Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Płyta główna ASRock P67 Pro3 - Błąd Dr. Debug, 10, 20, 53...

Xerphis 12 May 2013 19:03 2214 4
    Xerphis
    Level 10  
    Witam...

No więc tak... Sięgając z pendrivem do tylego panelu, niechcący szturchnąłem obudowę, co i tak nie powinno nieść za sobą skutków... Komputer zresetował się. No cóż, mogłem tym ruszyć kabel zasilający, czy coś... Niestety, po tym restarcie komputer nie może się podnieść.

Oto zestaw:
    Procesor: Intel Core i5-3350P 3,10 GHz
    Płyta główna: ASRock P67 PRO3
    Pamięć RAM: Kingston HyperX 2x4GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM XMP
    Karta graficzna: Power Color AX7850 2GBD5-DHV2
    Chłodzenie: AAB Cooling Super Silent P4 PWM
    Dysk twardy: Seagate Barracuda, 3.5'', 2TB, SATA/600, 7200RPM, 64MB cache

Na wstępie, - płyta nie miała styczności z OC, a wszystko wcześniej działało stabilnie i wydajnie, nic nie wskazywało na usterkę.

Jeżeli chodzi o problem, wyjąłem wszystko z obudowy, i podłączyłem wszystko na zewnątrz. Z płyty wyciągałem wszystko i z powrotem instalowałem, próbowałem kombinować z pamięciami na różnych kanałach. Przy każdej zmianie kasowałem pamięć CMOS. Próbowałem nawet wyjąć baterie na pół godziny.

Dr. Debug:
    10 - PEI Core is started
    15 - Pre-Memory North Bridge initialization is started
    20 - System is waking up from the S2 sleep state
    53 - Memory initialization error. No usable memory deected

Działanie... Po odpaleniu komputera, przez ułamek sekundy na Dr. Debug wyświetla błąd 10, po czym wszystkie wiatraki padają. 3 sekundy później wszystko odpala się samo, no i oczywiście znowu błąd 10 i sytuacja powtarza się kilkukrotnie, czasem 5, czasem z 10x zanim będzie inaczej. Za tym n-tym razem, wyświetla się szybko 10, 15, 20 - tu przez dłuższą chwilkę, no i następnie 53... I na tym się zatrzymuje. Czasem odpala do błędu 53 od razu, po kilkukrotnej kasacji pamięci CMOS.

Dodam, że płyta jak i cały sprzęt mają może 2 tygodnie... A od samego początku miałem z tą płytą problem, ale jakąś samo się naprawiło.

Potrzebuję pomocy... Nie wiem czy gwarancja mi to przyjmie (w sumie powinna), czy oddać ten badziew, i kupić coś innego - lepszego. Miał ktoś podobny problem?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    1010011010
    Level 32  
    "Dodam, że płyta jak i cały sprzęt mają może 2 tygodnie... A od samego początku miałem z tą płytą problem, ale jakąś samo się naprawiło. "
    Miałem podobny problem na tej samej płycie (taką posiadam). Powiem Ci, że problem tworzył zasilacz. Nie był w stanie uciągnąć mojej karty graficznej i po zmianie komputer wystartował.

Jeśli sprzęt ma 2 tygodnie to oddaj go na gwarancji - nie ma co się denerwować i bawić w diagnozy skoro możesz go oddać. Powiedz, że sam padł jak przeglądałeś internet i tyle...
    Xerphis
    Level 10  
    No ale wszystko mi chodziło wcześniej, więc dlaczego teraz zasilacz ma mi nie uciągnąć wszystkiego? Szczególnie, że wszystko jest odłączone poza samą płytą główną i kartą graficzną... Poza tym martwi mnie ten błąd - 53 - mam nadzieje że pamięci mi się nie spaliły...

Posiadam zasilacz OCZ CoreXStream Series 500W ATX Non-Modular (OCZ-CXS500W-EU).
    1010011010
    Level 32  
    No widzisz, ale to było wcześniej, a teraz jest teraz :)
    Wróżyć nie możemy, możesz sprawdzić RAM na innym komputerze - tak samo jak zestaw na innym zasilaczu.
    Oddaj na gwarancji i tyle. Jakbyś nie miał gwarancji na sprzęt to rozumiem - trzeba kombinować, ale możesz też przekombinować i może się pogorszyć.
    Xerphis
    Level 10  
    Cóż.. Najprawdopodobniej szlag trafił zasilacz, a z tego samego tytułu to samo stało się z pamięcią RAM. Samo uszkodzenie stało się praktycznie bez mojej ingerencji, tak więc mam nadziej że gwarancja będzie to obejmować... W innm wypadku jestem 4 stówki w plecy.