Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mux znika po rozgałęźniku

avarax2 12 Maj 2013 23:30 2316 6
  • #1 12 Maj 2013 23:30
    avarax2
    Poziom 12  

Witam!

Mam antenę kierunkową;
    po kablu podpięty jest rozgałęźnik potrójny: do jednego gniazda wpięty jest kabel długości 1,5m i do pozostałych 2x po około 8 metrów.

Przy najkrótszym kablu wszystkie 3 muxy 100%, przy pozostałych działa tylko 1 i 3 na 100%, 2 pojawia się sporadycznie lub wcale (nie jest to wina rozgałęźnika, zmieniałem wtyki jak i sam rozgałęźnik).

MUX 1 k.62 (802MHz) - odległość od nadajnika 32,6 KM, 50 kW (1 i 2 ten sam nad.)
    MUX 2 k.36 (594MHz) - odległość od nadajnika 32,6 KM, 50 kW (1 i 2 ten sam nad.)
    MUX 3 k.47 (682MHz) - odległość od nadajnika 3,21 KM, 2kW

Dane kabla

Podstawowe parametry:

impedancja 75 Ohm
    rdzeń 1,02 mm Fe/Cu ± 0.02mm
    pianka PVE 4,8 mm
    średnic zewnętrzna 6,8 mm
    ekranowanie:
    - folia aluminiowa, pokrycie 100%
    - ekran z siatki aluminiowej 48 żył x 0,12 mm
    dostępny w kolorze białym
    metrowany
    sposób pakowania: rolki o długości 100m
    Współczynnik skuteczności ekranowania:>= 60 dB

Tłumienność kabla:
    Częstotliwość
    [MHz] Wartość
    [dB]
    50 5,7
    100 6,6
    200 11,0
    300 12,9
    500 16,8
    862 24,7
    1000 26,8
    1350 29,7

Wiem, że ten kabel ma wysokie tłumienności i jest słaby. Jednak mux 2 ma najniższą częstotliwość dlatego powinien mieć przewagę nad innymi muxami doliczając 6dB na tłumienie rozgałęźnika potrójnego. Dlaczego wiec nie działa on na tych dalszych 8 metrowych rozgałęzieniach a na najkrótszym działa? Gdy z rolki podpiąłem antenę na 100m wszystko siła sygnału wynosiła 100% Jakie rady, zmienić kabel? W moim regionie działa jeszcze telewizja analogowa więc teoretycznie po jej wyłączeniu będą zmieniane częstotliwości cyfrowej.

0 6
  • #2 13 Maj 2013 06:51
    jacekko0
    Poziom 31  

Na taką odległość myślę, że dobry będzie Triset-113 jeżeli wydłużenie instalacji o 6 m odbiór zanika.

0
  • #3 13 Maj 2013 10:10
    _cheetah_
    Poziom 37  

avarax2 napisał:
    (nie jest to wina rozgałęźnika, zmieniałem wtyki jak i sam rozgałęźnik).
    A co to za rozgałęźniki? Możesz dać fotkę lub napisać typy?

avarax2 napisał:
    Mam antenę kierunkową;
    Z symetryzatorem czy ze wzmacniaczem? Jeśli ze wzmacniaczem, to gdzie podpięty jest zasilacz antenowy (zasilanie wzmacniacza)?

avarax2 napisał:
    Dlaczego wiec nie działa on na tych dalszych 8 metrowych rozgałęzieniach a na najkrótszym działa? Gdy z rolki podpiąłem antenę na 100m wszystko siła sygnału wynosiła 100%
    Gdyby był wzmacniacz, to mogłoby to oznaczać przesterowanie albo to, że twoje rozgałęźniki są "dziwne"...

avarax2 napisał:
    Jakie rady, zmienić kabel?
    Jeśli osiągniesz na nim stabilny odbiór to może zostać. Jeśli nie, będziesz kombinował. Na dachu powinien być kabel czarny.

avarax2 napisał:
    moim regionie działa jeszcze telewizja analogowa więc teoretycznie po jej wyłączeniu będą zmieniane częstotliwości cyfrowej.
    No to może zdradź tajemnicę, gdzie mieszkasz.

0
  • #4 13 Maj 2013 10:28
    zetdeel
    Poziom 38  

Podaj:
    * jaka antena (typ i producent)
    * czy jest wzmacniacz (jaki?)
    * jaki rozgałęźnik (zdjęcie)
    * lokalizacja anteny
    * z jakiego nadajnika odbierasz
    * wysokość zawieszenia anteny i czy są przeszkody w pobliżu na drodze do nadajnika

0
  • #5 17 Maj 2013 10:09
    avarax2
    Poziom 12  

Antena to Opticum AX1000+ z symetryzatorem (brak wzmacniacza).

Teren raczej płaski, antena zamieszczona na dachu budynku 4-piętorwego, na maszcie po Azarcie, nic jej nie blokuje.
    Obecnie nadajniki to na tymczasowej lokalizacji to RTCN Kielce / Święty Krzyż i SLR Kielce / ul. Targowa. Szczegóły tutaj.

Rozgałęźnik
    Jak zacząłem zmieniać z gniazda w tym rozgałęźniku tym razem MUX1 uzyskał 20%, MUX2 70% a MUX3 100% sygnału na tych najdalej bo o 6 m oddalonych TV, na najkrótszym kablu wszystko 100% - ja już kuchnia nie wiem o co chodzi.
    Co do rozgałęźnika to nie jego wina chyba bo założyłem z tej samej firmy podwójny rozgałęźnik i było to samo (MUX1 i 3 100%, MUX2 - brak), założyłem również inny z tym samym efektem.

Najlepiej działa wszystko na pozostałościami po kablówce (MUX1 i 3 100%, MUX2 90%)
    Mux znika po rozgałęźniku.

Jednak jakby ktoś mógł wytłumaczy o co w tym wszystkim chodzi.

0
  • #6 17 Maj 2013 11:26
    zetdeel
    Poziom 38  

A jednak na początek wymień rozgałęźnik. Musi być rozgałęźnik małostratny z dużym tłumieniem odbić, np. Signal R-3 lub Telmor RM-3F.
    Wbrew pozorom, jest to element krytyczny instalacji, szczególnie wtedy, gdy jest podłączony bezpośrednio do anteny, a nie do wyjścia wzmacniacza.
    Nie zaszkodzi dodać filtr GSM, np. TZU 198-62 (ten model możesz nakręcić na wejście rozgałęźnika).
    Lokalizacja anteny odbiorczej, to nie

Cytat:
    Teren raczej płaski
    tylko konkretne miejsce na Ziemi, np. https://obrazki.elektroda.pl/2542994300_1368734437.jpg (Łódź).
    Przeczytaj: Dobór anteny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T.
    A propos: drugi obrazek - odgałęźnik -6dB; trzeci - zwrotnica multimedialna Data / RTV.

0
  • #7 17 Maj 2013 18:39
    avarax2
    Poziom 12  

Znalazłem jeszcze jedną taką zwrotnicę Tratec Tris-210E.

1. Obecnie jedna jest wpięta w drugą i na siła sygnału wygląda jak na rysunku 1.

2. Tańszym rozwiązaniem na uzyskanie 100% (bo miałem jeszcze kawałek tego Conotecha) wszędzie okazało się dokupienie drugiej antenki za 29 zł Media-Tech MT5205, która uzyskuje 100% na tych moich prawie 40 km od nadajnika (lichsza od Opticum AX1000+, ale ja stosuje plastikowe opaski na kable by zrobić "kolce" żeby ptaki nie siadały i jak zaobserwowałem skuteczna metoda ;) ).

Pytania:
    1. Skąd ten skok MUX2 20% na 100% na drugiej zwrotnicy?
    2. Jak czytałem na tym forum zwrotnica teoretycznie nie powinna mieć możliwości rozdzielnia sygnału TV jak spiltter tylko rozdzielanie sygnału TV i Internetu, skąd to łamanie prawa urządzenia?
    3. Dlaczego na tamtych rozgałęźnikach znika ten MUX2? Jest na najniższej częstotliwości, powinien najlepiej odbierać patrząc na tłumienność kabla.
    4. Pytanie off-topowe: czy antenę kierunkową można polakierować bezbarwnym lakierem w sprayu, czy wpłynie to na jakość odbioru?

0