Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik Romstan-spadek napięcia ładowania

12 Maj 2013 20:45 3321 17
  • Poziom 9  
    Witam, mam problem z prostownikiem Romstan 12V/15A. Mianowicie wszystko działa poprawnie do momentu "prostowania" napięcia. Jak wiadomo trafo w tym urządzeniu ma 2 rdzenie i 3 odczepy, którymi są 2 bieguny ~ oraz trzeci, który przechodzi przez amperomierz. Napięcie zmienne wychodzące z uzwijenie wtórnego wynosi 13,9 V, a po "wyprostowaniu" wynosi tylko 5,9 V. Zmieniałem diody prostownicze, a nawet cały półmostek i NIC. Dalej jest 5,9 V (bez obciążenia). Proszę o pomoc bo już nie wiem co robić. Pozdrawiam.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 17  
    Zwróć uwagę na wszystkie styki czy nie są zaśniedziałe, sprawdź też styki bezpiecznika na wyjściu (jeśli jest).

Pozdrawiam
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 30  
    Jaki zakres miernika użyłeś - napięcie stałe/zmienne.
    Podłącz do prostownika żarówkę samochodowa i zobaczysz czy świeci, jak tak to zmierz jeszcze raz napięcie.
    Tandetny miernik może dosyć mocno przekłamywać przy pomiarze napięcia stałego pulsującego a z takim mamy do czynienia. Możesz się bardzo zdziwić że podłączenie żarówki podniesie napięcie na wyjściu. Dlaczego - no właśnie kto potrafi na to odpowiedzieć ?
  • Admin grupy audio
    A co to za prostownik?
    Z tego co widzę pod taką nazwą jest kilka zupełnie różnych elektrycznie urządzeń.
    Tu np.:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1198916.html
    Widać że regulacja prądu to zwykły regulator fazowy po stronie pierwotnej.
    Tu z kolei ten sam model, ktoś twierdzi że zrysował schemat i wygląda to zupełnie inaczej:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8816401#8816401
  • Poziom 9  
    Prostownik marki ROMSTAN typ BP12V/15A z płynną regulacją prądu do ładowania
    akumulatorów 12V o max. prądzie 15A.
  • Admin grupy audio
    A skąd wiesz? Nie Ty założyłeś ten temat.
    Poza tym zajrzyj z łaski swojej do moich linków - są przynajmniej dwa różne elektrycznie prostowniki tego typu.
    Potrzeba więcej informacji, jakieś zdjęcia albo coś?
  • Poziom 9  
    To jest prostownik Romstan 12V/15A z pozycyjną regulacją prądu po stronie pierwotnego uzwojenia (chyba 6 pozycji). Podłączyłem żarówkę samochodową 12V/45W i dalej miernik pokazuje 5,9V. Oczywiście na wyjściu (klemy) mam zakres prądu stałego, a przed diodami przełączam na zmienne i tam jest 13,9V.
    P.S. Po podłączeniu żarówki bezpośrednio do uzwojenia wtórnego świeci zupełnie dobrze, napięcie utrzymuje się w granicach 13,6V na najmocniejszym zakresie prądu.
    Zupełnie nie wiem co robić :( Mogę dać zdjęcie tego urządzenia. Dodam, że diody sa dobre, a po podłączeniu nowego pół-mostka sprawa wygląda tak samo.
    Proszę o pomoc,
    Pozdrawiam.

Dodano po 3 [godziny] 25 [minuty]:

Załączam link do postu, w którym jest schemat mojego prostownika :)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1592262.html
    Schemat pierwszy przedstawia mój prostownik (2 diody)
    i jeszcze raz prosze o pomoc :)
  • Poziom 9  
    Świeci słabo, podłączyłem woltomierz równolegle i dalej wskazywał 5,9 V. Współczynnik po wyprostowaniu to ok. 0,88, a tu spada o ponad 50%. Nie rozumiem dlaczego :(
    Pozdrawiam
  • Moderator - Elektryka
    kapitan0000 napisał:
    Napięcie zmienne wychodzące z uzwijenie wtórnego wynosi 13,9 V, a po "wyprostowaniu" wynosi tylko 5,9 V.

Jedno z uzwojeń wtórnych nie jest połączone odwrotnie?
  • Poziom 19  
    Witam.
    Cytat:
    Schemat pierwszy przedstawia mój prostownik (2 diody)
    i jeszcze raz prosze o pomoc.

W takim układzie, pomiędzy przewodami podłączonymi do diod powinno być napięcie w granicach 27V AC, zaś między, środkowym odczepem a podłączeniami do diod 13V AC.
  • Poziom 9  
    Pomiędzy odczepami a środkiem jest w obu przypadkach 13,9 V, a pomiedzy nimi nie sprawdzałem, czy możliwe jest, że ktoś przede mną podłączył odwrotnie jakieś przewody?
  • Poziom 19  
    Jest bardzo prawdopodobne że zostały zamienione, początek z końcem jednego z uzwojęń.
    Najlepiej jak dokonasz pomiarów i połączysz tak, aby wartości napięć wynosiły jak napisałem w poście wyżej.
  • Specjalista elektronik
    Jeśli na żarówce masz około 6V przy połączeniu przez prostownik, a na tej samej żarówce podłączonej
    do połówki uzwojenia masz około 13V, to znaczy, że działa tylko pół prostownika. Może być np. zły styk.
    Odwrotne połączenie (tak, że między nie-połączonymi końcami uzwojeń brak napięcia) daje to samo.
  • Poziom 9  
    Podłączyłen nowy półmostek i tez było 6V po wyprostowaniu. Czy mógłbym prosić o jakiś schemat z naniesionymi ewentualnymi poprawkami, bo szczerze to juz kompletnie nie wiem co robić.
  • Poziom 12  
    Odświeżę trochę temat.
    Mam taki prostownik i ostatnio podczas szybkiego odpalania samochodu spalił się bezpiecznik (ten szklany). Przyszła zima prostownik potrzebny więc wymieniłem bezpiecznik ale odrazu go pali wymieniłem diodę bo była przepołowiona i jak podłączyłem go do sieci to strasznie buczał napięcie wyjściowe 2,7V a po chwili ta sama dioda wyleciała w powietrze... Co może być przyczyną takiego działania, a właściwie braku działania?