, i układ realizował funkcję opisaną powyżej na 1 pozycji włączenia, a na 2 pozycji włączenia oświecałby losowe kolory w rytm muzyki za pomocą mikrofonu, który także znalazłby się poza obudową.

  Jeżeli były podobne tematy to przepraszam, szukałem ale nie znalazłem.


  Udało mi się znaleźć coś takiego: Link, rozumiem że mikrokontroler będzie konieczny? Czy można coś takiego zasilić z 4x 1,5V? teoretycznie ma być 5, będzie 6V, ewentualnie 6V z baterii + dioda zenera? Czy można zaprogramować mikrokontroler a później zlutować go z resztą bez stosowania płytki? Wg karty katalogowej AT89C4051 powinien mieć wymiary <26mm więc na styk zmieściłby się, pozostaje pytanie czy wszystkie elementy tego układu są konieczne? Oczywiście program widoczny tam będzie musiał być przerobiony na stały kod bez obsługi pstryczków.

  0 2
 • #2 13 Maj 2013 10:26
  Michał 911
  Poziom 18  

  Cytat:
  Czy można zaprogramować mikrokontroler a później zlutować go z resztą bez stosowania płytki?

  Tak, ale w tym przypadu jeszcze będziesz musiał fusebity przestawić, (taktowanie na 12MHz na zewnętrzyn rezonator), czyli musisz też kwarc i te 2 kondensatorki 33pF podłączyć.

  0
 • #3 08 Lut 2015 19:06
  Qszysiek
  Poziom 2  

  Chcę zamknąć temat, muszę mieć ostatni post.
  /* Minęło sporo czasu, w międzyczasie podszkoliłem się w mikrokontrolerach, zbudowałem 2 programatory, usbasp i drugi zgodny z stk500v2, złożyłem kilka projektów, obiecuję nie zakładać więcej takich tematów :) */

  0