Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja instalacji elektrycznej

12 Maj 2013 18:41 2364 6
  • Poziom 2  
    Witam serdecznie,

niedawno kupiłem mieszkanie w starym budownictwie (całe piętro w domu o trzech kondygnacjach sprzed wojny) i próbuję połapać się nieco w instalacji elektrycznej, która wygląda koszmarnie. Licznik jest w piwnicy i mam nadzieję, że energetyka wyrazi zgodę na przeniesienie go na klatkę. Na razie spróbuję poprowadzić wszystkie kable z mieszkania do nowej tablicy bezpieczników (w przedpokoju). Będę wdzięczny za wskazówki, bo ze względów finansowych jestem zmuszony uporać się z tym na własną rękę.
    Mieszkanie składa się z czterech pokoi, przedpokoju, łazienki i kuchni. Nie remontuję całego mieszkania, więc mogę powymieniać tylko część kabli.
    1. łazienka (nie będę remontował) – do łazienki dochodzą dwa kable; ale nie da się nawet zajrzeć do puszek, by to posprawdzać, bo wszystko przykryte płytami gk. Oba kable chcę podłączyć do dwóch bezpieczników (mam nadzieję, że osobny kabel jest do gniazdek, a osobny do lamp, ale jeszcze nie wiem). W każdym razie w łazience są dwa gniazdka (w tym jedno będzie użyte do pralki, i trzy lampy)
    2. dwa pokoje, których nie będę remontował, są podłączone w całości do jednego bezpiecznika (lampy i gniazdka). Zostawię to tak, jak jest, doprowadzę tylko do puszki dodatkowy kabel, aby w przyszłości rozdzielić lampy i gniazdka).
    3. Kuchnia i przedpokój. Kable wszystkie na nowo, czyli pięć obwodów + jeden rezerwowy:
    a. piekarnik
    b. lodówka
    c. inne gniazdka w kuchni (w tym zmywarka)
    d. gniazdka w przedpokoju (2 szt.)
    e. lampy z kuchni i przedpokoju razem
    f. obwód rezerwowy: w razie czego poprowadzę kabel trójfazowy, gdyby przyszło kiedyś zmienić płytę gazową na elektryczną
    4. W pozostałych dwóch pokojach nowe kable w trzech obwodach:
    a. lampy z obu pokoi
    b. gniazdka z jednego
    c. gniazdka z drugiego
    Czy tak może być? Jakie bezpieczniki trzeba założyć oraz ile i jakie różnicówki?
  • IGE-XAO
  • Specjalista elektryk
    animielatio napisał:
    bo ze względów finansowych jestem zmuszony uporać się z tym na własną rękę.

I tak bez elektryka się nie obejdzie jako kierownika robót, nawet poradnik mulimedialny dostępny w necie nie pomoże. Na Forum nie uzyska kolega wystarczających informcji, które zresztą powinien kolega podać sam, typu: układ instalacji TT czy TN. To jest podstawa.
    Zaproś elektryka, dokona przeglądu, zrobi projekt z podziałem na obwody itd. a samo drutowanie wykona kolega sam pod jego nadzorem. To jest najlepsze wyjście z sytuacji, jeżeli instalacja ma być zrobiona fachowo a przede wszystkim bezpiecznie, aby nie zagrażała porażeniem prądem elektrycznym i zagrożeniem pożarowym.
    Do odbiorników powyżej 2 kW osobne obwody, także wydzielić obwody oświetlenia oraz zasilania gniazd ogólnych, obowiązek stosowania RCD itd. Jest kilka prawideł nowoczesnego instalatorstwa elektrycznego, które dla elektryka to chleb powszedni.
    Na sam początek musi kolega zaplanować ile i jakiej mocy urządzenia elektryczne będą zainstalowane, moc zapotrzbowaną, resztę określi elektryk. Od tego trzeba zacząć a nie od ilości obwodów i zabezpieczeń.
    A tekst kolegi powyżej to masło maślane, miszmasz i wyrwane z kontekstu skrawki informacji, czyli nic nie przydatne bzdety dla kolegi. Po co nabijać licznik i nic nie pomóc ?
  • IGE-XAO
  • Poziom 2  
    Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Tak myślałem, że moje informacje są mało fachowe. Nie wiem jeszcze, jakiego typu jest instalacja. Wczoraj rozkułem wszystko, co mogłem, i śledziłem kable aż do wyjścia z mieszkania. Pousuwałem stare kable (część z nich była nieużywana) i chciałem od razu położyć nowe. Zauważyłem, że do tej pory kuchnia, wszystkie pokoje i przedpokój były zasilane z jednego kabla, ale widocznie nie było jakichś większych obciążeń. W każdym razie bardzo mnie to zdziwiło. Nie wiem tez, dlaczego z tablicy rozdzielczej odchodzą tylko trzy kable (nie wiem ile żył), a bezpieczników jest 8 (nie licząc kabli i bezpieczników do garażu). Nie namierzyłem jeszcze puszki na klatce, od której zapewne wychodzą kable do mieszkania (na klatce jest kilka puszek - jutro się tym zajmę). Bałagan z instalacją jest w zasadzie w całym domu, co wynika m.in. z tego, że pierwotnie mieszkała tam jedna rodzina (1 licznik), potem 5 (5 liczników + 1 na klatce), a teraz 3...

Dodano po 5 [minuty]:

A w zasadzie jak sprawdzić, jakiego typu jest instalacja?
  • Specjalista elektryk
    animielatio napisał:
    A w zasadzie jak sprawdzić, jakiego typu jest instalacja?

Na informacji z Zakładu Energetycznego nie zawsze można polegać, najlepiej w złączu dokonać pomiaru impedancji pętli zwarcia i na podstawie wyników pomiaru upewnić się co do typu sieci elektroenergetycznej - doświadczony elektryk będzie wiedział.
    animielatio napisał:
    Bałagan z instalacją jest w zasadzie w całym domu

To nie jst jakaś tam prosta porada na szybkiego, zazwyczaj nie piszę: nie dasz rady, wezwij elektryka, ale w tym przypadku przebudowy starej instalacji doświadczony, elektryk jest niezbędny. Jeżel kolega nie ma kasy zawsze może w porozumieniu z elektrykiem część roboty wykonać samemu. Chyba lepiej spać potem spokojnie, wiedząc że nowo wykonana instalacja nikogo z domowników nie zabije ani chałupa się nie spali.
    Sorry, może i nic nie pomogłem technicznie, ale wyrobienie samej świadomości zagrożeń jest bardzo potrzebne w zawodzie gdzie bezpieczeństwo stawiane jest na pierwszym miejscu.
  • Poziom 2  
    Szczerze mówiąc, myślałem, że dam radę zrobić wstępny projekt i pociągnąć kable, a dopiero w razie trudności i do sprawdzenia wziąłbym elektryka.
    To może zapytam jeszcze o to, czy lodówka i zmywarka mają mieć własne bezpieczniki czy jednak nie.
  • Poziom 21  
    Kolego animielatio nie masz uprawnień do projektowania ani do wykonywania instalacji elektrycznej wiec nie bierz się za coś co jak widać cię przerasta.

Widziałem już wiele takich samoróbek przez klijentów robionych gdy elektryk wzywany jest na końcu prac czasem po malowaniu do zgłoszenia instalacji, szkoda tylko, że często instalacja sie nie nadaje do zgłoszenia.

Zadzwoń po elektryka i ewentualnie uzgodnij z nim co jesteś w stanie wykonać a co on wykona.
  • Moderator
    Jak zawsze. Jest kasa na mieszkanie, będzie na kafelki, ale na bezpieczeństwo czyli na elektryka już brakuje.
    Przypominam również po raz kolejny, że projektowanie instalacji rozpoczyna się od poznania technicznych warunków zasilania, a nie od dzielenia instalacji na części remontowaną i nieremontowaną.

Temat zamykam.