Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy świetlówki kompaktowe to to samo co żarówki energooszczę

27 Lut 2005 14:30 3119 6
  • Poziom 2  
    Pytanie jest zawarte w temacie "Czy świetlówki kompaktowe to to samo co żarówki energooszczędne ?? "
    Bo jak wpisuje w google.pl żarówki energooszczędne to nic nie wyskakuje ale za to jest sporo wiadomości o świeltówkach kompaktowych tylko nie wiem czy to jest to samo?
  • Poziom 31  
    Formalnie i fizykalnie żarówki i świetlówki to różne urządzenia. Żarówka
    energooszczędna ma taką konstrukcję, aby miała większą sprawność
    świetlną od żarówki standardowej, czyli działała oszczędniej. Świetlówka
    jest rodzajem lampy wyładowczej i z natury jest sprawniejsza od żarówki,
    także tej energooszczędnej

Pomyłki biorą się stąd, że klienci sklepów nie muszą znać takich
    niuansów i handlowcy-marketingowcy czasem wrzucają różne towary
    do jednej kategorii, aby ułatwiać życie naszym zapracowanym
    gospodyniom domowym. N.b. dzisiejsze świetlówki kompaktowe mają
    rurki wyładowcze osłonięte mleczną bańką i do złudzenia przypominają
    właśnie żarówki. Różnice widać w wielkości oprawki z gwintem. Świetlówki
    mają nieco większe oprawki, bo mieści się w nich elektronika. Zapewne
    już niedługo i to się zmieni
  • Poziom 2  
    Czyli świetlówki energooszczędne to nie to samo co żarówki energooszczędne??eh juz nie wiem co mam wpisywac w tej wyszukiwarce szukajać wiadmości o żarówkach energooszczednych
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A wyjasni mi ktos dlaczego jak podlacze jedna skretke do zasilacza pradu stalego i zwiekszam napiecie od 5 do 15V to wlokno zaczyna swiecic coraz mocniej (co jest normalne), a przy pradzie ok 0,25A i napieciu 10V nagle rozswietla sie zimnym bialym swiatlem? (same okolice skretki) - w takim kolorze jak swieci swietlowka? Dodam, ze swietlowka kompaktowa jest firmy Nippon mocy 13W.
  • Poziom 31  
    Androot - podejrzewam, że zjawisko, które opisałeś, to właśnie
    zainicjowanie w lampie niewielkiego wyładowania jarzeniowego.
    Skrętka grzewcza daje ciepło katodzie nieco podobnej do takiej,
    jak jest w lampie elektronowej, czyli uwalnia z katody swobodne
    elektrony, które mogą powodować wyładowanie w gazie, w polu
    elektrostatycznym ogrzewanej katody

Ponieważ o lampach uczyłem się już dawno temu, więc na wszelki
    wypadek zweryfikuj w literaturze branżowej to, co napisałem powyżej
  • Poziom 13  
    Witam
    Żarówki energooszczędne, przynajmniej tak to w handlu nazywają, to faktycznie świetlówki kompaktowe, ale z elektroniką w oparwce (czyli statecznikiem elektronicznym). Pewnie nazwa żarówka wzięła się stąd, że można ją wkręcić do oprawki zwykłej żarówki, a energooszczędna ze względu na to, że sprawność jej świecenia jest zdecydowanie wyższa od zwykłej żarówki (lumeny na wat).
    Generalnie jednak świetlówka kompaktowa nie jest popularnie znaną żarówką energooszczędną. Sama w sobie nie ma elementów umożliwiających jej rozświetlenie po podłączeniu jej do źródła energii (czy z baterii czy z sieci energetycznej ~230V). Jak każda inna świetlówka jest to lampa wyładowcza i potrzebuje wysokiego napięcia (kilkasete wolt, nawet do powyżej kV w zależności od sposobu zapłonu i rodzaju lampy) powodującego jej tzw. przebicie czyli zjonizowanie gazu i jego zapłon
    To co zaobserwowałeś przy podłączeniu zasilacza do skrętek jest jak najbardziej prawidłowe i świadczy, że skrętki są sprawne. Ogólnie można powiedzieć, że te skrętki to nic innego jak druciki oporowe podgrzewające gaz wewnątrz świetlówki co ułatwia jego zjonizowanie. Podobnie realizowane jest podgrzewanie skrętek w statecznikach elektronicznych w celu złagodzenia warunków zapłonu świetlówki, choć zwykle nie jest to prąd DC a wysokoczęstotliwościowy.
    Pozdrawiam