Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silniki somfy system z-wave - silniki rolet somfy z systemem z-wave

12 Maj 2013 23:26 9831 15
  • Poziom 1  
    Witam, jestem w trakcie podjecia decyzji jakie silniki do rolet wybrac. Jestem prawie zdecydowany na silniki firmy somfy. Chcialbym takze samodzielnie czytaj amatorsko wykonac minimalna automatyke domu. Czyli chcialbym m.in. miec mozliwosc sterowania roletami za pomoca raspberry pi razberry.z-wave.me. Znalazlem bridge do translacji komand z-wave do rts Somfy Z-Wave Universal RTS Interface (ZRTSI) Bridge Controller. Czy kupowanie "opasionych" silnikow radiowych, z ktorymi trzeba komunikowac sie poprzez zrtsi (gdzie nie wiem czy juz sa na europejskim rynku - inna czestotliwosc pracy systemow z-wave w porownaniu z usa) ma sens? Czy nie lepiej kupic silniki tez firmy somfy ale nie radiowe i sterowac nimi np. Product:
    Electronics Solutions Motorized Shade Controller
    Model:
    DBMZ Prosze o porade.
  • Poziom 12  
    Stoję przed takim samym dylematem, udało Ci się coś wykombinować mądrzejszego?
  • Poziom 6  
    Nie wiem czy autorzy poprzednich postów już wybrali czy nie ale ja także się zastanawiam. Najprawdopodobniej wybiorę silniki z io tylko mam jedną obawę - czy urządzenia komunikowane po Z-wave naprawdę będą w pełni konfigurowalne w TaHomie? Bo skoro przycisk Somfy io kosztuje 3,5 stówy to dlaczego go kupować a nie przycisk Z-wave za 2 stówy? Niemniej skoro ma to służyć nie tylko mi ale i mojej rodzinie i nie będzie ona znała specyfiki działania - nie będzie w pełni użyteczna a może nawet uciążliwa. Dlatego postawię raczej w pełni na Somfy. Ktoś ma jakieś doświadczenia z TaHomą?
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Jeżeli mogę wyrazić swoje zdanie, to nie inwestowałbym w silniki RTS czy IO. Są one na pewno niezłym "bajerem" - detekcja przeszkód, komunikacja zwrotna, komunikaty itp...
    Ale z praktyki wiem, że nie są to rzeczy niezawodne, a w związku z tym kosztowne w serwisie. Silniki pracują w warunkach zewnętrznych i czasem nawet źle ułożony przewód może spowodować dostanie się wilgoci do wewnątrz (gwarancja przepada...). Po kilku latach padają kondensatory i niestety trzeba wówczas wymienić cały silnik (mało kto podejmie się wymiany samego kondensatora). O wyładowaniach atmosferycznych czy przepięciach nie wspomnę. Systemy zabezpieczające przed zerwaniem / zgnieceniem też z czasem zawodzą. Myślę, że lepiej zastosować "zwykłe" silniki do rolet którym steruje wewnętrzny system. Sterowniki z powodzeniem mieszczą się w puszkach "60" np. pod przełącznikiem rolet.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 6  
    W takim razie jaki system proponujesz? Zależało by mi na centralnym sterowaniu, pilot, smartphone, przeglądarką internetowa (z zewnętrznej sieci-przez internet). Miło by było jakby konfigurowalność była blisko funkcjonalności TaHomy Somfy. Boje się przepięć i wyładowań atmosferycznych dlatego wolał bym zwykłe silniki podciągnięte fizycznie do przełączników (bistabilnych) w skrzynce rozdzielczej/centralce. Myślę też o wyłączniku odcinającym zasilanie w przypadku burzy.
    Co do samych silników proponują mi Somfy albo Mobilusa jednak nie wiem jak ze sterowaniem mobilusa i jego wrażliwością na wyżej wspomniane problemy z przepięciami, burzami.
    Z drugiej strony nie wiem jakie mają programowe możliwości te centralki Somfy albo np Vera i czy spełnią moje założenia.

P.S. Przepięcia o których mowa - w jaki sposób sterowanie wewnątrz w puszkach ma być uchronione przed wyładowaniami atmosferycznymi czy przepięciami?
    Co do systemu i producenta nie będę się wypowiadał gdyż mam zbyt małą wiedzę praktyczną w tej dziedzinie nie cierpię się mądrować (jak niektórzy) będąc tylko teoretykiem...
    Poza tym jest wiele systemów na rynku. Musisz trochę "pogooglować" i wybrać takie które Ci odpowiadają pod względem funkcjonalności, przedstawić je na forum i poprosić o opinie doświadczonych kolegów.
    Sowizdrzal4 napisał:
    Przepięcia o których mowa - w jaki sposób sterowanie wewnątrz w puszkach ma być uchronione przed wyładowaniami atmosferycznymi czy przepięciami?

Nie chodziło mi o to że wewnątrz jest bezpieczniej niż na zewnątrz i jak zabezpieczyć bo to wątek na inny temat, lecz o różnice w kosztach inwestycji i napraw...
    Np silnik IO to koszt 800 - 1000 zł.
    Zwykły silnik to 100 - 200 zł + moduł 100 (zamel, FiF) czy 200 (BleBox) czy 300 (fibaro) daje maximum 500zł (już masz na starcie oszczędność kilka stówek na jednej rolecie !)
    W przypadku awarii silnika wydajesz tylko 200 zł a nie 1000zł, podobnie jak w przypadku awarii modułu- wydajesz max 300 a nie 1000...
    Pozdrawiam.
  • Poziom 6  
    Własnie z tymi cenami nie do końca. Silnik io to koszt ok. 460zł. Nadal jest to więcej jednak różnica w cenie nie jest taka drastyczna. Jak się nie spali silnik za 460 tylko za 100 to podejrzewam że spali się też to, co nim steruje gdzie indziej. Na razie szukam informacji o TaHomie, Vera, Fibaro.
    Co do faktu padania kondensatorów na przykład - czy w tych najtańszych silnikach nie ma żadnej elektroniki? Podejrzewam ze jakiś kondensator się zawsze znajdzie....dlatego tutaj będę trochę sceptyczny. Na politykę firmy i zastosowanie podzespołów nie mamy wpływu czy to będzie wykonanie standardowe czy automotive - kondensatorów czy innych podzespołów które zastosują.
    W "zwykłych" silnikach jest tylko jeden kondensator tzw. rozruchowy. Poza tym mikrowyłączniki krańcowe, silnik z zabezpieczeniem termicznym, przekładnia planetarna i hamulec elektromagnetyczny.
    460 zł za IO czy RTS ? Tak czy inaczej dostałeś niezły rabat instalatorski. Rozumiem, że silniki sam sobie zamontujesz i wymienisz w przypadku awarii czyli darmo? Wszystkie ceny które podałem to przybliżone ceny detaliczne.
    Sowizdrzal4 napisał:
    Jak się nie spali silnik za 460 tylko za 100 to podejrzewam że spali się też to, co nim steruje gdzie indziej.

Chyba nie zrozumiałeś do końca... Silnik w rolecie zewnętrznej jest narażony za ekstremalne warunki. Latem gdy pracuje w przeciągu 2 minut nagrzewa się do temperatury około 150 stopni aż do wyłączenia termika. Dodatkowo "płaszcz" rolety z pianką PE izoluje chłodzenie elementów. Zimą, przy mrozie i śniegu po nawinięciu temperatura powoduje kompensację pary wodnej która w mniejszych czy większych ilościach powstaje we wnętrzu. Po źle ułożonym przewodzie woda może spływać do wnętrza i każdy oring prędzej czy później puści.
    O ile w zwykłym silniku nic wielkiego się nie wydarzy z ww powodów, to w tych radiowych, z przeciążeniówką, elektronicznymi krańcówkami jest to bardzo częsty powód awarii. Dlatego jestem zwolennikiem aby elektronika "przebywała" w przyjaznych warunkach.
    Ale to jest "Twój Tron i Królestwo" (czytaj: Twój wybór)...
  • Poziom 6  
    460zł za io. Czyli mam zadzwonić do innej firmy i zapytać ile kosztuje jeden silnik i wymiana? Co do wymiany - jestem w stanie wymienić przy odrobinie wiedzy i zdolności manualnych? Inaczej - są konieczne jakieś specjalistyczne narzędzia (np. klucze) do wymiany?
    Jakie poleciał byś silniki bez elektroniki w środku? Drugie silniki jakie proponuje mi firma od rolet to Mobilus ale zapewne tam też jest elektronika.
    Gdybym zastosował najzwyklejsze silniki - jestem w stanie ze względu na ich "wyposażenie" odebrać w centralce sygnał o zamknięciu bądź nie zamknięciu rolety? To wykrywanie przeszkód tak naprawdę nie jest mi potrzebne, jednak komunikat zwrotny o zamknięciu - mocno by się przydał. Ew. jakieś dodatkowe urządzenia które spełnią te funkcję?
    Sowizdrzal4 napisał:
    mam zadzwonić do innej firmy i zapytać ile kosztuje jeden silnik i wymiana?

Po prostu podzwoń popytaj co będzie gdy... i ile kosztuje. Jesteś w tej szczęśliwej sytuacji że możesz jeszcze wybierać i przebierać.
    Sowizdrzal4 napisał:
    Jakie poleciał byś silniki bez elektroniki w środku?

Wybór jest duży.. Somfy, Nice/Elero, Faac, Simu, Mobilus, Portos, Aluprof...
    Sowizdrzal4 napisał:
    jestem w stanie wymienić przy odrobinie wiedzy i zdolności manualnych?

Myślę, że tak... Wymiana była już kiedyś opisywana na forum.
    Sowizdrzal4 napisał:
    Gdybym zastosował najzwyklejsze silniki - jestem w stanie ze względu na ich "wyposażenie" odebrać w centralce sygnał o zamknięciu bądź nie zamknięciu rolety?

Niestety nie...
    Sowizdrzal4 napisał:
    Ew. jakieś dodatkowe urządzenia które spełnią te funkcję?

A co z systemem alarmowym? Masz już?
  • Poziom 6  
    Marek J. napisał:

Sowizdrzal4 napisał:
    Jakie poleciał byś silniki bez elektroniki w środku?

Wybór jest duży.. Somfy, Nice/Elero, Faac, Simu, Mobilus, Portos, Aluprof...

Hm...dziwne, handlowiec nie wspominał że Somfy czy Mobilus mają w ofercie silniki jeszcze "prostsze" niż wersje bez RTS... albo ja nie wyłapałem. Chyba że Marku wymieniłeś wszystkich producentów.

Marek J. napisał:
    A co z systemem alarmowym? Masz już?

Jeszcze nie mam, jak zobaczyłem, jak to jest z roletami i co trzeba przewidzieć i przemyśleć, zostawiłem na razie zamawianie rolet. Coś do polecenia?

A tak z ciekawości - jak działa taka kontrola zamknięcia rolety i wysłania informacji zwrotnej? Jest to tylko w gestii sterownika w silniku rolety który np. odmierza czas zamykania i czy do tego faktu w ogóle doszło = zamknięcie rolety (i wysłanie sygnału o tym fakcie do centralki) czy jakieś mechaniczne krańcówki w rolecie informujące o tym sterownik? W tym momencie zastanawiam się czy te czujniki zbliżeniowe Z-wave przymocowane do rolety nie dały by tego samego rezultatu? Pojawi się tutaj zapewne kwestia IP tych czujników ale to tylko pytanie teoretyczne. Może jest jeszcze jakieś inne rozwiązanie?

Tak czy tak podzwonię i popytam. I chyba chciałbym zobaczyć wcześniej co kupuję i jak to się w praktyce obsługuje. Mówię tutaj o "centralkach", zastanawia mnie różnica w cenie na korzyść TaHomy w stosunku do Fibaro choć spotykam się z wieloma opiniami że TaHoma to wyższa półka niż Fibaro. Do tego mnóstwo o tym że Fibaro nie obsługuje niektórych urządzeń Z-wave.
    Wszyscy ww producenci mają "zwykłe" silniki w ofercie.
    Sowizdrzal4 napisał:
    A tak z ciekawości - jak działa taka kontrola zamknięcia rolety i wysłania informacji zwrotnej? Jest to tylko w gestii sterownika w silniku rolety który np. odmierza czas zamykania i czy do tego faktu w ogóle doszło = zamknięcie rolety (i wysłanie sygnału o tym fakcie do centralki) czy jakieś mechaniczne krańcówki w rolecie informujące o tym sterownik?

Pełną informację uzyskasz tylko s napędami typu IO (z komunikacją dwukierunkową). Są w nich wbudowane enkodery które odliczają ilość RPM i kierunek ruchu. Załóżmy że położenie dolne od górnego to 0-1000 obrotów silnika. Dajesz polecenie całkowitego podniesienia. Kiedy enkoder zliczy 1000 obrotów centralka wysyła komunikat o zrealizowaniu zadania. Jeżeli roleta zatnie się i zadziała "przeciążeniówka" na 600- m obrocie -silnik wyłączy się a ty otrzymasz odpowiedni komunikat.
    W rozwiązaniach ze zwykłymi silnikami informację zwrotną uzyskasz dzięki czujnikom/ urządzeniom zewnętrznym. Dlatego pytałem o system SSWiN gdyż możesz "upiec dwie pieczenie na jednym ogniu". Zastosowanie kontaktronu przy rolecie zabezpiecza i może też informować...
    Zobacz np. tam http://www.satel.pl/pl/cat/15/integra-domy-i-mieszkania
  • Poziom 7  
    Marek J. napisał:
    Myślę, że lepiej zastosować "zwykłe" silniki do rolet którym steruje wewnętrzny system. Sterowniki z powodzeniem mieszczą się w puszkach "60" np. pod przełącznikiem rolet.
    Pozdrawiam.

Witam,
    tutaj muszę wszystkich uświadomić w jednej kwestii.
    A mianowicie: instalatorzy i handlowcy sprzedający systemy sterowania przesłonami otworowymi (i nie tylko) takimi jak np FIBARO za atut ich rozwiązania podają to, że można zaoszczędzić na silniku do rolet kupując tani, zwykły silnik z mechanicznymi krańcówkami.
    Nic bardziej mylnego!!!
    Systemy zdalnego sterowania na podstawie poboru prądu wyliczają sobie czas otwarcia i (lub) zamknięcia przesłony. Po zaprogramowaniu systemu podajesz komendę "wszystkie rolety w dół", a poszczególne sterowniki liczą sobie czas i po jego upłynięciu wysyłają do Twojego smartfona info "ZAMKNIĘTE" . Ale czy aby na pewno zamknięte??? No właśnie nie koniecznie....
    Ponadto żadna przesłona napędzana siłownikiem bez detekcji przeszkód nie powinna być sterowana bez nadzoru (czytaj: zdalnie).
    Wy już spakowani przy aucie, gotowi do drogi, smartfon, komenda "ZAMKNIJ WSZYSTKO", a Wasze dziecko z noskiem przy szybie od okna tarasowego patrzy czy aby jego miś na pewno śpi na swoim miejscu... Trochę lipa, co???
    Dodatkowo większość producentów rolet odrzuci reklamację zniszczonego pancerza jeśli silnik nie ma detekcji, a będziecie mieli często taki problem.
    Rozważcie proszę tą sprawę. Inwestujecie w dom czy remont kupę kasy, a zastanawiacie się nad detekcją przeszkód za np. 2 - 3 tysiące.
    Pozdrawiam.

PS. później napiszę Wam coś o samych silnikach, ich wadach i zaletach...
    AllRounder napisał:
    Inwestujecie w dom czy remont kupę kasy, a zastanawiacie się nad detekcją przeszkód za np. 2 - 3 tysiące

Nie o to tutaj chodzi... Czy czytałeś od początku dokładnie wszystkie posty?
    AllRounder napisał:
    Systemy zdalnego sterowania na podstawie poboru prądu wyliczają sobie czas otwarcia i (lub) zamknięcia przesłony. Po zaprogramowaniu systemu podajesz komendę "wszystkie rolety w dół", a poszczególne sterowniki liczą sobie czas i po jego upłynięciu wysyłają do Twojego smartfona info "ZAMKNIĘTE" . Ale czy aby na pewno zamknięte??? No właśnie nie koniecznie....

Dlatego stosuje się SSWiN o czym też była mowa...
    AllRounder napisał:
    Wy już spakowani przy aucie, gotowi do drogi, smartfon, komenda "ZAMKNIJ WSZYSTKO", a Wasze dziecko z noskiem przy szybie od okna tarasowego patrzy czy aby jego miś na pewno śpi na swoim miejscu... Trochę lipa, co???

Każdy normalny człowiek najpierw dba i pilnuje dziecko w ww sytuacji, a dopiero potem zabezpiecza mienie... :!:
    AllRounder napisał:
    Dodatkowo większość producentów rolet odrzuci reklamację zniszczonego pancerza jeśli silnik nie ma detekcji

Jeżeli ktoś położy coś na drodze pancerza, to przecież nie jest wina producenta, a detekcja bardzo często bywa zawodna i albo nie zamknie/otworzy rolety albo "zmieli"/przewinie pancerz na "lewą stronę" z powodów o których też pisałem. Poza tym koszt wymiany kilku klepek to ułamek kosztów wymiany "inteligentnego" napędu który dostał schizofrenii... :D
    Poza tym:
    AllRounder napisał:
    tutaj muszę wszystkich uświadomić w jednej kwestii

powinieneś raczej napisać: "moim skromnym zdaniem", ponieważ to pierwsze dziwnie brzmi spod ręki kogoś kto rok temu nie potrafił podłączyć silnika...
    AllRounder napisał:
    PS. później napiszę Wam coś o samych silnikach, ich wadach i zaletach

Czekamy z ciekawością... :D
  • Poziom 7  
    Marek J. napisał:
    powinieneś raczej napisać: "moim skromnym zdaniem", ponieważ to pierwsze dziwnie brzmi spod ręki kogoś kto rok temu nie potrafił podłączyć silnika...

Widzę, że kolega Marek J. denerwuje się kiedy ktoś ma coś do powiedzenia w temacie w którym on sam czuje się "konikiem". Wypominki jakichś starych tematów zalatują kolego zdewociałą zawistnością tym bardziej, że są bezpodstawne. Ktoś kto handluje samochodami i wie o nich wszystko na temat ich zalet, wad oraz wartości - nie musi wiedzieć jak wymienić mostek prostowniczy w alternatorze.
    Ja nie cytuję i nie szydzę z Twoich "wypocin", chociaż nie wszystkie trafiają w rzeczywistość - Ty tego też nie musisz robić. Myślę, że te forum jest po to aby dzielić się swoją wiedzą z innymi użytkownikami i ja to robię. Jeśli Cię to boli z jakiegoś powodu - przemilcz to proszę i nie rób z siebie...

A teraz o silnikach do rolet i technologiach nimi sterujących tak w skrócie:

Marek dostępnych na Polskim rynku jest bardzo wiele. Spora część z tego to "chinole", które nie wszystkie muszą być złej jakości. Najmocniejszy chyba na rynku producent - SOMFY- ma w Chinach również niektóre ze swoich fabryk. Ale nie będę rozpisywał się na temat "zwyklaków" ponieważ widzę, że głównie chodzi Wam o siłowniki 'inteligentne", bądź z detekcją przeszkód.

Na dzień dzisiejszy pod uwagę brał bym tylko następujące marki siłowników z komunikacją dwukierunkową:
    1. Producent SOMFY (Francja), technologia io-homecontrol (RTS nie posiada komunikacji dwukierunkowej)
    2. Producent SELVE (Niemcy), technologia COMMEO

Co do ich zalet i wad:
    SOMFY - bardzo rzetelna firma, wysoka kontrola jakości a co za tym idzie znikoma awaryjność, rozbudowany do perfekcji serwis. Bardzo dużą zaletą systemu io-homecontrol jest jego stabilność. Ponadto po zarejestrowaniu na stronie internetowej Somfy użytkownik dostaje 5-cio letni czek serwisowy, co jest również dużą zaletą. Niestety sam system nie jest zbyt rozbudowany w odbiorniki/sterowniki dla innych urządzeń niż przesłony otworowe (rolety, bramy, żaluzje fasadowe). Centrale sterujące systemu: TaHoma i Connexoon mogą sterować niektórymi produktami w technologii Z-Wave ale z tego co się orientuję nie jest to zbyt owocna i udana współpraca. Somfy pracuje nad rozbudową swojego własnego systemu. Duża wadą siłowników do rolet w technologii io-homecontrol (jak i wszystkich siłowników radiowych obojętnie jakiego producenta!!!!) jest to, że siłownik można sterować tylko i wyłącznie (są wyjątki o których będzie mowa poniżej) za pomocą radia, czyt.: pilota, smartfona, nadajnika. Najzgrabniejszy naścienny (stacjonarny) nadajnik w tej technologi kosztuje ok 150zł, a każda roleta powinna mieć swój.

SELVE - "Niemiecka dokładność, Niemieckie wykonanie". Bardzo dobry produkt. Znikoma awaryjność. Serwis niestety słabo rozbudowany, biorąc pod uwagę Somfy. Największą zaletą siłowników Commeo jest ich HYBRYDOWOŚĆ. Każdy siłownik można sterować radiowo i zwykłym przełącznikiem roletowym co eliminuje konieczność zakupu drogich nadajników stacjonarnych. Ponadto można sterować roletami nawet kiedy padnie system radiowy. Kolejną zaletą tych silników jest to, że detekcja przeszkód działa na zasadzie ruchomej głowicy silnika, a nie na zasadzie przeciążenia jak w innych markach (również Somfy). Znaczy to, że płaszcz rolety nie musi rozwinąć się w skrzynce i zablokować silnika, żeby ten się wyłączył. Silniki SEL Plus (bo o nich mowa) mogą sterować również screenami (detekcja też zadziała) i mogą współpracować z miękkimi wieszakami pancerza. Sam silnik jest tańszy od Somfy o ok. 150 -200zł. Sama technologia Commeo jest dość młoda ale biorąc pod uwagę dotychczasowe produkty SELVE - Niemcom zależy na dobrej renomie.

I jeszcze jedno: wszystko powyżej to tylko "moje skromne zdanie" :)

Jeśli pomogłem - cieszę się. Jeśli jeszcze mogę w czymś pomóc - też będzie mi miło.
    Pozdrawiam wszystkich, włącznie z kolegą Markiem J.
    AllRounder napisał:
    Widzę, że kolega Marek J. denerwuje się kiedy ktoś ma coś do powiedzenia w temacie w którym on sam czuje się "konikiem". Wypominki jakichś starych tematów zalatują kolego zdewociałą zawistnością tym bardziej, że są bezpodstawne. Ktoś kto handluje samochodami i wie o nich wszystko na temat ich zalet, wad oraz wartości - nie musi wiedzieć jak wymienić mostek prostowniczy w alternatorze.

Mylisz się... Ja się nie denerwuję tylko staram się pomóc zgodnie z założonym tematem bez wodolejstwa i wątpliwego doświadczenia. Mimo że moim "konikiem" są bramy, rolety, napędy itp itd, to wiem i potrafię jak zlokalizować uszkodzenie i naprawić alternator bo to są podstawy...
    Może i moje "wypociny" są głupie, ale są poparte wieloletnim doświadczeniem a nie chwilową fascynacją nowymi technologiami. Nie jestem konserwatystą, ale czasem niestety lepsze jest wrogiem dobrego...(dopóki nie będzie lepsze :D )
    To że masz coś do powiedzenia w sprawie "inteligentnych" napędów to bardzo dobrze, ale nie jest to rozwiązaniem dla założyciela tematu. Otwórz wątek w odpowiednim dziale forum i pozwól użytkownikom decydować...
    No i oczywiście czekamy na ciąg dalszy wywodów popartych nie tylko wiedzą, ale i doświadczeniem...(najlepiej wieloletnim).
    Pozdrawiam.