Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Druk/FAX Konica 9830 - zacięcie transportu papieru

3-2-1-zwarcie 12 May 2013 19:59 693 0
    3-2-1-zwarcie
    Level 12  
    Proszę o podpowiedź jak reanimować to urządzenie, którego usterka polega na niepracującym mechaniźmie transportu papieru.
    Kod błedu na wyświetlaczu: "PAPER JAM. CHECK PAPER OR PATH"
    Wcześniej gdy działała poprawnie, to po włączeniu klawisza zasilania buczała, kręciła w środku rolkami i po chwili się uspokojała (czyli normalny rozruch). Teraz po włączeniu klawisza zasilania słychać tylko dwa krótkie kliknięcia z prawej strony i żadnego ruchu mechanizmów wewnątrz.
    Na 100% nie ma w środku papieru - sprawdziłem wyjmując bęben z tonerem.

Muszę niestety przyznać, że być może usterkę wywołałem niewłaściwą obsługą. Działała wcześniej poprawnie i paluchy mnie świeżbiły żeby jeszcze coś w niej poprawić, no i zauważyłem że w kasecie z papierem kartki leżą trochę rozrzucone, więc zwężyłem regulowane ścianki kasety dokładnie do rozmiaru A4 i plik kartek się uporządkował równo w kasecie. Niestety chwilę potem zaczęła zagniatać drukowane kartki w dolnej jej części. Zagniecenie to występuje na ok 5 cm w dolnej krawędzi kartki i ma postać litery V. Na niektórych z ostatnio wydrukowanych kartkach takich zagnieceń jest kilka obok siebie. Najwęższy element zagnieceń znajduje się na dolnej krawędzi kartki. Można odnieść wrażenie, że kartka nie była idealnie prostokątna lecz trapezowa z szerszym bokiem w dolnej części strony. Jest to nawet możliwe, gdyż ryza papieru była w foliowym opakowaniu otwartym z jednego z krótszych boków. Wskutek przejściowego silnego zawilgocenia w pomieszczeniu ta część kartki mogła się rozszerzyć od wilgoci.
    Tak zdeformowaną kartkę drukarka próbowała przecisnąć przez szczelinę dopasowaną idealnie do rozmiaru szerokości A4, więc ściskała ją w dolnej części i tak zaprasowywała. Przynajmniej taką mam teorię.
    Po poprawnym wydrukowaniu kilku tak zagnieconych kartek nagle przestała drukować i zgłosiła ww. komunikat.
    Może jest to drobne zacięcie mechanizmu, którego popchnięcie spowoduje powrót do normalnej pracy. Podczas próby rozruchu domniemuję, że elektronika załącza zasilanie silników elektrycznych prowadzenia papieru, lecz stwierdziwszy duży opór i niemożność obracania wirnikiem silnika rozłacza zasilanie silnika podejrzewając zacięcie papieru.

Czy można jakoś pokręcić tym mechanizmem ręcznie aby wyszedł z zacięcia ?
    A może jest inna przyczyna tego problemu, którą w prosty sposób można wyeliminować ?

Sprawdziłem, że na forum nie ma instrukcji do tego urządzenia.