Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

lodówka Whirlpool ART 453/A+/2 - zbyt duże dobowe zużycie energii

mariuszzycki 13 Maj 2013 16:05 4137 3
  • #1 13 Maj 2013 16:05
    mariuszzycki
    Poziom 2  

Witam. Jest to moje pierwsze zapytanie, więc proszę o wyrozumiałość.
    Jestem "szczęśliwym" posiadaczem lodówki Whirlpool ART 453/A+/2 (sprzęt zakupiony jako nowy).
    Jest to chłodziarko-zamrażarka do zabudowy. Szafka posiada prostokątny otwór wentylacyjny pod drzwiczkami o wymiarach zalecanych przez producenta oraz po cztery otwory wentylacyjne o średnicy 6 cm, w każdej z trzech poziomych płyt szafki.
    Według producenta, roczne zużycie energii powinno kształtować się na poziomie 292 kWh, czyli dziennie 0,8 kWh.
    Użytkując powyższą lodówkę od 5 miesięcy, stwierdziłem według, mnie dziwny sposób pracy agregatu: 15-17 minut pracy agregatu po czym następuje przerwa 25-27 minut - i tak przez cała dobę niezależnie od pory roku.
    Nastawa termostatu w pozycji środkowej, co skutkuje uzyskaniem temperatury w komorze chłodziarki ok. plus 8 st.C, a w zamrażalniku ok. minus 18 st.C.
    Napięcie zasilające z sieci elektrycznej 230 V.
    Pobór prądu wg. tabliczki znamionowej 1.35 A.
    Temperatura pomieszczenia ok. plus 22 st.C
    Z powyższych danych pracy wynika dzienne zużycie energii na poziomie 2,8 kWh, czyli rocznie 1022 kWh, a to jest ponad trzykrotnie więcej od danych producenta. Skutkuje to w efekcie zwiększonymi rachunkami za energię elektryczną.
    Czy taki sposób pracy (regularna, cykliczna praca bez dłuższych przerw) jest normalny dla lodówek zabudowanych?
    Czy zużycie energii znacznie odbiegające od podanego przez producenta może być powodem do zgłoszenia usterki do gwaranta?
    Dotychczas użytkowałem lodówką wolnostojącą tej samej firmy, a ta pracowała zgoła odmiennie - niewiele dłuższy czas pracy agregatu, za to postoje o wiele dłuższe (60-90 minut).
    Proszę o pomoc w wyjaśnieniu zapytania

0 3
  • #2 13 Maj 2013 16:21
    cirrostrato
    Poziom 36  

mariuszzycki napisał:
    chłodziarko-zamrażarka do zabudowy. Szafka posiada prostokątny otwór wentylacyjny pod drzwiczkami o wymiarach zalecanych przez producenta oraz po cztery otwory wentylacyjne o średnicy 6 cm, w każdej z trzech poziomych płyt szafki.
    Coś nie rozumiem, to ty masz ją zabudowaną od góry, jakieś półki? Mam Elektroluxa (wys. ponad dwa metry) w zabudowie z zalecanym otworem od dołu (w pasie szafki pod drzwiami, niestety sam dorabiałem/wycinałem bo producent mebla tego nie przewidział) i cały tył lodówki, odsunięty od ściany jakieś 10cm, otwarty od góry, ,,przeciąg'' z tyłu sprzętu aż kurz osiada na suficie, chłodzi znakomicie i włącza się średnio nie częściej niż co godzinę.

0
  • #3 13 Maj 2013 16:27
    Loker
    Poziom 38  

Z ciekawości - jak policzyłeś to dzienne zużycie energii?
    Wartość prądu na tabliczce znamionowej ma się tak sobie do rzeczywistego poboru mocy.

0
  • #4 14 Maj 2013 09:45
    mariuszzycki
    Poziom 2  

Loker napisał:
    Z ciekawości - jak policzyłeś to dzienne zużycie energii?
    Wartość prądu na tabliczce znamionowej ma się tak sobie do rzeczywistego poboru mocy.

Sposób pomiaru mocy - watomierz wpięty do obwodu zasilającego lodówkę w rozdzielnicy mieszkaniowej. Pomiar był dokonywany przez okres 6 godzin.
    Moc wskazywana - po uśrednieniu pomiarów - 300 W.
    Napięcie zmierzone w sieci - 230 V.
    Czas pracy agregatu (suma wszystkich załączeń) - 135 minut w ciągu 6 godzin testu. Aby łatwiej policzyć, pomnożyłem otrzymany wynik x4 - do wskazania pełnej doby - 135x4=540 (minut) czyli 9 godzin na dobę.
    9 godzin pracy x 300W mocy=2700 Wh. Wynik końcowy 2,7 kWh zwiększyłem do 2,8 kWh ze względu na fakt, że w czasie trwania testu lodówka była otwierana tylko 2 razy.

Dodano po 12 [minuty]:

cirrostrato napisał:
    mariuszzycki napisał:
    chłodziarko-zamrażarka do zabudowy. Szafka posiada prostokątny otwór wentylacyjny pod drzwiczkami o wymiarach zalecanych przez producenta oraz po cztery otwory wentylacyjne o średnicy 6 cm, w każdej z trzech poziomych płyt szafki.
    Coś nie rozumiem, to ty masz ją zabudowaną od góry, jakieś półki? Mam Elektroluxa (wys. ponad dwa metry) w zabudowie z zalecanym otworem od dołu (w pasie szafki pod drzwiami, niestety sam dorabiałem/wycinałem bo producent mebla tego nie przewidział) i cały tył lodówki, odsunięty od ściany jakieś 10cm, otwarty od góry, ,,przeciąg'' z tyłu sprzętu aż kurz osiada na suficie, chłodzi znakomicie i włącza się średnio nie częściej niż co godzinę.
    lodówka Whirlpool ART 453/A+/2 - zbyt duże dobowe zużycie energii

Stolarz zapomniał o otworach wentylacyjnych, dlatego nawiercane były otwory wentylacyjne na wszystkich poziomach mebla

0